martina1199 martina1199 komentáře u knih

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Na druhý díl série Moře střepů jsem se těšila a nezklamal :-) Staří známí i nové postavy, dobře vystavěný příběh, Jarviho politikaření, které prostě vždy nakonec došlo cíle, který od začátku sledoval, vynikající postava Trnka i Brand, a parádní konec, kterým vlastně ještě nic nekončí :-)

13.05.2020 4 z 5

Obcování se smrtí Obcování se smrtí Jesse Bullington

Knihu jsem dostala darem a upřímně dlouho mi ležela v knihovně. Název i obálka mě jistým způsobem odrazovaly. Nakonec jsem se do ní ale pustila a nelitovala jsem. Román je napsán čtivě, je plný děje a akce, dalo by se říci, takže stránky ubíhají jedna za druhou. Líbilo se mi, jak si autor pohrál se skutečnými historickými postavami a pozadím, a využil je pro potřeby svého vyprávění. Takže - pokud se zajímáte o nekromancii, nekromanty, čarodějnice, Maury, inkvizici, lehké děvy, švýcarské žoldnéře, válku v Lombardii na počátku 16. století a nebojíte se pár kostlivců, zahnívajících mrtvol a jedné hodně protivné hyeny, tak knihu rozhodně doporučuji :-)

06.04.2020 4 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Líbilo se mi to:-) Prim hraje autorova fantazie, která snad nezná hranic.
Ze začátku jsem sice měla takové Déjà vu stavy - to když najednou objevili hrdinové knihy podivnou ulici, kterou projela podivná tramvaj, a která tam jistojistě nikdy předtím nebyla - hned jsem si vzpomněla na scénu z Harryho Pottera, když poprvé našel nástupiště 9 a 3/4. Pak se mi to stalo ještě jednou, a to když poprvé vstupovali do Almary skrze hromadu zavěšených kožichů a kabátů. Přes jednu podobnou se vstupovalo do Narnie :-D Možná to byl autorův záměr, možná ne, to ví jenom on sám.
Kniha se dobře četla, je vidět, že autor umí vyprávět. Docela by se mi líbilo vidět více do hlavních postav. Přijde mi, že autor mohl jít více do hloubky, ukázat nám detailněji jací jsou a proč. Jejich transformace probíhala spíš jen na pozadí Lazarova příběhu, jako by vlastně o nic nešlo, a přitom se nakonec jednalo o věc poměrně definitivní. Přišli mi hodně zajímaví a zasloužili by si jistě více prostoru. Konec se povedl hodně. Zbývá jen držet palce Lazarovi, aby se mu vedlo lépe než Emě.

03.04.2020 3 z 5

Ozvěna věcí budoucích Ozvěna věcí budoucích James Islington

Prostě pecka! Je pravda, že mi chvilku trvalo, než jsem se dostala do děje, přece jenom už uplynul nějaký čas, co jsem četla Stín věcí ztracených. Ani druhý díl trilogie Licanius nezklamal a nabídl parádní epickou fantasy. Spousta otázek ze Stínu věcí ztracených je zodpovězena, jiné zase vyvstanou. Všechny dějové linky nabídnou nové zápletky, spoustu akce a čtenář se ani chvíli nenudí. Vím, že situace na knižním trhu nyní není moc přívětivá vzhledem ke koronavirové pandemii, přesto ale doufám, že se dočkáme překladu i posledního dílu. Čím dříve, tím lépe :-)

29.03.2020 5 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Hodně povedený fantasy příběh :-) Vše v něm funguje - svět, postavy i děj samotný. Líbí se mi autorčin styl, příběh odsýpal svižně a četl se opravdu dobře. Ovšem v případě barda Minangara jsem se neubránila přirovnání k Marigoldovi, ono se to přece jenom tak trochu nabízelo :-)

04.02.2020 4 z 5

Magie vítězí Magie vítězí Ilona Andrews

Přečteno za dva dny, opravdu povedené zakončení celé série :-) A Conlan je boží :-)

06.01.2020 5 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Tak tohle bylo trochu zklamáním. Zdlouhavé, chvílemi bohužel nezáživné vyprávění, kterému chybělo napětí a závěr, který byl vlastně takový nijaký, jako by autorka ani vlastně netušila, jak příběh zakončit. Knížky této autorky mám moc ráda, ovšem bohužel se mi zdá, že úroveň postupně klesá

16.08.2019 3 z 5

Ledový dech Ledový dech Diana Gabaldon

Tak další nálož stránek z pera D. Gabaldon je za mnou. Ledový dech se mi hodně líbil. Má co nabídnout - drsná témata, i vtipné chvilky. Lásku, nenávist, závist a strach. Líbily se mi části, které pomalu plynuly a vtahovaly mě svým pozvolným tempem do příběhu tak, že jsem měla pocit, jako bych sledovala život opravdových lidí a ne literárních postav. Časté zvraty a následující napínavé dění mi nedovolilo se nudit :-) Vše obohacuje atmosféra, která houstne kvůli pomalu se blížící válce o nezávislost. Konec překvapil a rozhodně nalákal na další díl :-)

10.08.2019 4 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Četla jsem knihu už loni - v originále a tento víkend si ji vychutnala znovu v češtině. A na svém hodnocení z loňska bych nezměnila ani písmenko :-)

Dokonalé zakončení série, kterou jsem málem ani nezačala pořádně číst :-)

Skleněný trůn - první díl - mi přišel celý takový "nedomrlý", příběh s dobrým nápadem a netypickou hlavní hrdinkou, ale nevytěženým potenciálem. Přesto jsem dala šanci druhému dílu - Půlnoční koruně - a celou první polovinu si říkala, že tohle fakt asi bude ztráta času. Pak se to ale trochu rozjelo a na konci jsem už věděla, že určitě přečtu i další díl, protože chci vědět, co bude s Celaenou/Aelin dál. No a od třetího dílu - Dědičky ohně - jsem se do série opravdu začetla a knihomolsky zamilovala :-)

Kingdom of Ashes jsem přečetla v originále, hlavně protože jsem prostě nedokázala čekat na český překlad. POTŘEBOVALA jsem vědět, jak to dopadne s mými oblíbenými hrdiny a světem, který autorka stvořila. Příběh mě natolik pohltil, že jsem nakonec ani nevnímala, že čtu anglicky. Bylo to napínavé, strhující, všechno do sebe nakonec krásně zapadlo. Věřím, že stejně jako já i mnozí jiní čtenáři a čtenářky zapláčou nad těmi, kteří padnou, a budou se radovat s těmi, co přežijí :-)

04.08.2019 5 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Pěkný příběh o odvaze a zbabělosti za dob druhé světové války zasazený do velmi zajímavého prostředí cirkusu.

"Rozhlížím se po davu a v očích lidí nevidím opovržení, ale obdiv a naději, kterou náš příjezd přináší. Dospělí se na nás dívají s dětským úžasem. Cirkus odjakživa přinášel světlo tam, kam přijel. Je to pro ně záchranné lano. Zdvihnu bradu. Jestli jim ještě pořád dokážeme dát tohle, pak cirkus není mrtvý. Cirkus tu byl od dob Římanů a Řeků, naše tradice trvá po staletí. Přežili jsme středověk, napoleonské války, první světovou. Přežijeme i tuhle." (Světla zimní noci, Pam Jenoff, str. 93, e-book)

28.04.2019 3 z 5

Zběsilost krve Zběsilost krve J. R. Ward (p)

Guilty pleasure v plné polní :-) Přečteno rychle, vítaný návrat do světa Bratrstva černé dýky jako pokaždé :-)

28.04.2019 4 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

Tak to byla pekelná jízda :-) Autorka s postavami rozhodně nezachází v rukavičkách a žene je znovu a znovu do dalších bojů a bitev a záchranných misí. Konec je hrozivý a název knihy ho skvěle vystihuje. Ovšem ponechává hrdinům i nám kousek naděje. Jestli i poslední díl bude mít stejný styl a spád, tak nás čeká opravdu epický závěr celé série. Už se nemůžu dočkat :-D

28.04.2019 5 z 5

Páté roční období Páté roční období N. K. Jemisin (p)

Originální námět, svět i postavy. Příběh se valí a strhává čtenáře s sebou silou orogény :-) Bezútěšné, tísnivé. Drsné a dospělé. Vynikající.

21.11.2018 5 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Líbila se mi :-) Perfektně a hodně zajímavě vymyšlený svět; postavy, které si Vás získají a draggové, kam se člověk podívá. Možná trochu pomalejší rozjezd, jak nás autor zasvěcuje do reálií a seznamuje s hlavními postavami, a postava kapitána Hilmoora zatím ještě podle mě nedostala tolik místa, kolik pro ni asi autor připravuje v druhém díle, ale i tak je to jízda! Těším se na další díl :-)

23.08.2018 5 z 5

Krvavé tažení Krvavé tažení Brian McClellan

Bylo to opravdu krvavé tažení, příběh plný akce, kdy oddech nebyl dopřán ani hrdinům, ani čtenářům :-) Hned se vrhám na třetí díl, jelikož prostě potřebuji vědět, jak to celé dopadne :-)

23.08.2018 5 z 5

Princ Lestat Princ Lestat Anne Rice (p)

Anne Rice v plné síle. Příběh splétaný z osudů prastarých, starších i mladých krvesajů, kteří všichni stanuli na osudové křižovatce, kdy jejich prazáklad - bytost, která je všechny stvořila, stále tvoří a navždy spojuje - po tisíciletích nevědomí procitne. Bude to znamenat konec celého upířího rodu? Nebo se tento Lid měsíce a hvězd vydá společně jinou, společnou cestou a konečně se naplní Lestatovo tvrzení, že "peklo nebude mít žádnou moc"?

Pokud jste fanoušky Upířích kronik a dalších vyprávění Anne Rice, stejně jako četby příběhů, které jsou plné myšlenek mnohem hlubších, než se na první pohled mohou zdát, pak si knihu Princ Lestat jistojistě užijete :-)

09.03.2018 5 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

ačnu tím, že se mi kniha líbila.
Příběh podle mě jednoznačně stojí a padá s hlavní hrdinkou Nemesis, která je prostě skvělá. Jako diabolik i jako člověk. Hodně zajímavé je také prostředí, ve kterém se vše odehrává a vykreslení stavu a způsobu života lidské společnosti.
Vyprávění jako takové mi přišlo oproti výše zmíněnému slabší, v mnoha směrech dost předvídavé, ALE ke konci se vše změnilo a pořádně zamotalo. Rozuzlení, pokud se to tak dá nazvat, mi přišlo trochu nepravděpodobné, a rozhodně si myslím, že TO zařídil Tyrus a ne Cygna (ti, co četli, jistě pochopí, o čem mluvím). Dostal tak totiž obě věci, po nichž prahl nejvíce.
Druhý díl si určitě přečtu, už jenom proto, abych zjistila, jak to skutečně bylo. A taky jsem opravdu moc zvědavá, jak se se vším novým, co na ni čeká, popere Nemesis :-)

22.02.2018 4 z 5

HEX HEX Thomas Olde Heuvelt

Moje 50. letošní přečtená kniha. A rozhodně stála za to :-)
Opravdu originální námět knihy a budování atmosféry a tíživého dusna, kdy víte, že přijde něco strašného, ale do poslední chvíle netušíte přesně co, ani odkud jsou asi nejsilnějšími devizami tohoto příběhu.
Napřed jsme se bála Katherine. Pak jsem se bála strachu. A nakonec jsem s hrůzou sledovala, co ten strach provedl s lidmi a co nakonec provedli oni sami sobě.

28.12.2017 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Geralt potkal svůj osud. A něco víc :-)

14.12.2017 5 z 5

Magie spojuje Magie spojuje Ilona Andrews

Další úžasná jízda :-) Jen se trochu obávám, jak to celé skončí. Ale snad Kate najde způsob, jak vyhrát nejen bitvu, ale i celou válku :-)

14.12.2017 5 z 5