mi-380 mi-380 komentáře u knih

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Už od začátku známe pachatele, známe oběť, známe pochopitelný motiv. Co tedy těch skoro 500 stran budeme řešit?
Fabian Risk je relativně normální kriminalista: manželka, děti, běžné rodinné starosti, žádný zoufalý, zdevastovaný, geniální alkoholik první překvapení. Další a další oběti druhé překvapení. Policisté jsou také jenom lidé, dělají osudné chyby třetí překvapení.
Děj se zamotává, objevují se nové postavy, některé rychle umírají, napětí stoupá. Švédsko, Dánsko, Švédsko, Dánsko Další oběť, něco ze života policistů a obětí, Švédsko, Dánsko Není to tak jednoduché, jak se zdálo na začátku. Kdo všechno musí zemřít? Napětí graduje...
Potvrzení známé severské pravdy: příběh je překombinovaný, pravděpodobnost na nule, ale moooc dobře se čte.
75 % (aktuálně 974 hodnotících s průměrem 85 %).

29.09.2020 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Film z roku 2011 jsem viděl. Když jsem to podstatné konečně zapomněl, pustil jsem se do knihy. Dlouho, předlouho jsem se nemohl smířit s upovídaností vypravěče, ale hlavně s jeho nepříjemnou povahou. Až po první třetině, naplněné narcistickým monologem, konečně nastal očekávaný zlom a začaly se dít věci… napětí, horor, prudké dějové zvraty.
Snesitelnější Roger Brown je ale ten filmový.
70 % (aktuálně 2421! hodnotících s průměrem 84 %).

Jak jsem v roce 2012 na čsfd hodnotil film:
Míchanice žánrů, překombinovaná zápletka přesně ve stylu skandinávské kopie americké drsné školy z pera aktuální norské spisovatelské hvězdy Jo Nesbø. Akce se střídá s hororem, komedie s romantikou, umění s hnusem. Dvoumetrovou krásku Synnøve Macody Lund si moc neužijeme, místo ní často nastupují obludní tlusťoši a jiné odpudivé postavy, které milují zbraně všeho druhu a také je používají . Zábavné, napínavé, naprosto nereálné: *** 65 % (v září 2020 již 15660 hodnotících s průměrem 82 %).

20.09.2020 4 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

S drsnou školou na exkurzi do L.A. a S.F. poválečných let, kdy správný frajer měl pod nosem knírek a la Clark Gable a všude kolem byl dostatek krásných blondýnek. Autor se vyžívá v situacích, kdy své hrdiny i antihrdiny zažene do slepé uličky, do situace zdánlivě neřešitelné, aby je odtud s pomocí paní Náhody a její přítelkyně paní Poslední chvíle dostával. Tentokrát obě dámy přicházejí tolikrát, až jsem se občas musel pousmát. Jak už je ale u Chase zvykem, děj je zamotaný až nepředstavitelně a vyprávění má rychlý spád i nějaký ten humor, takže čtivost zaručena, i když do Chandlerových románů o zločinu to má daleko jako z Aše do Trebišova.
Audiokniha, osmihodinová četba Jana Hyhlíka.
70 % (aktuálně 49 hodnotících s průměrem 77 %).

03.04.2024 4 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Jekyl/Hyde? Ábel/Kain? Schizofrenie? Drogy? Halucinace? Alzheimer? Amnézie?
Nebo opravdu paralelní vesmíry?
Jak se z toho temného, zdánlivě nejasného chicagského labyrintu, zakletého do Nočních ptáků Edwarda Hoppera, dostat ven?
Povedlo se.
90 % (aktuálně 122 hodnotících s bleděmodrým průměrem 75 %).

20.12.2023 5 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

V prostoru Čechy – Rakousko – Itálie se tedy ale dějou věci, stejně jako v mém názoru na moderní českou SF. Autor zamíchal časoprostorem, rozlepil, protřepal a slepil devět časových rovin, a protože ve většině z nich se tou dobou pohybovaly hlavně vojenské skupiny, dochází k zajímavým a nekompromisním konfrontacím. Ale i mimo válčení dokázal vytvořit přesvědčivě působící postavy a vztahy, kdy v centru napínavého a nápaditého dění většinou exceluje Toňa (Antonie, Augusta), dívka naší doby.
...
„Čína přečkala dobu temna?“ vrátila se Toňa k důležitějším otázkám.
„Ze všech velmocí se díky absenci demokracie udržela nejdéle,“ odpověděl poněkud arogantně Neffi
90 % (zatím 497 hodnotících s průměrem 86 %).

Pro přehled (možná trochu spoiler):
*Bojovnice s válečným strojem z roku 2330
*Číňan z daleké budoucnosti, 2731

28.11.2023 5 z 5

Panorama paměti Panorama paměti Lubomír Dorůžka

Měsíčník Melodie, polozapomenutá hudební bible mého mládí na pokračování, a tam dvě hlavní osobnosti s širokým rozhledem: Jiří Černý a Lubomír Dorůžka. Anglický knírek, anglicky psaná literatura, americký jazz. Z jeho vzpomínání (na lidi, události, pocity), počínaje válečnými léty, konče devadesátými, vyzařuje laskavá povaha, vzdělanost, smysl pro humor, tolerance, fascinace anglo-americkým světem poloviny dvacátého století (a kdo tenkrát nebyl?), láska k literatuře, hudbě i rodné zemi („nikdy jsem neuvažoval o emigraci“). Když to doplním faktem, že jeho velkým přítelem byl Josef Škvorecký, jeden z mých nejoblíbenějších autorů, pak z toho všeho (já, čtenář) vycházím jako přesně zaměřená cílová osoba (děkuji za nasměrování, kap66 a kuruteku, a děkuji vynálezci závorek). Připomínám - zde na DK volně ke stažení.
...
Až dosud jsem se pohyboval v prostředí, které spojovaly podobné podmínky, zážitky i zkušenosti. Tady jsem se najednou ocitl ve společnosti lidí, s nimiž mě nepojilo vůbec nic: před vojnou jsem neměl potuchy, že takoví lidé existují. Postoje a názory, které se mi dříve zdály být naprosto samozřejmé do jisté míry je sdílel každý, koho jsem znal byly pro ně stejně neznámé a neslýchané jako jejich názory a zkušenosti pro mě. Dva roky strávené v takovém prostředí mohou být mukou, ale je to také výborná škola tolerance...
100 % (zatím 7 hodnotících, průměr je 80 %).

30.09.2023 5 z 5

Případ Galton Případ Galton Ross Macdonald

Padesátá léta, nezdolný Lew Archer se pohybuje mezi boháči západního pobřeží s jejich unuděnými blondýnami v županech, pátrá mezi podivíny všeho druhu, každý druhý tu má v plánu být umělcem v Hollywoodu a zlo z minulosti sahající do přítomnosti je jako obvykle neúprosné. Nostalgie po lepších časech, ich forma, násilná akce a výstižné strohé popisy, charakteristiky americké drsné školy, nechybí ani tentokrát.
80 % (zatím 12 hodnotících se stejným průměrem: 80 %).
...
Na konci zaprášené chodby zářila jako fata morgána blondýnka v růžovém županu. Když jsem se přiblížil, její třpyt už nebyl tak jasný. U kořínků vlasů měla tmu a trochu zoufale se usmívala. Čekala, dokud jsem jí téměř nestál na špičkách nohou, pak zívla a pružně se natáhla. Z jejího dechu jsem ucítil víno a ospalost. Ale postavu měla velmi pěknou, bujné poprsí a úzký pas. Zajímalo mě, jestli je tělo na prodej nebo ho jen majitelka vystavuje.

21.03.2023 4 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Pohodová parta na jachtě - jako ve škole: náhoda je svede dohromady, vztahy se lehce navazují a pak zase smutně rozpadají nedůvěrou a podezřením. Každý něco tají, poklidná atmosféra cesty, která má být zároveň i cíl, se mění. Autorka poutavě popsala postupný přechod modrého, prosluněného nebe do temné bouře. Na moři, ve vztazích, v činech. Podivná zmizení, katastrofa, smrt (žádný spoiler, to víme už od začátku).
Překvapení před koncem.
A ještě jedno PŘEKVAPENÍ na poslední straně.
80 % (zatím 353 hodnocení s průměrem 85 %).

15.03.2023 4 z 5

Sharpův nepřítel a povídka Sharpova šarvátka Sharpův nepřítel a povídka Sharpova šarvátka Bernard Cornwell

„Nemám rád válku, nemám rád terorismus, nemám rád násilí“, slyšel jsem nedávno říkat známého politika. Souhlasím, Sharpe a jeho vojenská dobrodružství jsou ale jednou z výjimek. Četba Cornwellových románů mě dokáže přemístit v čase a prostoru – do romantiky mládí, do slavných dob neporazitelné Anglie, mezi statečné muže a krásné ženy, do drsného světa válčení, v němž jeho hrdina zase říká: „Vojáci jsou tu proto, aby bojovali za ty, kteří nemohou – děti, ženy, nemocné, staré.“
S Sharpem se v knize setkáváme dvakrát. Úvodní povídka je jen malá válečná epizodka, předcházející velkolepému a krutému střetnutí v románu Sharpův nepřítel. Autor dokázal pořádně zamotat vztahy mezi bojujícími národy, Sharpovými nepřáteli i přáteli, podřízenými i nadřízenými, a v (tentokrát výjimečně imaginárním) střetnutí během Vánoc 1812 nasadil do děje dostatek originálních vojenských taktik a nečekaných zvratů.
Zase po dlouhé době jsem se začetl téměř naplno: 90 % (aktuálně 73 hodnotících s průměrem 90 %).

28.08.2022 5 z 5

Epepe Epepe Ferenc Karinthy

Přidávám druhý komentář. V pátek jsem se vrátil ze čtyřdenní návštěvy Budapešti. Nikdo a nic nedokáže vystihnout lépe mé pocity při pokusech o komunikaci s místními obyvateli než tato kniha, jejíž autorem je shodou okolností Maďar. Naštěstí jsem už dávno zjistil, že na cestách se dá docela dobře fungovat i bez mých skromných znalostí angličtiny, ruštiny a slovenštiny, tedy, pokud nemá cestovatel nutkavou potřebu neustále někomu v cizině něco vykládat. Po návratu jsem knihu nadšeně prolistoval, dobře se pobavil, zařadil ji zpět na čestné místo v knihovně a potvrdil mé stoprocentní hodnocení (počet hodnotících čtenářů se za rok a půl zvýšil z devíti na jedenáct).

Budai se obrátil přímo na strážníka. Snažil se mu vyložit svou situaci německy, anglicky, italsky i v řadě jiných jazyků…
Policajt souhlasně přikývl a namířil na něho ukazovák:
„Četenče glubglub? Guluglulub?“
Tak či nějak podobně to znělo. Pak vyndal z kapsy malou knížečku… Hovořil pomalu a dlouze, ukazoval rukou někam za sebe, některé výroky s kantorským důrazem opakoval, aby nedošlo k nedorozumění, třebaže Budai neměl ani ponětí o tom, co mu povídá… Konečně do něho policista opět dloubl ukazovákem, jako by se chtěl zeptat, je-li mu už všechno jasné:
„Turubu šetěkéťovovo?“
Budai jen sklesle pokrčil rameny…

P.S. Jinak je Budapešť příjemné a velkolepé město, plné turistických i kulturních perliček.

14.02.2022 5 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Typická cobenovská šaráda spletená z několika případů. Záhadné zmizení kdysi před mnoha lety, to patří nerozlučně k autorovu rukopisu. Skvěle popsané napínavé pátrání jsem absolvoval společně s šestidílnou TV minisérií, která knihu příjemně, i když nedůsledně a tentokrát (na rozdíl od titulů Cizinec, Nevina nebo Nadobro ztracený) i kvalitativně o stupínek níž, ilustrovala.
85 % (zatím 405 hodnotících s průměrem 87 %).

P.S.
Je zajímavé, že romány tohoto Američana jsou tak oblíbené u evropských filmařů:
2006 - Nikomu to neříkej – francouzský film
2021 – Nadobro ztracený – francouzský seriál
2021 – Drž se blízko – britský seriál
2022 – Zachowak spokój – polský seriál

P.S.2
V srpnu 2018 podepsal Coben pětiletou smlouvu v hodnotě mnoha milionů dolarů s americkou společností Netflix. Podle dohody by se 14 Cobenových románů rozvinulo do původních seriálů nebo filmů Netflix.

28.12.2021 4 z 5

Nerozhodnost Nerozhodnost Ed McBain

Další dobře stravitelná jednohubka z 87. revíru. Zklidňující odlehčení po hutných toulkách předletopočtovým Římem s Harrisovou trilogií. McBain mě znovu příjemně překvapuje originální stavbou zápletky. Obdivuji ho za nepřetržité chrlení nápadů, každá nová kniha je rozdílně poskládaná, napětí tentokrát navozuje úplně jinak než v předchozích osmnácti dílech, žádná strnulá šablona. To dovedu ocenit, i já se nerad opakuji, no jo, samozřejmě, stoprocentně dodržet takové pravidlo je nemožné.
Smutný a otevřený příběh s náhledem do chorobné mysli, jakými nás o deset let později začal zásobovat Král Steven, je částečně kompenzován mírným humorem očekávaných svižných dialogů.
90 % (zatím 76 hodnotících s průměrem 80 %).

„Kdybyste něco chtěl,“ řekl muž a srovnal krok s Rogerovým, „stačí říct, mám všechno.“
„Já nic nechci.“
„Nechcete ženskou?“
„Ne, já –“...
„Jakou barvu? Bílou, černou, hnědou? Vopálenou? I žlutou, stačí říct. Ženskejch jako máku.“
„Ne, nechci ženskou,“ řekl Roger.
„Třeba máte radši holčičky? Jak starý? Devět, deset, jedenáct? Stačí říct.“
„Ne.“
„Tak co teda? Fet?“
„Fet?“
„Herák, koks, morfium, opium, kodein, demerol, benzedrin, marjánku, fenobarbital, perník, acid, extázi, stačí říct.“
„Děkuju, ne,“ řekl Roger.
„Co teda potřebujete? Bouchačku? Bejvák? Alibi? Dealera? Stačí říct.“
„Já bych si chtěl dát kafe,“ řekl Roger s úsměvem.

P.S.
Tentokrát se moc nepátrá, příběhem se jen mihnou Carella, Hawes, Parker a Willis.

20.11.2021 5 z 5

Zpěv velryb Zpěv velryb Wally Lamb

Vypravěčka u mě až do poloviny knihy s každou novou stránkou ztrácí sympatie s nečekaným zrychlením. Spolu se svým dramatickým osudem provází čtenáře Amerikou s Elvisem, náboženskými školami, invazí Beatles, prostředím nemajetných, vraždou Kennedyho, televizními seriály, přistáním na Měsíci, hippies, Woodstokem, univerzitními kempy, prezidentováním Nixona, Cartera, Reagana. Životem ubíjená hlavní hrdinka, lidé i prostředí kolem ní – nikdo a nic z toho nevychází moc dobře, kompletně nevlídný svět, brrr, žít bych tam mezi nimi nechtěl. Do bezútěšného vyprávění jsem se přesto nechal beznadějně vtáhnout a držel Dolores palce, aby nakonec vyřešila alespoň něco z té kupy zdánlivě neřešitelných, velkých, a ještě větších problémů, a obdivoval autora za přesvědčivou transformaci do nitra opačného pohlaví.
90 % (aktuálně 121 hodnocení s průměrem 91 %).

pustí zprávy z rádia. Ze statistického průzkumu vyplývá, že k ženám, kterých si Američané nejvíce váží, patří Oprah Winfreyová, Nancy Reaganová, Matka Tereza a Cher.

„Víš, je to zvláštní. Jednu chvíli jsi ten skvělej mladej chlápek ve sporťáku a máš celej život před sebou. A najednou je z tebe starej prďola, co špatně vidí, a sedíš naproti nějaký ‚optický konzultantce‘, která by klidně mohla být tvoje dcera. Chutná ti?“

16.09.2021 5 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

Tentokrát žádné velké pátrání, žádná razantní honička. O to víc si můžeme užít výstižných popisů komplikovaných vztahů mezi policisty a dramatických životních příběhů hlavních postav, především z komunity portorikánských přistěhovalců. Často mám u McBaina pocit, že mí oblíbení domácí vypravěči policejních historek, Dominik Dán a Martin Goffa, byli jeho pilnými čtenáři.
Stručné, výstižné, napínavé, smutné.
90 % (aktuálně 92 hodnocení s průměrem 78 %).

P.S.
V akci tentokrát hlavně Parker, Fernandez, Carella a poručík Byrnes.

07.07.2021 5 z 5

Vysoké okno Vysoké okno Raymond Chandler

S Phillem Marlowem po Západním pobřeží - další etapa mé nostalgické čtenářské výpravy. Případ se zmizelým dublonem ani podruhé nezklamal, starou sbírku z knihovny vyhazovat nebudu. Naopak, i tentokrát musím potvrdit spokojenost s autorovým originálním stylem. Nějakou tu zvláštnost a nesrovnalost však nacházím. Marlowe má (stejně jako další podobné typy hrdinů) tu a tam po různých úřadech rozmístěny docela dobré přátele, přičemž žije samotářsky a žádné přátelské vztahy neudržuje, na to si opravdu potrpí (asi jde o staré kámoše z mateřské školy). Nebo (jeho i policistů) dlouhé vykecávání a prozrazování podrobností vyšetřování (chápu, že to je určeno hlavně čtenáři, aby lépe pochopil krkolomnou konstrukci děje). Ale to mi ubírá jen málo na celkové spokojenosti, ta se udržela někde těsně pod maximem. Moc rád z Chandlerových knih cituji, posílám dál pár perliček.
85 % (aktuálně 187 hodnocení, 84 %).

„Ty, Dele, ten chlápek tady říká, abys to přivřel! Chceš mu dát přes hubu?" Zavrzala židle, rádio přestalo, jako když utne, a tlustý muž s pichlavýma očima se objevil za blondýnkou, odhodil ji jednou rukou z cesty a vystrčil na nás obličej. Potřeboval oholit. … Rozkročil se pevně ve dveřích, vtáhl nosem hvízdavě trochu vzduchu a řekl: „Koukejte vymáznout. Zrovna sem přišel vod voběda. Voběd stál za pendrek. Nikomu nedoporučuju, aby se na mě vytahoval." Měl opici, ale takovou, jaká se získá jen tvrdým tréninkem.

„Jedna věc se mi na tomhle podniku zamlouvá," řekl jsem, „totiž že tu je všechno přesně jako v knize. Polda u vrat, černá huba u vchodu, šatnářky a prodavačky cigaret, tlustý, olezlý, smyslný žid s vysokou, urostlou znuděnou sboristkou, dobře oblečený, zkárovaný a strašně sprostý bafuňář, který nadává číšníkovi, mlčenlivý chlapík s bouchačkou, majitel podniku s hebkými šedivými vlasy a manýrami z kýčařských filmů a teď vy - vysoká tmavovlasá zpěvačka s přezíravým úsměškem na límci, chraplavým hlasem a jadrnou mluvou."
Řekla: „Vážně?", sevřela cigaretu mezi rty a pomalu vdechla kouř. „A co ten fórista čmuchal, který hýří loňskými frky a poťouchlými úsměvy?"

Nějaká dáma, zřejmě docela pěkně napařená, pěla z plných plic píseň o Frankiem a Johnnym hlasem, jemuž ani všechna ta whisky na půvabu nepřidala. Hluboký mužský hlas na ni zařval, aby držela hubu, ale dáma zpívala dál a pak bylo slyšet rychlé a rázné kroky, plesknutí a zakvičení, a posléze zpěv zmlkl a baseballový zápas pokračoval.

P.S.
Na aukci v USA se 22.1.2021 prodal vzácný zlatý dublon z roku 1787 za 9,36 milionu dolarů (200 milionů Kč), což je podle aukční síně Heritage Auctions nejvyšší cena, jaká kdy byla v dražbě za minci zaplacena. Informovala o tom agentura AP. Takzvaný Brasherův dublon patří mezi numismatiky k nejvíce ceněným sběratelským kouskům, existuje totiž jen sedm kusů.
"Brasherovy dublony jsou pro sběratele mincí a znalce něco jako svatý grál… Jde o nejslavnější minci, po níž všichni touží," uvedl viceprezident texaské aukční síně Todd Imhof.
(zpráva ČTK)

08.05.2021

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

Přečteno minimálně 20x, viděno nějak tak podobně. Zkoušky, zkoušky, zkoušky a pár představení. Amatérskému technikovi ochotnického souboru, který se na Cimrmany specializuje, ani nic jiného nezbývá. Ale žádná nuda! Stále je čemu se smát, usmívat, pousmívat, přikyvovat, kroutit hlavou. Pořád je v tom textu co objevovat a spolu s diváky a partou nadšenců si ty perličky užívat.
95 % (aktuálně 235 hodnotících s průměrem 93 %).

BABIČKA: A paní Čechová umřela mladá? Proč se na to ptám – vás zná každý, ale o pramatce se moc nemluví.
PRAOTEC: Pramatek jsem měl spoustu. Rod musel sílit! A co jich pošlo cestou!
BABIČKA: A teďko jste sám, viďte? Já jsem taky sama…

13.10.2020 5 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

K téhle knize nenacházím přirovnání. Úžasně vygradovaná kronika několika rodin, několika budějovických lokalit, čtyř historických období, soužití tří národů. Třicátá léta, válka, padesátá léta, 2017. Autor se ve všech těchto dobách bezpečně pohybuje, přesvědčivě vypráví a popisuje, postupně čtenáře vyvádí z počátečního chaosu a nezadržitelně postupuje k osvobozujícímu závěru. V ČB jsem strávil deset let a místa dějů mi ožívala před očima (Rožnov, Pražská, Rudolfovská, Dlouhý most, Perla, Mariánské, hospody, atd.).
Lehká jihočeská duchařina? Ne, těžký kalibr, namířený nemilosrdným osudem!
95 % (zatím 325 hodnotících s průměrem 88 %).

P.S.
Audiokniha, skvěle načtená (Jaromír Meduna, Jiří Schwarz, Jakub Saic).

12.05.2020 5 z 5

Max Švabinský krajinář Max Švabinský krajinář Jan Květ

Své kreslířské limity jsem pochopil už na prvním stupni základní školy, když mi soudružka družinářka, poté co jsem odevzdal kresbu tulipánu, s trpkým výrazem vyčinila, že jsem zkazil drahou čtvrtku formátu A4. O to víc obdivuji ty, co kreslit umí. Max Švabinský byl jedním z nich. Kniha, kterou mi koupila dcera pár dní po společné návštěvě NG Praha, kde jsme obdivovali Chudý kraj, obsahuje na kvalitním papíru 80 kreseb a třicetistránkový odborný text.
Malíře Švabinského mám ale o něco raději.
90 % (třetí hodnotící, jsme na průměru 93 %).

03.03.2023 5 z 5

Přízraky Přízraky Ed McBain

Isola, prosinec 1980, sněhu jako v pohádce, jen kdyby se pořád nevraždilo. Detektivové mají také rádi klid Vánoc, jenomže s přibývajícími zločiny vánoční pohoda mizí do ztracena.
Strohý, úderný, přesvědčivý McBainův styl – znovu potvrzená sázka na jistotu. I ta nečekaná duchařina a čarodějnické kousky svůdných dvojčat se tentokrát daly skousnout, přestože do jinak přísné reálnosti autorových románů nějak nezapadají.
85 % (zatím 100 hodnocení s průměrem 78 %).

Z telefonní budky v baru zavolali Brogana domů, ale nikdo neodpovídal. Zavolali ho do práce a mluvili s nějakým kapitánem Ronniem Grangem, který jim řekl, že Brogan odjel s manželkou a dětmi do Virginie na vánoční svátky; ve Virginii žije jeho sestra.
Když odcházeli z podniku, řekl Carella: „Povím ti jednu věc, Cottone.”
„A co?”
„Ať tě ani nenapadne dát se zavraždit před Vánocema.”

„Někdo řek, že má bezva kozy, ta holka v televizi, a ta zrzka řekla, že jsou falešný, a ten co seděl vedle tý zrzky řek něco, že ty její jsou taky falešný, a vona si proto sundala blůzičku, aby dokázala, že nejsou.” Brogan se znalecky zašklebil.
„Falešný teda nebyly, to mi věřte.”

09.11.2022 4 z 5

Mrtvý klíč Mrtvý klíč D. M. Pulley

Mladičká lhářka a o něco starší alkoholička. Dvě neveselé, většinou naivní (anti)hrdinky, s nimiž odhalujeme tajemství jedné velké clevelandské banky. A pak ještě s Robertem Mikušem, ten dokáže při četbě audioknihy vytvářet atmosféru záhad a napětí i tam, kde bychom ji normálně nenašli.
Užil jsem si netradiční pátrání, spojené s hloubkovou exkurzí do budovy jako z hororu, kde jsem se cítil jak v bludišti plném záhadných postav, zapomenutých klíčů, tajemných kroků, velkých podvodů, zamčených dveří a potencionálně štědrých neotevřených trezorů a bezpečnostních schránek.
80 % (zatím 229 hodnocení s průměrem 77 %).

P.S.
Autorka popisuje alkoholické eskapády Ing. Iris, postavy napsané podle sebe, velice přesvědčivě. Jako by si to vše prožila na vlastní kůži.

26.10.2022 4 z 5