Nofar197 Nofar197 komentáře u knih

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Na můj vkus příliš abstraktní, ale celkem dobré. Murakami snad ani neumí napsat špatnou knihu.

23.09.2022 4 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Četla jsem ji ve druhém ročníku na doporučení kamarádky. Ať je Ambra jakákoli - osobně je mi velice nesympatická - čtenář musí chtě nechtě obdivovat její cílevědomost. Dále celkem přesně vylíčene historické události a barvitý a neprikrasleny popis života ať už londýnské chudiny nebo dění na královském dvoře dělají z tohoto obsáhlého románu velice ctivou knihu. Víckrát jsem ji ale do ruky nevzala, byť mi patřila - silně mě odpuzovala zákeřnost a intriky.

12.09.2022 4 z 5

Princezna Sultana a její dcery Princezna Sultana a její dcery Jean Sasson

Skvělé, řekla bych i lepší než první díl. Ta bezvýchodnost - ne každá saúdská žena má štěstí, aby měla hezky vztah s manželem, to jsou v této zemi spíš výjimky. Neexistuje právní systém, který by saudske ženy chránil před domácím násilím, hrozbou rozvodu, který je v islámském světě pro muže zalezitosti deseti sekund, ztrátou dětí - viz Sultanina sestra Rima. A hrozivý osud Samiry, kterou vysvobodila po patnácti letech smrt. A během poslednich třiceti let se pro saudske ženy téměř nic nezměnilo.

07.08.2022 4 z 5

Víra a láska Víra a láska Erich Segal

První kniha, kterou jsem na toto téma cetla- a dá se říci, že i díky ní dnes žiji v Izraeli. Ani teď nechybí v mé knihovně. Držela jsem palce hlavně Debore, která se dokázala vzepřít staletym tradicím a žít podle své vlastní volby. Kdykoli jdu v Jeruzalémě po ulici Dvora ha-nevia, tak si vzpomenu, jak tudy utíkala z Mea Shearim na autobusové nádraží.

29.04.2022 4 z 5

Silvie Silvie J. Z. Svoboda (p)

Četla jsem ji coby dvanáctiletá a ačkoli od té doby uběhlo víc než třicet let, občas se k ní vracím. Toto vydání je navíc překrásne ilustrované, ilustrátorem byl pan Zábranský.

28.03.2022 4 z 5

Ztracen v džungli Ztracen v džungli Yossi Ghinsberg

Knihu prave docitam v originale. Naprosto uzasny a strhujici pribeh. Doporucuji vsem. Nesmirne me tesi, ze vysla I v ceskem prekladu.

07.02.2019 5 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Po delší době se v Tokiu scházejí rodinné příští příslušnice jiste rodiny. Nacuko tezkzo zoufale touží po synovy ze zkumavky, bohužel nema prisi velké nadeje. Midoriko chce žít život ve dvojice život s dětmi či bez nich, sama se chce rozhodnout.
Myslím, že právě Prsa a vajíčka se stávají dosti předělem moderní japonské společnosti.

NTsuko, a dvanáctiletá Midoriko.

hmjemstvi.

19.04.2024

Útěk do klece Útěk do klece Jan Cimický

Knížku mi kdysi půjčila kamarádka s komentářem, že nechce, aby její syn jednou skončil stejně. Nemám tušení o jeho dalším osudu, ale nepochybuji o existenci dalších Jiricku, Mikesu, Honzu, Petrů, Sander i Lucii, které neuspokojivé rodinné zázemí i nezájem o cokoli jiného přímo vydlazduje onu cestu do klece.....

12.04.2024 3 z 5

Hvězdy svítí z výšky Hvězdy svítí z výšky Sidney Sheldon

Lara má za sebou nesnadné dětství s nasilnickym otcem. Sama sobě slibuje, že nikdy nebude závislá na žádném muži, ani že nikomu nedovolí, aby jí ubližoval. Svému slibu dostojí - podaří se jí uspět
v oboru, kde se i dnes ženy jen obtížně prosazují. Přesto i ji čeká tvrdý pád, kdy hrozí, že přijde o všechno, co roky s tím největším úsilím budovala. Podaří se jí zvednout se a pokračovat ke svému dávno vytycenemu cíli?
Příjemná oddechovka, to ano, ale přece jen nijak výjimečně napsaný příběh, ke kterému bych měla potřebu se vracet.

07.03.2024 3 z 5

Bůh maličkostí Bůh maličkostí Arundhati Roy

Ačkoli miluju indickou literaturu, tohle mi prostě nesedlo.

04.03.2024

Inside IS – 10 dnů v Islámském státě Inside IS – 10 dnů v Islámském státě Jürgen Todenhöfer

Německý reportér si společně se svým synem troufl na velice odvážnou misi : Bylo mu povoleno vstoupit na území samozvaného chalífátu Daesh, nám známému jako Islámský stát. Tento útvar vznikl na území Sýrie rozvrácené občanskou válkou. Během deseti dní cestoval ve společnosti islamistických ozbrojenců, kteří se neštítí žádných zvěrstev, s vědomím, že se už nemusí setkat se svými blízkými. Naštěstí vše dopadlo dobře a výsledkem velmi zajímavá sonda do života a myšlení islamistických extremistů.

29.02.2024 4 z 5

Zlaté rybky Zlaté rybky Valja Stýblová

Jana283: Také jsem si v osmi letech představovala, jak budu domů tahat dve tašky s nákupem. Dnes si nechávám týdenní nákup dovézt, o hruzo.......

27.02.2024

Protože jsem byla princeznou Protože jsem byla princeznou Jacqueline Pascarl

"Před lety jsem musela zvolit : Buď
rezignuji na své schopnosti, tep
svého srdce, na možné štěstí, a
oddam se neutisitelnemu zármutku
a soužení, anebo přežiji a vybuduji si
nový život tím, že pretavim veškeré
své negativní zkušenosti do jediné
pozitivní a houževnatě se vydám
směrem, jímž mě povede..... ",
začíná australská humanitární
pracovnice své vyprávění poté, co
byla v uprchlickém táboře Stenkovec
1 svědkem líčení neuvěřitelné krutosti, již se dopustili Srbové na synovi jedné z kosovských uprchlic. Když manželství Jacqueline s malajsijskym princem Bahrinem ztroskotalo, Jacqueline se vrací s dětmi do domovské Austrálie s cílem vybudovat pro sebe, Iddina i Shahirah nový domov bez náboženských omezení. Ale život dokáže být krutý a během návštěvy otce jsou obě děti uneseny do Malajsie. Poté, co za oběma dětmi zapadnou pevně uzavřená metaforicka vrata a její další manželství se rozpadá, zasvětí tato statečná žena svůj život pomoci druhým, ale zároveň nekonecnemu boji za opětovné setkání se svými dětmi.......

21.12.2023 4 z 5

Katka má starosti s Katkou Katka má starosti s Katkou Josef Suchý

Ještě bych dodala, že Katka byla taková vzornacka, že to normální čtenářka prostě nemohla rozdýchat.

14.09.2023 odpad!

Koření lásky Koření lásky Cathryn Clare (p)

Nemohu posoudit jiné harlequinky, protože takovou literaturu nečtu, ale skoro bych řekla, že tento příběh vonící kořením bude světlou výjimkou, díky které mi o prázdninách po ukončení třetího ročníku rychle uběhla cesta autobusem z Benátek do Prahy. Svou knížku jsem už přečetla, tak mě spoluzacacka zachránila před nudnou jízdou aspoň do doby, kdy se setmělo. Dávám dvě hvězdičky.

27.07.2023 2 z 5

Kámošky až za hrob Kámošky až za hrob Pavel Jansa

Celkem pohodová detektivka, která neurazí, ale ani nenadchne.

18.07.2023 3 z 5

Vepři ve při Vepři ve při Ota B. Kraus

Satirický příběh z kibucu padesátých let minulého století očima českého přistěhovalce.
V kibucech tehdejší doby platí přísné zásady rovnosti. Vše patří všem a všem se měří stejným metrem. V tomto naprosto svetskem kibucu v Galileji navíc chovají vepře, zvířata povazovana z hlediska kasrutu za necista. Kdo má pravdu a jak nakonec arbitři celou zapeklitou situaci vyřeší?
Vtipná kniha se, skvělými komentáři a prupovidkami. Samozřejmě dnes už život v kibucu vypadá o hodně jinak a není mi známo, že by někde, i v sebevíc nenabozensky založeném kibucu, chovali vepře.

"Chudák kluk. Asi v životě ještě neviděl kleště. "

"Moje plavky jsou sama díra, potřebuju nové. "
"Musíš eště počkat. V ementálu je těch děr víc, a taky ho všichni jíme. "
"Ale já se chci v plavkách koupat, a ne je jist. "

" Proč musí naše prasátka pryč? "
"Protože jsou to necista zvířata. "
"Když já budu necista, taky budu muset
pryč? "
"Ty se můžeš osprchovat. "

29.06.2023 5 z 5

Naia se smí narodit Naia se smí narodit Mitchell Zuckoff

Manželství Grega a Tierney čelí po několika letech těžké zkousce. Během vyšetření se ukáže, že vytoužené miminko nejenže trpí srdeční dysfunkcí, ale navíc bude postižené Downovým syndromem - zatím není jasné, v jaké míře. Noční můra milionů rodičů na světě. Jak se s tímto faktem mladý pár vyrovná?
Vynikající kniha, která popisuje skutečný životní příběh.

28.06.2023 4 z 5

Až do smrti Až do smrti Amos Oz (p)

Bohužel tohle se nepovedlo. Protože jde o pana Oze, ať odpočívá v pokoji, dávám jednu hvězdičku.

26.06.2023 1 z 5

Každý má svůj Everest Každý má svůj Everest Pavel Dolejší

Touha nalézt cestu k B-hu, dosáhnout duševní rovnováhy a znát své limity. Nejde o žádný výjimečný literární počin, ale domnívám se, že každý z nás by v některém z hrdinu poznal sám sebe.

"Každý má svůj Everest. A na vrcholu svého Everestu jsem dnes stal. "

05.06.2023 3 z 5