mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Nedosažitelné prvenství: Od ohně k ledu - sám napříč Antarktidou Nedosažitelné prvenství: Od ohně k ledu - sám napříč Antarktidou Colin O'Brady

Není snadné napsat knihu popisující dva měsíce putování, kdy jeden den je téměř jako každý jiný. Proto tato kniha není jen o přechodu Antarktidy, ale O'Brady píše i o svém dětství, o dalších extrémních výkonech, které dokázal, o své rodině, o své ženě. Někdy je toho až moc, takže čtenář pomalu zapomíná, v jaké fázi se Colin zrovna na své cestě přes polární kontinent nachází. Několik opravdu poutavých a zajímavých okamžiků je tak prokládáno mnohdy až nudnými úvahami a vzpomínkami. Osobně bych uvítal více detailů o samotném putování a těsnějších souvislostech. 70-75%, 17. 12. 2021.

17.12.2021 4 z 5

Cesty k úspěchu - trvalé hodnoty soustavy Baťa Cesty k úspěchu - trvalé hodnoty soustavy Baťa Milan Zelený

Je to rozhodně zajímavé čtení k přemýšlení. Při četbě mám ovšem pocit, že Milan Zelený vykládá písmo svaté. Je to hodně jednostranné, autor vše, co vybral, převádí do současnosti jako to nejlepší, co může být. Někdy to možná platí, ale v mnohém už ne tak jednoznačně, ne-li vůbec. Pan Zelený by možná mohl přistupovat někdy více kriticky, případně ne tak vzdělaným uživatelům alespoň více objasnit, proč to tak je nebo by to tak mělo být, případně přiznat, že už je to překonané, že přímo tak to dnes nejde. Také bych uvítal hlubší úvod o Baťovi a jeho metodách. 70% a 4*, 15. 12. 2021.

15.12.2021 4 z 5

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Tarantino jako režisér (a scénárista) je výborný, ovšem tato kniha působí na mě hodně rozpačitě. Čte se sice náramně dobře, ale obsah je jaksi nezajímavý, nezáživný, vlastně to dost často ani nepůsobí jako román, jako spíš tak trochu dokument, tak trochu klábosení o historii Hollywoodu. Jaksi tomu chybí zápletka, nějaká dějová linie. Kniha je spíš určená vážným zájemcům o film a jeho historii. Přináší opravdu velkou nálož různých informací o spoustě herců, filmů a seriálů, o kterých, troufám si říct, neslyšel skoro žádný Čech.
Přidám citace z předsádky: "Z příběhu čiší jeho [Tarantina] nostalgický vztah ke starému Hollywoodu, láska k filmařině a nakažlivá radost z vyprávění... Čtenářům, kteří film neznají, nabízí plnohodnotný literární zážitek z Hollywoodu divokých šedesátých let, a filmovým fanouškům zase spoustu doplňujících informací, nečekaných odhalení a odchylek od scénáře." Berte prosím tyto citace s jistou rezervou. Ač jsem film zatím neviděl, jiné Tarantinovy filmy znám a dovedu vycítit, jak výrazně jiný zážitek bude z filmu na rozdíl od knihy. Také ovšem cítím, že ani film nebude nic extra, přes jeho mnohapočetné nominace na Oskary a jiné ceny. To není pro mě měřítkem kvality, více spíš vypovídá relativně nízké hodnocení fanoušků na ČSFD - aktuálně 77%. U mě kniha za 65%, 11. 12. 2021.
Shlédnutí filmu 9. 4. 2023: Dlouhá velká nuda, která může bavit jen opravdu zaryté fanoušky filmu. Pouze závěr je ten pravý tarantinovský a u mě díky němu 3*.

11.12.2021 3 z 5

Špína Špína Irvine Welsh

Až nechutně sprosté, ale přesto není odsouzeníhodné. Čtení pro opravdu otrlé čtenáře. Samozřejmě zde nejde o tu "špínu", ale o víc. To "víc" je tak trochu pod povrchem. Nemohu říct, že bych byl knihou unesen, ale rozhodně má něco do sebe. Jen mi trochu vadily ty texty přes sebe. 75%, 5. 12. 2021.
Kdo nemá žaludek na četbu, může ho uspokojit výborné filmové zpracování, které je trochu střídmější.

05.12.2021 4 z 5

Arktické safari a jiné povídky z Grónska Arktické safari a jiné povídky z Grónska Jørn Riel

Kouzelná kniha, plná milého humoru s trochou severského dobrodružství. Povídky tvoří ucelený příběh, přesto se dají číst jednotlivě. Přinášejí uvěřitelné, někdy i neuvěřitelné příhody osamělých lovců severovýchodního Grónska. Bohužel či snad i z určitého pohledu bohudík jde o zašlé časy, o to víc čtenáře dokážou připoutat a nadchnout. 5*, 30. 11. 2021.

30.11.2021 5 z 5

Od autora je toto třetí kniha, kterou jsem četl, už jsem byl připraven na Murakamiho styl, takže jsem nebyl ani zklamán, ani zaskočen. Jde o nevšední, nápadité a zajímavé čtení, nemusí úplně sednout každému. Četlo se mi chvílemi trošičku hůř, ne úplně jsem byl vtažen a pohlcen. 75%, 28. 11. 2021.

28.11.2021 4 z 5

Černá kronika lásky Černá kronika lásky Tadeusz Konwicki

Moc pěkný příběh studentské lásky v těžkých letech 1938-39. Jen mi trochu vadily ty vsuvky z (dobových?) novin a ještě jedna část, která jakoby se ocitla v knize omylem. 75%, 19. 11. 2021.

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Neotřelé vyprávění je zároveň netradiční pohled na kruté období let 1930-1946 v Sovětském svazu. Autorce se daří čtenáře zaujmout prakticky od začátku až do konce knihy. Vydavatelství Prostor připravilo velmi dobré české vydání, i když jen brožované, ale prakticky bezchybné. 80%, 16. 11. 2021.

20.11.2021 4 z 5

Už ne tak nápadité a zábavné jako Stoletý stařík, někdy skoro až nudné (ale to jen výjimečně). Autor dobře zakomponovává aktuální politické události a obvykle dost přesně uhodí hřebíček na hlavičku, především Trumpa vystihuje docela přesně. Je to lehké, zábavné a oddechové čtení. Při 70% je to spíš ke 4*, protože 3* by byly opravdu málo. 13. 11. 2021.

V černošské čtvrti V černošské čtvrti Georges Simenon

Psychologický román z rané Simenonovy tvorby. Zpočátku jsem se nemohl začíst a říkal si, že to ještě není ten skvělý spisovatel, ovšem asi od dvou třetin jsem četl jedním dechem - perfektní zakončení, až bych chtěl dát 5*, ale vzhledem ke slabšímu rozjezdu hvězda dolů. 7. 11. 2021.

07.11.2021 4 z 5

Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost John Gribbin

Velmi zajímavá kniha, která ovšem předpokládá, že čtenář je na poměrně dost vysoké intelektuální úrovni. Přiznám se, že něco přes polovinu knihy jsem stačil sledovat a chápat a připomínal si školní učivo. Později jsem se ale téměř ztrácel. Autor totiž postupoval tak, že začínal jednoduššími věcmi a především se snažil je dost podrobně vysvětlit. Později ale přichází spoustu věcí, které zmíní, ale nijak nepřibližuje. I tak, i když čtenář nechápe podstatu, dokáže si alespoň představovat opravdu neskutečné a fantastické věci.
Gribbin podává hodně složité téma hodně přijatelným způsobem, což není vůbec snadné. Kniha je vzhledem k obsahu velmi stará, zajímalo by mě, kam vývoj a věda pokročily do současnosti. Kniha je velmi dobře přeložená, ale bohužel obsahuje velké množství tiskových chyb. 80%, 7. 11. 2021.

07.11.2021 4 z 5

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

(SPOILER) Velmi šikovně a zajímavě vystavěný román, kde se hned v úvodu dovídáme prakticky pointu, ale vůbec to nevadí. Autor jde hodně do detailů, často odbočuje a vrací se, což mi zpočátku trochu vadilo, ale nakonec se ukázalo, že to je jen správně. Kniha přináší možná až nečekaný pohled na německou společnost konce 60. let, kdy se do popředí politiky dostávají zase nacionalisté a dá se říct, že i neofašisté. Zajímavý je i pohled do podsvětí, kde hledaní váleční zločinci si žijí jako páni, každý na každého něco ví, něco má, každý je držen v šachu (ostatně tak to funguje po věky věků i v současnosti). Celá společnost včetně policie je prolezlá zrádci. I když se jedná jen o Simmelův (nejspíš dost levicový) pohled, určitě na tom něco je. Rád bych si přečetl nějaký takovýto obdobný román, ale ze současného Německa.
Samotný děj se sice dost dobře vymyšlený, přesto sem tam mě autor nepřesvědčil o věrohodnosti. Není to ovšem pravdivý dokument, ale hodně pravdivý román dle skutečných událostí. Výborné čtení. 85%, 31. 10. 2021.

31.10.2021 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Zajímavě podaný život Němců žijících na počátku 20. století v povodí Volhy. Pěkně se čte a zároveň čtenáři odkrývá některé reálie kruté doby stalinismu. To poodkrývání je ale jen takové nesmělé, čekal jsem trochu víc. 75%, 23. 10. 2021.

23.10.2021 4 z 5

Smrt nemá tvář Smrt nemá tvář * antologie

Pro mě se jedná o cenný paperback. V roce 1991, krátce po sametové revoluci, vycházely takového řekl bych dnes již raritní knížky. Až na jednu slabší povídku se jedná o velmi slušný výběr detektivek, i když poněkud roztříštěný, což mi ovšem nevadí. Hodně povídek je od českých autorů a většinou reflektují porevoluční období, je to obrázek doby. Někteří zahraniční autoři patří mezi známé hvězdy, ale i ostaní ve výběru mají co říct. Kniha je hezky a bohatě ilustrovaná. 75%, 16. 10. 2021.

16.10.2021 4 z 5

Prázdniny v Bergeracu Prázdniny v Bergeracu Georges Simenon

Jeden z raných Simenonových románů s Maigretem, kde autor už nezapře svůj styl, který mám tak rád. Strohou a stručnou formou perfektně líčí postavy a prostředí, takže jsem okamžitě ve svých představách na místě děje. Děj samotný pro mě nehraje prioritní roli, pro skalní příznivce detektivního žánru je možná slabý, mě ale zcela uspokojuje a podobně jako u skvělých francouzských filmů let sedmdesátých a osmdesátých rád přimhouřím oko při nějaké té drobné nepřesnosti. 85%, 10. 10. 2021.

10.10.2021 4 z 5

Přítelkyně z mládí Přítelkyně z mládí Alice Munro

Žena o ženách pro ženy - tak na mě jako na muže působí tato sbírka. Věřím, že pro ženy může být kniha mnohem zajímavější, než byla pro mě. Prostě mě nezasáhla. 65-70%, 6. 10. 2021.
Uživatelka madlenka3189 ve svém komentáři přesně vystihla to, co si myslím i já.

06.10.2021 3 z 5

Tam za řekou je Argentina Tam za řekou je Argentina Jiří Hanzelka

I po mnoha letech (cesta se konala v roce 1948, vydání z roku 1963 - několik doplnění) kniha neztrácí na poutavosti a zajímavosti. V době vydání to musel být bestseller, tolik informací na tu dobu muselo být pro čtenáře úchvatných. Pro současného čtenáře je to velmi zajímavá výprava do historie. Kniha obsahuje opravdu velké množství fotografií, část dokonce barevných. Prostě je jasné, proč duo Hanzelka - Zikmund jsou legendy. 75%, 28. 9. 2021.

28.09.2021 4 z 5

Na konci cesty Na konci cesty John Barth

Pozoruhodná kniha, která se i přes občasné filozofické rozmluvy čte velmi dobře. Řekl bych, že je určena trochu náročnějším čtenářům. Děj mě tak zaujal, že jsem se těšil, až budu moct ve čtení pokračovat a nechtělo se mi ani četbu přerušit. Tentokrát dám 5*, 21. 9. 2021.

21.09.2021 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Autorce, dceři slavné vědkyně, se podařilo napsat opravdu čtivé dílo. Svou maminku líčí maximálně nezaujatě, ale zároveň velice lidsky. Dozvídáme se o její skromnosti, genialitě, neskutečné píli a dřině, kterou podstupovala. O jejích vědeckých objevech se dozvídáme prostě, nejde o žádné složité vědecké líčení, přesto nemíjí svou podstatu.
Vydavatelství patří velký dík za tuto knihu, kterou nejen oprášilo, ale opravdu pečlivě doplnilo o chybějící dříve cenzurované části. I když jde jen o "paperback", je kniha doplněna množstvím fotografií, nechybí doslov, v celém textu jsem postřehl asi jen jednu chybu. Dávám plných 5*, 12. 9. 2021.

12.09.2021 5 z 5

Třikrát život a skutky soudce Ti Třikrát život a skutky soudce Ti Robert van Gulik

Záhada čínského zlata - moc chytře a inteligentně vymyšlené a čtivě napsané. 80%, 29. 8. 2021. Vyšlo 1959, ale dějově předchází dříve vydanému románu Záhada čínského bludiště (1957).

Záhada čínského bludiště - opět zábavné a chytré, ale tentokrát to autor trochu přehnal se zápletkou, jde totiž o mnoho zápletek dohromady, takže chvílemi už to bylo na mě až moc. Dá se to ale vše sledovat, aniž by čtenář nějak tápal. 80%, 5. 9. 2021.

Záhada čínského hřebíku - zase až moc zašmodrchané, ale příjemné počtení. 80%, 16. 9. 2021.

Doslov od Zlaty Černé přináší čtenáři mnoho dalších informací o všestranně nadaném van Gulikovi, o pozadí vzniku románů s čínskou tématikou soudce Ti atd. Dozvídáme se, že příběhy soudce Ti jsou na základě skutečných událostí, kdy opravdový Ti žil v letech 630-700, nicméně většina příběhů o něm byla napsána později a zrcadlí se v nich zvyklosti převážně 16. století. Čtenář ve van Gulikových příbězích načerpá množství informací o životě ve staré Číně. A přidám ještě jednu citaci z doslovu: "Van Gulikovi příběhy krom toho, že mají výborně vykreslené postavy, jsou i napínavé a autor umí vytvářet situace, v nichž je čtenáři přijatelný i určitý mravní závěr a naučení. Podle staročínských pramenů jeho detektiv řeší vždy více případů najednou, zpravidla tři, a ty jsou mnohdy na sobě nezávislé."

Když to vše shrnu, jedná se o velmi zajímavé netradiční detektivní historické příběhy obsahující humor, historické poučení, napětí i dobrodružství. 80% je spíš střízlivé ohodnocení této nadprůměrné knihy. Rád si přečtu i další příběhy soudce Ti. 19. 9. 2021.

29.08.2021 4 z 5