kniznistranky Online kniznistranky komentáře u knih

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

AUDIOKNIHA
Jde o asi zatím jedinou audioknihu, kterou jsem doposlechla až do konce. Jako plus jsou určitě krátké kapitoly, které vás pobaví, zasmějete se, nad některými vážnějšími tématy se zamyslíte, ale není to nic převratného. Moc se mi ale líbilo, jak to bylo načteno, to celé knize dodávala jistý šmrnc. Kdybych jí četla jako klasickou knihu, asi bych ji měla přečtenou rychleji, ale zmizelo by to, co se mi na knize líbilo asi nejvíc. Na pobavení je to fajn záležitost, ale nic hlubokého ani převratného to není.

25.05.2021 2 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Na to, že trilogii Hunger games jsem tenkrát, když vyšla, zhltla jak malinu a stránky ubíhaly rychlostí blesku, u téhle knihy jsem měla problém. Začátek a pohled na desáté hladové hry byl parádní. Četlo se to skvěle a bylo to zajímavé. Ke splátcům se vůbec nechovali ani z poloviny tak jak známe z trilogie. Ovšem ta druhá polovina knihy, ta u mě trochu na kvalitě poklesla. Trvalo hodně dlouho, než jsem se rozhodla vzít asi po měsíci knihu do ruky a dočíst to. Autorčit styl psaní mi sedí, je to čtivé, čte se to samo. Ale ten děj... nějak mě to moc nebavilo a už jsem se spíš těšila, až to konečně dočtu. Posledních padesát stran bylo nabitých akcí a zvraty a konec paráda! Ve výsledku takové neurazí nenadchne, bohužel. Kdybych mohla, dám 3,5 hvězdy, ten konec to trochu vylepšil, ale na 4 to nějak nestačilo... Škoda.

24.01.2021 3 z 5

V pasti V pasti Josh Malerman

Byla jsem velice zvědavá na tuhle knížku. Anotace mě nalákala a když jsem se de čtení pustila, nemohla jsem se odtrhnout. Kapitoly jsou relativně krátké, kniha je celkem hodně teňučká, což je v tom pralesu 400 stránkových knih všude kolem osvěžující změna. Autorův styl se mi moc líbil. Byl takový trošičku jiný než bývá zvykem, nebo alespoň mě to tak přišlo. Co se týče atmosféry knihy a děje, je to opravdu znepokojující příběh a kdo ví, třeba by se jednou něco takového mohlo stát realitou a to pěkně děsivou!
Za mě tohle moc doporučuju, spokojenost. I autorovu další knihu určitě plánuju koupil a přečíst!

10.01.2020 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Tak tohle bylo jedno obrovske wow! Prvni dil me nijak zvlast neoslovil, cetl se dobre a to bylo asi vice mene vse. Ale tady?! Zacatek opet trochu pomalejsi, ale jakmile se zacal dej odehravat na Nocnim dvore... a pak vsechno to kolem. Parada! A konec? Na jedne strane mi to zlomilo srdce takovym zposobem, ze bych ani necekala, ze na me neco zrovna v knizce tohoto typu tak moc zapusobi. A hned na dalsi strane, kdy sem jeste stale vstrebavala to co se stalo, se mi zase zacalo polinku slepovat az mi to doslo. Tohle bylo uzasne. Necekala jsem, ze si dokonce i me tato serie ziska, cekala jsem podobnou vlnu jako u prvniho dilu, ale ted, ten je 5 hvezd malo a kdyby prave nebylo pul pate rano, tak se okamzite poustim do tretiho dilu, ktery jsem si diky bohu koupila spolu se zbytek hned. Tohle se opravdu snad musi libit vsem snilkum.

22.05.2019 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Uff. Bylo to opravdu hodně stran, ale zároveň tolik akce a všeho... já nemám slov. Tahle série je prostě dokonalá! Jak seriál tak knihy - i když knihy u mě začínají stejně vítězit, jako asi u každého.

22.07.2018 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Velmi zajímavá a velmi čtivá kniha. Zprvu jsem se trochu bála, že se mi jednotlivé osudy hlavních hrdinů budou plést, ale nakonec tomu tam nebylo. Bylo to opravdu čtivé, napínavé, ale konec mě trochu zklamal. Čekala jsem ten konec asi trochu víc nečekaný. Celé se to neslo v takovém poklidném stylu. Shrnula bych to asi takto: velmi čtivé, odpočinkové, ne moc náročné. Takové neurazí nenadchne.

13.05.2018 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Paráda. Dokonalá promyšlenost. První jsem viděla seriál, ale ani tak jsem nepřišla o kouzlo tohoto světa, o krutost, drsnost a všechno to, co Hra o trůny nabízí. Paráda! Sice nevím, jaký byl ten původní první překlad, ale tenhle ten nový mi nepřišel nijak špatnej. Každopádně chápu, že zvyk je zvyk a pro ty, co četli první překlad je to změna.

18.02.2018 5 z 5

Falešný polibek Falešný polibek Mary E. Pearson

Příjemné čtení. Hlavní hrdinka mi byla velice sympatická, což se většinou u hlavních hrdinek tohohle žánru říct nedá. Lia byla rázná, statečná a šla si tvrdě za tím, co chtěla. Nedělalo mi vůbec problém se začíst a stránky ubíhaly opravdu rychle. Kdyby to šlo, dala bych 4,5 hvězdičky. Jsem zvědavá na pokračování.

01.09.2017 4 z 5

Kouzelné přání Kouzelné přání Chris Colfer

Milé, vtipné, kouzelné čtení! :)

31.08.2017 5 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Bylo to super čtení, něco trochu jiného než ostatní knihy od téhle autorské dvojice. Moc se mi líbil popis Přístavu, ve kterém se hlavní hrdinka ocitla. Bylo to zajímavé čtení. Hodně se mi líbil námět, ale nemůžu si pomoct, něco mi tam chybělo. Nevím přesně co, ale něco malilinkatého, nějaký střípek, ale to spíš můj problém, než problém knihy. :) Knihu vřele doporučuju, bylo tu zajímavé a skvělé čtení - a musím zmínit i úžasné zpracování to mě vážně dostalo!

17.11.2016 4 z 5

Mrazivé ticho Mrazivé ticho Wulf Dorn

Moje první setkání s tímto autorem a byla sem opravdu mile překvapena. Už po přečtení prvních pár řádků mě zaujal autorův styl a během dalších stránek a kapitol mě Wulf Dorn jen ujistil v tom, že jeto styl a vyprávění si mě naprosto získali. Svým vyprávěním vás naláká, vzápětí pevně chytne a uvězní mezi písmenka ve své knize a nepustí za nic na světě! Moc dobré čtení a ke konci to byla opravdu jízda a já byla moc zvědavá, jak to teda nakonec dopadne. Můj první typ mi nevyšel ale s druhým typem jsem se už trefila :D ...Bylo to opravdu parádní čtení a moc ráda si od autora přečtu ještě něco dalšího, protože W. Dorn si mě získal a už teď můžu říct, že stal jedním z mích oblíbených spisovatelů!

11.06.2016 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jedna z knížek do povinné četby a musím říct, že mě příjemně překvapila. Četlo se to samo a navíc je to krátké, takže pro rychlé čtenáře by to mohla být taková odpolední jednohubka. Moc hezký příběh. Pokud máte v povinné četbě, určitě doporučuju :)

02.03.2016 5 z 5

Všechno mi řekni Všechno mi řekni Lisa Jackson

Takhle kniha možná patří do těch slabších od Lisi, ale já prostě nemůžu jinak než dát 5 hvězdiček! Tahle spisovatelka je prostě dokonalá! :D Ať si kdo říká co chce, ale ještě se mi nestalo, že bych během posledních 30 stránek zažila takový zvrat u toho, kdo je vlastně vrah. Já nemůžu jinak, než říct: Další skvělá Lisina práce!

17.01.2016 5 z 5

Koruna otráveného stromu Koruna otráveného stromu Vlaďka Sacká

Vedle našeho světa, tak jak ho známe, existuje i jiný svět. Édegom. Je to kruté a nemilosrdné místo ovládané šíleným císařem, který nehledí na blaho lidu, ale obává se svého nástupce. Narazíte tu na smrtící bouře, jedovaté rostliny, nebezpečné tvory a obyvatele několika ras. Svět, který voják Adam Turner během své mise navštíví, se čtenáři dostane pod kůži. Experiment, o kterém nikdo na zemi neví, skrývá víc tajemství a nezodpovězených otázek, než by Adam čekal. Putuje novým světem, aby zachránil parťáky a neúmyslně se zamotává do zdejší války, která je na spadnutí. Čtivé, kruté, vtipné a akcí nabité.

Autorka Vlaďka Sacká představuje v Koruně otráveného stromu svět, který nabízí všechno. Zajímavé místní klima, kulturu, "lidské" rasy, magii a byť to zprvu zní jako čistokrevná fantasy, o slovo se tu hlásí i prvky thrilleru a sci-fi. Začátek a první setkání se světem a hrdiny je drsný, poutavý a zkrátka chcete vědět, co se z toho vyvrbí dál. Velká část příběhu je nabitá akcí, ale objevují se i části, které některým čtenářům můžou přijít rozvláčné.

O světě Édegom by se dalo povídat dlouho, proto se pojďme podívat na postavy. Adam Turner je voják každým coulem a jeho cíl je jasný. Najít v tomhle krutém světě zbylé parťáky a dostat je zpět domů k jejich rodinám. Ovšem na tento úkol sám nestačí. Společnost mu dělá krásná malé čarodějnice Arial, která velkou část knihy působí jako chladný ledovec, který nic a nikdo nerozhází a krutý svět, který je jejím domovem, zná jako své boty. Charakter čarodějky mi moc nesedl a z mého čistě subjektivního pohledu ani po 400 přečtených stranách nejsem schopna říct, jaká vlastně byla.

Koruna otráveného stromu má i přes promakaný svět pár mušek. Akčních scén je tu spousta, ovšem občas se skoky mezi nimi děly až moc rychle. Měla jsem pocit, že hrdinové mají sedmimílové boty a přesunou se z místa A v jedné kapitole do místa B v té druhé, kde jde všem o krk a voilà - hrdinové jsou přesně tam kde mají být, v ten správný čas, aby vše zachránili. Jde ale o detail, mušku, kterou Stopař chytne v letu a rozdrtí mezi prsty dřív, než nad ní začne čtenář moc dumat. A věřte mi, při setkání se Stopařem by byly mušky to poslední, na co byste pomysleli.

Nedočkavě vyhlížím pokračování! Příběh z Koruny je sice tak nějak ukončený, ALE! Epilog krásně zamíchá kartami. Autorka si perfektně připravila půdo pro další díl a věřte mi, po dočtení budete chtít pokračování hned! Takže než nám vyjde druhý díl, utíkejte pro ten první a spolu s Adamem prozkoumejte, co všechno vám svět Édegom může nabídnout.

15.03.2024 4 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

Mladičká Aneta Valová se ocitá v nezáviděníhodné situaci. U schodů v domě jejích rodičů leží mrtvola jen o rok staršího souseda Michala Soukupa. Aneta volá policii, ulicí houkají sirény a všichni sousedé jsou v pozdních nočních hodinách na nohou. Pro čtenáře detektivek poněkud neobvyklý začátek, protože vraha už známe od prvních stran. Na místo činu přijíždí kapitánka Hana Vítková i se svým zrzavým kolegou Danielem Pursou. Obhlíží terén, zjišťují podrobnosti a nakonec i mluví s pachatelkou Anetou, která je z celé situace v šoku. Byla to opravdu jen náhoda? Můžou Anetě věřit? Nebo šlo o plánovanou vraždu?

Díky střídání kapitol z pohledu vyšetřovatelky Hany a pachatelky Anety se čtenáři nabízí pohled do životů i hlavy obou žen. Hana kromě případu řeší i návrat bývalého kolegy Davida Winklera a svůj vztah s policejním psychologem Patrikem. Anetiny kapitoly jsou plné bezmoci a zoufalství mladé studentky, která si zničila život jediným výstřelem z pistole. Čeká na verdikt soudu a přemýšlí o své budoucnosti za mřížemi. Obě linky jsou poutavé a plné akce, informací a vyšetřování. Autorka si jistě dala záležet na rozsáhlých rešerších, protože jsou tu věrohodně a poutavě (i zábavně) popsané detaily z práce patologa, policejního psychologa, advokáta i vyšetřovatelů. Veronice Martinkové se navíc povedlo velice šikovně začlenit do celého příběhu i pár vážných témat a celé to zpracovat do akcí nabité detektivky, která má spád a udrží čtenáře do posledního řádku.
(...)

(Celou recenzi včetně mini-rozhovoru s autorkou najdete na: https://www.forendors.cz/p/efa0bf794f9c16aa7a7a434725a3535b)

07.12.2023 4 z 5

Zemři, Kaine: Svatyně Zemři, Kaine: Svatyně Ludmila Svozilová

Matylda Eliášková, pětadvacetiletá žena, která pracuje jako fotografka luxusního zboží a připravuje katalogy pro firmu Werner. Na první pohled nevinné a obyčejné zaměstnání. Až na to, že ne tak úplně! Místo typické pracovní náplně Matyldě přibyde další povinnost - focení mrtvých dětí. Co jsou ty děti zač? A tuší snad její zaměstnavatelé, bratři Wernerovi, že umí číst myšlenky?

Spousta tajemství, rituálů a mystiky. Polopravdy, lži a nevyřčené skutečnosti jsou prvním dílem duologie Zemři, Kaine doslova nasáklé. Čtenář se v tom velkou část knihy plácá a nemá páru, komu může vlastně věřit. Od prvních stran se příběhem prolíná tísnivá mystická atmosféra, která zalézá pod kůži. Hlavní hrdinka Matylda je postavou, která vám nevyloží všechny karty o svém životě na stůl během prvních pár stran. Kladete si otázku, kdo Madylda vlastně je? Jak je možné, že umí číst myšlenky? A co má společného se záhadnou Mayan? Firma, pro kterou pracuje, čtenáři nenabídne a mnoho méně otázek.

Autorka před čtenářem hodně mlží a svá tajemství si pečlivě střeží až do té správné chvíle. Ne, že by se ale čtenář mohl spoléhat na to, že informace, které dostává jsou opravdu pravdivé. Ve Svatyni se nedá věřit nikomu! Ani vypravěčce. Je třeba pozorně číst a vnímat každé slovo, každý detail, který s postupem čtení začne zapadat do skládačky, která se vám však nejednou nečekaně rozsype pod rukama.

Zemři, Kaine: Svatyně je velice zvláštní kniha, pro jejíž popis se těžko hledají ta správná slova. Jedno čtení zkrátka asi nestačí a věřím tomu, že Kain je právě jednou z těch knih, ve kterých s každým dalším čtením najdete víc a odhalíte střípky, které vám poprvé unikly. Vypravěčský styl je zároveň čtivý i složitější. Stránky plynou, ale žádají si čtenářovu plnou pozornost.

Ludmila Svozilová vytvořila příběh, kde se nápaditě mísí mystické rituály, legendy, záhady a polopravdy s lehounkou krimi linkou a mrtvými dětmi. Po dočtení vás donutí přemýšlet, co se v knize vlastně všechno stalo a s poslední otočenou stránkou budete chtít okamžitě sáhnout po dalším díle. Skvělá práce!

18.11.2023 5 z 5

Klaun v kukuřičném poli Klaun v kukuřičném poli Adam Cesare

Na obálce se objevuje věta: Ty děti nejsou v pohodě. No... pojďme si hned z kraje říct, že chování dětí je v této knize ten nejmenší problém.

Quinn přijíždí se svým otcem do malého městečka Kettle Springs, aby tu začali novou etapu života. Ona v posledním ročníku střední školy a on jako místní lékař. Obyvatelé města se na puberťáky s jejich telefony, internetem a vším moderním dívají skrz prsty a mladí nemají potřebu a energii jim to vyvracet. Do srovnání pořádku ve městě se proto pouští místní maskot, klaun Frendo.

Tato kniha byla po svém vydání velkým bum. Byla všude! A byla prezentovaná jako horor. Jenomže, tohle je young adult, tím bychom mohli začít. Jakožto YA se od ní tedy nedají očekávat žádné extrémnosti a měla by být určena hlavně mladším čtenářům, kteří se s puberťáky v knize a nespravedlností na nich páchané, dokáží sžít. Trochu chybka v marketingu, která možná knize nezajistila ty správné čtenáře. Ale špatná věková kategorie čtenářů není ten hlavní kámen úrazu.

Klaun v kukuřičném poli postrádá téměř vše, co by čtenář sahající po hororu rád dostal. Především hororovou atmosféru, napětí, tajemství, záhadno. Podivné nebo podezřelé postavy. A v neposlední řadě i logiku, která by neměla chybět v žádné knize! Prostředí střední školy, nové dívky ve škole a všechna další klišé z YA knih s tím spojená tu najdete v první polovině. Pokud někoho nepřesvědčí zahraniční servery, první strany knihy ho nenechají na pochybách, že drží v ruce knihu pro YA čtenáře. Postavy jsou nepropracované, šablonovité a i když se autor celou dobu snaží vykreslit partu středoškoláků jako to nejhorší zlo celého města, moc mu to nejde. Naopak mi na té partě nepřišlo absolutně nic špatného krom toho, že je tak všichni od začátku nazývali. Práce na postavách tedy nic moc.

Děj a logičnost celé zápletky, to je něco co do teď nedokážu pochopit. nejdřív se nedělo nic a pak se toho dělo tolik, že čtenář nestíhá vstřebávat kdo, kde, kdy a proč. Ti co hledají v knihách aspoň špetku logiky, ji tady nenajdou. Od prvních stran tu autor vyvolává jeden otazník za druhým a spousta z nich jich v hlavě čtenáře zůstane i po dočtení. Velký zlom v ději s akcí, brutalitou a krví nabité scény tu nejsou ani šokující, ani věrohodné a bohužel, ani strašidelné. Dívky tu po zásahu motorovou pilou do hrudníku utíkají dál jako zombie, až dokud je nepřipraví o hlavu a lékaři tu neprofesionálně hudrují nad tím, jak "nechutně" vypadá střelná rána, místo aby řešili její závažnost i přesto, že už jich dle autora viděli za svůj život několik.

Odhalení "padoucha" na konci už není pro čtenáře ani zajímavé, ani šokující ani důležité, protože ze všeho toho chaosu ve druhé polovině knihy se mu točí hlava a nelogičnost a nedůvěryhodnost děje už tak nějak očekává dál. Co si budeme povídat, bylo to zklamání. A ne zrovna malé. Námět mohl být dobrý, kdyby bylo dobré zpracování. To bylo bohužel ale jen překombinované a laciné.

Doporučila bych to možná nějakému nenáročnému puberťákovi, který se nebojí špetky hororových prvků, krve a brutality v knize. Obávám se ale, že při dnešním standardu YA knih by ani jemu tato kniha nepřišla dostatečně brutální nebo zajímavá.

29.10.2023 1 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Hana Marie Körnerová (p)

AUDIOKNIHA

Čtvrtý díl o životě sester Hermíny a Stephanie, které kvůli Francouzké revoluci musely prchnout z Francie a najít si nový domov v cizině. V září 1793 ovládli Francii jakobíni a popravy byly na denním pořádku. Hermína se právě v této nebezpečné době rozhodne vydat do Paříže, aby zachránila zbytky rodinného majetku. Cesta je to dlouhá, náročná a velmi nebezpečná. Kdo ví, zda se z ní v pořádku vrátí domů.

Napínavé od samého začátku. U třetího dílu jsem si říkala, že příběh začíná být vleklý, pokračování ale zase nasadilo laťku velmi vysoko. S Hermínou sympatizuju od samého počátku. Je to bojovnice, silná žena, která se nezalekne téměř ničeho. Nevzdává se a ať už situace vypadá sebe hůř, neztrácí naději a bojuje do posledních sil. V tomto díle se dostává do velmi nebezpečných situací. Děj je napínavý, strhující. Dozvídáme se i informace z historie, které jsem jako ne moc velký znalec historie velmi ocenila.

Užívala jsem si každou minutu poslechu a hned po doposlouchání navázala posledním dílem. Přistihla jsem se, že mě začíná mrzet, že se blížím do cíle a konce této série. Všechny postavy jsem si tu oblíbila a moc se mi s nimi nechce loučit. Kočár do neznáma je oddechová záležitost. Odpočinete se u ní, zároveň se dozvíte něco o historii. Skvělé. Opět doporučuju.

07.09.2023 5 z 5

Sklíčenost Sklíčenost Lucy Taylor

Konec 19. století kdesi v pustinách směrem k Santa Fe. Ruth utíká z domu a útočiště najde u rodiny směřující v konvoji na západ za novými začátky. Cesta to není ale jednoduchá a co teprve, když se začnou ztrácet děti?

Začátek byl skvělý. Moc se mi líbila doba a prostředí, do kterého autorka příběh zasadila. Hned jsem se začetla a do poloviny knihy to byla jízda a těšila jsem se, co zlověstného přijde. Bohužel, pak přišla scéna, po které to začalo trochu upadat. Nějak nevím, proč vlastně. Jako by najednou v polovině došlo k nějakému zlomu a atmosféra celého dosavadního příběhu se proměnila o sto osmdesát stupňů. Začala jsem se trochu ztrácet, bylo to zamotané a nakonec mi to ani nepřišlo tak děsivě zvrácené jak jsem doufala, že to bude.

U tohohle Zrnka jsem trochu na pochybách jak moc mi sedlo. Druhá polovina mi přišla slabší a místo velkého krvavého finále mi to přišlo trochu odbyté. Líbilo se mi to, ale chtěla bych a čekala jsem víc zvrhlostí a krutosti.

*3,5

01.07.2023 3 z 5

Třetí přístav Třetí přístav Hana Marie Körnerová (p)

AUDIOKNIHA

Tam kde první díl končí, začíná díl druhý. Je skvělé, že autorka v prologu shrnuje děj první knihy. Bylo by fajn, kdyby tohle fungovalo u všech sérií. V tomto případě jsem tedy začala poslouchat audioknihu druhého dílu jen pár dní po první, takže jsem vše ještě měla v živé paměti, ale z praktické stránky bych tohle zavedla povinně. Člověk pak nesáhne rok po dočtení po dalším díle a nezjistí, že si nepamatuje už vůbec nic. Hana Marie Körnerová tomuhle brilantně předešla.

Dvojka byla za mě o několik levelů výš než jednička. Načtené to bylo stejně skvěle a poutavé také, ale děj byl u Třetího přístavu mnohem víc akční, byla tu spousta zvratů, které mi občas až braly dech a valila jsem oči, co všechno se na těch pár stranách/v pár minutách přihodilo.

No a samotný závěr a epilog? Ten mě dostal znovu! Ihned po doposlouchání jsem plynule navázala na další díl. Dobrodružství Hermíny a Stefanie je neskutečně návykové. Jak se jednou dostanete do děje, nepustí vás to!

07.06.2023 5 z 5