milamarus Online milamarus komentáře u knih

Antonín Dvořák a jeho opery Antonín Dvořák a jeho opery Zdeněk Strejc

Ač kýmsi „bezohledně popsaná tužkou“, jak během předvánoční revize zjistila paní knihovnice, je to pořád praktická knížka, po které lze sáhnout při seznamování s Dvořákovým dílem nebo v rámci plánování návštěvy divadla, protože… nejen, že si s její pomocí uděláte představu o množství postav, o tom, kde a kdy se opera odehrává, ale také zde máte stručně vylíčeny obsahy oper (dějství po dějství), tudíž ještě než se opona zvedne víte, zda vše směřuje k dobrému či špatnému konci.
Do zajímavostí vkládám odkaz na online archiv ND, kde se skrývají další fotografie Jaromíra Svobody (1917-1992) a Oldřicha Pernici (1936-2018) a nejen ony. // Pět hvězdiček.

-------------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Kdybych já dělal zákony, ustanovil bych na špatné skladby pokuty, a kdyby se to opakovalo, dal bych původce zavřít! Komponovat by měli jen veleduchové!

04.01.2023 5 z 5

Antonín Dvořák Antonín Dvořák Josef Suk

Publikace vydaná k prvnímu výročí úmrtí mistra Josefa Suka, jež byl v období od 9. června 1933 do 29. května 1935 předsedou Spolku pro postavení pomníku mistra Antonína Dvořáka v Praze. // Český hudební slovník napovídá, že jeho členy byli např. Vítězslav Novák (1870-1949), Karel Hoffmeister (1868-1952), Růžena Maturová (1869-1938), Otakar Šourek (1883-1956), Jan Miroslav Květ (1887-1961) a další, nicméně souvislost s prof. Rudolfem Deylem (1876-1972), který onu Sukovu řeč nad hrobem skladatele místo Suka pronesl, jsem tam nenašla. Ani v knize ne. // S hodnocením proto zůstávám u třech hvězdiček, přidávám štítky a směrovku “SKLAD“. Jak jinak.

--------------------------------------
CITÁT:
Bůh sám ví, jak jeho vnímavý duch pracuje.

16.12.2022 3 z 5

Předčasná úmrtí 3 Předčasná úmrtí 3 Jaroslav Čejka

Objeveno v pondělí mezi dnes vrácenými knihami. // Nechápu tak nízké dosavadní hodnocení a sama dávám maximální počet hvězdiček, neboť myslím, že je to dobře napsané, resp. z obrazovky dobře převedené. Je to místy košatější, místy naopak krácené, někdy přeházené, a proto snad i plynulejší, více pochopitelné. // Krom toho – Wolker, Biebl, Batlička - všechna tři jména mě lákala, dlouho jsem je opomíjela, pročež se mi líbí ta částečná propojenost první a druhé části a svým způsobem druhé části s tou třetí. // Bod navíc za využití několikaměsíčního časového odstupu od natáčení, za rozhovory s režiséry oněch dokumentů (str. 144 a následující).
Budete-li jako já text i video vzájemně porovnávat, nechávám na vás. Odkazy do ivysílání ČT dávám pro každý případ do sekce zajímavosti. // Při použití knihy jako pramene však pozor na menší nesrovnalosti, kdy v dokumentu o Wolkerovi hovoří spolužák Karel Snášel, přičemž v knize se opakovaně uvádí “Scháněl“; kdy v dokumentu je Wolkerův zápis do kalendáříku datován dnem 13. července, avšak v knize čtu čtrnáctého.

Stojí za přečtení!

-----------------------------------------------
CITÁT:
Za trest byl ve škole zavřený do přírodopisného kabinetu, kde z nedostatku lepší zábavy měnil štítky u jednotlivých exponátů.

14.12.2022 5 z 5

Antonín Dvořák: 8. září 1841 - 1. května 1904 Antonín Dvořák: 8. září 1841 - 1. května 1904 Zdeněk Papeš

Chronologický přehled nebo lépe informacemi doslova nadupaná časová osa mapující téměř třiašedesát let Dvořákova bytí a nejen jeho. Zahrnuty jsou zde také životní milníky dvou šumavských rodáků: kritika Jana Ludevíta Procházky (1837-1888), dirigenta Mořice Angera (1844-1905), a dále houslového virtuosa Václava Kopty (1845-1916). // K tomu připočtěte trochu dějepisu, trochu cestování, hodně Národního divadla, kde se konala většina premiér… a linoryty, které pro knihu vytvořil Vlastimil Lebr (1913-2003). Za ně dávám pomyslnou šestou hvězdičku. // Doporučuji. // Vhodné pro čtrnáctou, patnáctou, šestnáctou a osmnáctou příčku letošní čtenářské výzvy.

A pro zájemce, pro prohloubení znalostí, opět trochu propagace komplexního webu antonin-dvorak.cz, kde se lze dobrat mj. fotografií, úryvků z korespondence a úplně vpravo - v záložce různé - si lze rozkliknout jmenný rejstřík.

Třeba zrovna tyto:
• Bedřich Smetana (1824-1884)
• Adolf Čech (1841-1903)
• Karel Bendl (1838-1897)
• Josefina Kounicová (1849-1895)
• Johannes Brahms (1833-1897)
• Leoš Janáček (1854-1928)

Bravo!

12.12.2022 5 z 5

Olešnice v proměnách času Olešnice v proměnách času Zdeněk Peša

Pěkná obrazová publikace, s níž obrazně řečeno přeskočíte sto let, ani nebudete vědět jak. // Složená je z černobílých archivních snímků a barevných srovnávacích snímků, jež vytvořil fotograf Jaroslav Horák. Tyto však nejsou pod sebou, jak by se mohlo zdát z obálky, ale vedle sebe, tj. v systému dvoustran, levá strana minulost, pravá strana současnost. Fotografie jsou opatřeny krátkými popisky. // Vhodné pro jedenáctou či patnáctou příčku letošní čtenářské výzvy. Líbilo.

11.12.2022 5 z 5

Čarovné Česko Čarovné Česko Martin Kmeť

Ej, to byla včera radost, že vidím další kousek z téhle "čarovné" edice. Hned jsem ho popadla a prchala s ním ke stolečku prohlížet.... // Díky, knihovno! Moc ti děkuju! // Je to stejně jako o rok mladší Praha nádherná práce, vytvořená mimochodem šestapadesáti lidmi, počítám-li i pana Kmetě, a je v ní toho tolik.... těžko být konkrétní. Každý si tam jistě najde to svoje. V té záplavě barev a (široko)úhlů. // Zopakuju tedy anotaci - uvidíte Česko před rozedněním, sluncem prozářené, v mlze, pod sněhem, a taky večer a v noci, kdy se rozsvítí lampy, okna a hvězdy. Jen bouřka a déšť chybí. // Pět!

11.12.2022 5 z 5

Mánesové Mánesové Antonín Matějček

S hodnocením zůstávám u třech hvězdiček, neboť - objektivně vzato - je to velmi nevyvážené vyprávění. Prim zde hraje Josef Mánes (1820-1871) a ostatní, tj. jeho otec, strýc a oba sourozenci jsou jaksi do počtu. Nejhůře vůbec z toho vyšla Amélie (1817-1883), které autor věnoval pouhých pětadvacet řádků. Ach jo. // Kdo však hledá obrazovou publikaci, chce hlavně prohlížet, bude spokojen. Kniha obsahuje celkem 46 reprodukcí, většinou celostránkových a bez vyjímky černobílých, což je při rozsahu knihy více jak polovina jejího objemu. Tak to má u umělecké knihy být.

-------------------------------
CITÁT:
Studium světla, atmosféry a barvy jako jevu přírodního a jako prostředku výtvarně struktivního nenabylo tehdy ještě v evropském malířství významu problému umělckého a ojedinělé výpady k světlu a barvě nebyly vázány potřebou a vůlí řešení generačního.

10.12.2022 3 z 5

Antonín Dvořák v obrazech Antonín Dvořák v obrazech Eduard Herzog

Při psaní referátu, při chystání se na biografii o něm, či co já vím při poslechu jeho hudby, tuhle knížku si někam zapište, ať o ní víte, a můžete pak do ní souběžně nahlédnout. Myslím totiž, že vám to seznamování s A. D. může zatraceně usnadnit.
Vezme vás na Vysokou, do Londýna i Spillville; ukáže jak Národní, tak Rudolfinum, a hlavně skrývá nespočet portrétních fotografií Dvořákových současníků (Ludevít Procházka, Adolf Čech, František Ondříček,...) a následovníků (Josef Suk, Vítězslav Novák, Oskar Nedbal,...). Je tu taky pár zahraničních osobností, mezi nimi např. Petr Iljič Čajkovskij (str. 30) a pokuřující Johannes Brahms (str. 46). // Chválím.

Skvělý pomocný (přípravný) materiál!

10.12.2022 5 z 5

Antonín Dvořák v episodách a anekdotách Antonín Dvořák v episodách a anekdotách František Tlustý

Bránici lechtající jednohubka, které se lze dopátrat ve skladu ústřední knihovny na Mariánském náměstí, půjčit si jí a přečíst, ne však odnést domů. Je totiž určena pouze pro prezenční studium a nesmí opustit budovu. // Ukazuje Antonína Dvořáka v různých situacích, v různých životních etapách, dává poznat jeho povahu, myšlení, zvyky,...snad ho před čtenářem přímo zhmotňuje. // Hodnotím maximálním počtem hvězdiček, přidávám štítky, abyste jí zde mezi ostatními lépe našli, a za všechny vybírám dvě epizody, které opisuji.

Chi, chi, chi... :-)

--------------------------------
Na jaře r. 1885 dlel Dvořák v Londýně s prof. Zubatým. Kdysi v noci prohodil na svého spoluspáče - ,,Slyšíte ho? už je tam zas. Ale dnes mu to nedaruju!" - V rychlosti oblékne se do fraku a černých spodků - jiných šatů nemohl nalézti - a s holí vyřítil se z domu. Za hodnou chvíli se vrátil a vysvětloval: ,,To vám tam chodí po parku nějaký kocour na ptáky. Ti chudáčkové tak tam pískají, že to člověk nevydrží. Už kolikátou noc to poslouchám. Ale prohnal jsem ho pořádně, tak hned nepřijde!"
-------------
Dvořák vypravoval jednou ve třídě, že konkuroval kdysi o cenu vypsanou na symfonii někde v Německu, ceny však nedostal a svoji symfonii nazpět rovněž ne. "Proč jste nezažaloval, mistře, anebo aspoň nereklamoval?" namítal v spravedlivém hněvu jeden z žáků - ,,Hm - to", konejšil ho Dvořák, ,,já jsem si sed a napsal jsem si jinou."

10.12.2022 5 z 5

Vzpomínky na nejdelší rok mého života Vzpomínky na nejdelší rok mého života Peter Lebovic

Návrat k edici "Žiji se svou minulostí", kterou jsem tu objevila před dvěma lety. Stejně jako předchozí knihy hodnotím pěti hvězdičkami. // Silné.

-------------------
CITÁT:
Se svými vzpomínkami jsem se naučil dobře zacházet.

10.12.2022 5 z 5

Ve znamení zubra: Příběh pardubického zámku Ve znamení zubra: Příběh pardubického zámku Jan Tetřev

Půvabná knížka o patnácti kapitolách určená větším dětem a dospělým, kteří mají rádi historii, architekturu a chtějí vědět, jak se podoba zámku v čase vyvíjela a kdo ho obýval. // Text je doplněn několika fotografiemi, ozdoben ilustracemi Elišky Chytkové (*1988) a nechybí zde ani slovníček, což z knihy dělá naučný kousek. // Dávám maximální počet hvězdiček, přidávám štítky a zvlášť upozorňuji na mapku, kterou najdete na devětadvacáté straně. To by se mohlo příští rok hodit.

------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Zámek bez věže není zámek!

Přežili peklo Přežili peklo Michael Žantovský

Černobílá anglicko-česká (místy anglicko-slovenská) publikace, v níž mají slovo ti, kdo onu dobu prožili a přežili, jak napovídá název knihy. Jde o úryvky vzpomínek, krátká vracení se do minulosti, přičemž kontrast mezi nimi a usměvavými tvářemi na fotografiích je značný. Matoucí. Výstižný. Inspirativní.... // Za všechny odvážné jmenuji pana Jehudu Bacona (*1929), izraelského malíře českého původu, který je zde na DK uveden jako autor knih “Dokud žijeme, musíme se rozhodovat“ a “Jsem Jehuda Bacon“.
Dávám maximální počet hvězdiček. Vhodné pro patnáctou příčku čtenářské výzvy nadcházejícího roku, neboť druhou v autorském tandemu je manželka pana Žantovského – Jana Noseková (*1971). To doplňuji.

--------------------------------
CITÁT:
Nechtěl jsem, aby naše děti byly postiženy tím, co my jsme zažili. Proto jsem jim o ničem nepovídal.

09.12.2022 5 z 5

Mánesův orloj Mánesův orloj Jaromír Uždil

Navzdory tendenčnímu začátku, v němž najdete i Stalinova slova, je to dobrá kniha, právem se řadící mezi ty naučné. Obsahuje jak medailon o životě a díle Josefa Mánesa (1820-1871), tak podrobný rozbor celého cyklu – všech měsíců práce a radosti. // Koho a co na obrazech vidíte, jak se tváří, co mají na sobě, čím přispívají nebo naopak narušují vyznění obrazu, jaká je jeho symbolika, ústřední myšlenka, co skrývá,... zkrátka všelijaké detaily, kterých si můžete všimnout, a nad kterými se můžete zastavit, budete-li kalendářní desku prohlížet.
Obrazová příloha zde nechybí, ovšem jednotlivé reprodukce jsou malé a pouze černobílé. Proto doporučuji číst se stejně starou a stejnojmennou publikací vydanou Státním nakladatelstvím krásné literatury, hudby a umění (https://www.databazeknih.cz/knihy/manesuv-orloj-506055).
Zvlášť si poznamenávám jméno Mánesovy korespondenční přítelkyně Henrietty z Rittersbergů (1811-1880) a knize dávám pět hvězdiček. // Vhodné pro osmou, patnáctou či šestnáctou příčku letošní čtenářské výzvy.

------------------------------------------
ÚRYVEK:
Lásku obou milenců nám představil umělec jako čistý a vznešený cit, který je požehnáním lidstva, velikou a nenahraditelnou životní hodnotou. Vše je tu jen naznačeno, milenci se ani sebe nedotýkají, ani si nehledí do očí, každý z nich je zdánlivě zcela zabrán svou činností; její význam je však takový, že nám rázem odhaluje něžné pouto mezi oběma...

24.11.2022 5 z 5

Josef Mánes a jeho sourozenci Josef Mánes a jeho sourozenci Amalie Jenšovská

Cenné, epizodně laděné vyprávění, které se dotkne všeličeho – třeba loutkového divadélka, několikachodové trachtace u kamenné kašny na Uhelném trhu či pravidelného cestování do Krče, kde se svou rodinou bydlel Mánesův přítel - sochař Josef Worliček. // Opakování některých informací mi nevadí. Je to řečeno vždy trochu jinak, což bezesporu usnadní pochopení a přispěje k lepšímu zapamatování. // Z hlediska rodinných vazeb bych však zvlášť vyzdvihla předposlední kapitolu aneb “Návštěvou u vnučky Mánesovy” (str. 69-72), z níž se dozvíte i něco ze života dcery Josefa Mánesa a Faninky Šťovíčkové (1825-1909).
Dávám maximální počet hvězdiček a přidávám štítky. Jsem ráda, že jsem knihu ve skladu objevila. Moc ráda. // Vhodné pro příčku dvanáct, čtrnáct, patnáct či šestnáct.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce rovněž objevují:
• Vojtěch Lanna (1836-1909)
• Bedřich Sylva Tarouca (1816-1881)
• Miroslav Tyrš (1832-1884)
• Jan Neruda (1834-1891)

-----------------------------------------------
ÚRYVEK:
Babička vzpomíná, jak jí říkával o papír na kreslení a ona mu přinesla z kuchyně papírový pytlík s poznámkou: „To ti stačí na tvé čmáranice". To jsem si ovšem nemyslela, že z něho bude takový kumštýř. Čmáranice! Vždyť to byly hotové “kumštverky" od toho devítiletého hocha proti tomu, co vidím dnes na plátnech některých malířů. Člověk vůbec nepozná, co to má být - jako když si z lidí blázny dělají.

21.11.2022 5 z 5

Mánesův orloj Mánesův orloj Josef Mánes

Jednoduše půvabná skladovka, která vám nejprve poodhalí to, kdy a jak kalendářní deska Staroměstského orloje vznikala, a poté se změní v galerii, v níž můžete Mánesovo dílo - měsíc po měsíci - prohlížet a obdivovat. Pečlivě, neboť zvolené rozměry knihy průměr kruhů zmenšily na pouhou polovinu jejich skutečné velikosti. // Dávám maximální počet hvězdiček.

-----------------------------------------
CITÁT:
Hned na počátku měli někteří členové komise námitky proti novému dílu a žádali spíše kopii terče starého.

20.11.2022 5 z 5

Pustým městem Pustým městem Miloš Urban

Jedna z knih, které najdete pod štítkem Praha. // S důrazem na dobu pořízení se jedná o dokumentární fotografie - vpravdě děsivé. Bez důrazu na ni takřka o fikci od reality na míle vzdálenou, čímž pádem možná i chtěnou... V každém případě jde o snímky, na nichž - jak láká anotace shora - vyniknou detaily, které obvykle jiné detaily přebijí. A spolu s nimi vynikne i ono ticho. To ze stran doslova řve. // Lokace specifikovat nebudu. Nechte se překvapit. // Pět.
---------------------------------
CITÁT:
Život se po dlouhé době drží zpátky.

15.11.2022 5 z 5

Otevřená univerzita: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a její cizinci 1918-1938-1948 Otevřená univerzita: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a její cizinci 1918-1938-1948 Petr Hlaváček

Pochvala panu Hlaváčkovi za další medailonovou knížku! Kdo má na čtrnácté či patnácté příčce místo, nechť do ní zkusí alespoň nahlédnout. Přidávám štítky. // Děkuji za bazírování na osvědčeném formátu a celostránkových portrétních fotografiích. Děkuji, že je zde uváděno několik českých jmen (Oldřich Hujer, Otokar Fischer, Václav Tille, Josef Šusta a další), což ji parádně propojuje s "Profesorskou republikou", která byla vydána o rok dříve. // Je to opět zvláštní čtení - jednotvárné a zároveň proměnlivé, po srovnání volající, ale jinak nesrovnatelné. Cenné. // Za všechny opakující se termíny vybírám jeden - Olšanské hřbitovy. Tam některá vyprávění končí. // Pět.

10.11.2022 5 z 5

Svatý Václav a jeho pomník Svatý Václav a jeho pomník Alena Ježková

Dějepisné opáčko, které to bere pěkně zgruntu od Přemyslovců až po rok 1989, přičemž zhruba uprostřed (str. 43-70) se tempo vyprávění zvolní a děj se zastaví v ateliéru Josefa Václava Myslbeka (1848-1922) a jeho urputné snahy tvořit a vytvořit. Nahlídnete tak do zákulisí, do tajů sochařské práce a sv. Václava poznáte z více úhlů. Doslova. // Nebojím se napsat, že slabší povahy knížka vyprovokuje k tomu jít ven, protože formát knihy, protože nejen Václavské náměstí, protože ony černobílé fotografie zmiňované již v předchozím komentáři. // Dávám maximální počet hvězdiček a přidávám štítky.

-----------------------------
ÚRYVEK:
V roce 1944 bylo v rámci protileteckých opatření rozhodnuto chránit umělecké památky na veřejných prostranstvích. Uvažovalo se o rozebrání pomníku na jednotlivé kusy, ale to by prakticky znamenalo zničení díla, proto byly jen pořízeny odlitky všech soch. Nakonec pomník bez jediného poškození přečkal střelbu a výbuchy granátů za květnového Pražského povstání v roce 1945, nedotčen zůstal i po výbuchu pumy, která explodovala v jeho těsné blízkosti.

10.11.2022 5 z 5

Dnes jen o té prašivině Dnes jen o té prašivině Bohuslav Reynek

Cenná publikace, která disponuje obsáhlým poznámkovým aparátem, takže si na ni může troufnout i neznalec Reynkova života a díla jako jsem já. // Informace o paní Tereze Sumové naleznete v doslovu. Napsal ho Aleš Palán (*1965) // Dávám pět hvězdiček a na ukázku opisuji dopis, který zde nese pořadové číslo šestnáct.

-------------------------------------------
V Petrkově 1. ledna 1959

Milá Terezko,
nechtěj příliš vědět, kdybychom všecko věděli, nebylo by už víry. Víra je základem naděje a lásky – co by nás potom těšilo? Jsme-li z ráje na čas vyhnáni, není tím řečeno, že ráj už není. I když nevidíme do sebe ani na cestu, světlo je a ukáže se. Je psáno, že trpělivost chudých nezahyne na věky. Tohle si připomínám, a pomáhá to. Zkus to také. Nésti kříž není žádná zábava, ale je to vždy lepší než nenést nic nebo jen napité útroby a bát se smrti, jak to dělá většina těch, které dnes potkáváme. Je-li někomu víra k smíchu, je mu k smíchu vše, i vlastní zoufalství, ať už zjevné, nebo zatím latentní. Kdo se přestal modlit, stará se o to, jak by čeho užil, je brzy hotov a zbývá mu již jen posměch nebo tupost životní mechanisace či automatisace.
Tvůj dopis mám rád, je statečný, i ta báseň na poslední stránce. Také jsem takové věci polykal, a polykám. Nedivím se, ale rád bych pomohl. Věř, že všecko dobré roste z víry. Krása, touha, pokoj. Pokoj máme stíhat, jak radí svatý Petr. A kameny ze srdce házet do lůna Hospodinova. Aby se neutopilo v krvi.
Tak, sursum corda do nového roku a ještě milou vzpomínku.

B. R.

Tu Janu (Horákovou) pozdravuj. Je od ní pěkné, že se za Tebou vrací. Ta „nešikovná“ slova jsou jistě lepší než jiná. Máme „lámat vaz výmluvnosti“, jak opět povídá svatý Petr.

31.10.2022 5 z 5

Jak šli tím zdejším světem... Rodinné album Jak šli tím zdejším světem... Rodinné album Zdeněk Hazdra

Mnohoslovná anotace, a přece si myslím, že vám neřekne a nepřipraví vás na to, co kniha skrývá. Neprozradím to ani já, neboť její vizuální stránku do slov dostat nejde. Nutno samostatně listovat, očima pomalu vstřebávat,…. a prostě podlehnout. // Po otočení poslední stránky mám jedinou, docela malou výtku, resp. nápad, totiž, že pro onen proces rozmotávání by bylo dobré mít po ruce velkoformátový rodokmen či vztahového pavouka. // Objeveno při pátrání po Rafaelu Kubelíkovi (1914-1996). // Dávám pět hvězdiček. Vhodné pro čtrnáctou či patnáctou příčku letošní čtenářské výzvy.

--------------------------------------------------------
Je v každém srdci struna napjata,
jež tichou píseň zpívá,
v té písni kvetou jara poupata,
a klid z ní v duši splývá.

Je v každém srdci aspoň malý kout,
jenž v tichém čeká snění –
až bude moc´ v ráz v nitro obejmout
v svých citů vroucím chvění.

Je v každém srdci hrstka naděje,
jež v svět by chtěla hřmíti…
a zatím každý van ji rozvěje dřív,
než se vzchopí k žití.

26.10.2022 5 z 5