MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

AUDIOKNIHA: Moje první setkání s touto autorkou. Kniha vypráví spletitý příběh rodiny Mánesovy, ale děj se výhradně točí okolo Václava Mánese. Václavovy životní peripetie budou opravdu bohaté, plné zvratů, jakož i ostatních postav, které se v ději buď jen mihnou či nás budou provázet po celou dobu. Posluchač prožije s postavami spoustu tragických osudů, nešťastných náhod či životních kotrmelců. První výhradu mám k velkému množství postav a k jejich propleteným příbuzenským vztahům, které jsem si nebyla schopna zapamatovat. Autorka moc hezky vykreslila historické okolnosti té doby, ve které se děj zrovna odehrával, a to bez příkras a bez přehnané negace. Snažila se posluchači přiblížit naši historii a poukázat i na některá méně známá historická fakta. Po jazykové a formální stránce nemám co vytknout. Kniha se poslouchala nádherně, krásná čeština lahodila mému sluchu. Děj plyne velmi poklidně, bez častého výskytu přímé řeči, což byl pro mě nejspíš kámen úrazu. Zpočátku mě příběh zaujal a bavil, v jedné chvíli dokonce i vyděsil, neboť výjev Vašíkova snu, v němž hrál hlavní roli mrtvý otčím, byl až hororový. Poté mě však styl vyprávění spíše uspával. Zvraty sice v knize byly a nebylo jich málo, ale asi jsem očekávala dynamičtější vyprávění. Konec s lehkou detektivní linkou děj pozvedl a dá se říct i zachránil.

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Autorka napsala velmi čtivý román, v němž se však skrývá více bolesti a smutku, nežli lásky. Rozhodně od Dopisu nečekejte lehké romantické či dokonce odpočinkové čtení. Toho se nedočkáte. Přesto se jedná o moc krásný a hlavně promyšlený příběh, nad kterým se nejednou zamyslíte a uroníte nejednu slzu. Hlavní role se ujala sobeckost, která převládá nad láskou, jež je sice mocná, ale bohužel ne všemocná. Ne vždy se lásce povede překonat všechny překážky. Celkové propojení dvou časových rovin díky dopisu není v románech nic ojedinělého či snad výjimečného, ale autorka to pojala velmi originálně a poutavě. Na konci se obě časové linie propojí a dokonale do sebe zapadnou.

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Přes rozvláčný začátek se příběh četl velmi dobře, čemuž napomáhají i kratší kapitoly, díky nimž nabýváte dojmu, že děj rychleji odsýpá. Přesto jsem celkem dlouho čekala na první a pořádný zvrat, který zahýbal dějem a rozvířil nějaké emoce. Motýlí křik je přirovnáván ke knihám Dana Browna, což ráda potvrdím. Autor nám v knize předkládá fakta, která jsou dohledatelná a ověřitelná na internetu, takže nevaří pouze z vody. Autor často čtenáře dovedl do slepé uličky, z níž byla obtížná cesta ven. Líbilo se mi, jak postupně vše do sebe zapadalo a dávalo čím dál větší smysl. Na konci jsem však byla mírně v rozpacích, zůstala mi spousta nezodpovězených otázek a asi jsem čekala něco více šokujícího.

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Tohle dnes již klasické dílo americké literatury ukazuje, jak mohou peníze ovlivnit charakter člověka a doslova ho zkazit. A nejen to. Přibližuje tehdejší dobu, kdy si boháči žili svůj americký sen, trávili všechen svůj čas na večírcích, kde alkohol tekl proudem. Kniha obsahuje celkem dost zajímavých myšlenek, které se však dle mého ztrácejí v nudně podaném příběhu. Celkový příběh bych hodnotila průměrně, ale překrásné ilustrace a moderní překlad dělají z knihy mnohem víc, než jen povinnou četbu k maturitě (hodnotím nejnovější vydání od Ledy).

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Námět se autorce povedl, i když si každý čtenář o ní musí myslet, že má opravdu zvrácenou fantazii, ale zpracování se dle mého vůbec nepovedlo. Knize nelze upřít atmosféru, která je dle mého hodně povedená. Nádech tajemna, co se v zahradě všechno dělo a kdo je vlastně Zahradník - na tyhle otázky chcete co nejdříve znát odpovědi. A tak čtete a čtete. Postupně začnete přemýšlet nad jistými nelogičnostmi a hlavně nereálnosti celého příběhu, což byl konkrétně u mě kámen úrazu. Celkově knihu hodnotím jako průměr a do dalšího dílu se mi vůbec nechce.

Dívky ve vodě Dívky ve vodě Victoria Jenkins

Pokud máte rádi čtivé, přesto poklidné detektivky, které vedou k akčnímu a napínavému konci, jež vynikají sympatickými hlavními postavami, které si s sebou nesou traumatizující minulost, jíž se však snaží postavit čelem, jsou Dívky ve vodě tím správným čtením právě pro vás.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tuto knihu hodnotím celkově velmi kladně, neboť se jedná o milé odpočinkové čtení vhodné na dlouhé zimní večery, při kterém poznáte nejeden recept na štěstí. Kavárnu v Kodani doporučuji všem romantickým duším, pro které bude tato kniha laskavým pohlazením a časem vhodným k vypití dobré kávy.

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Autorka opět vymyslela skvělou zápletku zasazenou do brilantní atmosféry podezřívání a nevraživosti. Příběh vás upoutá hned od prvních stránek a jen tak nepustí. Podezřívat budete každého a nebudete si jistí ničím až do samého konce. Třešničkou je záhada zamčeného pokoje, v němž byl nalezen mrtvý pan domu v obrovské kaluži krve. Napětí bude stoupat a na konci vás autorka opět překvapí.

26.03.2019 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Tato kniha má vysoké hodnocení na knižních databázích, takže jsem od ní měla velká očekávání, což zpětně vidím jako chybu. Zpočátku jsem se nemohla pořádně začíst, často jsem knihu odkládala a nepociťovala chuť ji vůbec otevírat. Trvalo mi více jak sto stran, než jsem se pořádně do příběhu ponořila a začala Kim a jejímu týmu fandit. Přesto se dle mého jedná o slabší díl s Kim Stoneovou oproti dvěma předchozím, které byly brilantní. Doporučuji i přes několik výhrad.

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Kniha se od začátku četla téměř sama. Autorka dlouho neotálela a krátce po prvotním seznámení s cestujícími dojde záhy ke zločinu. Krvavé scény zde nehledejte. Je znát, že autorka se v nich nijak nevyžívá a celý popis mrtvého dokáže shrnout na pár řádcích. Nejvíce prostoru se jako obvykle dostalo Poirotovým myšlenkám a dedukcím a brutální zločin tak ustupuje do pozadí. Děj nabídne čtenáři v krátkém čase mnoho informací, ale nemusíte se bát, že byste se ztratili. Dynamičnost a nepředvídatelnost děje si udrží vaši plnou pozornost až do konce. Já si vrahem nebyla vůbec jistá a podezřívala snad všechny cestující. Zápletka je neotřelá a myslím, že na konci budete překvapeni stejně jako já.

26.03.2019 5 z 5

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše Richard Sklář

Tato kniha měla velký potenciál, který bohužel nebyl vůbec naplněn. Propojení druhé světové války s dějovou linkou odehrávající se v současnosti působilo zpočátku velmi atraktivně, ale autorovi se nepovedlo zpracování. Často jsem se nudila a zároveň tak i nutila do čtení. Autor mi bohužel svým stylem psaní vůbec nesedl a pochybuji, že ještě někdy zkusím nějakou jeho knihu.

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Čtenář už po páté dostane příběh, který nevybočuje z autorova standardu, neboť jeho styl psaní je nezaměnitelný. Od nalezení mrtvoly, přes průběh vyšetřování až po vrahovo dopadení - to vše autor vykresluje velice realisticky a čtenář mu vše věří. Stejně uvěřitelně vykresluje i byrokracii, která vyšetřování ztěžuje a zbytečně prodlužuje. Ve všech čtyřech autorových knihách spojení těchto složek funguje přesně tak, jak má, přesto mám tentokrát pocit, že tomu něco chybí. Začátek mě ihned vtáhl, ale jakmile byl vrah čtenáři odtajněn, jako by pro mě příběh ztratil na atraktivnosti a jakési motivaci pokračovat ve čtení. Nakonec jsem byla překvapená a autor si mě opět získal a já hltala stránku za stránkou. Konec mi přišel trochu přitažený za vlasy, ale to jsem ráda autorovi odpustila. Jsem zvědavá na další díl, kterého se dočkáme již v březnu.

Bez kůže Bez kůže Mads Peder Nordbo

Po rozpačitém začátku, kdy jsem se nemohla pořádně začíst a myšlenky mi neustále utíkaly jinam, nastal velice brzy obrat a já knihu nemohla dát z ruky. Tak moc mě příběh pohltil a doslova si mě omotal kolem prstu! Drsná krajina s drsným podnebím - to není místo pro žádné bábovky. V knize se prolíná přítomnost s minulostí, která sahá do roku 1973. Obě dějové linky byly velmi dobře propracované a vyústily v překvapivý konec. Gradace napětí však ke konci knihy jako by stagnovala, představovala bych si napínavější závěr. Rozuzlení mě samotnou překvapilo, i když jisté pochybnosti jsem měla již krátce předtím. Momentů překvapení však zažijete hned několik. Doporučuji a už se nemohu dočkat dalšího dílu.

Ráj mrtvých dětí Ráj mrtvých dětí Roxann Hill

Těšila jsem se na spojení témat zločinu a církve, ale bohužel se mi dostalo příběhu, který je odfláknutý a velmi, velmi povrchní. Chybí propracovanost postav i dějových linek. Autorka se žádnému tématu nevěnovala do hloubky a z toho důvodu není dokončená ani žádná myšlenka. Všechna klišé, která vás v souvislosti s detektivkou či thrillerem napadnou, se v této knize i stanou. Nad přemíře nelogičností v chování hlavních postav, a to i těch záporných, jsem kroutila hlavou a ťukala si na čelo. Na čtenáře vše působí dost neuvěřitelně, a když nevěříte autorovi, je zde něco opravdu špatně. Děj postrádá jakékoliv napětí či jeho gradaci. Konec odbytý a podivně useknutý. Nedoporučuji.

26.03.2019 2 z 5

Stálo to za to Stálo to za to Miroslava Varáčková

Začátek knihy působí jako obyčejný dívčí román, v němž půjde o rodící se vztah mezi Baškou a Jakubem. Autorka však překvapila, a to na plné čáře. Tato kniha je převážně sondou do jedné, na první pohled obyčejné a idylické rodiny, která vám vyvrátí mýty o tom, že někdy zkrátka jen nestačí dostat od života dobré karty. Doporučuji ji spíše mladším čtenářům, ale myslím si, že zaujme i starší čtenáře. Nejedná se totiž o žádný tuctový příběh o lásce, ale v knize jde o něco víc. Co do počtu stran se jedná o tenčí knihu, přičemž je děj ještě navíc proložen SMS zprávami či zprávami z Messengeru, takže se čte velmi rychle a téměř sama.

26.03.2019

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Konečně jsem si i já přečetla tolik opěvovanou Janu Eyrovou! Nikdy bych nevěřila, že budu tak silně prožívat pouto, které postupně vznikalo mezi Janou Eyrovou a panem Rochesterem. Na jejich rozhovory jsem se vždy velmi těšila a dvakrát se mi stalo, že mě dojaly k slzám. Pan Rochester sice nepůsobil jako idol dívčích srdcí, ale jakýmsi způsobem si mě získal a na konci mi ho bylo trochu i líto. Zpočátku působil dost povýšeně, ale v určitý moment se jako mávnutím kouzelného proutku změnil a stal se z něj citlivý člověk. Janu tudíž chápu a dokážu si představit, čím si získala jeho srdce. Vyzdvihnout musím fakt, že kniha, ač se jedná o prvoplánovou romantiku, není plná klišé typických právě pro tento žánr, tedy aspoň z mého pohledu. Zvraty (a že jich je hned několik) jsou překvapivé a nečekané. Atmosféra té doby je popsaná velmi realisticky a já se do ní naplno vžila.

12.01.2019

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Strážce nádrže je milým vyprávěním, které v sobě ukrývá několik vtipných scén, u nichž jsem se smála nahlas. Popisy kolonoskopie, scény s hlučným výtahem či obsluhu nahoře bez jen tak ze své paměti nevymažu. Autor si dokonce udělal legraci i sám ze sebe, a to s grácií sobě vlastní. Závěr byl docela smutný s hořkou pachutí, ale naštěstí nedopadl způsobem, kterého jsem se nejvíc obávala. Tuto knižní jednohubku moc ráda doporučím.

12.01.2019 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Po Trhlině, která nastavila laťku velmi vysoko, jsem se těšila i na autorův dřívější počin Strach, na nějž se v Trhlině odkazovalo a příběhy tak mohou působit velmi podobně - odehrávají se v horách a v zimě. Pokud si myslíte, že ve vás autor nedokáže vyvolat strach, zkuste si přečíst Strach a poté možná změníte názor. Knihu moc ráda doporučím nejen fanouškům mysteriózna a hororů, ale také čtenářům, kteří tento žánr neupřednostňují, ale rádi by vyzkoušeli něco nového. Třeba si autora oblíbíte stejně jako já.

12.01.2019

Chlapec v parku Chlapec v parku Ashley J. Grayson

Kniha mě pohltila už od první stránky, a to i přesto, že děj může zpočátku působit dost rozvláčně. Některé pasáže působily nevěrohodně, ale vše do sebe postupně zapadne až po závěrečném rozuzlení, které bylo pro mě velmi překvapivé až šokující. Představovala jsem si leccos, ale zápletku jsem neodhalila a byla napnutá až do posledních stran. Autor svým závěrem předčil veškerá má očekávání.

12.01.2019 5 z 5

Zničím tě a vezmu si, co je mé Zničím tě a vezmu si, co je mé Jane Lythell

I když jsem původně očekávala zcela odlišný příběh, než který mi autorka připravila, jeho přečtení vůbec nelituji a moc ráda ho doporučím dalším čtenářům. Jen neočekávejte mrazivý thriller, jaký slibuje anotace, ale spíše psychologický román o rivalitě dvou žen, žárlivosti, lžích, intrikách a jednom muži, jehož situace je nezáviděníhodná.

12.01.2019 4 z 5