Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Vzdálené vrcholky hor 2 Vzdálené vrcholky hor 2 Mary Margaret Kaye

Ashton Pelham- Martyn dostává po čase znepokojující zprávu, že bithorsky rána umírá. Pro obě jeho manželky Andzali a Susilu to v tehdejší době znamená vykonat sati, tj nechat se upálit na pohřební hranici se svým manželem. Mimochodem ačkoli tento zvyk byl dávno zakázany, v odlehlejších částech Indie k němu občas dochází i dnes.
Jak se Ashton rozhodne? Zvítězí v jeho nitru Ind nebo Angličan?
Možná bylo v druhém díle příliš politiky, ale i tak se kniha četla velmi dobře. Opět čtyři hvězdičky.

09.06.2024 4 z 5

Řád Řád Daniel Silva

Když je papež nalezený mrtvý ve svým sídle ve Vatikánu, zpočátku vše vypadá jako přirozená smrt coby důsledek srdečního selhání. Jeho pobočník Luigi Donatti si však všimne jistých podezřelých nesrovnalostí a začíná pochybovat. Když navíc záhadně zmizí člen Švýcarské gardy, pochybnosti se mění v jistotu.
Gabriel Allon, vynikající tajný agent Mossadu, se zatím těší, že stráví s dětmi a ženou dovolenou v jejich rodných Benátkách. Když se však na něj Donatti obrací s prosbou o pomoc, neodmítne. Na světlo vychází existence záhadného Radu svaté Heleny a jeho pochybných praktik. Navíc je potřeba co nejdříve svolat conclave a zvolit novou hlavu katolické církve. Začíná závod s časem....
Jako vždy pět hvězdiček.

02.06.2024 5 z 5

Krvavé nebe Krvavé nebe Mark Roberts

Kdo stojí za brutálními vraždami v zimním Liverpoolu? Jaké je tajemství rodiny matky - samoživitelky, na první pohled usměvavé a ochotné pokladní a obětavé ženy? Na tyto otázky musí odpovědět vyšetřovatelka Eve Clayova. Nápověda nepřichází, čas se krátí.....
Téma dobré, zpracování už méně. Tři hvězdičky.

21.05.2024 3 z 5

Širé Sargasové moře Širé Sargasové moře Jean Rhys

Marus13: Ačkoli se autorka nechala inspirovat příběhem Berty Antoinetty Masonove, první manželky Edwarda Rochestera, hlavní mužské postavy me milované Jany Eyrove, obě knihy od sebe jednoduše oddeluji. V "Janě" jsem pana Rochestera nijak nezboznovala : Uzavřeny člověk, který jen obtížně dokázal vidět v lidech to dobré a zahrával si s city druhych. Ať už šlo o samotnou Janu, nebo Blanche Ingramovou, teď nechme stranou její povahové vlastnosti. Ale byl za to po zásluze potrestán.
Edward se nezeni s Antoinettou Coswayovou z čisté lásky, to je zřejmé, ale těžko ho za to soudit, tak to tehdy chodilo. Jinak podle mého názoru jde o výborný román, z jehož stránek čtenář cítí salajici a vlhké teplo karibského ostrova, zoufalství nad sňatkem, z něhož nebylo úniku, i postupnou temnotu zahlcujíci mysl mladé ženy.

21.03.2024 4 z 5

A s klauny přišly slzy A s klauny přišly slzy Johannes Mario Simmel

Novinářka Norma Desmondova prožila v životě hodně : Coby válečna reportérka dala svůj život v sazku, když se pokoušela divákům a čtenářům přiblížit válečné dění v Bejrútu, které během let znepřátelené frakce proměnily v trosky,musrla se vyrovnat se smrtí svého přítele, francouzského novináře Pierra. Když Norma zjišťuje, že je těhotná, změní svůj životní styl a celkem spokojeně vychovává svého syna. Všechno změní den, kdy se Norma a malý Pierre vydají na nedělní představení v cirkusu.
Chladnokrevni zabijáci převlečení za klauny přemění cirkusovou arénu v jatka. A mezi mrtvými je i malý Pierre. Co je důvodem nelidského krveprolití? Kdo je za něj odpovědný? Norma se rozhodne pátrat na vlastní pěst a s vědomím, že nemá co ztratit, se pouští na velice nebezpečnou cestu.
Vynikající.

11.03.2024 5 z 5

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Středověká Anglie dokáže být krutá. Aby Harry Talvace ochránil svého věrného přítele, opouštějí rodný Albion.
Během let se Harry stává úspěšným sochařem a stavitelem. A kdo by odolal prestižní a lukrativní nabídce vystavět chrám pro mocného Isambarda? Bohužel tato nabídka je počátkem Harryho cesty do záhuby, když jeho srdce nedokáže odolat krásné Italce Bennedette, Isambardove přítelkyni. Jak se zdá, už tehdy platilo, že co je v domě, není pro mě.

"Podívej.Strom kvete..... "

26.02.2024 5 z 5

6000 kilometrů touhy 6000 kilometrů touhy Ilse Achilles

Další autobiografická kniha dokumentující fakt, že západní a islámská kultura je neslučitelná. Muž původem z Pákistánu, Íránu, Saúdské Arábie, atd.muze léta skrývat pod západním nánosem a vzděláním své skutečne já, ale to se nakonec prodere na povrch.
V případě Ilse a Shahida bylo takovým spouštěčem postižení syna Jasina, následované krachem Shahidovy firmy. Velikonoční rodinná dovolená v pákistánském Láhauru nakonec vedla k tragédii.
Ilse byla nucena opustit Pákistán bez dětí. Jak se německá matka vyrovná s mnohaletým odloučením? Přijmou její dcery islám a pákistánskou kulturu?
V porovnání s vynikající Bez dcerky neodejdu jde možná o slabší a celkově neucelenejsi dílo, každopádně snad bude varováním pro další německé a jiné naivky.

20.02.2024 3 z 5

Černá vdova Černá vdova Daniel Silva

Jarda155: Určitě ne. Případy Gabriela Allona na sebe přímo nenavazují, takže je lze číst, jak se vám dostanou do ruky. Asi právě proto pan Silva v každé knížce několika slovy připomene Allonovu minulost.

04.02.2024 5 z 5

Ledový zámek Ledový zámek Tarjei Vesaas

Tak ještě do třetice : Vzpomínka na zasněžený kraj, zmrzlý vodopád a tragický osud norské dívky, která v labyrintu ledových chodeb a krápníku našla smrt, i shlédnutí filmové verze Is- slottet mě nakonec donutili zapátrat v knihovně. Výborný hebrejský překlad jsem přečetla za dva dny. S lety neztratil Ledový zámek nic na své působivosti.

03.02.2024 4 z 5

Přes mrtvoly Přes mrtvoly Michael Palmer

První Palmeruv román, rozhodně ne poslední, ale podle mého názoru nejlepší.
Nadaný mladý doktor Eric Najarjan je úspěšným lékařem v jedné z nejlepších univerzitních klinik ve Spojených státech. Jeho život je však vytrzen z koleji ve chvíli, kdy získává nabídku na spolupráci s tajným lékařským spolkem. Jeho odmítnutí však spousti lavinu podezřelých událostí a jemu samotnému začíná jít o život.......

"Caduceus. Symbol všeho, co je v
našem povolání vznešené...... "

16.01.2024 5 z 5

Tajný přítel Tajný přítel Jindřiška Ptáčková

Další zapomenutá vzpomínka na dobu dospívání.
Čtrnáctiletá Iva Pomahačova není typickým devcetem své doby : Hraje na klavír, miluje vážnou hudbu, ráda čte, ale navíc se straní všech kolektivních aktivit, které jsou právě v té době takřka vyžadovány. Individualismus zkrátka v osmdesátých letech není v oblibě. Důvodem Iviny odtazitosti je fakt, že coby poloviční Indka se výrazně odlišuje i svým vzhledem. A to není mnoha jejím omezenejsim vrstevníkům právě po chuti. A nejen jim.
Po dlouhém přemlouvání Iva souhlasí s účastí na letním táboře, jehož součástí je i hra na tajného přítele......
Docela pěkná knížka o poněkud závažnějším problemu nejen dospívání jedné dívky, ale i tehdejší společnosti.

13.01.2024 4 z 5

Malý Bobeš 2 Malý Bobeš 2 Josef Věromír Pleva

Rodina Janousova se stěhuje do města a doufá, že zde povede hezký živit jako v radobylicke chaloupce. Mají Josifek je však téměř okamžitě po přestěhování konfrontován s faktem, že pro vesnického chlapce nebude snadné zapadnout v městském prostředí. Navíc po slibném začátku ztrácí Bobsuv otec práci. Zableskem radosti se zdá být narození malého Františka. Poté se však na rodinu snáší jedna katastrofa za druhou. Útěchu Bobes nachází ve škole a u svých přátel Honzíka, ale hlavně Marusky, která si přes neradostné zážitky s nevlastním otcem ochlastou zachovala laskavý pohled na svět.

19.12.2023

Malý Bobeš 1 Malý Bobeš 1 Josef Věromír Pleva

Malý Josifek přezdívaný svými rodiči Bobes vyrůstá v příjemné malé chaloupce ve vesnici Radobylice. Otec je lesním dělníkem, společně s nimi žijí i babička a dědeček. Nezkažený pohled na svět pětiletého chlapce se však začíná postupně zakalovat konfrontaci se stejně starým děvčátkem Bozenkou, dcerou radobylickeho rychtáře, i seznamením se se syny tzv. Bezrucky, žijícími v neutesenych podmínkách s otcem alkoholikem v obecní chalupě.
Poté, co je Bobsuv otec fatálně zraněný během své práce v lese a po zjištění, že fyzicky náročnou práci lesního dělníka již nebude moci vykonávat, stěhuje se celá rodina do města v naději, že je čeká snad lepší osud.......
Povinná četba ve druhé třídě, ale v té době jsem měla již oba díly prelouskane. Jedna z mých oblíbených knih, která ani po čtyřiceti letech nechybí v mě knihovně.

"Ne, Bobes není ani zlý ani špinavý, a není horší než Boženka, protože je to dítě, a děti si mají být všechny navzájem rovny."

19.12.2023 5 z 5

Abchazský med Abchazský med Eva Kačírková

Četla jsem ji o prázdninách mezi druhým a třetím ročníkem a obzvlášť mě zaujala titulní povídka.
Mladá česká žena se rozhodne ukončit svůj život pádem z terasy hotelu na pobřeží Černého moře. Jasná sebevražda, zda se. Ale je všechno skutečně takové, jaké se zda být? Byl pro Olgu důvodem ukončit svůj život složitý vztah s ruským manželem Valerijem, pocit selhání poté, co vzdala studium na vysoké škole, nebo za zdánlivou sebevraždou stojí někdo jiný? Odpověď na tyto otázky hledá Olzin otec, který se rok po smrti své dcery sám vydává na Picundu. Najde je?

13.12.2023 5 z 5

Dívky ze Šanghaje Dívky ze Šanghaje Lisa See

nai.ivka : Druhý díl rozhodně stojí za přečtení, je škoda, že v češtině dosud nevyšel. Ale pokud umíte anglicky- nebo jiný jazyk, do kterého byla knížka přeložena - neměl by být problém si ho obstarat.

15.11.2023 5 z 5

Ztroskotání Ztroskotání Rabíndranáth Thákur

Mladý Kalkatan Rames právě úspěšně zakončil své advokátní zkoušky a má už jen jediný cíl : Zenitbu se svou velkou láskou, vzdělanou a praktickou Hemnalini. Ale cesty osudu jdou nevyzpytatelné: Rames se nakonec vydává po řece do vzdáleného místa, kde se místo milované Hemnalini na přání otce má jeho ženou stát neznámá Susila. Nešťastný Rames projde svatebním obřadem jako ve snu a odmítá na svou ženu i jen pohlédnout. Když se Rames vydává se svým doprovodem - a svou manželkou na jiné veslici zpět do Kalkaty, krutý rozmar počasí způsobí ztroskotání všech plavidel a Rames se poté ocitá jen ve společnosti neznámé mladé dívky. Je přesvědčen, že jde o jeho novomanzelku. Ukáže se však, že skutečnost je daleko dramatičtější......
Velice pěkný příběh z Indie v době koloniální vlády, kde se snoubí moderna s tradici i naděje se zoufalstvím.

04.11.2023 5 z 5

Irča vede jedenáctku Irča vede jedenáctku Jaromíra Hüttlová

Vzpomínka na dětství, objevila jsem ji u tety. Irca Urbanová je chytrá a sportovně založená dívka, která odjíždí strávit své prázdniny ve vesnici Vsesulov. Tyto prázdniny však budou jiné : Irca poznává chlapce Honzu a zjišťuje, že ne všechny děti mají štěstí mít rodiče a bezstarostné dětství. Může se desetileté dívce podařit pomoci jen o málo staršímu chlapci v boji proti nesnadnemu osudu?

27.10.2023 4 z 5

V zemi snů a bájí V zemi snů a bájí Dagmar Marková

Indie - země překrásných staveb, jemných a pestrých látek, neuvěřitelné historie i voňavého koření. A v této neuvěřitelné zemi našly domov české ženy, jež spojily v dobách v svých vysokoškolských studii své životy s indickymi protějšky. Co ale věděly o Indii, jejich tradicích a tamní kultuře a mentalitě tak odlišné od evropských? Kolik z nich bylo skutečně spokojených a které čekalo těžké vystřízlivění? Absolventka matfyzu Květa, která v haidarabadskem mezidobí bojuje s předsudky vůči ženám v rodině muslimského manžela? Na či stranu se Rašíd postaví? Lída, pracovnice českého velvyslanectví, která složite hledá vztah k ovdovele tchyni. Najde ho? Učitelka Jana z horského města, která za sebou nechává v Dillí manžela - pseudoumelce Surese a snaží se vybudovat nový život pro sebe a dceru Urmilu? A co Sures, jež tají před svou rodinou českou manželku Alenu? Zajímavé životní příběhy, které stojí za přečtení.

07.10.2023 4 z 5

Mít si s kým promluvit: Moderní izraelské povídky Mít si s kým promluvit: Moderní izraelské povídky * antologie

Povídky z pera různých izraelských autorů, které mimo jiné ukázaly Izrael jako zemi, kde žijí obyčejní lidé řešící své obyčejné problemy, což bylo přínosné obzvlášť v době, kdy se zprávy v mediich týkaly téměř výhradně neblahé politické situace v této úžasné zemi.

04.10.2023 4 z 5

Šabat Šabat Josef Erlich

Jeden šabat v polské židovské rodině. Čtenář má skutečně pocit, že se přímo zúčastní všech příprav, cítí vůni nakládané mrkve a medovych kolacku, vnímá trepotani sabatovych svic, sílu modliteb i klid, který prostoupí domov po sobotní bohoslužbě a druhém sabatovem jídle, až po slavnostní ukončení sedmého dne, který je dnem odpočinku.

24.09.2023 4 z 5