Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Zpátky z Afriky Zpátky z Afriky Corinne Hofmann

Corinne se s přesvědčením vrhla do neznáma, když se na dovolené v Keni zamilovala do Masaje Lketingy. Věřím, že jejich vztah by mohl mít snad nějakou budoucnost, pokud by šlo o dva lidi se stejným vzděláním, náhledem na svět, dobře ovládající společný jazyk. Nic takového ale neexistovalo a k úspěšnému manželství jen láska nestačí. To si Corinne uvědomila příliš pozdě, ale ne zase až tak pozdě. Z Keni odletěla na údajnou dovolenou s dcerou a pár osobními věcmi, zato s obrovskou nejistotou. Bude ji povoleno zůstat ve Švýcarsku? Zvládne se opět začlenit do západního světa? O byrokratických překážkách a podlomenem zdraví nemluvě. V knize nechybí množství krásných fotografii, je velice ctiva, všem doporučuji.

15.03.2023 4 z 5

Pomalu hořící oheň Pomalu hořící oheň Paula Hawkins

Nebyla to špatná kniha, to opravdu naopak, ale paní Hawkinsove se opět nepodařilo překročit stín Dívky ve vlaku.

15.03.2023 4 z 5

Jobova noc Jobova noc František Hrubín

"Prastará metafora venkova :
Celou noc hrmi a celou noc se blýská,
besove si nás prohlížejí zblízka.
Té noci se říká noc Jobova.

Jobova noc,

Jobova noc.... "

" A stará země stejné jedy mísí,
jež na ubohem Lelianu kdysi
zkoušela, až mu otevřela hrob,
a zahalen do Verlainova pláště,
bez jeho srdce, něhy, lásky, zaste
jen aby zpíval, zpívá básník Job.
Poslední hvězdo, hvezdo zbloudila,
poslední hvězdo, svitis-li mu, zhasni.
A básník je tu sám a sám a básní
a zpívá ženě, která nežila... "

" A stará země na smích snům
chce vidět blázny na kolenou
a staví před nás prázdný dům
a lampu v dešti s bludnou ženou.... "

" A v opuštěných domovech
hrůzou se na zdi sráží dech,
dech zabitých, dech zavražděnych,
a do zahrádek lehá pláč
kolebek čerstvě vyloupenych
- zač je to všechno, Bože, zač? -
a ve svetnicich rodných praska
podlaha, po níž přešla láska,
podlaha, po níž drhne vztek.
Co rakvi a co kolebek
zvážila spravedlivou měrou!
Kolébka-rakev. Ale kterou
nalezne lehčí tento věk?

Ach, Čechy krásné, Čechy mé,
opanku tvrdě uchozeny,
v uvozu nebes pohozený,
ty nejsi ztracen poprvé.
Kolikrát vlast, když tma ji stvala,
remenky řek si rozvázala
a bosa šlápla do krve.
Ach, Čechy krásné, Čechy, mé. "

"V utrpení, jež bratry láme,
zapomínáme na naše,
a když se večer převlékáme,
bereme si už rubase.

Ach, Čechy krásné, Čechy mé,
obraze rámu prastarého,
kolikrát vytrhli tě z něho,
že odpryskaly barvy tvé
až po tmu hrobů. A v den slavný
znovu pro zraky žárlivé
napne tě ramar starodávný.
Ach, Čechy krásné, Čechy mé. "

"... A buďte na něm krutě potrestány
zločiny země, vypálené dnes!
Do pekel vedou vyvrácené brány,
tvé brány, země hříchu, prokletí.
Buď vymazána z lidské paměti! "

Co dodat? Nadčasové a dnes obzvlášť aktuální.

11.03.2023 5 z 5

Kouzelný dům Kouzelný dům Karel Josef Beneš

Kdo je mladá žena, kterou Martin Balbín objevil u zaprášené silnice v hlubokém bezvědomí? Dívka se představí jako Marie Larysova. Ukaze se však, že z neznámého důvodu neví, kdo je, jak se jmenuje, odkud pochází.... Dívka nachází útočiště ve venkovském stavení Balbinovych a pomalu se stává součástí rodiny. Bohužel osud je nevyzpytatelný a krutý........

08.03.2023 4 z 5

Zahrada stínů Zahrada stínů Virginia Cleo Andrews

"Krutost na sebe bere mnoho podob - a jednou z nich je i nevědomost. "

01.03.2023 3 z 5

Vězeňkyně z Teheránu Vězeňkyně z Teheránu Márína Nemat

Četla jsem ji před několika lety, půjčila mi ji moje dentistka. Vzpomínám si, že jsem šla spát až někdy po třetí ráno - silný příběh, který nelze nedocist.

28.02.2023 5 z 5

Villette Villette Charlotte Brontë

Vilette sice nedosahuje nadčasovost i jiných kvalit Jany Eyrove, ale přesto ji hodnotím kladne. Čtenář musí chtě nechte obdivovat odvahu Lucy vrhnout se do neznáma bez předem zajištěného ubytování, pracovního místa a znalosti jazyka.

03.02.2023 4 z 5

Dítě Stasi Dítě Stasi David Young

Vynikající krimi. Autor skvěle popsal prostředí a atmosféru východoněmecké polepšovny, dobové reálie, zoufalou snahu uniknout, i proměnu rebelky v pozdější kolaborantku.

01.02.2023 4 z 5

Tajemství proutěného košíku Tajemství proutěného košíku Markéta Zinnerová

Opět knížka pro všechny generace. Desetiletá Klárka z Prahy vyrůstá u babičky v Janovicích, neboť oba rodiče jsou velmi vytížení - otec ekonomický náměstek, matka uznávaná loutkoherecka. Klárka je nadaná kreslirka, maluje si něco jako tajný malovaný deník a své malované prihody ukrývá ve velkém košíku na půdě pod tramem coby největší tajemství. Zároveň miluje dobrodružství, která prožívá spolu s kamarády Tondou a Vláďou. Zvlášť Vláďa má trápení - otec s matkou se rozešli a otec si našel jinou ženu se stejně starým synem, který k dovršení vsi smůly začne chodit do jejich třídy v Janovicích. Trvá dlouho, než k sobě najdou se Zdeňkem cestu. Vladovou velkou oporou a mužským vzorem se v té době vstává lesak Ondřej. Koho jsem v této knížce měla obzvlášť rada, byla rázná a moudra babička Vavruskova. Naopak otec Vavruška mi lezl hrozně na nervy, jak Klarce skákal po hlavě s tím kreslenim. Možná je dobré, že vyrůstala tak daleko od něj, jinak by tuto krásnou činnost možná začala nenávidět.
I maminka Miriam si po návratu z pracovního zajezdu uvědomi, co je důležité.
"Najednou se jí zdálo, že ji země utíká pod nohama. Z malé Klárky vyroste velká Klárka, a místo zážitků s ní si z dětství bude pamatovat pohlednice s podpisem máma.
Všechny zájezdy, jeden druhému tak podobné, ztratily smysl. Kdo ji nutí, aby vyjížděla ven? Může přece hrát jen v Praze. Dny s Klarkou a Vojtiskem ji přece nic na světě nevynahradí. "

29.01.2023 5 z 5

Bratr Mlčenlivého vlka Bratr Mlčenlivého vlka Klára Jarunková

Čtrnáctiletý Jurka a jeho bratr, vysokoškolák Jožo přezdívaný Vuk, žijí s rodiči v horské chatě v krásném prostředí Vysokých Tater. Oba bratři prožívají své první lásky, školní a domácí peripetie, kterými prolínají jejich společné zážitky. Rodinu, ale hlavně Vuka, bohužel silně zasáhne nešťastná událost....... Knížka dobrá, ale přece jen o trochu víc se mi líbilo seriálové zpracování My z Konce světa.

26.01.2023 4 z 5

Manka Manka Václav Čtvrtek (p)

Manka, Rumcajs, Cipisek - na jedné straně celkem sympatické postavy, na straně druhé naprosto matoucí. Rumcajs je nazýván loupeznikem, přitom nikoho neolupuje, Manka vleze do chomoutu se zarostlým chlapem, kterého vidí prvně v životě a který si nevšimne, že je jeho žena těhotná. Manka prostě vyjde z jeskyně a oznámí : Narodil se nám synek a budeme mu říkat Cipisek. To měla tedy páru. Já jsem dvanáct hodin po porodu sotva došla na záchod. Knizepan a kněžna nemají na práci nic jiného, než proti těm dvěma pleticharit, na straně druhé kdyby to nedělali, tak se nic zvláštního neděje. A střílení zaludy, to je prostě blbost.

17.01.2023 2 z 5

Děti na zabití Děti na zabití Milada Golobová

Nevlastní matka primitivní bestie, otec slaboch a zbabělec, který měl patrně na svědomí i smrt své první ženy. Je neuvěřitelné, že si nikdo ničeho nevšiml, nikomu nebylo nic divné....
Ačkoli tyto příběhy se stále občas opakuji : Normální rodina, bez problémů..... A nakonec vyjdou najevo hrůzné skutečnosti o týrání nebo zneužívání.

24.12.2022 4 z 5

Praktický judaismus Praktický judaismus Jisrael Meir Lau

Tuto knihu jsem si kdysi koupila v Izraeli a těší mě, že vyšla i v češtině. Pan rabín Lau zde líčí bez zbytečných zabihavych slozitosti veškeré židovské svatky, tradice, modlitby. Právě taková kniha pro zájemce o judaismus na českém knižním trhu chyběla.

22.12.2022 5 z 5

Nebe, peklo, ráj Nebe, peklo, ráj Zdena Salivarová

K přečtení mě více než před dvaceti lety inspirovalo filmové zpracování titulní povídky - a ta se mi také líbila nejvíce. Tragický příběh velké lásky mezi elektrotechnickou Věrou a lotyskym studentem Janisem nemel v tehdejší době sebemenší šanci.
"Věro, my je tak nenávidíme. A nikdo nám nepomůže. Jako národ jsme už téměř vymřeli. Mluvíme rusky na úřadech, ve školách, a já nakonec mluvím rusky i s tebou. "

20.12.2022 4 z 5

Medúza Medúza Jarmila Loukotková

los : Proč hned kurvicce? Kdyby byl na místě Blanky muž, tleskal byste mu, jaký má úspěch u žen. Dodnes zažité stereotypy : Muž je svudnik, ale žena děvka.

19.12.2022 4 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Jazyk byl sice poněkud archaický, ale jinak se kniha četla celkem dobře. Oceňuji vykreslení temné atmosféry na statku Potockych a poměrně obšírně popis tehdejších tradic.

16.12.2022 4 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

"Kocouři drap. Kocouri drap. "

13.12.2022 5 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

"Počkej, někdo jiný tě naučí pořádku, a to pro tebe bude tvrdá škola, " říkávala maminka třináctileté Janě. A byla.

13.12.2022 5 z 5

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Jedna z nejlepších knih paní Frybove. Nejvíce mě zaujala kapitola o infantilnim manželství Patricie a Norberta, které nakonec skončilo pro jednoho z hlavních protagonistů naprosto katastrofálně, a Malý velký boss. Holmankovymi eskapadami, přiznávám, jsem se bavila, i když je mi jasné, že soužití s takovým člověkem muselo být pro jeho rodinu peklo. Opravdu škoda, že ke konci své plodne kariéry paní Frybova už nebyla schopná napsat knihy typu Z neznámých důvodů nebo Den jako stvořený pro vážnou známost. Ale to jsem odbocila.Knihu doporučuji jsem.

12.12.2022 5 z 5

Už nejsem vaše dcera Už nejsem vaše dcera Karin Jäckel

Nevěřím tomu, že nikdo nic nevěděl. Copak si ničeho zvláštního nevsimly třeba učitelky ve škole? Někdo z příbuzenstva? Nebo snad v záleželo víc na tzv. cti rodiny ve stylu,co tomu řeknou lidé?

08.12.2022 4 z 5