minirock minirock komentáře u knih

Bez doprovodu bubnů Bez doprovodu bubnů Hester Burton

Počátkem 19. století to lidé na anglickém venkově neměli vůbec lehké. Nezaměstnanost, s ní spojený hlad a bídné životní podmínky chudých lidí. Tak žijí i Joe a Dick s matkou a mladší sestrou. Začínají propukat selské bouře a při jedné z nich jsou oba bratři zadrženi a odsouzeni k deportaci do Austrálie. Další děj se odehrává z pohledu sice mladšího ale odolnějšího Joea. Díky poctivému úsilí a píli se mu podaří zkrátit si trest a spolu s Mary, dívkou s podobným osudem, zapouští v daleké zemi nové kořeny. Jeho bratr bohužel takové štěstí nemá. Pěkná knížka i když pasáž z Anglie mě bavila mnohem méně.

17.08.2020 4 z 5

Úvod do algebry Úvod do algebry Blake Clark

Krátká ale napínavá povídka o osudech amerického radiooperátora George R. Tweeda který se téměř dva roky skrýval za pomoci místních obyvatel před japonskými vojáky na ostrově Guam. Byl jedním z mála který se Japoncům po obsazení ostrova nevzdal a jediným který přežil i když jeho život mnohdy visel doslova na vlásku a dočkal se dobytí Guamu zpět americkou armádou.

01.06.2020 5 z 5

Molardovi piloti útočí Molardovi piloti útočí Václav Kubec

Karel, Honza a Jiří jsou tři čeští piloti kteří pod vedením kapitána Molarda bojují ve Francii proti německým okupantům. Brzy si vysloužili obdiv a respekt francouzských pilotů pro svoji odvahu a schopnosti, díky nimž mají několik sestřelů německých stíhaček. Při jedné bojové akci je Jiřího letadlo sestřeleno a statečný pilot je těžce raněn. Letecká základna tří Čechů je navíc zničena německými bombardéry. Čeští piloti se ale i s kapitánem Molardem zachrání a připojí se ke koloně francouzských civilistů kteří prchají před Němci. V koloně se náhodou setkají s kamarádem Jirkou, kterého zachránil francouzský lékař po seskoku padákem z hořícího letadla. I přes těžká zranění se zdá že Jiří přežije a bude dál s oběma přáteli bojovat proti nepříteli.
Napínavý příběh o českých pilotech v zahraničí za druhé světové války. Určitě stojí za přečtení.

31.05.2020 3 z 5

Poklad ve Zlatém údolí Poklad ve Zlatém údolí Gabriel Ferry

Knihu jsem kupoval především kvůli krásným obrázkům Zdeňka Buriana. Její děj jsem znal, je téměř totožný s knihou Karla Maye Komanč a zálesák. K té úvaze komu je kniha vlastně určena, jestli mladým nebo nám starším. Víte, já si myslím že děti možná dnes mají jiné hrdiny ale to je i tím, že my starší jim ty "naše staré" hrdiny moc nepřipomínáme. Pokud mají ty děti od mala v povědomí, že existují mayovky, verneovky a jiné dobrodružné knihy našeho mládí a trpělivě, citlivě a nenásilnou formou se jim připomínají, nakonec si k nim cestu najdou a oblíbí si je. Ale musí se na tom s nimi opravdu od mala "pracovat". Bohužel málokdo to dnes dělá, úspěch je, když děti vůbec něco čtou. No, snad si tato krásná kniha plná nádherných obrázků najde i své nejmladší čtenáře. Moc bych jí to přál, zaslouží si to.

31.12.2019 4 z 5

Jabloňová stezka Jabloňová stezka Fráňa Velkoborský

Kniha mapuje životní osudy legendární postavy z dob osídlování Ameriky, Jonathana Chapmana, který proslul zakládáním jablečných sadů na území Ohia, Michiganu a Indiany. Jeho nástrojem nebyla puška či revolver ale sadařské náčiní a neutuchající láska k bližnímu a to i v dobách krutých válek mezi bělochy a indiány. Byl uznáván a ctěn všemi pro svoji dobrotu, laskavost a pracovitost. Řekl bych že kniha jeho osobu trochu glorifikuje ale základní historická fakta jsou nejspíše pravdivá a Jan Jadérko musel být ve své době opravdový hrdina.

20.12.2019 4 z 5

Lovci skalpů Lovci skalpů Thomas Mayne-Reid

Na Lovce skalpů jsem byl hodně zvědavý a natěšený. Začátek je dost pozvolný, seznámení s hlavním hrdinou a posléze jeho zamilování do krásné Zoe. Cesta do města Navahů mě přišla dost zdlouhavá. Až osvobození Adély a následná výměna zajatců byla výborná pasáž. Stejně tak i útěk ze zajetí a konec se závěrečnou bitvou byl hodně dobrý. Četl jsem vydání z roku 1997 s pěknými obrázky Milana Fibigera, ovšem vydání z roku 37 s ilustracemi Z. Buriana je mnohem více ceněné. Ty čtyři hvězdičky jsou zasloužené, na víc to podle mě nebylo.

10.11.2019 4 z 5

Ostrov šperků I. Ostrov šperků I. Karel May

Příběh začíná v lázeňském městečku Kass, kde mladý hoch Kurt Schubert zachrání dcerku generála Helbiga před "pomateným princem" a generál jej za to vezme pod svou ochranu před zlým otčímem. Další děj se odehrává v Indii, kterou napadnou anglická vojska, která opouští mladý poručík Alphons Maletti a přidává se k indickému rádžovi Madpur Singovi, protože se zamiloval do jeho sestry Rabbadáh. Angličané zradou získají rádžovu zemi, ale Maletti s Rabbadáh zachrání rádžův poklad a podaří se jim uniknout. Milenci chtějí uprchnout do Batávie, na loď se však vetřou zločinci a ta při vzpouře ztroskotá. Maletti s Rabbadáh a pokladem se zachrání na neznámé pevnině.
Výborně napsaný dobrodružný příběh, těším se na pokračování.

31.08.2019 4 z 5

Pohledávka Pohledávka John Grisham

Zcela průměrná grishamovka, spíš horší jak lepší. S hlavními hrdiny, kteří jen podvádí a lžou, může čtenář těžko sympatizovat, snad jen příběh senegalské rodiny, která je po 26 letech ve Státech deportována zpět do rodné země, může vyvolat soucit. Moc se mi ale nechce věřit že by právní systém v Americe neměl páky na podobné týpky.

25.08.2019 3 z 5

Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného Jan Hosnedl

Po výstavě Z.Buriana v Obecním domě a krásné knížce pana Prokopa o G.Krumovi si během pár měsíců připomínáme posledního z trojice legendárních ilustrátorů dobrodružné literatury, Bohumila "Bimba" Konečného. Obsáhlý životopis a pak už jen přehledně uspořádané nádherné ilustrace a obrázky nad kterými se mnohdy tají dech. Jsem rád že pár knížek s těmito krásnými ilustracemi je už mnoho let i v mé knihovně. Mimochodem, za tři roky bude mít 100 let od narození další významný ilustrátor, Jaromír Vraštil a bylo by krásné si jej také takto připomenout.

06.07.2019 5 z 5

Duel Duel Arnaldur Indriðason

Tohodle islanďana mám moc rád, jeho detektivky mají takové zvláštní kouzlo, nevím jestli je to tím tykáním ale je to tak. Poslední dvě jeho knížky mě ale trošičku zklamaly, obě měly hodně politický podtext a nebyly tak čtivé jako ty předešlé. Tím nechci říct že byly špatné, to ne. V Duelu se vše točí kolem šachového zápasu Spasskij v. Fischer a do toho je v zapadlém reykjavickém kině nalezen ubodaný malý kluk. Brzy je jasné, že pachatele bude nutné hledat někde poblíž šachovnice, tudíž půjde o těžké a zdlouhavé vyšetřování, protože ani jedna strana nechce o vraždě ani slyšet. Naštěstí si detektivové Albert i Marian dokážou poradit i když za cenu ztráty důvěry jednoho k druhému. Hodně se mi líbilo prolínání příběhu se vzpomínkami Mariana na jeho pobyt v dánské léčebně pro děti s tuberkulózou.

04.07.2019 3 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Průměr, nic víc, nic míň. Sestupná tendence. Doufám že je konec, všechno už bylo řečeno (napsáno).

19.04.2019 3 z 5

Ostende. 1936 – Léto jednoho přátelství Ostende. 1936 – Léto jednoho přátelství Volker Weidermann

Příjemné překvapení, tahle kniha mě hodně bavila ačkoliv jsem od ní nic nečekal a začal ji číst jen kvůli Výzvě. Svědectví o přátelství dvou spisovatelů, Stefana Zweiga a Josepha Rotha které započalo na plážích a barech v Ostende, kam oba utíkají před fašismem a kde s hrůzou sledují jeho rozmach koncem 30. let napříč Evropou. Žal nad touto situací řeší částečně psaním a alkoholem, Roth později už jenom pitím, které se mu stane nakonec osudným, zatímco Zweig odjíždí do Jižní Ameriky.

31.03.2019 4 z 5

Ztracená řeka Ztracená řeka Zane Grey

Typický román Zane Greye. Mladý muž, odvrhnutý rodinou, chytá divoké koně kdesi na severu Kalifornie. Z města se po letech vrací jeho dávná kamarádka ze které je krásná mladá žena. Její otec který s pochybným partnerem nabyl bohatství s ní má své úmysly, ale ona zjišťuje, že její srdce patří jejímu kamarádu z dětství. Ten je obviněn z krádeží dobytka ale pravda musí vyjít najevo. Oba mladí lidé se nakonec přes překážky kladené jim jejich nerozumnými rodiči vezmou, Kalifornský ryzák je chycen a vše dobře dopadne. Pěkná kniha.

08.03.2019 4 z 5

Příběhy statečných Příběhy statečných Otakar Batlička

Batličkovy příběhy mám rád. Několik sešitů Rychlých šípů ze sedmdesátých let mám dodneška a při čtení této knížky se mi hned vybavily některé příběhy, např. o Kriščenkovi nebo Sandyho sázka, které byly sem byly jako doplněk přidané. Zpracování Barčova a Batličkova životopisu na závěr knihy ji dělá ještě zajímavější, rovněž obrazová část je velmi cenná. Skvělá kniha která má určitě co dát i mladé generaci.

28.12.2018 5 z 5

Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Tarzan. 1. díl, Syn divočiny Edgar Rice Burroughs

Notoricky známý příběh muže, kterého po smrti rodičů vychovají kdesi v africké džungli opice. Vzpomínka na dětství, kdy jsem tyto sešitky kupoval a s napětím louskal doma pod peřinou. Mám rád i filmová zpracování Tarzana s Johnny Weismullerem nebo Lexem Barkerem.

11.12.2018 4 z 5

Bratři Kipové Bratři Kipové Jules Verne

Verneovky mě v mládí minuly. Samozřejmě pár nejznámějších jsem četl ale víc ne. Takže se to ve stáří pokusím napravit. Začal jsem Bratry Kipovými a nejsem si jistý jestli to byla nejlepší volba. Průměrný, předvídatelný děj, nijak moc napínavý, snad jen prostředí ve kterém se kniha odehrává to trošku zvedá. Za mě průměr, snad ta příští bude lepší. A když ne, definitivně potápím Verna za Nautilem.

15.11.2018 3 z 5

Carův kurýr Carův kurýr Jules Verne

Je pravda, že je to takový cestopis o putování statečného carova kurýra z Moskvy do Irkutska. Ale je to napínavé, je v tom láska i odvaha a dobře se to čte. Čtenář si aspoň trochu udělá obrázek, jaké poměry v 19. století v Rusku panovaly. Mě se to líbilo.

05.11.2018 4 z 5

Zmizelá karavana Zmizelá karavana Zane Grey

Jeden z nejlepších románů Zane Greye co jsem četl. Skvělý, napínavý příběh o statečném kovboji a jeho lásce ke krásné dívce, jejíž otec v dobách osídlování Západu přepadával spolu s indiány karavany s přistěhovalci a po létech je donucen se s temnou minulostí vypořádat.

01.11.2018 5 z 5

Umělí lidé na Marsu Umělí lidé na Marsu Edgar Rice Burroughs

Nebylo to tak zlé, pořád mě to bavilo. Trochu ubylo akce ale myšlenka s živou hmotou je rozhodně zajímavá a ten konec byl takový uspěchaný.

10.10.2018 4 z 5

Bandita z Ďáblovy rokle Bandita z Ďáblovy rokle Edgar Rice Burroughs

Kniha mě příjemně překvapila, mám takové kovbojky rád. Tak trochu ve stylu Zane Greye, krásná mladá dívka Diana musí po otcově smrti čelit bandě darebáků kteří mají spadeno na její ranč. Naštěstí je tu poctivý a statečný kovboj, který ji miluje a rád pro ni nasadí i život aby jí pomohl. Vše samozřejmě dobře dopadne, spravedlnost zvítězí a zlo ostrouhá.

27.09.2018 5 z 5