Morisa Morisa komentáře u knih

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Když jdu číst kingovku, nikdy si nepřečtu anotaci ani hodnocení. Chci si příběh co nejvíc užít a nechci být absolutně ničím ovlivněná.
Takže když jsem sáhla po Mrtvé zóně, ani trochu jsem netušila, co King zase spáchal.

No, s čistým svědomím můžu říct, že mě zase dostal! Miluju jeho tak reálné a uvěřitelné zapracování nadpřirozených věci. Do děje to patří a vlastně vám to nepřijde ani trochu nadpřirozené.

O kingovi bych mohla básnit hodiny! Ve zkratce ale; King je moje srdcovka a ještě jsem nenarazila na knihu, co by mě zklamala.

22.05.2019 4 z 5

Politicky korektní pohádky na dobrou noc Politicky korektní pohádky na dobrou noc James Finn Garner

Příjemná jednohubka, která vám nejednou přivodí úsměv nebo chychotání.

Možná že se některé termíny v pohádkách opakují, to je taky důvod, proč nedávám plný počet hvězdiček, ale přesto je kniha povedená. A hlavně zábavná - o což v prvé řadě jde.
I když na druhou stranu, knížka vlastně ani tak vtipná není. Vždyť dneska to s tou korektností opravdu tak je. A teď se dopouštím duševní újmy na nejdenom živočichovi!

V každém případě já jsem velice spokojená a termín "alternativně inteligentní" zařazuji do svého slovníku!

06.04.2019 4 z 5

Cena nevinnosti Cena nevinnosti Rebecca James

Tak tohle byla u mě naprostá sázka do loterie! Když jsem si tu knížku přinesla domů, sama nad sebou jsem se podivovala a nemohla jsem pochopit, jak jsem si něco takového mohla koupit!

Já a Young Adult? To se musela stát nějaká chyba v Matrixu - při nejmenším.

Nu což ale, knížku už jsem měla doma a já nejsem ten typ, že bych nesnědla, co jsem si zrovna navařila. A ještě že jsem taková, jinak bych se ošidila o tu nejúžasnější večeři o pěti chodech a lahodném dezertu!
Řeknu to narovinu, z téhle knížky jsem ještě teď dost vypláchnutá a vůbec mi to nevadí. Bylo to senzační čtení a já si užívala každou stránku. A co na tom, že už jsem na to trochu moc stará?

Překvapivě propracovaná a vyspělá knížka, která zdaleka nezapadá jen do svého žánru. Autorka mi kápla do noty a doufám, že to nebylo naposled!

23.06.2014 4 z 5

Začínat od nuly Začínat od nuly Johnny Allen Hendrix

Tohle je přesně něco pro mě. Od dětství miluju starou dobrou klasiku - nejspíš se na tom podílela má matka, před spaním jako ukolébavku jsem často poslouchala Nirvanu, nebo Janis Joplin. Možná se to na mě trochu podepsalo, ale já si neztěžuju.

No každopádně, Začínat od nuly jsem musela mít. Hendrixův životopis poskládaný z všemožných pramenů tak, že se jeví jako autobiografie? To je něco, co se jen tak nevidí. A to, co se píše uvnitř taky ne.
Já už jsem podobných knih - životopisů - přečetla dost, ale žádný mě tak nebavil a hlavně žádný Hendixe neprezentoval tak prozaicky. Tak normálně. Jistě, byl, je a bude ikonou, ale v první řadě to byl obyčejný člověk... s jen trochu bohatším duševním životem, než většina z nás.
Člověk díky tomu všemu získává docela jiný úhel pohledu. A to je dobře.

Hendrix je ikona, ale přesto musel začít od nuly.

20.04.2014 5 z 5

Soumrak templářů – Hledání svatého kříže Soumrak templářů – Hledání svatého kříže Tony McMahon

Zase jsem jednou zavítala do historie – něco nevídaného. Ne, že by mě historie a historické romány nezajímaly, ale většinou je to prostě nuda. Ať se snažím, jak se snažím, ne a ne to přelouskat.
Tak to bylo i se Soumrakem templářů. Ne tedy, že bych je nemohla přečíst - já je nechtěla číst vůbec. Koupila jsem je totiž pro svou matičku - co se týká historie, můj přesný opak. Ale když jsem potom viděla, jak je z toho nadšená - div ne odvázaná - podlehla jsem.

A ještě že tak! Takhle strhující a napínavá kniha - bylo by škoda, ošidit se o to! Nikdy by mě nenapadlo, že jde napsat historický román tak poutavě. Navíc dost scén je brutálních a nechutný, což je velké plus, děj je svižný, dobře se to čte - je to spíš takový thriller, než vyloženě historický román.

Inu, je vidět, že u každé knihy záleží na autorovi. Jednoduše - dobré!

23.03.2014 4 z 5

Pořád se dívá Pořád se dívá Chevy Stevens (p)

Pro mě to bylo první setkání s autorkou, takže nemám s čím srovnávat. Upřímně, po téhle knížce jsem sáhla hlavně proto, že se odehrává v blázinci - a to já ráda. No každopádně jsem neměla žádné očekávání, takže možná právě proto mě Pořád se dívá tak mile překvapilo.
Především jsem si tedy užíval hlavní hrdinku. Nejdřív se mi tedy sice zdála docela jako kráva, ale když se postupně začal odkrývat její příběh, přicházela jsem jí víc a víc na chuť. Prostě žádná rychlokvaška!
A totéž platí o příběhu - skoro do poloviny knihy jsem si nebyla jistá, jestli jsem se s tím thrillerem nespletla. Ale pak se to rozeběhne.
O co je pomalejší nájezd, o to jste pak víc napnutí... Znáte to, pomalá předehra a pak - uf.

Mě kniha pobavila - i když v mém případě to není nic neobvyklého. Příběhy z cvokhausů prostě žeru...

09.03.2014 4 z 5

Svědek Svědek Liza Marklund

Takže třetí repete s Marklundovou a její Anikou. Upřímně se musím přiznat, že jsem se Svědka bála. Měla jsem strach, že když mě chytla jak Exploze, tak Studio 6, že Svědek už takový nářez nebude. Jenže dva ku jedné je převaha a já si knížku prostě musela pořídit.
A ještě že jsem tak udělal - nepřečíst si Svědka, přišla bych o hodně. Asi už bych s těmi obavami měla něco dělat.
No každopádně opět nemá vlastně co dodat. Marklundová je skvělá a její styl psaní mě prostě nepřestane bavit. Strhne vás s sebou a vyšťaví vám mozek. Tahle ženská zkrátka umí psát - novinářku v sobě nezapře.

Svědek je skvělý jako dvě předchozí knihy, zároveň však přináší něco nového. Doporučuju všemi čtyřmi (rozuměj hvězdičkami;)

13.02.2014 4 z 5

Krize jako šance Krize jako šance Kurt Tepperwein

Pana Tepperweina jsem si oblíbila už docela dávno. Proto jsem se na jeho novou knihu opravdu těšila - vždycky po přečtení jakéhokoliv autorova díla se dokážu na věci dívat trochu jinýma očima!
Krize jako šance není výjimkou a zklamaná jsem z ní ani trochu nebyla. Ba naopak, možná můžu říct, že se řadí mezi jeden z nejlepších titulů, co jsem od autora četla. Je to opět kniha plná životních zkušeností a především rad, které - když to dovolíte - vám opravdu změní život. Změní vám ho k lepšímu.
Myslím, že Krize jako šance přišla mezi lidi v pravý čas - jen kdyby si ji ti, co to nejvíc potřebují, vůbec přečetli...

15.01.2014 5 z 5

Seznam tajných přání Seznam tajných přání Lori Nelson Spielman

Zas tolik nadějí jsem téhle knize nedávala - což je obrovská škoda! Je to neskutečně propracovaný příběh a je smutné, že nese označení: román pro ženy. Hlavní hrdinkou je sice žena, ale to je asi tak všechno, co je na příběhu ryze ženské. Tuhle knihu si může v klidu přečíst každý chlap a nemusí si připadat blbě.
Navíc u většiny ženský románů je problém s jistou plochostí a povrchností - to ale rozhodně neplatí pro Seznam tajných přání. Ne, tahle kniha je příběh o životě a o tom, jak ho žijeme nebo nežijeme. Dává nán naději, že nikdy není pozdě, že když se chce, jde všechno a hlavně, že náš život je jen náš a že ho můžeme a musíme řídit jen my sami.

Nestačí být jen něčí tvárnou hmotou, jde o to skutečně být...

25.12.2013 4 z 5

Míša v síti Míša v síti Veronika Matysová

Chtěla jsem pro svojí starší neteř, která shodou okolností miluje počítače a internet, nějakou knížku pod stromek. Jak už to ale tak u mě bývá, když mám doma nějakou knížku, prostě jí otevřu a začnu číst.
Myslela jsem, že knihu jen ta zběžně prolétnu a nechám být. Jenže než jsem se rozkoukala, měla jsem ji už půlku za sebou. V tomhle případě mě totiž čekalo docela příjemné překvapení. I když je knížka spíš pro mladé slečny, mě docela bavila - jako dospěláka.
Nejvíc mě asi zaujalo, že autorka svým příběhem mladé slečny varuje, ale přitom to nepůsobí nijak káravě ani výchovně.
Má neteř bude určitě spokojená... A já doufám, že si vezme ponaučení...

29.11.2013 3 z 5

Pole Pole Kevin Thomas Maher

Vlastně jsem ani dost dobře nevěděla, co od téhle knihy očekávat. Neznámý irský autor - co zajímavého může poskytnout? Inu ale reference byly úžasné a anotace mě naprosto nadchnula.

Hm, co by mohl takový neznámý irský spisovatel nabídnout? Bože, úžasnou knihu. A v tomto případě slovo "Bože" dostává docela jiný rozměr!
Je to neobyčejně silný zážitek, který vám převrátí vaše chápání mnohých hodnot. Ještě pořád mám ten příběh na paměti a ještě pořád ve mně hryže. Nejspíš se tam usadil a bude tam žít dost dlouho.

Mrzí mě, že jsme ze začátku pana Mahera podceňovala, jeho dílo je vskutku výjimečné a... no, má co říct. A ne zrovna něco pěkného...

V každém případě nedoporučuji katolíkům. A nebo možná právě ti by si měli Pole přečíst...

29.10.2013 4 z 5

Psí cesta Psí cesta W. Bruce Cameron

A zase příběh o pejscích. Už psí poslání mě dostalo no a Psí cesta dílo dokonala. Řvala jsme jak želva. A přitom to smutné není. Ne, smutné je to, jak se my chováme ke psům. A přitom tu jsou jen a jen pro nás. Pan Cameron udělal opravdu záslužný čin - ukázal světu, jak jsou pro nás tahle chlupatá zvířata důležitá, jak jsou obětavá a jak jsou chytrá. Psi si zaslouží náš velký obdiv i uznání.

30.09.2013 4 z 5

Ceny Ceny Erich Segal

Příběh s docela hlubokou, smutnou myšlenkou. Jak je ten název výstižný! Nejde tu přece jen o ceny jako prestižní ocenění, ale taky o ceny, jaké musí každý, kdo chce něčeho dosáhnout, zaplatit. Všechno něco stojí a nikdo nemůže mít perfektní každičký jeden detail ve svém životě. Nejde mít dokonalý život, kdy je soukromí i kariéra v rovnováze, kdy se nám daří v obou sférách stejně, a kdy jedna nestrádá na úkor druhé. Je prostě jen na nás, co si vybereme za naši prioritu. Ceny jsou už druhý román od Ericha Segala, který jsem četla – udělaly na mě dojem. Jsou míň sentimentální než Promarněná šance, jsou víc syrové a bez obalu. Dotknou se vás to...

28.09.2013 4 z 5

Dlouhý návrat Dlouhý návrat Andrew Krivak

Zase jedna z hodně náročných knih. Nemyslím na čtení, forma jakou je Dlouhý návrat psaný, je čtivá. Je to těžké čtivo po obsahové stránce. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se tím prokousala - musíte prostě odpočívat. Tohle rozhodně není kniha na letní odpoledne, tohle je čtení na podzimní plískanice a k horkému čaji. S tímhle příběhem se musíte sžít a ztotožnit, musíte se stát součástí a vnímat ho stejně, jako hlavní postava. A věřte mi, není to zas tak těžké, děj vás vtáhne - možná proto, že popisuje realitu minulé doby. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a věřím, že až začnou podzimní deště, že se k ní vrátím.

10.09.2013 5 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna z mých nejoblíbenějších knih a podle mě i ta nejlepší, jakou Dostojevskij napsal. S úctou ke všem ostatním, úchvatným dílům - Zápisky z podzemí jsou prostě něco!
Všechna negativnost, upachtěnost, směšnost, ubohost celého světa vtištěna do povahy jednoho člověka. "Nádherný" obraz té "podzemní" části lidství.
Dostojevskij je mistr, jak dokázal z těch nejmenších detailů a drobností vystavět celou zkaženost, nicotnost a malost lidství.

Nemám slov, jen zírám a obdivuju...

02.09.2013 5 z 5

Manželská smlouva Manželská smlouva Jennifer Probst

Knížku jsem dostala dárkem, takže jsem ji chtě nechtě musela přelouskat. Takovouhle romantiku zas tak nemusím, proto pro mě bylo docela překvapením, že se mi knížka zalíbila. A zalíbila se mi opravdu hodně - chvíli jsme přemýšela o tom, že zkusím taky takový rituál na přivábení toho "pravého". Pak jsem to raději vzdala, neboť jsem přesvědčená, že bych spíš vyhořela, než že by přišel milionář. Každopádně čtení téhle knihy nevidím jako promarněný čas. Občas neuškodí nějaké to zpestření v podobě romantiky a happy endu.

07.06.2013 3 z 5

Zpověď šílené matky - Upřímný pohled na mateřství Zpověď šílené matky - Upřímný pohled na mateřství Jill Smokler

Já tedy ještě potomky nemám, ale přesto jsem byla knížkou hrozně příjemně překvapená. Nehledě na to, jak je moc vtipná, mě navíc dostalo, jak je upřímná a bez obalu řekne všechno, jak to je. Když si knížku pak přečetla moje maminka, říkala, že by si ji měla přečíst každá mladá dívka, aby pak věděla do čeho že to vlastně půjde. Na knížce se mi ale taky líbí, že to není nějaké ufňukané stěžování, nebo zas plno prázdných rad, líbí se mi, že je to prostě opravdová zpověď.

12.04.2013 5 z 5

Motýlí tyranie Motýlí tyranie Frank Schätzing

Dobré, moderní sci-fi s mnoha konzervativními prvky mi pod ruku nepadlo už hodně dlouho. Proto jsem opravdu ráda za Motýlí tyranii.

Naši západní sousedi mě velice překvapili a potěšili, že se kvalitě zpracované a promyšlené sci-fi nepíše jen v anglicky mluvících zemích.
A za tou kvalitou si stojím! Má to všechno, co by to mít mělo a ještě něco navíc. A ani víc jak pět set stran knize neubírá na její atraktivitě.

Jakožto fanoušek sci-fi, technologií a veškerého futurismu jsem si motýlí tyranii náramně užila.

28.10.2019 4 z 5

1989 očima 30 slavných osobností 1989 očima 30 slavných osobností Petr Macek

Tahle knížka pro mě byla celkem jasná volba. Totalita a následná Sametová revoluce jsou mým nejoblíbenějším obdobím české historie.
A kniha mě nezklamala. Nabízí zajímavé informace a postřehy od známých osobností českého showbyznysu. Přibližuje tehdejší dobu a přichází se spoustou osobních příběhů.

Rozhodě můžu doporučit všem! A to nejen proto, že je to letos třicet let od Sametové revoluce, ale především, že je to celkem aktuální téma.
Protože přiznejme si, vliv komunistů a komunismu opět sílí.

Dobrá kniha s dobrým poselstvím, které je třeba šířit.

29.09.2019 5 z 5

Zeptejte se George Andersona - Co nás mohou duše naučit o životě Zeptejte se George Andersona - Co nás mohou duše naučit o životě George W. Anderson

Každý občas potřebuje poradit! Proč ne tedy rovnou od duší zemřelých? Ti musí mít přece spoustu zkušeností!

Tuhle tu knížku jsem původně nekupovala sobě, respektive jsem neměla v plánu jí číst - byla pro mou máti, která tyhle věci prostě miluje. Já se spíš považuju za skeptika - který věří na duchy, démony i upíry - a tenhle tip literatury většinou nevyhledávám.
Jenže když jsem doma začala listovat, zjistila jsem, že tu knížku čtu, a že mě sakra baví!
I když se jedná o populárně naučnou literaturu, o vtip a čtivost rozhodně není nouze - a to já mám ráda. Nicméně nejpodstatnější je, že všechny rady, které autor poskytuje, mají hlavu a patu a hlavně váhu.

Určitě není od věci si tohle přečíst a nechat se na cestě svým životem trochu inspirovat. Každý aspoň trochu otevřený "jiným" věcem, si v téhle knize něco najde.

18.11.2014 4 z 5