mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Vojín W. Vojín W. Steve Sem-Sandberg

Mé první a poslední setkání se Sem-Sandbergem. Styl psaní je zcela jistě netradiční a dokážu pochopit, že kritikou ceněný, mně ale příliš nesedl. Je to jakési mlhavé, neurčité líčení, v tomto případě děje, který se mi nelíbil. Jde o příběh historický z prostředí chudých vrstev. Je to příliš ponuré a vlastně ani moc zajímavé to není. Samého mě pouze překvapilo, jak lehce a snadno se kniha čte i přes komplikovaný obsah a styl. To je dáno i tím, že se nemusím příliš soustředit a když něco nevnímám (myšlenky se mi rozutečou jinam), nemusím se k ději vracet, protože o nic důležitého nepřijdu. 60%, 27. 11. 2022.

27.11.2022 3 z 5

Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Mámino poslední objetí: Co nám emoce zvířat prozrazují o nás samých Frans de Waal

Pro mě velmi nezáživná kniha, jejíž konečný přínos je prakticky nulový, co se týká získaných informací, a záporný, co se týká citového (či emočního - autor několikrát definuje rozdíl, ale pro mě to nehraje roli) uspokojení. Budu krutý, ale dám jen 45%. 19. 11. 2022.

19.11.2022 2 z 5

Kompostování a péče o půdu Kompostování a péče o půdu Miroslav Kalina

Tato kniha má místo v knihovničce každého poctivého zahrádkáře. Hledal jsem na internetu kolem kompostování, co se dalo, ale rozhodně nenašel vše, co je v této knížce srozumitelně a přehledně, přesto odborně popsáno. Ono správně kompostovat opravdu není jen tak, jak si snad hodně zahrádkářů myslí. Je to opravdu věda. 85%, 28. 10. 2022.

28.10.2022 4 z 5

Pěstujeme rybíz, angrešt a jostu Pěstujeme rybíz, angrešt a jostu Ludmila Dušková

Základní informace od A po Z vhodné a užitečné pro amatérské zahrádkáře. Není úplně vyčerpávající, ale to si ani knížečka za cíl nedává. I po 20 letech od vydání je kniha aktuální a v dnešní době není problém si informace doplnit na internetu. 60-70%, 22. 10. 2002.

22.10.2022 3 z 5

Chiméra 38 Chiméra 38 Kjell Westö

Kniha se dobře četla, ale očekával jsem, že se dovím něco zajímavého z historie, což se stalo vlastně jen díky velmi dobrému doslovu. V ději se autor až moc snaží zobrazovat reálie té doby - film a jeho hrdiny především ale nejen to. Pro běžného českého čtenáře je to nic neříkající, asi jako kdyby někdo vyzdvihoval Buriana, Marvana, Gollovou apod. Historické pozadí - především bílí vs rudí, není prakticky vůbec osvětleno. A hlavní dějová zápletka je vyloženě chabá. Z mého pohledu je román hodně přeceňovaný anebo je to tak, že sice není nic moc, ale většina dnes vycházejících knih je ještě mnohem slabších? 60-70%, 29. 8. 2022.

29.08.2022 3 z 5

Běhání Běhání Libor Soumar

Kniha mi přijde až moc odborná a teoretická, ale i z tohoto pohledu je zajímavá a užitečná. Nevím, jak ji hodnotí pokročilí běžci, já mezi ně nepatřím. Dělám spíš rekreačně cyklistiku a veslování a tak jsem zde hledal nějaké univerzální informace, které jsem i našel. Při 70% dám 3*, 23. 8. 2022.

23.08.2022 3 z 5

Jak to vlastně bylo? Jak to vlastně bylo? Julian Barnes

Kniha má perfektní rozjezd, výborně se čte a je nejen zajímavá, ale i zajímavě vystavěná. Bohužel toto okouzlení u mě postupně vyprchává, takže asi tak po polovině, snad až ve dvou třetinách, se začínám nudit, navíc autor začíná až moc experimentovat - často téměř není poznat, kdo právě hovoří, čtenář i přes vynucené soustředění jaksi ztrácí pozornost. Takže závěr přečten spíš z nutnosti, než z potěšení. Od 80% ke slabým 60%, celkově 75%, 21. 8. 2022.

21.08.2022 4 z 5

Tep prachu Tep prachu Tim Winton

Pro mě slabší než Ovčácká chajda a s ještě víc výhradami. Knihu jakoby psali 2 autoři, nebo jakoby autor napsal první část, pak si dal oddych a začal druhou část úplně jiným stylem. Ten byl rozhodně zajímavější a poutavější, než první část, která mě téměř nezaujala. Winton navíc s oblibou používá poměrně často dost sprosté výrazy, bez kterých by to taky šlo. Celé dílo mi přijde zvláštním způsobem "vyumělkované", ovšem hlavní postavy autor nedokázal dle mého soudu dost dobře vykreslit. A v neposlední řadě Volvox Globator opět nasekal v textu nemálo chyb. Sečteno a podtrženo: první část stěží za 60%, druhá snad i nad 70%, celkově 3*. 10. 8. 2022.

10.08.2022 3 z 5

Vábení hor Vábení hor Jon Krakauer

Kniha přináší 11 reportáží (či příběhů nebo jak to nazvat), které již dříve vyšly časopisecky, a poslední příběh je napsán pro tuto knihu, i když je vlastně svým dějem nejstarší. Pro milovníky dobrodružství a extrémních výkonů především při zdolávání hor je to jistě velmi dobré čtení, a to především díky výbornému stylu Jona Krakauera. I když jsou reportáže z konce 80. let, pro mě neztrácejí na zajímavosti a čtivosti. 75-80%, 2. 8. 2022.

03.08.2022 4 z 5

Cesta nikam Cesta nikam Józef Mackiewicz

Velmi čtivé, velmi zajímavé, historicky poučné, pro mě skvělý závěr. 75-80%, 16. 7. 2022.

17.07.2022 4 z 5

Černá kniha CIA Černá kniha CIA Yvonnick Denoël

Jak píše Dovahkiin, jde o dost špatně napsanou knihu. Je to takový slepenec všeho možného, ale vždy se jedná jen o jeden pohled na věc, není doplněn žádný názor. Problematika je to ale tak složitá, že nejde jednoznačně říct, co je / bylo dobře a co špatně. Chtělo by to hlubší pohled a rozbor z více pohledů. Každopádně kniha představuje CIA a celé Spojené státy v ne moc dobrém světle, zároveň ale čtenář snadno pochopí, že tato špína a zákulisní hra se děje po celém světě. Z toho je čtenáři hodně nepříjemně. Za mě 60% - sice dost zajímavých informací, ale příšerně špatně podaných. 10. 7. 2022.

10.07.2022 3 z 5

Amerika 1927 Amerika 1927 Bill Bryson

Moje první kniha od Brysona mně perfektně sedla. Nádherně se čte (jakoby tam autor byl, se všemi se znal a jen tak mimochodem nám o tom vypráví), přináší (pro mě) mnoho zajímavých informací a občas i pobaví. Jediné, co šlo mimo mě, byly kapitoly o baseballu, a nebylo jich málo. Tato hra mě nikdy nezaujala, nevím o ní prakticky nic (a ani po přečtení této knihy se nebudu snažit hru pochopit). Jinak obálka knihy působí tak, že jde hlavně o létání a Lindbergha, ale není tomu tak. Přináší toho mnohem víc, až jsem měl dojem, že rozsah knihy by mohl být i menší. Za mě 5*, 24. 4. 2022.

24.04.2022 5 z 5

Mučivé hodiny Mučivé hodiny Peter Maas

Román faktu o zajímavé události, ale ze dvou třetin příliš rozvláčný a nezajímavý. V poslední části jsem se konečně začetl, bylo to poutavější, napínavé, ale celkový dojem to jen mírně vylepšilo, takže při 70% dám 3*, 16. 4. 2022.

16.04.2022 3 z 5

Cizinky Cizinky Stanislav Struhar

Stanislav Struhar píše dle mě moc pěkně, jeho povídky jsou takové psychologické črty - je třeba trochu domýšlet, co postavy mají na srdci a nahlas neříkají, co je trápí apod. Zároveň píše na zajímavé téma - jako český emigrant odráží tuto skutečnost ve svém díle, což je čtenáři blízké, jelikož vlastně Rakušan píše o Československu.
První povídka mě chytla víc (80%) než druhá (70%), celkově 75%, 15. 4. 2022.

15.04.2022 4 z 5

Ovčí deník Ovčí deník Axel Lindén

Netradiční čtení na cca 2 hodiny. Poznámky ze života ovcí a jejich ovčáka mě zaujaly víc než společenské úvahy, se kterými se navíc neztotožňuji s autorem. 70% a 4*, 5. 4. 2022.

05.04.2022 4 z 5

Výlet do hor Výlet do hor Roger Vailland

Román neskrytě vypráví sám za sebe Roger Vailland, který v té době pobýval ve vesničce v kopcích nad městečkem. Tedy alespoň to tak působí, jistě jde z velké části o fikci. Prvních snad 50 stran jsem se nemohl zorientovat, vypadalo to, že čtu komunistický blábol a skoro knihu odložil. Dobře jsem udělal, že jsem četl dál, protože se ukázalo, že jde o velmi zajímavé líčení chodu přádelny, která je součástí mezinárodního konsorcia. Je to cenné svědectví své doby, jak se kapitalistický svět střetává s dělnickou třídou. Komunisté jsou zde líčeni bez předsudků a bez stranění jim, takže čtenář si dokáže udělat obrázek sám, jak moc jsou nebo nejsou ti francouzští komunisté dobří nebo špatní.
Po výborném románu Zákon mohu tak doporučit i tento zajímavý příběh. 75%, 4. 4. 2022.

04.04.2022 4 z 5

Cizinci: Dvě povídky Cizinci: Dvě povídky Stanislav Struhar

Sice jen dvě povídky, každá na cca 40 stran, ale po přečtení mě jaksi naplňují, jako bych přečetl celé 2 romány. Jsou psány hutnou, ale přesto lehce stravitelnou formou. Obsah je čtenáři velmi blízký, jelikož hrdiny jsou lidé z Česka nebo z Česka pocházející. Jsou to prosté příběhy obyčejných lidí, reálné příběhy ze života. 80% (Daniel) a 75% (Tillmann), 26. 3. 2022.

26.03.2022 4 z 5

Agent na cizím hřišti Agent na cizím hřišti John le Carré (p)

Pro mě příjemné překvapení, autor ve svém věku dokázal napsat smysluplný reálný špiónský román. Děj (zápletka) není sice nijak moc zajímavý, ale samotné líčení všeho kolem naopak je velmi zajímavé. Jen se zcela neztotožňuji s levicově a proevropsky zaměřeným směrem, le Carré prostě na stará kolena vnímá svět trochu jinak. 75%, 24. 3. 2022.

24.03.2022 4 z 5

Stohlavá saň Stohlavá saň Michail Jevgrafovič Saltykov

Výbor z díla obsahuje 21 povídek, z nichž asi tak tři byly pro mě nestravitelné, většina slušných a pár nadprůměrných. V doslovu jsem se mimo jiné dozvěděl, že autor byl velký satirik, naštěstí tento výbor prezentuje autora hlavně jako romanopisce. Ty nestravitelné, pro mě nečitelné povídky byly právě ty satiry, které jsem vůbec nepochopil.
Povídky moc pěkně čtenáři přibližují ruský venkov a ruský lid, ať už panstvo nebo i poddané, z období před zrušením nevolnictví. Miluji tuto atmosféru a v tomto ohledu mě kniha uspokojila. Bohužel výbor zbytečně přidává některé povídky, které do něj nezapadají.
Poznámka na okraj: Dobový doslov dokázal z autora, který byl v podstatě šlechtic, udělat socialistu a revolucionáře.

19.03.2022 3 z 5

Květinářka z Deauville / Zločin v boudě Květinářka z Deauville / Zločin v boudě Georges Simenon

Dva zajímavé případy detektivní kanceláře "O", jejímž šéfem je bývalý spolupracovník Maigreta velký Torrence a mozkem zrzavý mladík Emil. Simenon své fanoušky prostě nedokáže zklamat, tradičně výborně na malém prostoru dokáže vystihnout charaktery postav i atmosféru prostředí, takže jste rázem součástí příběhů. 80%, 13. 2. 2022.

13.02.2022 4 z 5