Marcela52 Marcela52 komentáře u knih

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Krásné, oddechové čtení. Trocha romantiky v dnešní době rozhodně neškodí. Autorka má velmi čtivý styl a i když je rozuzlení tohoto dramatického a láskyplného příběhu předvídatelné, přesto se čtenář nechá rád unášet zajímavým vyprávěním. Doporučuji těm, kteří mají rádi šťastné konce. V životě jich moc nebývá, tak proč ne alespoň v literatuře...

23.01.2018 5 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Velmi sugestivní příběh o tom, jak také může skončit cesta za dobrodružstvím. Mladá dvojice, která se vydává na cestu kolem světa je šťastně zamilovaná a plánuje společný život. Luisa a Ludovic poznají soustu úžasných míst a nakonec se trochu nerozvážně rozhodnou pro výpravu na průvodci zakázaný ostrov, obývaný jen tučňáky, lachtany a rypouši. Tato výprava se jim stane osudnou a oni se zde náhle ocitnou sami, bez lodi, bez jídla i bez komunikačních prostředků. Nezbývá tedy než bojovat o přežití. Novodobá "robinsonáda" má nakonec tragické následky. Doporučuji zejména těm, kteří často nerozvážně vyhledávají adrenalinové zážitky. Po dočtení této úžasné knihy, budou možná přistupovat ke svému životu zodpovědněji...

14.01.2018 5 z 5

Letní lži Letní lži Bernhard Schlink

Vynikající povídky, ve kterých se autorovi "Předčítače" podařilo vykreslit charaktery jednotlivých postav a jejich příběhů tak sugestivně, že budete litovat chvíle, kdy knihu dočtete. Každý z nás v životě prožil okamžiky, které jsou často tím, co nám hluboce změní osud. Podvody a sebeklamy, které hrají hlavní roli v těchto mistrných povídkách, jste možná neprožili, ale rozhodně vás donutí zamyslet se, jak je to se lží ve vašem vlastním životě.

14.01.2018 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Kniha je dobře napsaná a určitě stojí za to si ji přečíst. Chce to jen trochu odvahy a pevné nervy, protože je to velmi autentický příběh o neskutečném utrpení lidí, kteří se "provinili" jen tím, že byli Židé. Autorovi se podařilo prostřednictvím mladé dívky, která se i v těch nejstrašnějších podmínkách osvětimského koncentračního tábora snaží předčítáním z knížek udržet při životě hlavně děti, které mají nejmenší šanci toho peklo přežít, vytvořit příběh o neuvěřitelné síle knih a příběhů.

09.01.2018 5 z 5

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Knihy Markéty Pilátové čtu moc ráda a tak jsem i v tomto případě hodně očekávala. Je to skvěle napsaný příběh o životě v exilu v Brazílii, který musel zvolit pokračovatel Baťovského impéria Jan Antonín Baťa, nevlastní bratr Tomáše Bati. Autorce se podařilo na základě dochované korespondence i vyprávění pravnučky tohoto veřejnosti méně známého Bati, napsat strhující příběh o odvaze, pracovitosti, statečnosti i ideálech, které mnohdy dnešní době chybějí. Moc doporučuji hlavně mladší generaci, je to velmi poučné, a také napínavé čtení, u kterého se rozhodně nebudete nudit...

06.01.2018 5 z 5

Tvůj stín / Muž, který zapomněl, že má ženu / Velice zvláštní vražda v Malajsii / Hvězdný třpyt Tvůj stín / Muž, který zapomněl, že má ženu / Velice zvláštní vražda v Malajsii / Hvězdný třpyt Jeffery Deaver

Velmi vtipný příběh o tom, jak muž zapomněl že má ženu jsem přečetla s chutí. Nebyl to jen humor, ale také zajímavá kniha o tom, jak ty nejbližší často zanedbáváme a pak se stane, že se vztah rozpadne. V tomto případě nakonec vše dobře dopadne. Řekla bych, že většina čtenářů se po dočtení zamyslí, zda ve svém životě dostatečně vnímá toho druhého... Doporučuji, vtipné, svižné a poučné!

03.01.2018 5 z 5

Zahradnictví Zahradnictví Petr Jarchovský

Knihu jsem přečetla s chutí. Do kina jsem se na filmové zpracování nedostala, první díl mi utekl, tak jsem si chtěla nejprve přečíst celý příběh a pak se rozhodnout. Myslím, že se tento příběh hodně povedl, všechny části byly zajímavé a tak si ráda, až bude příležitost, tento velký rodinný příběh vychutnám i jako film. Je dobře, že takové knihy vycházejí, hlavně pro mladší generaci, která o době válečné i poválečné a hlavně o zničených osudech lidí, kteří přišli o iluze, majetek a často i o život zejména v době komunismu, mnoho neví. Rozhodně doporučuji k přečtení.

27.12.2017 5 z 5

Naděje na konci světa Naděje na konci světa Sarah Lark (p)

Kniha se četla moc pěkně, ale ke konci to byla trochu "červená knihovna". I tak jsem se dozvěděla dost zajímavých informací o polských dětech, které byly za války internovány na Nový Zéland. Přes některé drastické pasáže je to spíše oddechová četba, takže doporučuji méně náročným čtenářům.

21.12.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Velmi dobře řemeslně napsaný thriller, ale na můj vkus moc krve, násilí a zvrácenosti. O této dvojici autorů, která píše pod společným pseudonymem jsem už hodně slyšela, tak jsem se chtěla přesvědčit, zda jsou tak dobří, jak se píše v nejrůznějších recenzích. Knihu jsem sice dočetla, protože byla opravdu napínavá, ale co se týče severské krimi, dávám raději přednost kultivovanějším autorům jako např. Mankellovi nebo Ohlssonové.

14.12.2017

Také třetí díl je velmi sugestivní a přesvědčivý. Obě mladé ženy prožívají každá po svém tu nejobtížnější část života, kdy se z nich stávají matky a zjišťují, že největším problémem je nejen výchova dětí, ale také být s tím, koho opravdu milujeme. Zdá se, že jejich životní cesty se rozdělily, Elena se stěhuje za mužem do Florencie, kde si chce budovat po úspěchu své knihy spisovatelskou kariéru, Lila zůstává v bídě neapolské periferie. Jejich osobní příběhy se odehrávají v drsných sedmdesátých letech, kdy je Itálie zmítaná teroristickými útoky pravicových i levicových extremistů, prostředí univerzitních i kulturních institucí se politizuje, ale podmínky dělníků, zejména v Kampánii jsou stále špatné. Pestrý kaleidoskop životů obyvatel jejich rodné čtvrti, propletenec lásek, křivd a nevraživostí se roztáčí a čtenář se už nemůže dočkat dalšího pokračování...

10.12.2017 5 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Dlouho jsem čtení této knihy odkládala, protože jsem tušila, že to nebude snadné ani optimistické čtení. Přesto to byl román, na který jen tak nezapomenu. Pro mne málo známé skutečnosti z estonské historie autorka promítla do osudu dvou sester. Prolíná se zde několik dějových rovin a čtenář je neustále v napětí, jak to všechno vlastně bylo. Děj románu začíná v létě roku 1992 krátce poté, co se rozpadl Sovětský svaz a země získala zpět nezávislost. Tragédie jedné rodiny, která byla násilně rozdělena, mě velmi zaujala a dojala. Je dobře, že více než dvacet let po pádu komunismu, snad konečně přichází doba, kdy se na minulost začínáme dívat s větším nadhledem a mohou vycházet takové knihy. Kniha určitě zaujme náročnější čtenáře, protože je výborně napsaná. Píše o nepříjemných věcech, před kterými bychom neměli zavírat oči.

01.12.2017 5 z 5

Jak světlo pavučinou Jak světlo pavučinou Tadeusz Różewicz

Poezii mám ráda, ale v tomto případě jsem byla zklamaná. Tento básník mě opravdu neoslovil. Chtěla jsem si od něho něco přečíst, protože mě zaujal rozhovor s jeho vnučkou, která překládá naši současnou literaturu do polštiny, ale nebylo to tak zajímavé, jak jsem očekávala.

27.11.2017 3 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Výborně napsaná studie jednoho stárnoucího zoufalého muže, který si i vzdor neradostným životním podmínkám uchoval smysl pro humor. V tomto případě opravdu černý, ale přesto jsem se místy smála nahlas. Není to čtení pro slabší nátury a ti, kteří neradi čtou o nepříjemných stránkách života, ať raději sáhnou po něčem veselejším.

27.11.2017 5 z 5

Můj muž, má žena Můj muž, má žena Richard Erml

Příběh stárnoucích manželů, kteří se snaží vzkřísit uvadající vztah, se četl dobře, ale nijak zvlášť mě nenadchl. Kladla jsem si často otázku, proč tedy spolu tolik let zůstávají, když je to pro oba dva taková oběť. Je pravda, že spolu lidé žijí často jen ze zvyku, ale i tak je dobré si najít na tom druhém něco pěkného. Nejzajímavější byly pasáže, které popisovaly jejich cestu Tibetem, ty mě opravdu bavily a zaujaly, jinak jsem to dočetla spíše ze setrvačnosti...

27.11.2017 4 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Také pokračování Geniální přítelkyně je výborné napsané, tak už se těším na třetí díl. Rozhodně doporučuji, autorka má velmi čtivý styl a dokáže čtenáře tak vtáhnout do děje, že se vám knihu nechce odložit. Nedivím se, že je tato neapolská sága překládána do mnoha jazyků a všude se těší velkému čtenářskému zájmu. Je to opravdu výborné!

20.11.2017 5 z 5

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Kniha mě zaujala, ale musím přiznat, že román "Jako zabít ptáčka" se mi líbil víc. Autorka má velmi čtivý styl, ale v tomto pokračování mi vadila přehnaná "adorace" hlavní hrdinky, která jediná je ta spravedlivá a všechny ostatní mladé ženy jsou jen hloupé jižanské slepice. Někdy je méně více, a v tomto případě to uškodilo, dle mého názoru, jinak poměrně zdařilému příběhu, který se zabývá černošskou otázkou.

12.11.2017 4 z 5

Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Anna Pasternak

Anna Pasternaková napsala velmi působivý milostný příběh svého prastrýce a jeho životní lásky, která se stala předlohou Lary ve slavném románu Doktor Živago. Kniha mě zaujala nejen jako román o velké životní lásce, ale především jako svědectví doby, která neměla s nikým slitování. Knihu Doktor Živago jsem četla už před mnoha lety a viděla jsem i velmi zdařilý film, ale přesto jsem se dověděla mnoho zajímavého o Pasternakově životě. Knihu jsem přečetla jedním dechem a dokonce i slzu uronila, jak to bylo plné emocí a dramatických situací. Rozhodně doporučuji těm, které zajímají osudy knih, které dnes patří do zlatého fondu světové literatury.

05.11.2017 5 z 5

Celý den se nic nestane Celý den se nic nestane Bianca Bellová

Knihy této autorky se mi moc líbí. Má velmi úsporný styl, výborou psychologii postav, a navíc dokáže generační problémy popsat velmi přesvědčivě. Doporučuji.

02.11.2017 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kniha se mi moc líbila. Autor si rozhodně Nobelovu cenu zaslouží. Určitě si od něho přečtu i další věci. Kultivovaný jazyk, zajímavá psychologie postav a navíc i některé méně známé historické souvislosti z anglicko-německých vztahů mě velmi zaujaly. Rozhodně doporučuji. Viděla jsem i film, který je vynikající, mimo jiné i díky výbornému hereckému obsazení ( Anthony Hopkins a Emma Thompson).

02.11.2017 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Byla jsem zvědavá, zda se autorce zdařilého bestselleru Dívka ve vlaku podaří napsat další zajímavý titul. Bohužel, dle mého názoru, to moc nevyšlo. Trvalo poměrně dlouho, než jsem se začetla. Asi tak po sto stránkách jsem už byla natolik unavená neustálými záhadami a značně pochmurnými detaily, že jsem nakonec knihu odložila. Po pár dnech jsem ji prolistovala ke konci, abych zjistila, jak to dopadlo. Za mě, docela zklamání, čekala jsem více. Možná, že někoho kniha zaujme , ale já jsem to nebyla...

25.10.2017 2 z 5