nela3812 nela3812 komentáře u knih

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Příběh je opravdová oddechovka. Nečekala jsem velký zamilovaný příběh, co téměř neodpovídá reálnému životu. Naopak více než romantický příběh je v knize popsán současný stav seznamování na internetu a samotný vliv internetu do našich životů. Tento "vedlejší" příběh má čtenářům více co říct a opravdu odpovídá reálným zážitkům.

Doporučuji knížku jako oddechové čtení, které se příliš nevzdaluje reálnému životu. Příběh vás nenutí hloubat nad hlavní myšlenkou a příjemným způsobem podává realitu dnešního života.

15.01.2021 3 z 5

Odešla do tmy Odešla do tmy Claire Douglas

Pomalejší začátek? Rozhodně ano, a pravděpodobně to budou skloňovat úplně všichni čtenáři. Když se příběh dlouho nerozjížděl, začínala jsem mít obavy, že to bude propadák. Ale vyplatí se být trpělivý a pár desítek stran počkat. Konkrétně více jak 100 stran. Zdá se to být hodně, ale přestože se nic neděje, autorka píše velmi čtivě a dokáže vás u knihy udržet. Příběh, který poté následuje vám dozajista vezme dech. Skvěle propracovaný, napínavý a donutí vás vytvářet spoustu teorií. Přesně tak to mám u thrillerů ráda!

Příběh je rozdělen do několika pohledů a časových linek. Vše je pěkně označeno a nevzniká zbytečný chaos při snaze o orientaci. A právě díky těmto skokům je příběh od 1/3 svižnější a vytváří skvělé napětí. Autorka si umí skvěle pohrát jak s postavami, tak s myslí čtenáře.

V čele příběhu stojí novinářka Jess, s lehce bláznivým módním stylem a vazbami, které by jí každý novinář mohl závidět. Maličko jsem bojovala s její backstory, a od toho se odvíjejícím charakterem. Mám pocit, že nám autorka házela dost nepravděpodobné střípky minulosti, a nic pořádného se z toho vyčíst nedalo. Dlouho jsem si s k ní hledala vztah, ale nakonec mi do celkové atmosféry příběhu perfektně sedla. Není tolik výrazná, ale za to je odhodlaná odhalit pravdu - a to mě bavilo.

Nesmím opomenout ani ostatní postavy - Floru, Heather, Margot - které taky nepatří mezi nejvýrazněšjí postavy, co v příbězích potkáte. Ale! Jsou to přesně ty hořko/sladké charaktery, které thrillery potřebují. Za celou dobu jsem nevěděla, zda jim fandit nebo ne. Chvíli jsem jejich rozhodnutí chápala, abych nad tím následně kroutila hlavou. Naprosto perfektní!

Příběh určitě doporučuji, jen se pro začátek obrňte trochou trpělivosti!

20.08.2024 4 z 5

Přestaň mi lhát Přestaň mi lhát Andrea Contos

Po dočtení mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi líbí, jak příběh vyvrcholil, jak autorka pojala vyprávění a co bylo středobodem všech problémů. Na druhou stranu mě však nepohltilo tempo a způsob vyprávění.

Nora a Sophie jsou velmi zajímavé hlavní postavy. Naprosto protichůdné charaktery s rozdílnými zájmy. V příběhu obě seděly skvěle, ačkoliv bych ráda viděla větší škálu emocí nebo barevnost charakterů. V tomto ohledu bylo vše až příliš přímočaré. Ani nejmenší odchylky od stereotypu a zajetých kolejí. Musím ale ocenit, že si nic nenechaly pro sebe, a dokázaly si říct o pomoc přátel - zbožňuji uvědomělé hlavní hrdiny!

Zmizení, které se odehrálo, máme možnost sledovat v minulosti a přítomnosti zároveň. Minulostí nás provází Nora, starší ze sester, která postupně odhaluje zpočátku velmi stupidní problém. Zatímco Sophie v přítomnosti hledá důkazy k onomu zmizení. Přiznám se, že pro mě bylo zpočátku opravdu složité sledovat proplétání jednotlivých linek a jejich posuny v rámci času. Zpětně musím usoudit, že to bylo hezky zamotané, ale možná až zbytečně moc zahalené.

Vyprávění je hodně pomalé. Často se zde motáme v myšlenkách hlavních hrdinek, které se bohužel opakovaně vrací ke stejným situacím. Po nějaké době to začne být velmi otravné, nudné a nežádoucí. Vzbuzovalo to ve mě dojem psychothrilleru, ale pro jeho dokonalost mi chybělo svižnější tempo a mrazivější atmosféra. Ale nemohu popřít, že by zde nebyla ani jedna mrazivá scéna. Naopak, několikrát mají hlavní hrdinky "namále" a situace z běžného života se vyvíjejí nanejvýš děsivě. Autorka několikrát dokázala opravdu překvapit.

Nějaké mouchy jsem sice našla, ale celkově jsem si čtení užila. Příběh moc ráda doporučím dál :) Mohl by se líbit čtenářům Návodu na vraždu - má to podobný vibe :)

Hodnocení: 3,5/5

25.06.2024 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Pokračování Smrtky pro mě bylo velkým těšením i strachem. Co když už to nebude tak dobré? Ale ono to bylo ještě lepší! Jakmile svět poznáte, je mnohem jednodušší se v něm orientovat a naplno si užít všechno, co se uvnitř děje.

Začátek příběhu je opět pomalejší, ale nemohu tvrdit, že bych se nudila. Naopak jsem měla možnost připomenout si stěžejní body příběhu z předchozího dílu. Autor nám svět ukazuje postupně, a v očích čtenáře/posluchače se tak postupně rozrůstá. Cením si toho, že díky tomu máme prostor vše zpracovat a nevytvářet si v hlavě zbytečné zmatky. Pomalejší startovní tempo nám bohatě vynahradí v druhé polovině příběhu, kde je připraven nejeden zvrat či šokující odhalení. Baví mě, jakým směrem příběh míří, a že se stále odvíjí nepředvídatelným tempem i směrem.

Narůstá nám počet postav o další smrtky a vedlejší lidské postavy. Obdivuji autora, že i přes takové množství zvládá všechny přiblížit a přitom se nemusí hrabat v jejich rozsáhlé minulosti. Minule mi chyběli hlubší emoce u všech postav, které se v příběhu objevují. Tentokrát už na povrch začínají emoce vystrkovat růžky, a my si tak k postavám můžeme najít bližší vztah.

Také můžeme blíže poznat "postavu" Nimba, který se v prvním díle zdál jako dobrotivec a zachránce světa. Během poslechu druhého dílu mnou rezonovali naprosto odlišné a především protichůdné pocity. Nimbus není superhrdina, ale taky padouch (když na to přijde). Má neskutečnou moc, kterou se nebojí použít, nehledě na následky. A já ho za to žeru! Neskutečně si mě získal tím, že není jen černý nebo bílý. Lidem se podobá mnohem více, než bych řekla na samém začátku.

PS: Kdo proboha končí knihu slovy "Musíme si promluvit?"
Pokračování nepočká, jdu se na něj vrhnout okamžitě! Tato série mě baví!

Hodnocení: 5/5
Audio: 4/5 (odlišit dva vybrané hlasy bylo těžší, jsou si až moc podobné)

06.06.2024 5 z 5

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Třetí díl série, stejné prostředí, jiní hlavní hrdinové. Měla jsem obavy, zda autorka dokáže udržet laťku nastavenou předchozími díly a byla jsem velmi mile překvapena. Jedná se o další jednohubku ze světa rugby, se kterou určitě nešlápnete vedle.

Yum Yum je takový malý čertík v krabičce, je správně střelená, sympatická a neuvěřitelně talentovaná. Talentovaný je i její protějšek Henry, který se může pyšnit velkým charismatem a gentlemanskou povahou. Společně vytváří neuvěřitelně zábavný pár, který bych si klidně dokázala představit jen na přátelské úrovni. Chemie mi mezi nimi nefungovala. Nemyslím si, že všechny páry ze série musí končit vztahem a láskou na celý život. A právě tohle by byl ten případ. Zkusili by to, nevyšlo by to a stejně by společně byli úžasní.

Autorka se v tomto díle pouští do chatrných základů japonské rodiny a jejich tradiční výchovy. Téma pojala velmi dobře, ale nebála bych se jít ještě více do hloubky, a ještě více tak hlavním hrdinům zavařit. Úskalí japonské výchovy by tak opravdu vyniklo. Pouze jedna scéna se opravdu věnuje extrémnímu střetu Henryho a Yum Yum s japonskou kulturou a právě tato scéna mi přišla natolik mimo, že bych jí klidně vyškrtla. Celou situaci jsme viděli za dvou pohledů, ale ani jeden mi pořádně neosvětlil otázky proč, kdo a kam tím míří?!

Celkově se jedná o pohodové a především oddechové čtení, které hravě zvládnete za jediný den. Autorka má čtivý a poutavý styl vyprávění. U čtení jsem si příjemně odpočinula a ačkoliv se autorka drží nastavené laťky, hodnotím tentokrát trochu níže. V předchozích dílech jsem si chemii mezi hlavními hrdiny uvědomovala mnohem více a stejně tak svět rugby a vybranou problematiku.

Hodnocení: 3,5/5

09.04.2024 3 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Moje první kniha od autorky pro mě byla velmi příjemným překvapením. Od první strany mě pohltil zajímavý námět a svižný děj, díky čemuž jsem knihu přečetla za jediný den. S napětím jsem hltala každý řádek, ale i přesto si k celkovému pojetí neodpustím několik výhrad.

Příběh bych určitě nezařadila mezi horory, ale svým námětem se dost přibližuje psychologickým thrillerům. Pro oba zmíněné žánry je bohužel příběh až příliš stručný a postrádá detaily, které by čtenáři vtáhli do děje. Nedostáváme odpovědi na zcela základní otázky ohledně fungování městečka. Během čtení tak vyvstává nejen spoustu otázek, ale také nesrovnalostí. Nebála bych se přidat několik stran navíc a trochu té omáčky okolo, aby mohl čtenář načerpat atmosféru města a pochopit jeho pravidla.

Napětí by se od první strany dalo krájet. Jakmile však autorka začne přeskakovat v čase, napětí a zvědavost čtenáře se ještě stupňují. Nemohla jsem se odtrhnout a městečko mě pohltilo, včetně všech svých obyvatel. Bylo jich opravdu hodně, ale charakterově se dali celkem dobře rozlišit a mám pocit, že si každého z nich dokážu živě představit. Tady jsem ale trochu bojovala s tím, jak byli všichni tajemní – pořád mluvili o tom, že se něco děje, ale bylo to jen opakování stejných frází dokola. Atmosféru to sice krásně vykresluje, ale děj to nikam neposouvá. Až na několika posledních stranách se od jedné z vedlejších postav dozvídáme vyvrcholení celé zápletky. Je to až příliš rychle vyeskalované a utnuté.

No a nakonec hlavní hrdinka. Fandila jsem jí, a také jejímu skeptickému smýšlení. Ačkoliv se vrhla po hlavě do projektu, kterému evidentně vůbec nerozuměla, dokázala si zachovat klidnou hlavu. Nenechala se strhnout davem, ačkoliv jí vše servírovali na zlatém podnose. Měla vše, co by si jen mohla přát a o čem celý život snila, ale tušila že to stejně není to pravé. Velké sympatie, které však autorka opět velmi rychle utíná v závěru knihy.

Líbí se mi otevřený konec, který nabádá k zamyšlení nad účelem a funkcí celého městečka.

Hodnocení: 3/5

14.03.2024 3 z 5

Modrá čarodějka Modrá čarodějka Alane Adams

Cílovou skupinou tohoto příběhu jsou čtenáři kolem 9ti let, mezi které už několik let opravdu nespadám. I tak jsem si příběh užila a vrátilo mě to zpět do dětských let, kdy jsem po podobných příbězích vždy sáhla moc ráda. Příběh byl napínavý a obsahoval to až překvapivě mnoho zvratů, což je u knih pro takto mladé čtenáře neobvyklé.

Svět je jednodušší, ale ději to nijak neublížilo. Naopak je velmi nepředvídatelný. Některé scény zdánlivě připomínají HP a jde zde možná vidět lehká inspirace touto sérií, takže pro fanoušky určitě "musthave" kousek. Ocenila jsem také jednoduché, ale nápadité názvy zvířat či předmětů ve škole. Na tak jednoduchý svět je zde ale až příliš mnoho postav, což by především u mladších čtenářů, mohlo být trochu chaotické. Abigail a Hugo jsou však velmi sympatičtí a tvoří opravdu milou dvojici, které budete fandit od prvních stran. Oba jsou tak trochu pátým kolem u vozu, hledají své místo na světě a nacházejí přátelství na celý život.

Nebála bych se přidat do příběhu více stránek a vyplnit prázdná místa mezi rozhovory nebo scénami. Chyběl mi zde detailnější popis různých situací či míst. Často je vyprávění až příliš strohé a chybí mu barvitost, která čtenáře ještě o něco více vtáhne do děje. Tento nedostatek lehce kompenzují drobné ilustrace, kterých je v knize nemalé množství.

Celkově jsem však velmi mile překvapena a příběh určitě doporučím. Nejen pro mladší čtenáře, ale i pro ty větší, kteří si chtějí odpočinout a vypnout tíživé myšlenky.

28.02.2024 4 z 5

Schovávaná Schovávaná Tereza Herzogová

Ačkoliv jsem byla zpočátku skeptická, vyklubal se z toho čtivý a oddechový příběh. Doporučuji vydržet a knihu neodkládat. Tempo příběhu je opravdu pomalejší, ale věřím že vás příběh chytne. Autorka umí opravdu krásně vyprávět a popisovat.

Příběh je pomalejší a nelze v něm očekávat šokující zvraty. Ale ani hádky či zbytečně vyeskalované situace - což já osobně vítám. Ocenila bych však nějaký WAU efekt, nějaké hlubší poslání, aby příběh předal i nějakou myšlenku navíc. Jinak je to "jen" oddechové čtení, u kterého si sice odpočinete, ale dlouhodobě vám v hlavě neuvázne.

Příběh se točí hned kolem několika charakterově velmi rozdílných postav. Bylo zajímavé sledovat, jak se vzájemně doplňují a jak si i přes velké věkové rozdíly předávají různé rady, zkušenosti a pod. Osobně jsem si oblíbila především rodiče Šárky, protože kolem nich bylo největší "drama" a příběh se mi, po jejich objevení na scéně, zdál nejzajímavější. Skvělá je také sklerotická babička nebo kousavý profesor Chroust. Věřím, že svého favorita si zda nejde každý. Není nouze o radost, smutek a ani několik zajímavých podnětů k zamyšlení, se kterými nejčastěji přichází profesor Ivan.

Vztah Šárky a Ivana mi byl nesympatický a upřímně bych zde ocenila větší hloubku emocí, abych jim to byla schopná uvěřit. Velký věkový rozdíl je jedna věc, která nejspíše šokuje dost čtenářů, ale příliš spolu nemluvili a popis emocí taky zaostával - což je u hlavní dějové linky velká škoda.

Největší plus je reálný odraz celého příběhu. Působí velmi skutečně. Sama jsem několikrát nabila dojmu, že by se přesně takové situace mohly odehrát - stačilo by jen otevřít dveře. Celkově musím toto příjemné a oddechové čtení opravdu doporučit. autorka má skvělou volbu slov a ještě lepší skladbu vět. Příběh přečtete raz dva, ani nevíte jak!

07.02.2024 4 z 5

(Bez)vadní (Bez)vadní Marta Łabęcka

Tento příběh, ačkoliv také zpracovává traumata z minulosti, byl pohlazením po duši. Příběh bych přečetla téměř jedním dechem, ale opravdu se mi nechtělo loučit a dávkovala jsem si ho po pár stránkách na několik dní. Dlouho mě žádný román, s romantickým nádechem, tolik neoslovil.

Autorka příběh vypráví skrze sympatické a charismatické postavy Jose a Chase, které si zamilujete od první strany. Zaujala mě na nich především schopnost komunikace a řešení problémů tváří v tvář. Občas sice ujedou a něco zbytečně vyeskaluje, ale jinak je to velmi rozumný pár, který si uměl promluvit. A jestli něco můžu, tak je to upřímnost, komunikace a respektování druhého. To vše vám i ve svém mladém věku ukážou. Nejde si je nezamilovat.

Kromě Jose A Chase je zde také několik vedlejších postav, které příběhu dodávají potřebnou jiskru, spád a zajímavé zvraty. Rozhodně si i oni získají vaše sympatie. Jsou energičtí, vtipní a neuvěřitelně soudržní a přátelští. Opravdu skvělá parta přátel, ačkoliv pochází z různých světů a mají za sebou různé příběhy. to spojení je odzbrojující a pohlcující.

Příběh hezky plyne a z velké části, až na několik zvratů a těžká témata, je to krásný feel good příběh. Emocemi je nabitý na každé stránce. Asi je těžké uvěřit, že si můžete užít čtení s pohlazením an duši, když se v příběhu odráží drogy, alkohol, nevěry či špatné vztahy a násilí. Je těžké to popsat, proto nejlépe uděláte, když si příběh sami přečtete a já slibuji, že nebudete litovat. Nahoru a dolů společně s hlavními hrdiny. Ale po dočtení vás příběh opravdu zahřeje na srdci.

Hodnocení: 4,5/5

17.01.2024 4 z 5

Dívka, kterou spolklo moře Dívka, kterou spolklo moře Axie Oh

Mytologie, moře a draci to já prostě můžu! Ale tento příběh mi bohužel ani trochu nevzal dech, ačkoliv slibuje opravdu zajímavou zápletku a magické prostředí podvodního světa.

V příběhu mi velmi chyběla jakákoliv gradace děje a nějaký určený směr. Často mi to přišlo jako chas náhodných problémů, situací a myšlenek, které nevedou ke stejnému cíli. Rozuzlení celé zápletky přišlo jako blesk z čistého nebe a ač to na první pohled vypadá zajímavě, do celkové konceptu mi to úplně nesedlo. Závěrem to však autorka trochu vylepšila, když přišlo kýžené napětí a překvapivý konec.

Postavy jsou nijaké? Neoslovila mě ani jediná, protože nám autorka neukázala jejich charaktery. To co jsme z nich měli možnost vidět se bohužel velmi podobalo i ostatním postavám. Velmi všeobecné rysy, nic konkrétního či výjimečného.

Čas od času mají některé postavy zajímavé myšlenky a vypráví krásné příběhy, které mě oslovili. Bohužel to často vypadlo z úst někomu, ke komu se to nehodilo a nebo nebyla vhodná situace. Jak jsem již viděla v jiných recenzích a souhlasím - moudra jsou tu sice zajímavá, ale velmi natlačená na sílu. Jakoby snad sama autorka vlastnímu příběhu nevěřila a snažila se mu přidat hodnotu tímto způsobem.

poslední bod - prostředí. Krásné podvodní město, o kterém však víme plné minimum. Z toho mála, o co se autorka podělila jsem sice cítila neskutečné kouzlo, ale mrzí mě, že nám toho neukázala více. Nepodělila se s a námi o detaily, historii, rozsah....ráda bych toho věděla mnohem více. :)

Hodnocení: 2,5/5

05.01.2024 2 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Díky krátkým kapitolám a rychlému střídání úhlu pohledu, mi příběh přímo utíkal před očima. Velkou zásluhu na tom mají také sympatičtí hlavní hrdinové, díky jejichž rychlé dedukci, má příběh velmi svižné tempo a spád.

Vyprávěním jsem byla okamžitě vtažena do příběhu a autorka rozhodně neztrácí čas, když nás seznamuje s minulostí hrdinů a aktuálním případem. Jednalo se o pátrání po pohřešované dívce, při kterém jsem zvládla vytvořit nespočet různých teorií, narozdíl od našich detektivů. Ti šli nějakým záhadným způsobem rovnou k věci a nevymýšleli fantasktní teorie jako já. Nakonec to bylo zamotanější než jsem si myslela a upřímně doteď nevím jaké straně příběhu věřit. Až tak manipulativní dopady to mělo.

Upřímně jsem jen doufala, že vedle hlavního případu, se ztracenou dívkou, bude probíhat také vyšetřování z života hlavních hrdinů. Oba si nesou nějaké křivdy a kromě malé zmínky na začátku a na konci, o tom nevíme vůbec nic. Provázanost s jejich minulostí mi tam chyběla. Věřím ale, že v pokračování této série se dozvíme více právě o těchto dvou případech.

Hodnotím 4/5
Za knihu k recenzi děkuji Albatrosmedia (spolupráce)

20.11.2023 4 z 5

Její třešničky Její třešničky Penelope Bloom

Když nad tím tak přemýšlím, nechápu, jak je možné, že Jeho banán ode mě dostal 4/5 a tomuhle dávám stěží 2/5 možná ani to ne. Nejspíš to nepřišlo ve správnou chvíli nebo jsem za ten rok změnila nároky na oddechové čtení.

Autorčin styl psaní je velmi čtivý. Děj i dialogy ubíhají před očima a knížku hravě zvládnete přečíst za jeden den či jedno upršené odpoledne. Tentokrát mi však přišlo, že je příběh plný naprosto hloupých a tragikomických narážek, které nejsou vtipné ani originální. Chybí zde zajímavé dialogy, vtipné situace nebo jakákoliv zajímavá zápletka. Děj negraduje a spíše tak nějak existuje v čase.

Postavy tohoto příběhu jsou ploché, za celých 220 stran je nestihneme poznat a defacto známe jen jejich povolání. Na čem vlastně stojí jejich vztah netuším. Chybí popisy: jiskření, rozvoje vztahuprostě čehokoliv, co se mezi nimi děje. Když už jim vidíme do hlavy, nedozvíme se vůbec nic o jejich tajných pohnutkách a myšlenkách. Tenhle páreček se prostě najednou stane, a to je od romantické knihy sakra málo. Čtenáři romantiky chtějí detaily! Ty pikantní i ty smutné!

První díl série mě bavil mnohem více a mám pocit, že v něm autorka vyčerpala své nápady. Tuším, že v dalších dílech se bude děj, postavy, a především vtipy opakovat. Upřímně nejsem typ na jeden příběh v různých kabátcích, takže vám tuto knihu nedoporučím.

Hodnocení 2/5

13.09.2023 2 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Konec. Tolik jsem se těšila, a když už je to konečně tady, přála bych si ještě pár stránek navíc. S tímto světem se budu loučit s opravdu těžkým srdcem. Ačkoliv byla naše hlavní hrdinka Kiva chvílemi na pěst, všechny okolo ní si nešlo než zamilovat (až na pár jedinců). To stejné platí i pro samotný svět a celou zápletku. Dlouho si mě žádná série nezískala tolik, jako právě Ranhojička.

V posledním díle sledujeme vyvrcholení celé zápletky a ani chvíli zde není nuda. Po dvou naprosto nadupaných dílech jsem si říkala, že autorka již nemá s čím přijít, nemá kde vytvořit nové zvraty a jak jsem se spletla! Příběh jsem hltala od rána do večera a každou volnou chvíli se k němu vracela. Akce, láska, drama, tajemství, napětívšechno to tam bylo! Autorka po celou dobu drží nastavenou laťku, a nehodlá se jí pustit.

Tento svět patří mezi jedny z jednodušších a právě to bude jedno z jeho hlavních kouzel! Zvládne se v něm i v postavách zorientovat i začátečník ve fantasy literatuře. I přes svou prvotní jednoduchost se však může pyšnit skvěle vykreslenými detaily a promyšlenými zákoutími, mezi která patří především Zalindov. Může člověk milovat vězení? Po dočtení této série rozhodně ano!

Série, v níž budete doslova dýchat, žít, milovat i nenávidět za hlavní hrdiny. Série, ve které se zamilujete do prostředí vězení i mnoha království. Série, které vám srdce rozcupuje na malé kousky a mozek totální odpálí. Pokud opravdu uvažujete o nějaké fantasy sérii, musí to být právě tato!

Děkuji za fenomenální konec série. V tom nejlepším se má přestat, ačkoliv se loučím s těžkým srdcem, tak je ten správný čas. Možná jen pár stránek navíc, hm? Doufám, že se v budoucnu od autorky dočkáme další série, která nás pohltí.

28.08.2023 5 z 5

Ta z katovny Ta z katovny Diana Štelová

Ačkoliv se jedná o poměrně krátký příběh, zvládla autorka na 240 stranách vytvořit skvělou ponurou atmosféru, ze které mrazí. Horové to určitě není, ale pro podzimní večery je to pochmurne a tajuplné více než dost.

Příběh je od samého začátku napínavý a čtenář okamžitě vstupuje do rozjetého vlaku směrem do minulosti. Kde se setkává s nelehkým příběhem Celestýny. Po celou dobu se příběh zajímavě vyvíjel a gradoval, ale ke konci mi tato dějová linka přišla příliš rychle utnutá. Z ničeho nic byl prostě konec.

Součastnost v podobě Lucie je naopak protkaná psychologí, mysterióznem a kapičkou romantiky. Nechybí tam zkrátka nic a ničeho tam není ani příliš, ani málo. Lucie mi zpočátku nebyla sympatická, ale s vývojem jejího příběhu i ji samotné jsem si k ní našla cestu. Prala se s celmi tezkou minulostí, ke ktere se sice stavěla se spoustou obav a strachu, ale i přesto to byla silná žena, která věděla co chce a měla vše srovnané. Lucie ovšem měla silného "soupeře" v podobě Celestýny, které jsem v příběhu fandila nejvíce, ačkoliv hned zpočátku víme, že tento příběh nedopadl dobře. Člověk zlratka doufá do posledního okamžiku!

Autorka skvěle propojila dva světy, které jsou pro obě hlavní hrdinky psychicky velmi náročné. Způsob jakým je spojila se mi opravdu líbil a bavil mě, protože to bylo něco nového. (nechci prozradit, sami pochopíte, ale spiritualisty nečekejte!) Bohužel však na obě nečeká statný konec. Nebo je to právě naopak? Kniha nabízí napětí, romantiku a také spoustu prostoru k zamyšlení nad nelehký osoudy Lenky a Celestýny.

Doporučuji přečíst! Ideálně v podzimních měsících, kdy celá atmosféra příběhu ještě nabere na intenzitě!

07.07.2023 4 z 5

Propast mezi námi Propast mezi námi Tess M. Puffrová

Příběh je velmi čtivý a troufám si říct, že vtáhne všechny čtenáře již od prvních stran. Autorka otvírá téma společenských rozdílů vzniklých na základě finančního bohatství. Sledovat propast mezi nižší a vyšší třídou je opravdu zajímavé. I přesto mám však k příběhu několik bodù, díky kterým jsem si příběh až tolik neužila.

Naše hlavní hrdinka sice vyrostla ve zlaté kleci, ale z jakého důvodu ji chybí selský rozum? Je talentovaná, chytrá, ale osobní život absolutně nezvládá. Žije ve zlaté kleci, ale nežije mimo realitu! Sex 5x za tři roky je podle ní v pořádku? Stále posílat květiny a za něco se omlouvat je další známka funfujícího vztahu? Cítím z hlavní hrdinky dost rozpolcenou osobnost a nemám pocit, že by to byl autorčin úmysl.

Hlavního hrdinu jsem si po pár stránkách oblíbila. V první polovině knihy působil velmi rozumně a stál nohama na pevné zemi. V druhé polovině jakoby převzal chování hlavní hrdinky a začal stejně tak vymýšlet hlouposti a věřit všemu, co se kde šustne. V mých očích nakonec klesl.

Trochu jsem bojovala se zbytečně vyeskalovanými situacemi. Ty jsou postavené na urážlivosti a neschopnosti komumikovat. Osobně bych ráda viděla skutečně problémy, nikoliv "mám pocit" a "určitě tím chtěla říct". Když už dochází k hádkám, mělo by to mít pořádně pevné základy, aby se z toho stalo zajímavé drama se spoustou emocí.

Nebýt rozdvojené osobnosti hlavní hrdinky a také zbytečných hádek, příběh je skvělý. Přenáší velmi reálně pojatou propast v bohatství společnosti.

Hodnotím 3,5/5

24.05.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @kate_valter a @knihydobrovsky (#spolupráce #recenznivytisk)

Na bezmála 400 stránkách nabízí tento příběh pohodu, napětí, zvraty, duchařinu a 71 děsivých obrázků. A díky tomu plynou stránky před očima velmi rychle. Knihu jsem přečetla za jeden jediný den, ani nevím jak.

V pomalejším začátku vytvořil autor silný důraz na téma drog, odvykání a opětovné začlenění do společnosti. A toto téma silně ovlivnilo i následující děj, díky čemuž se příběh často vyvíjí nečekaným směrem. To je doplněno o několik mrazivých duchařských scén a o neméně mrazivé dětské obrázky.

Pominu-li začátek, příběh krásně graduje a to především za pomoci již zmíněných obrázků. V příběhu jsou velmi zajímavým a důležitým prvkem. Troufám si říct, že se u nás zatím s ničím podobným nelze setkat. Závěr příběhu je plný nečekaných odhalení a zvratů. Měla jsem dojem, jakoby autor spojil všechny mé teorie do jednoho dechberoucího závěru.

Tuto knihu bych za horor neoznačila, nicméně se jedná o velmi povedený thriller s prvky duchařiny, který vám rozhodně musím doporučit.

Hodnotím 4/5⭐️

01.03.2023 4 z 5

Já, Smrt Já, Smrt Aleš Novotný

Autor je bez debat králem české scény a YA thrillerů. Toto je rozhodně další kniha, která mě nezklamala a předčila všechna má očekávání! Napínavé, čtivé a jednoduše geniální!

Začátek knihy se může zdát trochu komplikovaný, protože se tam objeví opravdu velké množství postav a často se střídají. Zpětně lituji, že jsem si ke čtení nevzala i papír a tužku, protože až do samého konce jsem v postavách a jejich vztazích měla neskutečný zmatek. To je moje jediné mínus ke knize, zpětně si totiž říkám, že se mi tam některé postavy zdali být "do počtu".

V knize se v průběhu děje objevuje několik aktuálních témat z období dospívání a autor je velmi citlivým způsobem zapracoval do příběhu tak, že jako čtenář necítíte na tato témata žádný tlak. V příběhu to působí přirozeně a skvěle to dokresluje hlavní charaktery.

Příběh jako celek opět velmi čtivý, napínavý a lehce pochmurný. Zápletka je promyšlená a její odhalení na konci příběhu bylo z mého pohledu velmi překvapivé. Vše do sebe krásně zapadlo a jási akorat klepalo na čelo, jak jsem to mohla nevidět. Stihla jsem vytvořit mnoho teorií, ale až do samého konce se mi nepovedlo odhalit vraha.

16.02.2023 4 z 5

Ochraň mě Ochraň mě J. L. Beck

Tenhle bizár jsem přečetla za dva dny a je to snad ještě horší než jednička. Jestli jsem se u jednicky smála, tady se mi chtelo fakt už jenom brečet. Absolutně žádný posun ze strany autorek, ve ktery jsem doufala.

Opět žádný děj, sexuální scény postavené na hlavu, hlavní hrdinové se do sebe zamilují po 3 dnech, přičemž polovinu času na ní on mířil zbraní a nebyl zrovna nejmilejší.

On tvrdil, že pro něj láska nic neznamená a neví co to je. Že ho jen tak něco do kolen nedostane. Po 2 hodinách po seznámení začal pociťovat divné stavy. Pak ji nenáviděl a chtěljízabít. Pak jí měl potřebu chránit před svým světem. Pak chtěl aby viděla jak chlapovi odřezává z nohy kusy masa. A za 3 dny jí řekl, že jí miluje (a to se prý tak snadno nezamiluje - HA!!!)

Ona věří, že ho změní. Pak si uvědomí, že do jeho světa nepatří. Pak ho začne milovat. Pak ji vyděsí jeho svět a nechce s tím nic mít. Pak skoro brečí u sexu. Pak mu slíbí lásku do konce života. Pak žadoní o nelítostný sex. Pak se toho sexu bojí. Pak poznává jak hluboké mezi sebou mají pouto. Po 3 dnech, kdy se ho z toho polovinu času bála, mu řekne že je láska jejího života.

Nejhorší na tom je, že hlavní hrdinové absolutně nedbají na hygienu. Ale ne! Překvapivě jsou tam i horší věci. Představte si, jak cpete velkou kládu do vyplašené laně. Jo přesně tak. On je ta kláda a ona je ta laň.

Prosím, tohle je poprvé co to o nějaké knize říkám, ale tohle si nezaslouží další pokračování. Tohle vážně není dobré v žádném ohledu. Je to úplně bezduché, autorky tam toho chtějí mít evidentně moc a ve výsledku tam není nic.

09.02.2023 1 z 5

Únikovka Únikovka Marc Meller

Jsem fanoušek filmů s tématikou únikových místností a tato kniha byla #musthave kousek do mé knihovny. Po přečtení recenzí jsem byla trochu skeptická, zda mi příběh může nabídnout to co chci, byla jsem však velmi mile překvapena.

Autor nás okamžitě vtáhne do děje a nečekají nás žádné dlouhé seznamovačky s prostředím či s hlavními hrdiny. Vše se dozvídáme časem od hlavních hrdinů nebo od vyšetřovatelů a krásně to do sebe zapadá.

Jednotlivé místnosti jsou propracované a díky popisům autora jsem měla pocit jakobych se v nich sama nacházela. Samotná zápletka tak diky tomu vypadá mnohem více promyšlená, ale část s Janusem a především to odkud pochází, mi přijde dost přitažené za vlasy a trochu absurdní. Kdo knihu četl nebo bude číst, jistě pochopí kam mířím.

Také mi zde chyběl mnohem častější pohled na situaci ze strany věznitele. Je škoda, že nám autor mnohem více nepriblizil jeho pohnutky a myšlenky v průběhu celé hry/experimentu. Věřím, že by to příběhu dodalo šmrnc, protože psychopat to nepochybně byl!

Napínavý, propracovaný a originální příběh, který mě okamžitě pohltil a do samého začátku nepustil. Mezi thrillery jedinečný kousek a já si čtení opravdu užila.

Hodnotím 4/5

23.01.2023 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Lapena je opravdu skvělou autorkou thrillerů a příběhů ze sousedství, ale u tohoto konkrétního příběhu se nemůžu zbavit dojmu, že už ho znám. Bohužel jsem tak díky prvnim 20 stranám odhalila zápletku a viníka. Knihu jsem nečetla, tak se příběh možná podobá nějakému filmu? Nevím, ale můj čtenářský zážitek to dost ovlivnilo. :(

Příběh mě nedokázal vtáhnout ani postavami, ani dějem. Celkově jsem z toho spíše zklamaná než nadšená. Sice jsem to přečetla za jeden den, ale výraznou stopu to ve mně nezanechalo. Autorka má zcela jistě mnohem lepší a propracovanější kousky, než je tento příběh.

I když to má své mouchy, a já jsem zápletku odhalila rychle, je příběh napinav, a čtivý. Proto jsem se rozhodla hodnotit 3/5

Ale upřímně....co by mi to mohlo připomínat za knihu/film/seriál? Proč mám pocit deja-vu?

09.12.2022 3 z 5