mol378 mol378 komentáře u knih

Dobrý borec Antonín Dobrý borec Antonín Jaroslav Žák

Zítra ráno, bože bože, benátské zas uzřím dóže! Malinko školometské, protože Antonín byl strašlivě uvědomělý. Ale jinak sranda jako asi každá kniha od těchto autorů. A protože si jako mnozí trošku idealizuji 1.republiku (aspoň v některých oblastech myslím ne zcela nemístně) a mám ráda dobu, kdy dámy hrávaly tenis v dlouhých sukních, třeba moje babička, a dědeček jako obchodník obuví, koženou galanterií a potřebami pro hry a sport byl jedním ze zakladatelů nikoli nevýznamného dosud hokejového družstva v našem městečku, hodnotím čtyřmi hvězdami. Za nadšení a vlídný humor.

21.11.2023 4 z 5

Černá slonovina Černá slonovina Norman Collins

Asi tak ve dvanácti jsem knihu milovala a četla ji mnohokrat s baterkou pod peřinou, bylo to dobrodružné , drsné, přišlo mi to reálné, s plavčíkem jsem se zcela identifikovala, trnula při intrikách, litovala chycené otroky a přála otrokářům stejné zacházení. No a dobře to dopadlo, jak by každá dětská kniha dopadnout měla. Klasická četba pro větší děti s dobrodružnou duší a představivostí.

09.07.2023 5 z 5

Čistý Čistý Andrew Miller

Přečteno už před asi dvěma lety. Teď se ke mně dostalo něco o pařížské kostnici, vzpomněla jsem si na Čistého a překvapilo mě, jak je kniha ve mně uložená, atmosféra, jakýsi smutek hlavního hrdiny. Na děj si vzpomínám jen v hrubých obrysech, spíše na popsané reálie, což bylo velmi zajímavé, a pak na pocit, který ve mně četba vyvolávala - že jsem přítomna v těch časech. Něco na té knížce je.

20.07.2022 3 z 5

Lady Macbeth mcenského újezdu Lady Macbeth mcenského újezdu Nikolaj Semjonovič Leskov

Rok vzniku 1864. Ruští klasici se mi většinou čtou lépe, než ti západní. Jsou mnohem malebnější! " Z nudy se dá do zívání. Chvilku posedi, dívá se, jak se u sýpek věší konopí nebo sesýpá mouka, zase zívne a má z toho radost; zdřímne si hodinku, dvě, a když se probudí _ zase ten ruský stesk, nuda a stesk kupeckého domu, z něhož prý se člověk s veselou i oběsí." Krása, ne? A z dokonale výstižného doslovu: " Co na Lady Mackbeth mcenského újezdu nejvíce působí, je její nesporná umělecká síla a pravdivost, slovesná invence a mistrovství v poetickém líčeni prudkého milostného citu, bezuzdné vášnivosti i animálně lenivého a poživačného rozkošnictvi, ovšem i v neméně silném zpodobování hrůzyplných vražednických scén, temných a krvavých situací, které byly logickým rubem a důsledkem vratkého a na cizí účet dosahovaného Katěrinina štěstí." Aneb, dodávám, jak člověk ve svém sobectví a touze odhodí zábrany i svědomí a jde pres mrtvoly. Katěrina šla přes ně doslova. Doporučuji ke čtení, je to krátké, hutné a data vzniku se neobávejte. Existuje i film, ten mě ke knize přivedl.

09.07.2021 5 z 5

F. L. Věk III. F. L. Věk III. Alois Jirásek

Celý rozsáhlý román lze přečíst za život několikrát a vždy potěší a osvěží, co člověk léty pozapomněl. A kdo čte poprvé, mnoho se dozví z velkých i malých dějin naší země. Ovšem zařadit jej do povinné četby na ZŠ je absolutní blbost, akorát do budoucna odradí. K četbě Jiráska je třeba dozrát.

07.06.2021 5 z 5

Zmizení princezny Zmizení princezny Jaroslav Velinský

Jak jsem sama sobě předpověděla, vrátím se k Otovi, až si budu muset spravit chuť po nějaké kdovíjaké četbě - a tak se i stalo. Rozesmál mě hned v první kapitole, když nahmátl vypínač mezišňůrový obyčejný černý.
"Strč si ty vlasy pod šátek, točej se tu všelijaký hřídele." - Poslala mě někam a rýmovalo se to.
Zkrátka i přes hromadu senzačních náhod a krkolomných dějových propletenců Ota opět nezklamal, dnes ale sázím o jednu míň, bývá lepší! I když za "Máte beefeater?" - "Tady spíš potatoesfeater!" zas musím jednu přidat.

10.05.2021 4 z 5

Tmavá studnice Tmavá studnice Jaroslav Velinský

Tak jo, jde to. Je to zábavné, docela napínavé a hlavně retro. Čtu v e-formě a tak nevím, jestli mi čtečka špatně ukazuje některá písmenka, nebo jdou chyby na vrub slangu. Lehká rychlá četba s připomínkou nadšeného budování socialismu. Jsem sice o generaci mladší než Ota Fink, ale z mnohého podobného mám dosud kopřivku - pod modrou košilí srdce rudá, brigády socprc, závazky. Ten detektivní příběh jde spíš pod tím jako druhý plán, ale není špatný. Taková srandička na koupaliště nebo do vlaku. Mám už rozečtenou dvojku, ale myslím, že pak na dlouho sérii vysadím, je to na jedno brdo.
Doplněno po půl roce a dalších sedmi dílech _ ach, jak jsem tady byla kritická! Nemístně! Nějak se už během dvojky stalo, že jsem se zformátovala a začala vnímat to fluidum _ a stala se velkou milovnicí série a co jsem původně měla za nedostatky, stalo se přednostmi.

15.03.2021 3 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Příjemná svižná knížka, přečtená do dvou hodin - moc krátká! Autorův humor mám ráda, druhá povídka s hrůzným tématem napsána s lehkostí, i tak vede k zamyšlení. Izolace = snadná manipulace = drsné reakce = tragické konce. Čtěte.

08.01.2021 5 z 5

Paní komisarka Paní komisarka Jindřich Šimon Baar

Nečekala jsem až do podzimu, abych si v příslušném čase opět jednou přečetla tento díl chodské trilogie. Vždy na Velikonoce vytáhnu díl druhý, abych si našla příslušné tradiční sváteční pasáže (popisy svátků a lidových slavností jsou nádherné), začtu se, pokračuju plynule k Lůsům a obloukem se vrátím k prvnímu dílu. Můj věčný koloběh již asi od 15 let. Mám tuhle trilogii hodně ráda. Nádherně vystižený, popsaný a autorem prožitý čas druhé poloviny devatenáctého století vtáhne každého, kdo má smysl pro dějiny, pro spjatost s vlastními předky. Život tenkrát nebyl lehký, i když dnes se nám jeví idylický. Jejich stresy jistě nebyly takové, nebyli přehlceni protichůdnými informacemi a soustavně někým ohlupováni, na druhé straně žili nesrovnatelně méně pohodlně a komfortně a stačila neúroda a extrémní výkyv počasí a měli plné ruce práce s přežitím. A panstvo je drželo u huby. Celým dílem prostupuje obrozenecký duch té doby a postava velmi, velmi zidealizované B. Němcové, až se člověk musí smát. Kdyby ona nebyla tak hezká, hodně by jí toho neprošlo vůbec. Na Baarově popisu je vidět, že z ní ti chlapi byli úplně vedle, nedivím se že, jak víme z jejího životopisu, se s ní méně pohledná Karolina Světlá rozhádala. Čtěte, sice staré, ale žádná vyčpívka to není!

30.04.2020 5 z 5

Pantáta Bezoušek Pantáta Bezoušek Karel Václav Rais

Tohle mi četli prarodiče asi tak od čtyř let a měli vydání ilustrované Kašparem, zdědila jsem ho. Fascinovalo mě tenkrát to příjmení - Bezoušek. Nejdřív jsem myslela, že jako malý bez, ale pak mi to došlo - bez oušek! Tím jsem se zaobírala a děj mi unikal. On tam taky dohromady žádný není, poklidné vyprávění, kterak pantáta přijel z malé vesničky k synovi do Prahy, syn byl pánem a vše se tam vedlo po pansku, taková Babička B. N. s fajfkou - šťastný to muž. Pantáta tam aplikoval své venkovské zvyky, občas byl za ně kárán, vesměs však shovívavě přijímán a všichni široko daleko si ho vážili pro jeho moudrost a zkušenosti a celkem ho na rukou nosili. Sen každého seniora! A on taky neprudil, nevrčel, nebyl nikdy nemocný - veselý, hodný, vstřícný a milý děda. Takže idylka.

02.03.2020 5 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Ty Havlíčkovy ženské postavy, ty stojí ve všech knihách zato. A tady je vedle sebe pět úplně odlišných typů, každá hezká jiným způsobem. Zvenčí vypadá život rodiny Hanzelínovy jako vesnická idylka - ale pod povrchem kvasí vášně a nečekaně propukají!

25.02.2020 4 z 5

Sladký čtvrtek Sladký čtvrtek John Steinbeck

Milovaná kniha - pohoda, klid, humor. Americký poválečný jih, svoboda nic nedělat, nikam se nehnat, sedět na sluníčku a mudrovat - tam chci!

02.01.2020 5 z 5

Nadchlo mě to. Příběhy lidí, kteří nepotřebují žít zařazení do systému, mnohdy ani nemohou. Člověk si uvědomí nesvobodu dnešní civilizace, ale taky vlastní závislost na ní. Velmi zajímavá kniha.

18.08.2019 5 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Poklidné, laskavé, humorné, místy třeskutě vtipné, milé a moudré.

27.07.2019 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Tahle série o irské komisařce s rudými vlasy má všecky atributy dobrého thrilleru, čte se výborně, kdo je pachatel, nevytušíte moc brzo - právě včas na to, aby se čtenář začal děsit, protože on ví, komisařka neví... Docela drsné, ale nikoli prvoplánově. A vždy se člověk doví i zajímavosti o Irsku. Doporučuju.

02.07.2019 5 z 5

Staré dluhy Staré dluhy Peter Temple

Sympatický, chytrý a vtipný Jack s velkým množstvím zájmů, stále v pohybu, má to švunk. Děj odsýpá a má napětí. Hlavní detektivní linie je poměrně spletitá, příjemně si od ní odpočineme při organizovaném sázení na koníčky (absolutně tomu nerozumím, ale nevadí) a úplně zrelaxujeme s Jackem v truhlářské dílně, zasmějeme se v hospodě se starou gardou fotbalových nadšenců majících své neochvějné zásady stran domácího kultovního mužstva. Poslední třetina knihy pěkně graduje, po Jackovi jdou! Příjemná četba.

14.02.2024 4 z 5

Mařka Mařka Adéla Marie Jirků

Nádherné. Asi ne pro všechny, pro nás Valachy ale půl srdca.

12.12.2023 5 z 5

Modrý motýl Modrý motýl Camilla Grebe

Myslím, že kniha je lepší než jak naznačuje hodnocení. Docela napínavá, i když od začátku poslední třetiny šlo jasně vydedukovat, kdo je vrah. Nicméně stále ještě zbývalo pár tajemství k odhalení. K tomu typicky severští rezervovaní vyšetřovatelé, stockholmská kosa... Je to tak na 3,5 hvězdy, dám teda čtyři a určitě si přečtu druhý díl.

17.11.2023 4 z 5

Temné mraky Temné mraky Susan Hill

I třetí díl série u mě za pět hvězd, kvalita jednotlivých částí je vyrovnaná. Třetí díl nádherně uzavřel vše, co se odehrávalo v předchozích dvou. I když vlastně, zpětně viděno, čekala jsem od trojky, že rozvine i jisté vedlejší postavy z dvojky, takto se mi jeví, že tam byly poněkud samoúčelně. Ale to je jen detail. Napínavé, zajímavé, logické, nepřímočaré, postavy s vnitřním životem a trochou osobních tajemství - tak to mám ráda. Moc se mi to celé líbilo. Trochu se bojím zkusit další knihy autorky, že to nebude "ono". Uvidíme třeba časem.

13.11.2023 5 z 5

Dobrý motiv pro vraždu Dobrý motiv pro vraždu Susan Hill

Velmi dobrá logická detektivka, a nejen to. Plastické postavy, jemné předivo vztahů, zajímavé prostředí, poklidně plynoucí, avšak napínavě vygradovaný příběh. Kniha funguje i samostatně, ale jelikož píšu recenzi až po dočtení celé série, doporučuji důrazně - čtěte jako první a dočkáte se těšení na věci příští.

13.11.2023 5 z 5