micha-ella micha-ella komentáře u knih

Nehoda Nehoda Natalie Barelli

Četlo se to výborně, líbilo se mi víc než Hospodyně, ale mělo to podobná sporná a skřípající místa. Dvě hlavní postavy - Jedna hodná, druhá zlá a mazaná. Ale ta hodná byla naprosto hloupá, ač je prohlašovaná za chytrou. Když už zjistila, co ta zlá provádí, měla tím volné ruce a přesto místo rychlého řešení dál postupovala hloupě. A kdyby si autorka ke konci odpustila zvrat s Richardem a poté scénu na hřbitově, bylo by to mnohem lepší.

13.10.2023 4 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

V DK si knížky vybírám podle procent pochvalujících komentářů, ale někdy je to matoucí. Tahle knížka je napsaná příliš prvoplánově nebo polopaticky nebo jak to říct. U každé z postav jsem si několikrát pomyslela, že v reálném životě by se takto nechovala, zejména dítě, a celkově mi ten příběh přišel z psychologického hlediska i s tím svým koncem jen jako umělý.

09.10.2023 3 z 5

Nechtěj nic vědět Nechtěj nic vědět Lisa Jackson

Přiznávám, že jsem to v polovině vzdala. Připadalo mi to jako nekonečná americká telenovela, dál už jsem radši nechtěla nic vědět.

25.09.2023

Najdi mě Najdi mě Anne Frasier (p)

Nic pro mne. Záměrně předem nečtu komentáře a někdy ani anotaci, proto jsem nevěděla, že jde o část série. A ty nemusím.

23.09.2023 3 z 5

Temný vzorec Temný vzorec Andrew Mayne

Četla jsem od tohoto autora jen Šelmu, a moc mě ta knížka nebavila. Tady je tolik odkazů na předchozí případy, že hodně zastiňují ten současný a ten mě proto taky nebavil. Hrdina se dostane z každé šlamastiky, některé situace jsou tak přitažené za vlasy, že až bolí, náhody se dějí jak na objednávku a styl psaní mi taky neseděl. Bude to asi tím, že obecně nemám ráda série příběhů.

15.09.2023 2 z 5

Co když zemřu, než se probudím Co když zemřu, než se probudím Emily Koch

Námět přímo pro mne, bavilo mě to. Jen pochybuju, že by návštěvníci u nemocničního lůžka mluvili právě takto, ať už by věřili nebo nevěřii, že je pacient slyší. Akce ke konci mi přišla divná, spíš jen jako povinost děj vyvrcholit, naopak úplný konec byl přirozený.

28.07.2023 4 z 5

Skvělá známost Skvělá známost T. M. Logan

Vidím, že prozatím dávám nejslabší hodnocení. Asi proto, thrillery už se mi začínají protivit svou stejností: vleklý začátek, nepravděpodobný prostředek, přehnaný dramatický konec. Otec pozná psychopata na první pohled do jeho černých prázdných očí, dcera a matka nepoznají nic a policii pestrá minulost toho hezouna zřejmě nezajímala. No dobrá.

16.07.2023 3 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Téma o odlišnosti - v dnešní době hodně protěžované. Ten příběh je napsaný čtivým stylem, ale leccos mi v něm skřípe.

15.07.2023 3 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Já horory moc nevyhledávám, musí být reálné, duchařiny mě nebaví. Tahle knížka vcelku splnila mé očekávání, i když mi hlavní postava byla dost protivná - lenivý mladík s narušenou psychikou je asi málokomu sympatický. Ale popisy domu a jeho zvuků, tajemnost, tíseň, strach, to je vyjádřeno výborně.

15.06.2023 3 z 5

Upgrade Upgrade Blake Crouch

Líbila se mi Temná hmota, kdežto tahle knížka mě docela zklamala. Bezvadný námět, genetika mě zajímá, ale až TAK zas ne, a myslím, že leckdo ty rádoby podrobné a geniální postupy přeskakoval. Celé je to příliš akční a filmové, druhá část knížky už mě vůbec nebavila.

12.05.2023 3 z 5

Nadia Nadia Elizabeth Norebäck

Tahle knížka je dobře napsaná, bohužel jen do místa, kdy se objevila Nadia. Pak to vypadá, že autorka sama neví, jak příběh věrohodně zakončit. Skoro by bylo lepší, kdyby byl vrahem zahradník!

14.04.2023 3 z 5

Zřídlo Zřídlo Akwaeke Emezi

Tak tomu já říkám bizár! Bizarní směs. Africké náboženství, bohové, převtělování, schizofrenie, hraniční porucha, deprese, krize identity, vztahy mezi rodiči, sourozenci, milenci, pověry a současná medicína - je toho v té knížce až přespříliš. Něco mě bavilo, něco mě odpuzovalo, každopádně jde o zvláštní styl. Škoda, že nevěřím na duchy!
Str. 203: "Rozkřáplý mozek s sebou přináší řadu výhod."

31.03.2023 3 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Ze začátku mě tahle knížka docela bavila, líbily se mi popisné odstavce o krajině a domu. Ale dočetla jsem jen do strany sto, proto nemůžu dál hodnotit. Odradila mě rozvláčnost děje, náznaky nucené strašidelnosti, divné dialogy, nereálnost chování postav. Představa, že se tím mám zabývat ještě pár dní, mě vůbec nelákala a tak jsem knížku zaklapla. Teď po přečtení komentářů toho nelituju.

28.03.2023

Všechno modré z nebe Všechno modré z nebe Mélissa da Costa

Jsem tady jediná, kdo není z této knížky až tak nadšený, sama nevím proč. Ano, je dobře napsaná, téma je závažné a citlivé, moudrostmi se v ní nešetří.
Možná jsem málo romantická a moc praktická, když mě napadlo, že v České republice by se asi takto cestovat nedalo, hned by na vás vyběhl nějaký příslušník. Ale ve Francii nejspíš můžete zaparkovat nebo stavět stan a rozdělávat oheň kde vás napadne, to nevím. Zvláštní byla i otázka financování takové cesty, ti dva se nejdřív vůbec neznali a nepadla o tom jediná zmínka. Celé to bylo pro mne příliš dlouhé, smutné a opakovací.

11.03.2023 3 z 5

Zrušený rok – Deník 2020 Zrušený rok – Deník 2020 Michal Viewegh

Jalové informace převážně o tom, kde, kdy a s kým pan autor ráčil být, co ráčil obědvat nebo večeřet a kdo se na večeři případně neráčil dostavit.
Ráda čtu deníky a myslela jsem, že pan Viewegh si už ve svém věku vezme k svému opravenému srdci připomínky kritiků i čtenářů, aby se přestal chlubit, jak je bohatý, jak umí psát, jak má plnou svojí pětihvězdičkovou stodolu... Nepřestane.
Snob. Tož tak.

05.02.2023 1 z 5

Zmenšující se muž Zmenšující se muž Richard Matheson

Na rozdíl od předchozích komentářů mě hlavní část této knížky velmi bavila, těšila jsem se, že příběh bude pokračovat, že proto je knížka tak báječně tlustá. Když se ten muž zmenšoval, proč by se nemohl po dosažení minima zase zvětšovat, že ano. A tak mě hodně zklamalo, když místo dalších příhod následují samostatné povídky, které mě už nezaujaly. (Možná spíš proto, že jakékoliv povídky nemusím.) Autor umí skvěle vyjádřit pocity a vztahy, umí stupňovat napětí, opravdu moc se mi to líbilo. Knížka mi připoměla Guliverovy cesty nebo Kafkovu Proměnu.

31.01.2023 5 z 5

Den jako tenhle Den jako tenhle Kelley McNeil

U této knížky záleží na čtenáři, jestli bude jejím závěrem spokojený nebo rozpolcený nebo naštvaný. Mně se to četlo dobře a konec mi vyhovoval, zvlášť po otázkách autorky, které čtenářům klade. Vadily mi přehnané romantické popisy, výrazy jako ,,zlomená srdce", ,,zoufale zalomila rukama" a podobně, zkrátka přehnanost emočních výrazů.

26.01.2023 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Tuhle knížku jsem si půjčila, protože mě zaujala autorčina poslední - Děti nade vše.
Ale tento příběh mě ani hned, ani později, ani jinde nebavil.

13.01.2023 2 z 5

Útěk ze světa Útěk ze světa Lucinda Berry

(SPOILER) Andílek byl výborný, ale tahle knížka mi nesedla. Dokonce jsem měla chuť kapitoly ze sekty přeskakovat. Vůbec se mi nezdálo pravděpodobné, že by inteligentní a vzdělaná žena a matka malé dcery takto podléhala. Ze začátku možná, ale pak to bylo místy zcela nereálné. Kapitoly ze současnosti taky postrádaly racionalitu - to zdlouhavé vyšetřování, nikdo se nezeptal na otce dítěte, nikdo neřešil situaci v rodině - divné.

02.01.2023 3 z 5

Hledej mě Hledej mě Lisa Gardner

Začala jsem číst prolog a narazila na první nesrovnalost. Byl ten pronajatý byt čtyřpokojový nebo třípokojový? Asi to není důležité, ale nesrovnalosti mě štvou. A další nesrovnalost hned o pár řádků dál - prý "už žádný pidipokojík jako dřív" a vzápětí popis současného bydlení, do kterého se dotyčná zamilovala v tom pronajatém bytě: "krcálek, spíš kumbál, sotva velikosti matrace"! Tak co jako? A potom popis strašlivého masakru: bodání, sekání, perforovaná střeva, čepel v měkké tkáni pod žebry a nožem jedním šmiknutím ukrojená lidská paže! A co kost? A potom tam kámoška tu paži nosí a... Přiznávám, že po prologu jsem knížku odhodila, tak nevím , jestli třeba šlo jen o sen. I to by mi vadilo.

02.12.2022