n.ezn.amy n.ezn.amy komentáře u knih

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Ve čtvrtém díle, který je oproti předchozím trochu netradiční, se vrátíme na Zem, kde Arthur Dent se zamiluje a prožívá milostný románek. Opět skvělý britský humor, který Douglas Adams dávkuje postupně. A co ten maniodepresivní robot Marvin? To si radši přečtěte.

17.08.2021 5 z 5

Chlapec Edgar navštíví svého strýce ve starobylém domě, který je ponurý, chladný, plný tajemných zvuků a ve kterém žije ještě podivný sluha. Strýc chlapci vypravuje strašidelné příběhy, které se vážou k různým předmětům v pokoji. Z počátku jsem se domníval, že to budou je lehce strašidelné příběhy pro děti, ale z těchto příběhů bude lehce mrazit i dospělé a závěr knihy mě naprosto dostal. Za mě velice překvapivě dobrá kniha.

17.07.2021 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Třetí díl bláznivé pentalogie, kdy tentokrát Arthur Dent musí zachránit vesmír. V tomto díle možná trochu ubylo toho humoru co v předchozích knihách, ale zase je zde propracovanější děj, který se velmi dobře čte. Takže nepropadejte panice a vyražte na dobrodružství ať pochopíte smysl života, vesmíru a vůbec

30.06.2021 5 z 5

Hellraiser (dvě povídky) Hellraiser (dvě povídky) Clive Barker

Manželé Cottonovi se nastěhují do starého domu, kde naleznou na půdě důkaz, že zde kdysi pobýval Larryho nezvěstný bratr Frank. Oba dva netuší, že Frank se spojil s peklem a navrátit na zem ho může krev prolitá na podlahu a díky tomu na svět přichází děsivá monstra a s nimi spousta krve a násilí. Druhá povídka už je o něco slabší, ale přesto celkový dojem z knihy je skvělý, tohle je opravdu ta pravá hororová knížka, hodně brutální, kdy z četby máte opravdu mrazivý pocit.

28.06.2021 5 z 5

SS: Krví nasáklá zem SS: Krví nasáklá zem Gordon Williamson

Publikace, která se zabývá obecně jednotkami SS od jejich vzniku, výcviku až po nasazení jak na východní tak západní frontě. Psaná vcelku nezaujatě, popis největších bitev a doplnění dobovými fotkami. Přijde mi jako vhodná k doplnění ke knihám např. Ruperta Butlera, kde rozebírá jednotlivé divize a srovnání popisu té které události.

09.06.2021 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Třetí díl ságy o Nadaci obsahuje dvě povídky, kdy v první Mezek pátrá po Druhé nadaci a dojde k mentálnímu souboji, což bylo velmi zajímavě popsáno a moc mě bavilo. Ve druhé povídce se dál pátrá po Druhé nadaci až dojde k další válce. Tahle sága mě obrovsky baví, ač zde není nějaká velká akce od začátku do konce, ale spíš klidné a logické řešení nastalých problémů.

03.06.2021 5 z 5

Johnny si vzal pušku Johnny si vzal pušku Dalton Trumbo

Joe Bonham je povolán do armády, aby odešel bojovat v první světové válce a na sklonku války je v zákopu zasažen granátem. Přijde o ruce, nohy a část obličeje, ohluchne a oslepne, ale přesto dál žije na nemocničním lůžku, kde v myšlenkách se vrací do doby, kdy byl šťastný se svou rodinou, svou přítelkyní a snaží se dorozumět se svým okolím vyťukáváním morseovky hlavou. Pochopí okolí, že se s nimi snaží komunikovat anebo to budou brát jako akt šílenství? Otřesný příběh nemohoucího člověka, který ví, že každá válka je naprosto zbytečná a nikdy nepřinese kýžený efekt míru do budoucna .....

Všichni ti, co umírali, mysleli tedy na demokracii, volnost, svobodu, čest, bezpečný domov, na prapor s pruhy a hvězdami, který bude vlát navěky? Máte setsakramentskou pravdu, na nic takového nemysleli.

23.05.2021 5 z 5

Moje probuzení Moje probuzení David Duke

Memoáry a myšlenky bývalého člena Sněmovny reprezentantů a bývalého vůdce Ku-kux-klanu. Prezentuje zde své názory na politiku, rasovou otázku hlavně ve Spojených státech. Nebojí se říkat své názory na rovinu a pokud toto dílo čtete bez předsudků, musíte mu v mnoha ohledech dát za pravdu. Pochopitelně je to trochu propagandistická kniha, ale pokud to dáte do dnešních souvislostí, tak některé jeho předpovědi se vyplnily. Musím říct, že se mi osobně kniha líbila

07.05.2021 5 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Pratchett byl geniální spisovatel v tom, jak krásně dokázal propojit fantasy s realitou. V Ankh-Morporku přicházejí na svět první noviny Ankh-Morporská kometa, který edituje Mikuláš ze Slova a díky tomu není o skandály nouze, protože některá tajemství mají zůstat skryta a ne o nich psát, aby o tom věděli všichni. A když k tomu ještě začne do novin fotit upír Otto, tak i vše může být zdokumentováno na fotografiích. O napětí a hlavně velkém humoru zde není nouze. Všichni ankhmorporští občané jsou jako občané naší země, naprosto věřit všemu co se napíše do novin, protože když je to napsané, tak to musí být PRAVDA

25.03.2021 5 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

V budoucnu ovládnou Zemi a velkou část vesmíru muslimové a ostatní národy žijí rozmístěny na různých planetách. Daniel Kalandra je pašerák, který obchoduje s každým a se svou lodí pašuje vše na čem se dá vydělat. Ovšem shodou okolností se dostane do celosvětového konfliktu mezi mocnostmi a osud nemuslimských planet je nakonec v jeho rukou. Kniha se čte opravdu svižně a jako ostatní "kotletovky" je to jedná velká akce, od které se neodtrhnete. Velký boj mezi muslimy, rusy, američany a pochopitelně židy v pozadí.

14.03.2021 4 z 5

Z Buicku 8 Z Buicku 8 Stephen King

Když pensylvánští státní policisté objeví opuštěný Buick Roadmaster u čerpací stanice, odvezou ho na svou základnu, neboť majitel vozu zmizel. Začnou jej ze zvědavosti zkoumat a zjistí, že kufr a dveře do vozu jsou ovšem vstup do jiné dimenze a tvorové z těchto dimenzí nejsou zrovna přívětivý. Originální příběh, který ukazuje na lidskou vlastnost a to poznání nepoznaného, neboť rozluštit tajemství je někdy obrovská touha, která vás ovšem může někdy stát život

13.03.2021 4 z 5

Revival Revival Stephen King

V šedesátých letech přijede do města kněz, který ihned získá oblibu mezi místním obyvatelstvem a hlavně chlapcem Jamie Mortonem, pro svou milou povahu. Ovšem po nehodě, kdy zemře jeho žena při kázání prokleje boha a odejde. Po letech se oba setkají a vše směřuje tragickému závěru. King prostě umí napsat tu správnou atmosféru 60. let, vždy mě díky tomu vtáhne do děje a člověk vidí to malé ospalé městečko, kostel, staré dobré americké káry. Tohle na jeho psaní obrovsky oceňuji. Můžeme namítnout, že prostě jeho styl psaní už není takový co byl před třiceti lety, ale člověk se mění a s ním i styl jeho psaní. Přesto za mě pořád skvěle odvedená práce

01.01.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Cintra je zničená Nilfgaardem a princezna Ciri na útěku jako poslední dědic království. Geralt musí splnit slib, aby Ciri ochránil. První část (pokud nepočítám dvě povídkové knihy před tím) fantastického fantasy románu, kdy osud království Cintry záleží na schopnosti zaklínače ochránit princeznu a krásné čarodějky Yennefer, které musí naučit Ciri něco ze svého umění. Napínavá kniha, která nadchne všechny milovníky fantasy románů a donutí je rychle přejít na další pokračování.

27.11.2020 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Pro mě výborně sepsaná kniha řeckých bájí a pověstí, kdy o osudech lidí rozhodovali pouze a jen Bohové, dobrodružství hrdinů jako byl Herkules, Prométheus, Iason a jeho cesta za zlatým rounem a hlavně Odysseus a jeho dlouhý návrat od Troje k domovu. Krásné příběhy o Filemonovi a Baucis nebo Midasovi. A když se dnes člověk setká s přirovnáními, pak díky tomu víc ví co jsou vlastně tantalova muka či sisyfovská práce.

11.05.2020 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Výborné postapo, kdy skupinka lidí náhodně přežije výbuch atomové bomby, jejich snaha o další přežití a boj o holý život. Svět se pomalu vrátil do středověku a je třeba se vrátit ke kořenům lidského žití. Stejně jako nečekaný závěr knihy, kdy si člověk uvědomí sílu dnešního lékařství, které bere za samozřejmost

07.12.2019 5 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Moc pěkná kniha od pro mě nádherné a vtipné ženy a výborné herečky, které se v této knize nebála citlivých témat a ač třeba možná neřekla úplně vše, přesto prožila život naplno.

08.12.2018 5 z 5

Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl Gottwaldovy oprátky - Poslední adresa Cejl Luděk Navara

Osm příběhů z padesátých let o těch, kteří se nesmířili s komunistickou diktaturou a postavili se tomuto odpornému režimu a bohužel za to zaplatili cenu nejvyšší na poslední zastávce v Brně na Cejlu. Skvělá kniha, která by měla sloužit jako podklad ve školách, aby se všichni dozvěděli co byli komunisti zač a jak ničili celé rodiny a jejich osudy. Jména Leopolda Doležela, Františka Dvořáka či Jaromíra Vrby a mnohých dalších by neměly být nikdy zapomenuty. Tato kniha je hodně depresivní a smutná, připomíná svědomí tohoto národa, který v padesátých letech zvolil do čela státu komunisty, který poté rozpoutali vůči vlastním občanům tyranii. Připomínejme si co jsou zač a nevěřme, že i ti dnešní nejsou jako byli ti oni.

07.09.2024 5 z 5

Asterix gladiátorem Asterix gladiátorem René Goscinny

Prefekt Galie unese Trubadixe do Říma jako dárek Caesarovi, aby bojoval v aréně jako gladiátor. Asterix s Obelixem vyrazí na záchranou misi, protože ví, že by Trubadix v aréně nepřežil. A tak oba poznávají Řím, jeho památky, způsob života a bydlení římanů, jejich oblíbené lázně, ale hlavně je nutno rychle zachránit Trubadixe. Na těchto příbězích mám rád narážky na historické události a hlavně humor a vtip, které se prolínají celým příběhem.

Ten Brutus, ten Brutus ... s tím ničemou budou ještě potíže
V dějepise se dovíte, jak měl Caesar v této předpovědi pravdu.

13.06.2024 5 z 5

Velká encyklopedia - Basketbal Velká encyklopedia - Basketbal Ron Smith

Další ze zajímavých encyklopedií, které se tentokrát věnuje nejslavnější basketbalové soutěže americké NBA. Najdete zde vše od počátku založení organizace až po rok 1998, statistiky všech sezon, nejslavnější hráče, včetně hromady fotek. Výborná kniha, kterou ocení fanoušci basketbalu, kteří ocení informace o legendách Wiltu Chamberleinovi, Johnu Havlicekovi, Larry Birdovi, Michaelu Johnsonovi, Scottie Pipenovi a hlavně fenomenálnímu Michaelu Jordanovi. Jediné co mohu vytknout jsou u některých fotek nepřesné popisky, ale to je pouhý detail. Za mě skvělá kniha

23.11.2022 5 z 5

Shon'jir Shon'jir Carolyn Janice Cherryh

Druhý díl serie Stárnoucí slunce. Duncan dostane za úkol zachránit poslední dva mri, dívku, která je předurčená k vládnutí této civilizaci a jejího osobního strážce. Spolu s nimi se vydává na cestu k jejich domovské planetě. Duncan se pomalu povahově mění z člověka na bojovníka mri. Kniha není vůbec špatná, ovšem některé pasáže byly dlouhé a únavné, kdy se těžko překousávaly. I přesto mě kniha bavila.

26.10.2022 4 z 5