mol378 mol378 komentáře u knih

Vojta Náprstek - Vlastenec, sběratel, mecenáš Vojta Náprstek - Vlastenec, sběratel, mecenáš Milena Secká

Dozvěděla jsem se vše, co jsem chtěla vědět a dokonce i mnoho dalšího. Velmi obsáhlá, výborně nesuchopárně a čtivě napsaná kniha pro každého, kdo chce pochopit historické souvislosti a kdo ví, že český národ má mnoho světově významných osobností, o kterých se ve školách téměř neučí a když, tak jako o těch, kteří žili tak strašně dávno, že nemá smysl se o jejich přínosu šířeji bavit. Velká škoda! Přitom právě odkaz Vojty Náprstka je stále živý!

11.03.2021 5 z 5

111 míst v Praze, která musíte vidět 111 míst v Praze, která musíte vidět Matěj Černý

Čtivý a nápaditý neformální průvodce plný zajímavostí. Bohužel se nemůžu ubránit srovnání se 111 místy v Brně a musím ubrat hvězdu - vtip mi tam chyběl! I pro toho, kdo Prahu poměrně dobře zná, je tam jistě několik míst, kde ještě nebyl. Doporučuju všem, kdo chtějí z naší stověžaté poznat víc než jen orloj a Zpívající fontánu.

17.02.2021 4 z 5

Svůdnost černé barvy Svůdnost černé barvy Karel Pecka

Tuhle spolu s Malostranskými humoreskami čtu téměř každoročně a letos je jedinečná šance projít si Nerudovku a Pohořelec a udělat si tzv. VO neboli Velký okruh pana Kadluse bez davů turistů a trochu se vrátit do časů, kdy po převratu tyhle končiny začínaly ožívat stavebním ruchem, zmizela lešení z bolševické éry, která nesloužila k údržbě domů, ale měla zakrýt jejich šílený stav a zabránit, aby na chodce padala olezlá omítka. Akorát se v téhle covidové době bohužel nezastavíte u tzv. Volůvka, čili Černého vola, kde hrdinové této knihy a sousedé malostranští měli svůj základní tábor, kde se scházeli na kus řeči a vzájemně sdíleli své osudy. Velmi pěkně je v knize zachyceno naivní popřevratové nadšení, ale taky počínající dravost spekulantů s nemovitostmi, kteří nehleděli na nostalgické kouzlo a ducha těchto končin a snažili se vytřískat prachy. Kniha je psaná s jemným humorem, vlídností a životní zkušeností a je věrným obrazem své doby s pěkným i škaredým, co přinesla. Škoda, že autor už nám dnešní pohled na život v těchto končinách nezprostředkuje.

17.02.2021 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Ne a ne se začíst, přišlo mi to poněkud zdlouhavé, ale možná byla chyba mezi knihou a židlí, život přinášel během četby víc napětí a zvratů než lecjaká kriminálka a nedovolil pořádně se soustředit. Nicméně mírné překvapení na konci se konalo. Zkusím další díl série a uvidím. Obstojný průměr.

18.01.2021 3 z 5

Zkamenělá krev Zkamenělá krev Johan Theorin

Poklidná detektivka-nedetektivka, ze které čiší trošku tajuplná atmosféra severského ostrova, opředeného pověstmi místních o vílách a trolech. Ideální četba na léto v houpací síti ve stínu lísky... Ale obsah asi brzo zapomenu. Zkusím ještě čtvrtou knihu série.

03.08.2020 3 z 5

Na Chodsku od jara do zimy Na Chodsku od jara do zimy Jindřich Šimon Baar

Velmi podařený výbor z děl J. Š. Baara, který mě díky věrným ilustracím A. Kašpara vtáhl v dětství dokonale do života pod Šumavou a umožnil vlastně v pozdějším věku přístup k jeho chodské trilogii, protože co si budeme říkat, tahle literatura se dá s potěšením číst až ve zralém věku. Tato kniha ovšem je udělána citlivě tak, aby i teenager byl schopen pochopit, v čem spočívá její kouzlo. Daleko lepší než Hanýžka a Martínek, dává daleko větší smysl, protože není prvoplánově osekaná jen pro dítka, která stejně ve věku do deseti let nebaví, protože zábavy pasáčků jsou jim dnes už na hony vzdáleny. Ale Na Chodsku od jara do zimy je pro dospělé. Nikdy jsem bohužel v Klenčí nebyla (nutno napravit!), ale díky téhle knize mám celý život pocit, že to tam důvěrně znám. Opravdu moc doporučuji těm, kteří nečtou jen pro zabití dlouhé chvíle a nepotřebují si na povídačkách, produkovaných ve velkém, podle kterých by se dal točit kterýkoli nekonečný televizní seriál, potvrzovat, že jo, takhle to v životě chodí, že život je jen zábava, prestižní zaměstnání a sex. Není.

02.05.2020 5 z 5

Osmačtyřicátníci Osmačtyřicátníci Jindřich Šimon Baar

Přečteno poprvé pradávno. K Baarově chodské trilogii jsem se dostala už jako dítě prostřednictvím knihy Na Chodsku od jara do zimy, která přece jen je pro dítě stravitelnější a pochopitelnější než kompletní trilogie, ale zas není tak osekaná a výběrová bez nároku na dětské myšlení jako dětem doporučovaný výcuc Hanýžka a Martínek. Vždy o Velikonocích opět pročítám tento díl. Je dobré si připomenout tradice a soulad života lidí devatenáctého století s přírodou. Nebyl to život jednoduchý, i když působí mnohdy idylicky, ale byl to život o hodně pravdivější, lidé neměli možnost odpoutat se od sebe samých prostřednictvím techniky a veřejné mediální masáže a dokázali jaksi reálněji žít a stát nohama na zemi. Většinou. Tímto dílem opět prostupuje notně idealizovaná Božena Němcová. Čtěte, kniha je obohacující, uklidňující, historicky celkem věrná, hodně se dozvíte příjemnou cestou.

14.04.2020 5 z 5

Vlak naděje Vlak naděje Christina Baker Kline

Doporučila bych jako četbu pro dívky, rozhodně o několik délek předstihuje většinu nejrůznějších dívčích románů a je napsaná velmi vkusně. Taky ženy, které preferují poklidnější děje, si počtou, klidně si můžou číst společně babička a vnučka. Příběhy dívek a žen, které jsou hlavními postavami, dokreslují reálie o životě v USA ve 20 a 30. letech 20. století, zajímavosti o imigraci z Evropy za tzv. americkým snem - začátkem minulého století to byl poměrně masový jev a mnoho z nás má v rodině také někoho, kdo podnikl tuto komplikovanou cestu. Často si představuju, jaké to bylo pro moji prapratetu z malinké vesničky vzít roční dítě a kufřík a odjet přes Hamburk na lodi George Washington do New Yorku. Viděla věci, které si nedovedla představit ani ve snu, netušila, že existují auta nebo tramvaje, nebo třeba lidé zcela jiné než evropské vizáže. Někdo tam uspěl, někdo ne, v hodně případech imigranti prožili velké rozčarování, protože mnohdy přišli do horších podmínek, než jaké opustili a místní obyvatelé jimi pohrdali. Ale kdo chtěl, práci našel a další generace už dosáhla o mnoho slušnějšího postavení, než by měli ve staré vlasti. Autorka se věnuje vztahům mezi rodiči a dětmi, osudu sirotků, které si pěstouni předávají z ruky do ruky - a nakonec nechybí ani láska a happyend, ovšem trošku s výhradami, není prvoplánový, sladký a růžový. Že postavy nakonec daly přednost setkání před nesetkáním (50 na 50) ještě neznamená, že si padly do náručí a zůstaly v nich ležet do svých smrtí. Takže žádný Holywood... Snadno se čte, ale není povrchní.

28.02.2020 3 z 5

Obce vůkolní Obce vůkolní Pavel Bedrníček

Velice zajímavá kniha o tom, jak vypadaly dnešní pražské čtvrti v minulých stoletích. Psáno velmi přístupnou formou s mnoha zajímavostmi, žádné suchopárné čtení. Jak tehdejší obce vypadaly, než byly včleněny do Velké Prahy, kdo v nich žil, komu patřily, čím se jejich obyvatelé zabývali. Poetický svět. Autor dobře zná dějiny i místopis, natolik, že knihu lze směle použít jako studijní materiál. Pro každého, kdo se rád dozví něco o minulosti Prahy čtivou formou.

25.02.2020 5 z 5

Noční výpravčí Noční výpravčí Mirek Vostrý

Příjemná knížka povídek s malým tajemným duchovním přesahem. Četba na jedno odpoledne. Určitě vás příjemně naladí, dovede k nenápadnému zamyšlení a možná i trošku popostrčí správným směrem. Všecko skončí nakonec dobře, i když to někdy trvá...

12.02.2020 3 z 5

Malostranské humoresky Malostranské humoresky Karel Pecka

Milovaná knížka. Vystihuje kouzlo předpřevratově odrbané Nerudovky a stálice U Kocoura a Napoleona, tenkrát každodenní útočiště malostranských starousedlíků. Všichni se znali, Malá Strana bylo městečko samo pro sebe, každý přinesl do hospody svůj osobitý charakter, každý po svém bojoval s tím blbým šedivým nudným tupým všezakazujícím režimem - a autor o tom hodně věděl. Atmosféru knihy dokonale vystihuje i studentský film natočený chvilku po osmdesátém devátém, ve kterém my pamětníci můžeme vidět Prahu bez davů cizinců a hlučných zběsilých turistů vůbec, ulice bez aut, můžeme prožít znova tu sounáležitost štamgastů v hospodách, pramenící ze společně snášené bezmocnosti vůči bolševikům. Doby, kdy v televizi byly akorát zprávy o úspěších země, kde zítra prý už znamenalo včera a o stále se zvyšující dojivosti našich krav. Ale pivo bývalo výborné a v hospodě klasická česká filozofická inteligentní sranda a - i smutek. Doporučuji.

04.02.2020 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Přečteno poprvé před mnoha lety za hluboké totality, kdy mě bavila svojí jinakostí, takové věci tady u nás za dob sorely nebyly k mání. Ale nemám ji ráda, už mě nic neláká ji znovu číst. Ale pro její jistou pozoruhodnost by do ní měl nahlédnout každý, je to velmi neobvyklé dílko. Chápu, proč tak baví chlapy, kteří před převratem absolvovali povinnou vojnu. Kde končí lidská blbost, začíná vojenská logika.

23.01.2020 3 z 5

Když vyleze pavouk Když vyleze pavouk Fred Vargas (p)

Klasický složitý roztěkaný imaginativní Adamsberg. Jaká hlavní postava, taková kniha. Zdá se mi, že Vargas píše stále složitější a propracovanější příběhy a i že i přes spoustu odboček a skoro nepostřehnutelných drobností dbá na to, aby se čtenář chytal a mohl sledovat myšlenky vyšetřovatele a dobrat se spolu s ním nebo i dříve rozuzlení. K tomu se dozví spoustu zajímavých reálií, pobaví se postavami kriminálního týmu a oprávněně zhnusí nad příčinou vyšetřovaných zločinů. Protože vraha si v tomto případě stvořili sami zavraždění. Čtěte zvolna a vychutnávejte si.

13.01.2020 5 z 5

Ranní ptáček Ranní ptáček Eric Malpass

Milá, příjemná, nenápadná a optimistická kniha, malá rozsahem, velká myšlenkami. Moc hezká. Svým dojemným a velmi hlubokým závěrem se pro mě stala krásnou. Nepotřebuje velká slova, tragické zvraty, extrémní prostředí, přesto obsahuje vše, co obnáší život sám. Doporučuji.

30.09.2019 5 z 5

Moji milí bratři Moji milí bratři Helena Čapková

Životopis Čapkovy rodiny, spousta zajímavých podrobností. Přesně to jsem očekávala a také dostala, když jsem se pídila před lety po všemožných informacích o mém milovaném Karlovi, který byl pro mě jako spisovatel pochopitelnější než Josef. Josef je pro mě především fenomenální malíř a ilustrátor. Biografie zpracovaná čtivou formou. A tu Olgu teda, zdá se mi, neměli u Čapků extra rádi.

19.09.2019 5 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Zábavná klasika, výborně napsaná fantazie s hororovým přídechem. Film se nedá ani přirovnat, až na věrné kulisy 50. let je dost blbý s podivně upraveným stupidním závěrem.

18.09.2019 5 z 5

Neviditelná armáda Neviditelná armáda J. M. Troska (p)

V dětském věku mě to bavilo strašně moc, bylo to čtivější a modernější než Verne. Dodnes Trosku považuju za autora nedoceněného - škoda. dětem doporučován není, v předmětu literatura se o něm nehovoří, přitom je to velmi zajímavé, místy i vtipné, kdo má smysl pro dobrodružství, čte to ve věku 11-12 let se zatajeným dechem.

18.09.2019 5 z 5

Richenza Richenza Antonín Polách

Snad dosud nejoblíbenější autorova kniha, velmi čtivá. Autor vždy píše na základě dobře ověřených historických faktů a protože je velmi inteligentní zábavný člověk a znalec života, dokáže do těchto reálných faktů a mezi reálné postavy a události zasadit vynikající čtivý děj. Čtenář má pocit, že prožívá s Rejčkou den za dnem, pochopí její činy i motivace a může se spolehnout, že se pobaví a velmi čtivou formou dozví spoustu nového. Příjemně a přínosně strávený čas, doporučuji všem.

10.09.2019 5 z 5

Jessie a Morgiana Jessie a Morgiana Alexandr Grin (p)

Kruté, romantické, pochmurné, dekadentní - výborné!

22.08.2019 5 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

Napínavé, fantaskní, hravé, kniha mě přenesla do jiných světů, do fantastického příběhu v kulisách dnešní reality. Zlo prostě existuje. Oceňuji autorovu fantazii a kreativitu při hře s časovými rovinami, smrtelností a nesmrtelností. Navíc dobře napsané, chytře, čtivě, pěkným jazykem.

15.08.2019 5 z 5