mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Póly - Dobrodružné cesty Hjalmara Johansena Póly - Dobrodružné cesty Hjalmara Johansena Reinhold Messner

První část - více než polovina knihy, je fascinující vyprávění o cestě k severnímu pólu. 100% 5*. Pak ale následuje část, která je víc nudná, než zajímavá - jsou to hlavně úvahy. Poslední část se věnuje výpravě k jižnímu pólu, která by mohla být stejně dobrá, jako ta první, kdyby nebyla silně redukována.
Messner nepůsobí jako vypravěč, toto přenechává hrdinovi Johansenovi. V první části se domnívám, že jen opsal deník Johansena a přiměřeně ho zkrátil. Messnerův styl psaní se projevuje v další části. A jedná se o jeho typický rukopis, který není zrovna čtivý, autor přeskakuje v čase, prostě není to moc dobrý spisovatel. Poslední část je takový mix "opsaných" deníků a vlastního stylu.
Messner možná mohl zvolit zajímavé a napínavé dobrodružství v celé knize, místo toho se snaží analyzovat Johansena jako osobnost, což mu moc nejde. Provedení knihy je také rozporuplné - kvalitní vazba, ale poměrně dost chyb v textu a hlavně černobílé fotky na obyčejném papíře, kde mnohé jsou ucházející, ale některé (bohužel především ty na celou dvoustranu), jsou často téměř nečitelné.
Celkově 80%, 6.1.2018.

06.01.2018 4 z 5

Opojení z proměny Opojení z proměny Stefan Zweig

Autor píše svým svébytným stylem, který se někdy čte a vnímá hůře (první část knihy, kdy často celá strana je tvořena třeba třemi dlouhými souvětími, bez odstavců - zde opravdu často ztrácím soustředěnost, mé myšlenky se toulají jinde a nevím, co čtu). Střední část je podána velmi poutavě a věrohodně, kdy dívka vstupuje do jiného světa bohatých a kdy se rázem vše obrátí, aniž hrdinka vůbec tuší, proč (jde o mistrovský kus ze života). Poslední část "zpátky doma" se čte také dobře, převládá děj před popisem. Ovšem je cítit, že zde byl román dodělávám po letech a jaksi mi nesedí k předchozím částem. Závěr mě pak zklamal svou "nedokončeností".
Přes všechny výhrady jde o hodnotné a zajímavé čtení. 75%, 29.12.2017.

29.12.2017 4 z 5

Když legendy umírají Když legendy umírají Hal Borland

Krásná první část o původním indiánském životě. I dále je kniha psaná pěkně, je zajímavá, ale zdá se pak až moc rozvláčná, např. část o rodeu Aréna. 80%, 2.12.2017.

10.12.2017 4 z 5

Příběh Tibetu Příběh Tibetu Thomas Laird

Kniha slibuje mnohem větší potenciál, než se autorovi podařilo vytěžit. Čtenář se jistě dovídá zajímavé informace o historii Tibetu, ale jsou mu předkládány v dosti nestavitelné podobě. Četba knihy tak spíš připomíná studium učebnice - většinou nezáživné předkládání faktů. Smutné je, dalajlámovy občasné komentáře působí tak, že dalajláma o tom skoro nic neví, ale vlastně je to i potvrzené tím, že jeho vzdělání bylo striktně náboženské, ne historické. Zájemci ať si knihu určitě přečtou a nenechají se odradit tímto hodnocením, ale získané informace zde přesahují požitek ze čtení. 45% a 2*, 26.11.2017.

26.11.2017 2 z 5

Dvojí život Theofrasta Longueta Dvojí život Theofrasta Longueta Gaston Leroux

Blbost, dobře podaná. Autor skloubil dohromady od každého trochu: detektivka, fikce, ale především humor. Je patrné, že Leroux kolem nápadu dvojí osobnosti za pochodu vymýšlel, co ho zrovna napadlo, takže je to takové plácání všeho možného i nemožného. Naštěstí se to dobře čte a občas se člověk zasměje, díky tomu dám ještě 3*, ale s odřenýma ušima (50%). 28.10.2017.

28.10.2017 3 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Výborně napsané, poutavé, čte se jedním dechem. Zároveň autor dokázal přehledně celou komplikovanou situaci vylíčit tak, že se čtenář neztrácí v množství postav z několika týmů. Na rozdíl od některých kritiků Krakauera zcela chápu a jeho líčení beru opravdu jako co možná nejobjektivnější vylíčení událostí.
Knize k dokonalosti chybí už jen pár barevných fotek, ale i bez toho se obejde a několik černobílých snímků má dostatečnou vypovídající a ilustrační hodnotu. 100%, 22.10.2017.

22.10.2017 5 z 5

Případ světélkujících prstů Případ světélkujících prstů Erle Stanley Gardner

Klasická detektivka (i když hlavní hrdina není detektiv, ale právník), dobře se čte, má spád, jednoduchý děj, nic náročného, prostě oddechovka. 70% a 4*, 22.9.2017.

22.09.2017 4 z 5

Tao meditace Tao meditace Bruce Frantzis

Tao úspěchu od Dereka Lina byla má první kniha o Tau a díky ní jsem vyhledal i tuto knihu. Platí pro ni podobné hodnocení: rozhodně stojí za přečtení, je zajímavá jako taoistická filozofie samotná. Není to ale pro každého.
První část (zhruba polovina) se mi zdá lepší, přináší čtenáři spoustu nových, často fascinujících informací. Druhá část už je víc o praktických cvičeních, což mi přijde hodně náročné, praktikovat jen dle knihy. Řekl bych, že je to užitečný doplněk pro někoho, kdo má svého učitele a začíná s tao meditací. Na druhou stranu kniha může mnohé k taoismu přivést, přitáhnout. 80%, 3.9.2017.

03.09.2017 4 z 5

Ta Bílá Růže z Veymontu Ta Bílá Růže z Veymontu Alain Prévost

Prvotina Alaina Prévosta mě nezaujala tolik, jako jeho další román Šťastný návrat. Autor se nejspíš ještě hledal. Tím nechci říct, že je román špatný, ale není prostě tak poutavý. Na druhou stranu se čtenář dozví něco z francouzských dějin, kniha se celkem dobře čte a má jasný, přímočarý děj. 65%, 9.7.2017.

09.07.2017 3 z 5

Appassionata Appassionata Alfred Amenda (p)

Na rozdíl od druhé Amendovy knihy Nobel je tato příliš dlouhá, nezáživná, svým způsobem nezajímavá. Tak první třetina se čte krásně, ale později skoro pořád sledujeme Beethovena, jak něco skládá. Samotný život skladatele a jeho osudy jistě zajímavé jsou, ale vše se ztrácí v mnoha nudných stranách románu. 60%, 2.7.2017.

02.07.2017 3 z 5

Benefice Benefice Nick Mayo

Slušně napsané (i když první část je trochu nezáživná), dobře se četlo. Je to bohužel smutný příběh, rozhodně neobvyklý a zajímavý. 75%, 4.6.2017.

04.06.2017 4 z 5

Pět jugoslávských novel Pět jugoslávských novel Abdulah Sidran

Výběh "současné" jugoslávské prózy (současné více méně k datu vydání knihy) ve mně nezanechal nijak zvláštní literární zážitek. Pravda je, že snad kromě Dubravky Ugrešić mám pocit, že styl psaní je velmi dobrý, obsahově mě ale nezaujalo a výsledek je tedy průměrný - 60%, 8.5.2017.

08.05.2017 3 z 5

Chci nahoru Chci nahoru Edgar K. Geffroy

Zcela průměrná kniha autora, který si o sobě hodně myslí. Kniha je spíš sbírkou toho, co autorovi zrovna přišlo na mysl, než nějakou ucelenou příručkou. Z větší části jsou to s prominutím jen kecy. Ano, i v této knize si snad každý najde něco zajímavého a užitečného, ale moc toho není a proto bych příště volil jiného autora. Kniha vyšla v roce 2000 a v některých ohledech je zastaralá a překonaná. 55%, 25.4.2017.

25.04.2017 3 z 5

Petr První II Petr První II Alexej Nikolajevič Tolstoj

Druhá část rozsáhlého nedokončeného románu, můj komentář k celému dílu uveden u první části. 80%, 18.3.2017.

19.03.2017 4 z 5

Cho-Oyu-Tyrkysová bohyně Cho-Oyu-Tyrkysová bohyně Reinhold Messner

Uspořádání knihy se mi jeví trochu nepřehledné a chaotické, nejsou zde jen vyprávění Messnera, ale i jiných horolezců, občas není zřejmé, kdo zrovna píše a o čem přesně. Přesto po přečtení knihy jsem naplněn zážitky, které jsem chvílemi úplně prožíval v Himalájích a cítil to riziko, ty kruté podmínky, ale i radost z úspěchů. 80%, 19.2.2017.

19.02.2017 4 z 5

Pohraničníci na Alaji Pohraničníci na Alaji Pavel Nikolajevič Luknickij

Po přečtení výborného románu Nissó, dívka ze Siatangu jsem vyhledal další knihu autora a dostal se k této. Ukázalo se, že autor je vpravdě sovětským člověkem, neb celou tuto knihu prostupuje oslava budování socialismu a nezapomíná se také na obranu vlasti před imperialistickými bandity. Kdo vyrůstal nebo žil před rokem 1989, tomu je vše jasné, mně se navíc z toho dělalo občas až špatně. Mladší generace mohou být propagandou snad i trochu negativně ovlivněny.
Dobrodružná cestovatelská vyprávění ze střední Asie mají své kouzlo, jsou i pro současné čtenáře pozoruhodným svědectvím doby s exotickým kouzlem. Je škoda, že takový člověk, jaký Luknickij byl (cestovatel a dobrodruh), se takovým výrazným způsobem zaprodal (ať už dobrovolně nebo z nutnosti) režimu. Přitom jde o velmi dobrého spisovatele, jehož dílo je tímto nenávratně ušpiněno a poznamenáno. 60%, 18.2.2017.

18.02.2017 3 z 5

Voyeur Voyeur Alain Robbe-Grillet

Zajímavá kniha. Z počátku jsem myslel, že to bude těžké čtení, ale po pár stránkách se ukázalo, že se čte snadno. Sem tam se sice objeví v textu nějaký záhadný odstavec, ale celkově jde o čtivý román. Pravda, není moc přímočarý, řekněme spíš je nejasný, někdo by řekl snad i zmatený, ale to mu nejspíš dodává tu výjimečnost. Nakonec nikdo neví, co a jak se vlastně přihodilo, on to možná neví ani autor. To některým čtenářům může vadit, jiní naopak ocení to, že si mohou sami zapnout svou fantazii. 75%, 5.2.2017.

05.02.2017 4 z 5

Muška Muška Georges Bernanos

Po pár stránkách si začínám užívat literární styl autora, krásně se to čte a děj je zajímavý, poutavý. Bohužel ke konci novely to jaksi trochu ztrácí šťávu, takže z 85% nakonec slevuji na 80%, 18.12.2016.

18.12.2016 4 z 5

Nacisté ve službách USA Nacisté ve službách USA Eric Lichtblau

Kniha mě příliš nezaujala. Jde o zdlouhavé vyprávění různých příběhů, které jsou pořád o tom samém. Myslím si, že kdybych si přečetl stručný obsah na několika stranách, přínos by byl stejný. Podstata je až trochu tragikomická. Po válce USA najímaly nacisty, aby jim pomáhali buď jako špióni nebo jako vědci, CIA znala jejich minulost a kryla je. Pak, po nějakých třiceti a více letech se ministerstvo spravedlnosti rozhodlo hledat nacisty v USA a zbavovat je občanství a deportovat je, ale ono to jaksi moc nešlo, protože CIA... Prostě fraška. 60%, 18.12.2016.

18.12.2016 3 z 5

Řím Řím Monika Pelz

Prakticky zatím neověřeno. Stručný přehled, co v Římě vidět, včetně mapek. Ve srovnání s Lonely Planet Discover Rome je to ale slabší odvar. 65%, 30.10.2016.

30.10.2016 3 z 5