MaroCZ MaroCZ komentáře u knih

Po stopách rytířských příběhů Po stopách rytířských příběhů Wojciech Iwańczak

Skvělá kniha, která u nás k tématu chyběla. Je trochu "ostuda", že fenomén rytířství v českých zemích a jeho srovnání s cizinou jako první sepsal polský historik :-)

04.08.2024 4 z 5

Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska - II. díl - Jižní Čechy Encyklopedie pivovarů Čech, Moravy a Slezska - II. díl - Jižní Čechy Pavel Jákl

Mám rád knihy, historii, jižní Čechy a (dobré) pivo. Takže tato kniha je pro mě absolutním skvostem. Narazil jsem na ni v podstatě náhodou, jedná se o zapomenutý klenot. Autor předvedl naprosto precizní badatelskou práci a shromáždil informace, které asi na jednom místě čtenář jinde nenajde. Zároveň se vyhnul pasti, která u podobných publikací vždy potenciálně hrozí - že se z ní stane "telefonní seznam". Pavel Jákl však disponoval také literárním talentem a kniha je tedy psaná čtivě a poutavě. Z autorových narážek jsem vysledoval, že bych si s ním v mnohém rozuměl. Například jsem s úsměvem přikyvoval, když si dělal legraci ze "znalců", neustále přeceňujících plzeňské. Škoda, že kniha vznikala v době před rozmachem minipivovarů, malých a středních nebo rodinných pivovarů. Zmírnilo by to její lehce melancholický tón. Pan Jákl by měl určitě radost, kdyby věděl, že například pivovary ve Stráži nebo Soběslavi byly obnoveny (byť už ne jako měšťanské) a vaří skutečně výborné pivo. Velká škoda, že pan Jákl v roce 2018 zemřel a jeho úžasná encyklopedie tak zůstane omezena pouze na 2 svazky. Aspoň, že stihl mé "zlaté" jižní Čechy.

25.02.2024 5 z 5

Pavučina snů Pavučina snů Stephen King

Jako autor mu závidím ty bytostně originální a přemýšlivé náměty :-)

10.01.2024 4 z 5

Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Zápasy, které změnily můj život - Poločas první 1974-2004 Jaromír Bosák

Ale jo... velmi příjemná oddechovka před spaním. Navíc, některé zápasy, které JB popisuje, mám také spojeny s určitými životními momenty, na které rád vzpomínám. Ovšem nepatřím mezi natolik "skalní", abych mohl dát více.

10.01.2024 3 z 5

Nové hedvábné stezky: Přítomnost a budoucnost světa Nové hedvábné stezky: Přítomnost a budoucnost světa Peter Frankopan

Hedvábným stezkám jsem dal "lepší 4 hvězdy", jejich pokračování udílím "horší 4 hvězdy". Ale pořád 4 hvězdy :-)

10.09.2023 4 z 5

Toulky historií Pardubic Toulky historií Pardubic František Šebek

Skvělá přehledovka, navíc opatřená zajímavým kaleidoskopem historických příběhů jednotlivých míst v Pardubicích. Vše opatřeno bohatým fotomateriálem.

05.09.2023 4 z 5

Hedvábné stezky: Nová historie světa Hedvábné stezky: Nová historie světa Peter Frankopan

Skvěle zpracovaná, čtivě psaná kniha, která přináší velmi ojedinělý úhel pohledu na světovou historii. Poprvé jsem si ji koupil v anglickém překladu na doporučení kamarádky, když jsem odlétal ze Švýcarska a zbyly mi franky. Když jsem později zjistil, že vyšla také česky, pořídil jsem si i český překlad a musím říct, že čtivost a spád si udržují obě verze. Dal bych 5 hvězd, kdyby kniha bohužel neobsahovala pár historických nesrovnalostí, o kterých píše jeden z hodnotitelů níže. Takže za mě "lepší" 4 hvězdy

05.09.2023 4 z 5

Měšťan a šelma: S vojskem ve městě za třicetileté války Měšťan a šelma: S vojskem ve městě za třicetileté války Jan Kilián

Unikátní, odborně precizní, čtivé, zajímavé. Před lety jsem četl Kiliánovu stať "Na kvartýru", publikovanou ve čtvrtletníku Historie a vojenství, takže s koupí knihy jsem neváhal. Se zájmem přečtena na jeden zátah během cesty do Gdaňska. :-)

28.07.2023 5 z 5

Vzpoura proti modernímu světu Vzpoura proti modernímu světu Julius Evola

Evolovi se určitě nedá upřít neotřelost, rozhled, ani schopnost intelektuální provokace. Souhlasil bych i s jeho základní obecnou tezí. Problém je, že si často pomáhá mýty, ahistorickými či "ezo" úvahami nebo pouhými osobními dojmy. Jeho "výklad dějin" je do značné míry neudržitelný, celkem snadno se dá napadnout jeho konstrukce "Tradice". Autor si je toho sám vědom a případné výtky "odráží" slabým "argumentem", že mýtus je pravdivější než historie. Nepodceňuji roli mýtů pro dějinné vědomí, avšak ne v tom smyslu, jaký mu dává Evola. Pro značnou část Evolových závěrů tedy platí okřídlené "Carbage in - carbage out." Třetí hvězdu přidávám pouze zásluhou Evolovy schopnosti zaujmout.

28.07.2023 3 z 5

Bezčasí: Československo v letech 1972–1977 Bezčasí: Československo v letech 1972–1977 Libor Svoboda

Poučné, hutné, tématicky rozkročené. Občas se člověk i pobavil. Kupříkladu v kapitole o zemědělství. Bylo vtipné, že ačkoliv nám byly dány za vzor sovětské kolchozy, naše JZD, navzdory devastačním 50. létům, na tom byly mnohem lépe než sovětské kolchoznictví. Nebo: "Se dvěma orgánama si tam nenechám rozbít hubu". :-)

30.10.2022 4 z 5

Od Československé národní demokracie k Národnímu sjednocení Od Československé národní demokracie k Národnímu sjednocení Jan Mařica

Pro zájemce o prvorepublikovou národní pravici velmi přínosná věc do knihovny. Autor vyhmátl i některé ne až tolik známé události. Mimochodem, knihu, která má na obálce mé dva nejoblíbenější prvorepublikové politiky jsem si nemohl nekoupit :-)

30.10.2022 5 z 5

Procházky Ostravou: Krok za krokem ulicemi města Procházky Ostravou: Krok za krokem ulicemi města Petr Lexa Přendík (p)

Kniha jako taková je provedena skvěle. Autor prokázal velkou erudici, stejně jako schopnost poutavého vyprávění. Nakladatelství se pak tradičně postaralo o perfektní grafickou úpravu. Zpracováním tedy důstojný následovník "Procházek Prahou" od manželů Pohunkových. Proč tedy "jen" 3 hvězdy?
To máte tak...
Z šesti "procházek" (sedmá, "kavárenská" je koncipována odlišným způsobem) jsou čtyři věnovány Ostravě - Jihu nebo přilehlým obvodům. Celkově se kniha silně orientuje na moravské části města (Slezská část je s výjimkou svinovské procházky naprosto ignorována). Úplně chybí Poruba, Pustkovec, Třebovice nebo Martinov, podle mého soudu nejhezčí části Ostravy, kde své "procházky Ostravou" pravidelně absolvuje velké množství lidí (včetně mě) a kde by určitě bylo co popisovat. Škoda...
Naopak, velmi originální plus představuje poslední "procházka" po - zaniklých i existujících- ostravských kavárnách.

08.08.2021 3 z 5

Ostravská mystéria Ostravská mystéria Marek Skřipský

TomHr:
"Jakoby mimochodem, přitom ale velmi zasvěceně autor hrdiny provádí různými ostravskými zákoutími. A nejen to, kniha místy reflektuje urbanistické proměny, rozvoj okolních vesnic, ze kterých se v té době klubou čtvrti a předměstí Velké Ostravy."

Udělal jste mi obrovskou radost, že jste si toho všiml! Tenhle prvek byl totiž jakýmsi "sekundárním posláním" knihy :-)
Vždycky mě tak trochu štvalo, když někdo mluvil o "staré Ostravě" a začal budováním v 50. létech. To byl přitom už začátek té "nové Ostravy", která tu starou z rozhodující části pohřbila. Tak jsem si řekl, že ten popis do "Mystérií" dostanu a třeba tím podnítím u některých čtenářů zájem o tuto tématiku.
Mimochodem, já jsem tedy místně především Porubák a Ostravák až potom :-)

20.04.2021

Miss Ex-Jugoslávie Miss Ex-Jugoslávie Sofija Stefanovic

autorka je taková trochu potrhlá "liberálka", ale četlo se to perfektně :-)

06.09.2020 4 z 5

Barbarská Evropa Barbarská Evropa Karol Modzelewski

Navzdory neohrabanému a poněkud těžšímu textu velmi zajímavá a ojedinělá kniha

06.09.2020 4 z 5

Noc a mlha Noc a mlha Tomáš Bandžuch

škoda, že až po sedmi letech :-)

26.06.2019 4 z 5

Pardubice v období normalizace Pardubice v období normalizace Veronika Skalecká

Skvěle napsáno, faktografické informace jsou podány velmi čtivým - byť odborným - stylem. Mám ale jednu výhradu, která mi zabránila dát pět hvězd. Zatímco léta 1968 - 1970 jsou rozebrána velmi podrobně, osmdesátková eroze režimu je popsána "letem světem". Přitom, na tuhle dobu jsem se nejvíce těšil :-)

14.08.2018 4 z 5

Černá křídla Cthulhu 2 Černá křídla Cthulhu 2 * antologie

Oproti "jedničce" neuvěřitelné zklamání. Třetí výbor se ale, naštěstí, opět povedl

10.11.2017 2 z 5

Černá křídla Cthulhu 3 Černá křídla Cthulhu 3 * antologie

Ufff. Po té strašně slabé dvojce jsem si oddechl. "Neolovecraftiáni" se vrátili do formy. :-)
P.S. "Zdivnor" naprosto dokonalý

10.11.2017 4 z 5

Druhý odboj (1939–1945) Druhý odboj (1939–1945) Vlastimil Klíma

Skvělé postřehy, zajímavý úhel pohledu. Klobouk dolů před Klímovými znalostmi a přehledem. Když si člověk uvědomí, že text vznikal v první polovině 70. let...

25.09.2017 4 z 5