n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Tři povídky o životě na Zakarpatské Rusi ve vesnici Polaně, kde v souladu se svým náboženstvím a zažitými zvyky žijí pospolu židé. Reálně nastíněný obraz života chudých i bohatých, dodržující pevnou víru v boha a tradic, kdy nikdo nic nikomu neodpustí, dluhy, smlouvání, pomluvy, odpor ke gójům, všemu nežidovskému, závist a vzájemná nenávist mezi rodinami. Příběhy jsou poeticky laděné, krásně vypodobněná vesnice i okolní příroda, toto vše dodává knize tu správnou atmosféru. To jak místní židé vnímají svou víru je nejvíce poznat v poslední povídce O smutných očích Hany Karadžičové. Nechybí zde ovšem klasický židovský humor a vtipy, které mám moc rád a ve kterých se snoubí životní pravdy.

"Víte co je sionista? To je Žid, který za peníze druhého Žida posílá třetího Žida do Palestiny".

09.02.2024 4 z 5

Žaluji 2. svazek - Pankrácká kalvárie Žaluji 2. svazek - Pankrácká kalvárie Vladimír Thiele

Druhý díl svazku z pankrácké věznice v období protektorátu, ve kterém opět najdete nejen dopisy a motáky, ale např. i fotografie odsouzenců, pankrácké sekerárny a rozmístění cel. Hodně drsná a tísnivá četba, kdy na každého musí působit poslední slova odsouzených ...

Drážďany už nestačí stínat naše hlavy a na Pankráci čeká zas šedesát nových odsouzenců k smrti. Dlouho do noci slyšíme hlučnou práci řemeslníků, úder za úderem přibližuje hrůzné zahájení poprav sekerou. Děsivé divadlo je připravováno s německou důkladností a rychlostí

21.01.2024 5 z 5

Náš oddíl Náš oddíl Jaroslav Foglar

Foglar byl v první řadě skvělý vypravěč a spisovatel příběhů. Tato kniha se tomu vymyká, neboť je to spíš taková příručka pro skauty. Na základě svého působení ve slavné Dvojce zde popisuje jak vést takový oddíl, jak v něm řešit konfliktní či jiné situace, hry, kterými zaujmout členy, ale i jak vést a zřídit tábor. Defacto poznáte jak fungovala skautská Dvojka

12.01.2023 4 z 5

Čtyři tankisté a pes - 2. díl Čtyři tankisté a pes - 2. díl Janusz Przymanowski

Pokračování dobrodružství osádky polského tanku 102 a jejich boje tentokrát již na území Polska. Dobře napsaná kniha, která se čte rychle a Janka se Šarikem prostě nejde nemít rád. Tahle kniha je pro mě velká nostalgie dětství

28.11.2022 4 z 5

Hitlerovy horské jednotky Hitlerovy horské jednotky James Lucas

James Lucas je odborník na německou armádu druhé světové války. V této knize se zaobírá speciálními jednotkami horských myslivců, jejich těžkým výcvikem a poté vojenskými operacemi ať už to byly počáteční tažení v Polsku, poté Řecku, Norsku, Finsku, pochopitelně v Sovětském svazu, ale hlavně na Balkáně. V těchto bojích prokazovaly, že jejich náročný výcvik nebyl nadarmo a v boji v horách dosahovaly skvělých výsledků. V knize pochopitelně nechybí fotky, plánky bojů i seznam velitelů těchto divizí. Lucas na poli literatury faktu vytvořil opět skvělou knihu.

08.11.2022 5 z 5

Česko Česko kolektiv autorů

Dobře zpracovaná encyklopedie Česka, ve které najdete významná česká a moravská města, osobnosti, doplněná krásnými fotkami. Současně jsou zde shrnuty dějiny naší země. V dnešní době internetu trochu encyklopedie ztrácí na významu, ale prostě pro mě papírová kniha je vždycky víc.

04.11.2022 5 z 5

Krasosmutnění Krasosmutnění Bohumil Hrabal

Hrabalovy vzpomínky na dětství, na maminku, tatínka, strýce Pepina a ostatní postavičky z pivovaru a městečka. Hrabal nádherným jazykem a poetickým stylem popsat atmosféru první republiky a okupaci a život místních obyvatel. Povídky pomalu plynou jako voda v Labi a na čtenáře dýchne to krásné kouzlo života. Komu se líbily Postřižiny, tak je ideální navázat na jeho pokračování těmito skvělými povídkami.

23.08.2022 5 z 5

Ale jo, já prostě Bridget mám rád, ulítlá, ztřeštěná, zábavná a hlavně její věčně trnitá cesta za láskou, kdy se potácí jak strom ve větru. Miluju Anglii a anglický humor a kniha formou deníku, kdy je život Bridget nejen vtipně glosován samotnou hrdinkou, která je navíc úžasně sebeironická, mi přijde hodně zábavná. První díl se mi líbil víc, přesto jako odpočinková kniha naprosto ideální.

01.08.2022 4 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Druhý díl ze série Undeground, kdy Petr Vachten se snaží přežít v Praze, což je čím dál těžší. Začínají se zde dít změny, vypadá to na nové volby, kdy Mína chce stanout v čele jako primátorka, ovšem kartami zamíchá Digitální mesiáš, Revoluční hnutí, ale hlavně sériový vrah Zodiac, který vraždí obyvatele Prahy bez jakéhokoliv rozmyslu a logiky. Petr musí nejen ochránit digitální čarodějky, ale hlavně zastavit Zodiaca. Skvělé pokračování, kdy kniha je opět plná výborných hlášek a narážek na dnešní dobu. A věřte, že po dočtení vám bude v hlavně rezonovat zpěv jedné zpěvačky a její Duhová víla.

01.04.2022 5 z 5

Sviňák Sviňák Irvine Welsh

Příběh detektiva Bruce Robertsona, který spolu s kolegy vyšetřuje vraždu syna černošského diplomata a spíše než o vyšetřování jde o příběh vnitřní povahy toho detektiva. Je totiž doslova nádherně zlý a povahově zvrácený prakticky nenávidí všechny okolo sebe a využívá je ke svému prospěchu a jedinému cíli, pro své povýšení. Děj je jedná velká rychlá akce, ovšem pro puritány a čtenáře, kteří nesnesou vulgarity a hodně hrubé chování, tak tato kniha není.

05.03.2022 5 z 5

Londýn prostě žeru Londýn prostě žeru Lenka Požárová

Opětovně musím poděkovat databaziknih a jejím přispěvatelům, díky nimž jsem narazil na tuhle úžasnou knihu. Londýn prostě miluju a opakovaně se tam vracím, ale díky autorce jsem si rozšířil další poznatky o tom, co kde ještě vidět či navštívit, kde co ochutnat a kam na to zajít, hlavně protože co se týče jídla, rád zde navštěvuji street food markety a díky tomu možnost ochutnávky kuchyní z celého světa. Tato kniha není jen o jídle (i když se jí prolíná celou), ale je zde např. skvěle i popsáno bydlení v Londýně, zvyky a charakteristika místních lidí, fungování restaurací a v neposlední řadě trasy na celý den co po cestě vidět. V knize je plno nádherných fotek a momentek z celého města. Tuhle knihu považuji za jeden z nejlepších cestopisů o městě, co jsem kdy četl, ale samozřejmě že z mé strany je to trochu zkreslené tím, že stejně jako autorka Londýn prostě žeru ....

Když je člověk znaven Londýnem, je znaven celým životem. Protože Londýn má vše, co život dokáže nabídnout - Samuel Johnson

Londýn je jako zlozvyk, který člověk nerad ztrácí

28.01.2022 5 z 5

Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Vilém Hrach

Kniha Viléma Hracha vypráví osudy lidí, kteří pomáhali s přechodem hranic po únoru 1948 všem, kteří z různých důvodů, hlavně politických, byli nuceni opustit tuto zem. Pohnutky převaděčů byly různé ať to bylo jejich lidské či politické přesvědčení, finanční důvody, anebo boj proti komunistickému režimu. Vesměs smutné příběhy s nedobrými konci. V publikaci jsou nádherné dobové fotografie měst, vesniček či usedlostí na Šumavě odkud uprchlíci odcházeli do Německa. Rád zase někdy zavítám na mou milovanou Šumavu a navštívím aspoň některá z těchto míst.

Msta formou zákazu úředního zápisu v knize úmrtí na obecním úřadě je jednání ubohé, člověka nedůstojné a snad patří jen do minulosti. I dnes je třeba se mít na pozoru, aby třeba zítra nebo někdy pozítří nás obdobný zákaz nezaskočil. Mohlo by se pak lehce stát, že by v divadle života pro nás zbyla jen místa v poslední lavici, určená pro odsouzené k mlčení ................. pravdivá slova autora, ze kterých mrazí.

26.12.2021 5 z 5

Muzikant Muzikant Záviš (p)

V této knize od Mistra Záviše, knížete pornofolku, opět čtenář najde mnoho, nechci říct básní, ale řekněme veršovaných spojení, kdy nekonvenčně vyjadřuje svůj vztah k ženám, alkoholu a způsobu života. Je třeba knihu brát s velkým nadhledem a pokud to dokážete, tak se určitě dobře pobavíte.

Černá ruka na mě hrábla
Dobrý den jsem posel ďábla
To jsi mě ale vylekal
Tebe jsem tady nečekal
Copak satan vzkazuje mi?
Radost děláš mu na zemi

20.08.2021 5 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

Pratchett mě nikdy nezklame. Opět zábavné a velmi vtipné. Být faraonem není snadné, natož když jste v pubertě, můžete za vše co se na světě děje, lidé nemluví k vám, ale ke zlaté masce co máte na obličeji a nebo k Velkému vezírovi. Ta ukrutná nuda a trápení nad tím, proč Pí je zrovna 3,14. A přitom vy byste tolik chtěli udělat pro místní lid. Skvělá parodie na starobylý Egypt, kdy se zaručeně pobavíte.

30.07.2021 5 z 5

Když teče krev Když teče krev Stephen King

Další z povedených povídkových knih Stephena Kinga. Je na nich poznat styl, kterým se teď prezentuje, žádné staré dobré drsné horory jak dříve, ale poctivé a napínavé strašidelné příběhy. King se již nevyžívá tolik v brutalitě jako ve starších dílech, ale to nic neubírá na kvalitě těchto povídek. Velmi mě potěšil návrat Holly. Jedna malá poznámka na závěr: Steve, vím že nemáš rád Donalda Trumpa, ale cpát to do každé povídky mi přijde zbytečné. Ale aspoň že v nich zatím nechválíš Kamalu Harris.

13.06.2021 5 z 5

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu Miloš Doležal

Tři povídky o třech mužích, které spojovalo jedno, za druhé světové války se jako češi dali do služeb gestapa a měli na svědomí smrt mnoha československých občanů. Pro mě neznámý Bohuslav Bušta, krejčí z Vysočiny, Oskar Ferkl, jehož jsem měl spojeného s vypálením Lidic, ale hlavně nejznámější Karel Čurda, který jako parašutista Out Distance začal pravděpodobně ze strachu spolupracovat s gestapem a díky němu byli odhaleni parašutisté v kostele Cyrila a Metoděje. Vcelku stručně a dobře napsaná kniha, která odhaluje i pohnutky za jakých okolností a proč tito začali spolupracovat s gestapem. Nevím zda jiný národ měl tolik udavačů jako zde v Česku, ale přijde mi to snad jako národní tradice, když vidím jak toto pokračovalo za komunistů a pokračuje i dnes.

06.04.2021 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Po světové válce, kdy zůstane rozvrácená zem a jednotlivá města izolovaná, je obrovská Praha rozdělená do tří sektorů, ve které žijí lidé různých kast pochopitelně podle bohatství. Petr Vachten, bývalý policista, bere různé práce, aby se uživil. Ovšem jedna ho zavede do situace, kdy se zamotá do boje mezi mocnými vládci Prahy a jde mu holý život. František Kotleta umí skvěle nastínit postapokalyptickou Prahu vzdálené budoucnosti. Děj plný napětí a hlavně humoru, kdy hrdinové se sejdou na rozcestí ulic Romské a Daniela Landy či když na okraji Prahy blízko města, kterému se říkalo Kladno je socha kdysi nějakého hokejisty s divným účesem. Tahle kniha nemá chybu.

02.04.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Kniha o rodě, který vlastní hotýlek a předává ho generaci po generaci navzdory všem režimům a hotýlek udržuje soudržnost rodiny. Příběh ze života, kdy osudy lidí někdy změní drobnosti. Václav je člověk, který v životě dělá velké ústupky jen proto, aby zajistil štěstí a pohodu své rodině a proto i dělá rozhodnutí, na které není hrdý. Není to jednoznačně vykreslená osobnost a to je na tom to správné. Mornštajnová má příběhy, které vás nutí číst až do konce, protože chcete co nejdříve vědět jak kniha dopadne

13.09.2019 5 z 5

Asterix věštec Asterix věštec René Goscinny

Za velké bouřky do vesničky zavítá věštec, jehož kouzlu podlehnou kromě Asterixe všichni obyvatelé a bezmezně věří jeho předpovědím. Má opravdu tyto vyjmečné schopnosti anebo je to jen podvodník? To postupně zjistí nejen galové, ale i římané z nedaleké posádky. Další příběh plný skvělého humoru a výborných hlášek.

08.08.2024 5 z 5

Pražský tanec smrti Pražský tanec smrti Olga Von Barényiová

Pražský tanec smrti je příběh několika lidí, kteří se snaží v revoluční době přežít a opustit Prahu. Když vypukne pražské povstání a nastane tanec smrti nejen pro německé muže, ženy, děti, ale paradoxně i přeživší židovské občany či ty, kteří se národním gardistům jakkoliv znelíbí. Revoluce si nevybírá a pohlcuje všechny. Nikdo si není jistý svým životem a dostat se z Prahy je nadlidský úkol. Olga Barényiová v této knize vylíčila pražskou revoluci, která propukla v květnových dnech roku 1945 se všemi hrůzami, které v té době zažila a viděla. Po literární stránce není tato kniha zas až tak skvělá, ovšem to nesnižuje její historické svědectví.

"Tys tu malou holku nechtěl zabít, tu od toho gestapáka, a oni... " ukáže prstem na dveře. Brali kojence za nohy jako kočky a tak dlouho jim mlátili hlavama o zeď - před očima matek. Nezbylo nic než kaše. Ptám se tě šéfe, co nám udělali německý kojenci? Byli snad taky u gestapa nebo v SS?

Můžeme vést spor, zda je tato kniha pravdivým svědectvím té doby, zda autorka tyto své vzpomínky nezveličila. Mě přijde, že český národ se vždy staví do role utiskovaných, vždy pronásledovaných, kterým je vždy ubližováno a oni sami jsou ti nevinní beránci. O tom, že zde němci šest let vraždili české obyvatelstvo nemůže být řeči, ale je nutno si přiznat, že češi po válce se dopouštěli obrovských zvěrstev ať to bylo 31. července 1945 v Ústí nad Labem nebo např. 18. června 1945 na Švédských šancích. A pokud toto spáchali češi, nedělám si iluze o pražském povstání.

03.08.2024 4 z 5