milamarus milamarus komentáře u knih

Lidská tvář Petra Bezruče Lidská tvář Petra Bezruče František Trávníček

Drobná skladovka, od které se můžete odpíchnout k obsáhlejším dílům – příkladně k monografii “Petr Bezruč“ od Františka Buriánka, “Petr Bezruč“ od Josefa Poláka nebo k titulu „Pět studií o Petru Bezručovi“, jak je napsal Oldřich Králík. // Řeč bude o turistice, samotářství, filologii i nekonečných korekturách. // Líbilo.
--------------------------
CITÁT:
Literární věda má tu vděčné pole zkoumání, ale právo rozhodovat o díle samém má jen jeho tvůrce.

17.02.2023 4 z 5

Karel Ančerl Karel Ančerl Karel Šrom

Jeho jméno na mě vykouklo v hudebním oddělení několikrát. Poprvé snad v monografii o Pavlu Haasovi (1899-1944), pak v souvislosti s Leošem Janáčkem (1854-1928) a minulý měsíc u jubilejní publikace týkající se opery Prodaná nevěsta, kde byl medailon o něm. // Toto je však podstatně obsáhlejší a ucelenější text. Jsem překvapena, jak poutavě je napsán. Svižně, lehce, obyčejně, žádné uvíznutí mezi odbornými termíny, kterým bych nerozuměla, prostě forma nepředbíhající obsah. // Své nezastupitelné kouzlo zde mají černobílé fotografie, kterými je vyprávění proloženo. // Líbilo. Dávám maximální počet hvězdiček, přidávám štítky a zvlášť upozorňuji na přílohu, kterou není nic křehčího než gramofonová deska.

Některé osoby, které se v knížce objevují:
- Alois Hába (1893-1973)
- Jaroslav Ježek (1906-1942)
- Václav Kašlík (1917-1989)
- Václav Talich (1883-1961)
- Arturo Toscanini (1867-1957)

------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Já nemohu, musím se ještě moc učit.

14.02.2023 5 z 5

Současná ilustrace dětské knihy Současná ilustrace dětské knihy Blanka Stehlíková

Naťukávací a proto efektní prezentace čítající více jak tři desítky osobností, z nichž dnes žije už jen Alois Mikulka (*1933), Josef Paleček (*1932) a Václav Kabát (*1932). // Je to knížka, se kterou si připomenete i objevíte další knížky a dost možná tak najdete vhodné kandidáty pro devatenáctou příčku letošní čtenářské výzvy nebo prostě jen rozšíříte svoji „Chystám se číst“ sekci. ....Píšu možná, protože - zaujata černovlasou princeznou v dlouhých narůžovělých šatech a motýlky nad hlavou (str. 37) - jsem zkusmo zadala do vyhledávače také titul „Kniha bájí o rostlinách“, se kterou by měla souviset, a nic... // Každopádně maximální počet hvězdiček.
--------------------------
ÚRYVEK:
K dětským knížkám a zčásti i ke knihám určeným mládeži přistupuje umělec jinak než k ostatní literatuře. Vychází z přesvědčení, že se ilustrátor stává dítěti průvodcem, že mu tedy musí přiblížit text ze všech stran, podrobněji než dospělým, a naznačit i věci, které jsou za příběhem. Pro každou knížku tu volí jiný klíč.

12.02.2023 5 z 5

Vítězslav Novák v obrazech Vítězslav Novák v obrazech Bohumír Štědroň

Při psaní referátu, při chystání se na biografii o něm, či co já vím při poslechu jeho hudby, tuhle knížku si někam zapište, ať o ní víte, a můžete pak do ní souběžně nahlédnout. Myslím totiž, že vám to seznamování s V. N. může zatraceně usnadnit.
Vezme vás do Jindřichova Hradce, Bítova, Tater i Splitu, ukáže jak Národní divadlo, tak pražský rozhlas, a hlavně skrývá nespočet portrétních fotografií Novákových současníků (Josef Suk, Rudolf Reissig, Hugo Boettinger, Václav Talich,…. ) a následovníků (Vítězslava Kaprálová, Jaroslav Krombholc, Josef Křička, Maria Tauberová,... ). Jsou tu taky dvě zahraniční osobnosti, tj. hudební skladatel Johannes Brahms (1833-1897) a dirigent Erich Kleiber (1890-1956). // Chválím. Skvělý pomocný (přípravný) materiál!

12.02.2023 5 z 5

Fryderyk Chopin v obrazech Fryderyk Chopin v obrazech Ladislav Řepa

Zpřesňuji stránkový rozsah publikace - dvanáct stran, tj. autorova studie, soupis Chopinových skladeb a výběrová cizojazyčná literatura. K nim je nutno připočíst dalších osm listů, jež jsou do knihy volně vloženy. Jedná se o obrazovou přílohu, v níž uvidíte místa a osoby, o kterých se dočtete. Je tu Chopinova mladší sestra Emilie (1812-1827), jeho učitel harmonie a kontrapunktu Josef Elsner (1769-1854), jeho první láska Konstancie Gładkowska (1810-1889) a také francouzská spisovatelka George Sand (1804-1876). Celkem jednatřicet položek.

Dál bych chtěla uvést, že exemplář, který mi paní knihovnice ze skladu přinesla, byl - dá-li se tak soudit z ručně psaného věnování vlepeného uvnitř - narozeninovým darem autora pro paní profesorku Vlastu Slavickou. Google nabízí Vlastu Voborskou-Slavickou (1911-2004), rozhlasovou hlasatelku a redaktorku, tak uvidíme, kam mě tahle stopa zavede… // Ze soupisu děl si sem každopádně zvlášť poznamenávám variaci na Mozartovu “Là ci darem la mano“, abych si jí večer našla. // Knihu označuji štítky a dávám maximální počet hvězdiček.

-----------------------------------------
CITÁT:
Tím, že se omezil jedině na klavírní díla, ukázal svou ohromnou uměleckou sílu.

23.01.2023 5 z 5

Bedřich Smetana, 1824-1884, Prodaná nevěsta Bedřich Smetana, 1824-1884, Prodaná nevěsta Milan Pospíšil

Jubilejní a originálně balená česko-anglická publikace, která by si zasloužila více pozornosti a lepší místo na čekání než sklad. // Potvrzuji, že obsahuje čtyři CD. První a druhé zachycuje Prodanou nevěstu tak, jak byla natočena ještě ve válečném únoru 1945. Symfonický orchestr pražského rozhlasu diriguje Karel Boleslav Jirák (1891-1972) a v hlavních rolích uslyšíte Štěpánku Jelínkovou, Jaroslava Gleicha, Karla Kalaše a další. // Třetí a čtvrté CD to je záznam z roku 1947, který vznikl už pod dirigentskou taktovkou Karla Ančerla (1908-1973). Mařenku zazpívala Ludmila Červinková, Jeníkem byl Beno Blachut a Kecalem opět Karel Kalaš.
Kdo nechce poslouchat jako celek, nechť si s knihou v jedné ruce a ovladačem v druhé vybere ty árie, které se mu líbí, které má rád. Vše je tam dopodrobna rozebrané, tj. očíslované, dobře označené, minutově přesné. // Chválím.

------------------------------
CITÁT:
Ač Smetana tvořil v prvé řadě pro domácí obecenstvo, stál o rozšíření svých skladeb též do zahraničí.

22.01.2023 5 z 5

Stezky po krajině Josefa Suka Stezky po krajině Josefa Suka kolektiv autorů

První stránky, to je stručnější verze podstatně starší monografie Josef Suk od Jana Miroslava Květa (1887-1961), kterou jsem četla v polovině týdne. Napsala je muzikoložka Mgr. Ludmila Peřinová, Ph.D. Pak několik černobílých fotografií a odpovědi na otázku Co pro vás znamená Josef Suk?..... Je tu rovněž časová osa, z níž pohodlně odvodíte, že se Josef Suk narodil ještě dřív než byl vynalezen telefon, nebo že ve stejném roce, co zemřel spisovatel Franz Kafka, se Josef Suk stal rektorem Mistrovské školy pražské konzervatoře. Též moc pěkné! // Dál má slovo Max Brod a po něm Josef Suk sám je tu dopis ze dne 25.5.1921, který psal příteli Otakaru Šourkovidalší černobílé fotografie a dvě kresby Hugo Boettingera (1880-1934). a na str. 24-25 několik humorných příhod (perliček). Jednu hned opisuji a sešítku dávám pět hvězdiček. // Povedené.

----------------------------------
Po koncertě spěchal, aby společně s Ládíčkem (Zelenkou) stihl rychlík do Prahy. Rozjaření úspěchem, vřítili se do kupé, kde seděl venkovsky oblečený muž. Jakmile zahlédl muzikanty, oslovil je: ,,Tak co, kde to váleli?" Suk pohotově odpověděl: ,,V Benešově Na Koruně."
,,A že jsem tak smělej, já jsem hostinskej a rád bych věděl, kolik jim tam kolega platil." Načež Suk po kratším rozmyšlení: ,,Dostali jsem každý 10 korun za hodinu, večeři a pivo, kolik kdo vypil."
,,To teda ale nejste moc laciný."
,,Vždyť my ale podle toho taky slušně hrajem."

22.01.2023 5 z 5

Divadlo na Vinohradech v osmdesáti obrazech Divadlo na Vinohradech v osmdesáti obrazech Martin Zahálka

Rozverná kniha, která slovem i obrazem poodhaluje vinohradskou scénu tak, jak vypadala před dvaadvaceti lety. Je tu ředitel Jindřich Gregorini, Otakar Brousek, Hana Maciuchová, Miroslav Moravec, Ilja Racek, ale také Jiří Dvořák, Andrea Elsnerová, Petr Kostka, Simona Postlerová, Jan Šťastný, Marta Vančurová a další a další. // Martin Zahálka každého vyfotil, vyzpovídal a (šlo-li o herce) připomenul jeho významné role,…. Viktor Preiss přidal pár svých kreseb - vyzdvihuji tu na str. 147 nazvanou PŘIPOMÍNKY, ta se mi hodně líbí,… a Svatopluk Skopal? Připadla mu role autora úvodního slova, takže nezaváhal, váhavě konstatoval pravdu, pravdu a zase pravdu, a aby dostál té rozvernosti, o které píšu v začátku já, nazval ji pro jistotu blbý kecy. Pět řádků opisuji i sem.

----------------------------------------
(…)
Asi se možná bereme moc vážně a neumíme se shodit.
Asi jsme suchoprdi.
Asi se občas trápíme zbytečně.
Asi by nám bodlo, kdybychom se zkusili sami sobě víc smát.
A asi pořádně smát.
(...)

21.01.2023 5 z 5

Josef Suk Josef Suk Jan Miroslav Květ

Pochvalné, chronologicky řazené vyprávění o díle Josefa Suka (1874-1935). O tom, kdy a jak vznikaly jeho skladby orchestrální a komorní; skladby pro klavír, smyčce a rovněž pro jeviště. // Je to zamyšlení vnímavého posluchače, který onu hudbu zná, dovede ji pojmenovat, porovnat,.. který ji chce čtenářům zprostředkovat. // Líbí se mi i ten závěrečný (možná trochu povinně vpašovaný) výčet České akademie věd a umění, od níž se Sukovi dostalo podpor a cen, jak si můžete přečíst, neb finanční stránka je v hudbě taky hledisko. // Přidávám štítky a dávám tři hvězdičky.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
• Antonín Dvořák (1841-1904)
• Hanuš Wihan (1855-1920)
• Oskar Nedbal (1874-1930)
• Julius Zeyer (1841-1901)
• Petr Křička (1884-1949)
-----------------------------------------------------------
ÚRYVEK:
(…) Kdyby byl chtěl zdůrazniti, že blaženost člověka vytváří silná, rvavá vůle k činu, byl by Zrání ukončil někde na vrcholu, k němuž došla fuga. Ale Suk soudí, že ne boj vedený, nýbrž boj probojovaný a z něho plynoucí smírný klid i poznání pravého postavení člověka v harmonii všelidské je meta, k níž nutno dojíti.

19.01.2023 3 z 5

Cestovatel Komínek Cestovatel Komínek Svatopluk Hrnčíř

Veselý možná, dobrodružný jistě, takže rovněž nepředvídatelný, překotný, chvílemi strach vyvolávající a zároveň laskavý, plný nových ptačích přátelství, jež vznikla díky všímavosti a ochotě vzájemně si pomoci. Takový je to příběh! // Je tu sova, datel, čáp, racek, pštros, plameňáci a další…, vidíte je na obrázcích Karla Franty (1928-2017), můžete si o nich s dětmi povídat, upozornit na zásadní rozdíly mezi nimi, vyrobit jejich papírové dvojníky, atd. A máte-li po ruce mapu, můžete spolu s Komínkem hledat Pardubice, Starou Paku, Novou Paku, Přelouč, Chrudim, Hradec Králové, Prahu… // Líbilo. Chválím. Sedmnáctá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena.

----------------------------
CITÁT CITÁTU:
„Až dopis odevzdáš,“ podotkl datel, ,,tak se vrať. Doma je nejlíp. Ostatně, sám to poznáš.“

16.01.2023 4 z 5

Když hvězdy září: Osobnosti české Thálie dvou století Když hvězdy září: Osobnosti české Thálie dvou století Libor Vodička

Útržkovité vyprávění o herecké práci a hercích. Vyprávění o vrtkavém štěstí, nekonečném zápase o uznání, potlesk a o život, protože…. „(…) hrát divadlo vždy znamená hrát tady a teď“, a protože ….povinnost být loajální. // Jsou tu např.: Jindřich Mošna, Ema Destinnová, Karel Hašler, Karel Höger, Vlasta Burian, Rudolf Deyl st., Jarmila Novotná a další… // Doplněno nespočtem fotografií, několika exponáty ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea a snímky z výstavy samotné. // Chválím širokoúhlý formát, chválím česko-anglické provedení a dva QR kódy u V+W // Zbývá jen říct, že jde o prezenční titul, který jen nutno přečíst přímo v knihovně, domů ho odnést nelze.
Dávám maximální počet hvězdiček a zvlášť upozorňuji na kresby Niny Jirsíkové (1910-1978). Vyšly samostatně pod názvem Ravensbrück, a to již v roce 2013. Vydalo rovněž Národní muzeum.
----------------------------------------
CITÁT:
Když hvězdy září, mnohý se také ohřeje, když zhasnou, málokdo na ně vzpomene.

14.01.2023 5 z 5

Maliar snov Maliar snov Jan Zrzavý

Půvabný katalog, v němž si můžete prohlédnout reprodukce více jak čtvrtiny vystavených děl Jana Zrzavého. Je tu např. “Meditace“, “Údolí smutku“, “Portrét Leonarda da Vinci“, “Milenci“ nebo “Benátky“. // Textová část, to jsou především úryvky z knihy “Jan Zrzavý vzpomíná na dětství, domov a mladá léta“, jež byla u nás vydána v roce 1971 nakladatelstvím Svoboda. // Dávám maximální počet hvězdiček. Povedené. Vyvážené. Harmonické.

--------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
(…) neohlížej se a nedej se zmást tím, že druzí malují jinak. To, co se ti u tebe i u jiných líbí, je to pravé, co potřebuješ a hledáš. Nedej se omámit hesly modernosti, jdi jedině za svou představou a nelekej se, bude-li výsledek zdánlivě nemoderní. Tvoříš-li, jsi nutně moderní.

13.01.2023 5 z 5

Na památku posledního koncertu mistra Jana Kubelíka v sobotu 11. května 1940 v Neveklově Na památku posledního koncertu mistra Jana Kubelíka v sobotu 11. května 1940 v Neveklově kolektiv autorů

Čas vracející, Jana Kubelíka zhmotňující, pochopitelně nostalgické vyprávění, jež pojednává o jeho třídenní návštěvě Neveklova, kde v sobotu 11. května 1940 večer koncertoval. Řeč je rovněž o sousední obci Stranný, kde se narodila Kubelíkova maminka, jen pár kilometrů vzdálených Křečovicích, kam následující den jel, aby se zastavil u hrobu Josefa Suka,… a taky o obci Bělice, Živohošti, Svatojánských proudech, Týnci nad Sázavou a Praze.
Vyprávění je doplněno černobílými fotografiemi uloženými snad i dnes na památku té velké události v neveklovském archivu. // A jde-li o autorský kolektiv – zde několik jmen: Marie Tippmannová (1886-1965), Bohumil Škorpil (1890-1970), Alois Vojkůvka (1903-1977), Antonín Grunt (1882-1945), Emma Destinnová (1878-1930). // Dávám maximální počet hvězdiček, přidávám štítky a zvlášť upozorňuji na rodokmen (viz str. 31), který sestavil Kubelíkův blízký přítel - pan Jaroslav Čeleda (1890-1974).

------------------------------------
CITÁT CITÁTU:
Krista pána, snad se nerozbily housle?

12.01.2023 5 z 5

Amadeus Mozart: Nezapomenutelný génius vážné hudby Amadeus Mozart: Nezapomenutelný génius vážné hudby Javier Alonso López

Wow! Tak ta se povedla! To jsem zase objevila knížku… Hned přidávám příslušný štítek. // Krásné ilustrace, které usnadní zapamatování; časová osa, která celé vyprávění shrne, a k tomu závěrečný kvíz, který v dětech (i přítomných dospělých) probudí detektivy. Zkrátka: vhodné pro čtení s porozuměním. Pro opakované čtení. // Dávám maximální počet hvězdiček. Čtrnáctá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena. Jupíí!

09.01.2023 5 z 5

Slavné evropské housle / Famous European Violins Slavné evropské housle / Famous European Violins Jaroslav Svěcený

Objeveno díky štítkovému systému. // Houslí je tu vskutku celá řádka – vidíte je zpředu, zezadu a samostatně v detailu količník a šnek každého exempláře, tomu nelze nic vytknout, můžu jen pochválit a obdivovat… Ovšem textová část se mi zdá místy slabá, čtenáře šetřící, takže navzdory obavám, ne-li strachu z tohoto odborného tématu, který jsem před otevřením katalogu měla, tady výhrady mám a s hodnocením proto zůstávám u čtyřech hvězdiček. // Děkuji za nákres a rozbor konstrukce houslí (viz str. 10-11). Hodí se. Děkuji za opakující se Prahu. Udělala jsem si poznámky.

---------------------------------
CITÁT:
Špičková mistrovská práce jde ruku v ruce s krásným tónem.

08.01.2023 4 z 5

Tři vzpomínky na Jana Kubelíka Tři vzpomínky na Jana Kubelíka Josef Eduard Šrom

Pátrání v hudebním oddělení ústřední knihovny pokračuje…// Počet kapitol je jasný z názvu, já prozradím zeměpisné a časové údaje oněch tří vzpomínek. První se vztahuje ke Kroměříži a roku 1899. Druhá se odehrává o třicet let později v Moskvě, kam jel Jan Kubelík koncertovat v rámci svého světového turné. No a poslední, nejkratší, je z Vídně a byla autorem napsána v den Kubelíkova pohřbu, tj. dne 10. prosince 1940. // Dávám maximální počet hvězdiček. Líbilo.

CITÁT:
Sál byl natřískán, atmosféra k zadušení.

08.01.2023 5 z 5

Jan Kubelík - houslový král své doby Jan Kubelík - houslový král své doby Vladislav Vilímec

Ještě než si začnu hledat, co znamená “détaché“, “sautillé“ a jak zní “pizzicatový trylek“, napíšu pár potvrzujících slov. Ano, jde o publikaci částečně životopisnou, částečně propagační, která má za cíl upozornit na existenci gramofonových nahrávek a zlákat k jejich poslechu. // Doplněno černobílými fotografiemi. Na předposlední z nich, pořízené v Rudolfinu v roce 1983, pospolu uvidíte autora publikace, jeho bratra Miroslava Vilímce (*1958), houslistku Anitu Kubelíkovou (1904-1991) a klavíristu Alfréda Holečka (1907-1989) // Tři hvězdičky.

CITÁT:
Přijít na chuť estetice houslové hry ze začátku století vyžaduje od dnešního posluchače určitý odborný rozhled.

07.01.2023 3 z 5

Otakar Ševčík a česká houslová škola Otakar Ševčík a česká houslová škola Vojtěch Mojžíš

Zdařilý, pro prvotní seznámení naprosto dostačující sešítek, jež musím pochválit už za dva způsoby výkladu. Ať souvislým textem (vlevo) nebo pomocí značného množství černobílých fotografií (vpravo) – ano, to je dobrá, velmi dobrá cesta! A já objevila ještě třetí, tj. jemu věnovaný díl dokumentárního cyklu “České houslové legendy“, kde po jeho stopách jde a o něm vypravuje houslový virtuóz Pavel Šporcl (*1973). Odkaz do ivysílání ČT najdete v zajímavostech.
Dávám maximální počet hvězdiček a přidávám příslušné štítky. Jo, a mapa tu je, takže čtvrtá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena.
-------------------------------
CITÁT:
Jeho osobní režim měl přísný řád.

06.01.2023 5 z 5

Smrt kmotřička / Godmother Death Smrt kmotřička / Godmother Death kolektiv autorů

Drobná skladovka připomínající díla literární, malířská i hudební; mírně filozofující, mírně historická a – to jsem nečekala – rovněž lákající k výpravě do kostnice v Nížkově (str. 11) či k procházce po Malostranském hřbitově (str. 26-27). // Za všechna jména uvádím Josefa Váchala (1884-1969). // Dávám tři hvězdičky.
CITÁT:
Nejmoudřejší a nejšťastnější jsou ty postavy, které dokáží pochopit a přijmout přirozený řád světa…

06.01.2023 3 z 5

Leoš Janáček ve fotografiích Leoš Janáček ve fotografiích Jiří Zahrádka

Skvostná česko-anglická publikace čítající neuvěřitelných 243 položek, jež jsou promyšleně rozděleny do třinácti kapitol, a poté - stejně chytře a vůbec ne zbytečně – pro zájemce podrobněji rozebrány. Dozvíte se kdy, kde a při jaké příležitosti fotografie vznikaly, kdo stál za objektivem, kam se snímky poděly či kde byly poprvé publikovány. // Dávám maximální počet hvězdiček a zvlášť chválím za informace na str. 395-398. Perfektní katalog! // Patnáctá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena.

Některé osoby, které uvidíte:
• Zdeňka Janáčková (1865-1938)
• Karel Kovařovic (1862-1920)
• Břetislav Bakala (1897-1958)
• Otakar Ostrčil (1879-1935)
• Marja Bogucká (1883-1957)
• Alfons Mucha (1860-1939)
• František Ondrúšek (1861-1932)
• Kamila Stösslová (1891-1935)
• Josef Jiránek (1855-1940)
• Jan Mikota (1903-1978)
• Rosa Newmarch (1857-1940)
• Jan Masaryk (1886-1948)
• Henry Wood (1869-1944)
---------------------------------------------------------------------------
CITÁT:
Sbírka Janáčkových fotografií může být stále ještě doplňována. Přihlédneme-li k tomu, jak často a rád se Janáček dával fotografovat, jsou i další nálezy pravděpodobné a možné.

04.01.2023 5 z 5