OldřichHanton OldřichHanton komentáře u knih

Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Philip Tetlock

Knížka o prognózách a předpovídání pojata jako studie lidí, kteří už jsou skutečně úspěšní prognostici a toho co dělají jinak. Vzhledem k tomu, že už jsem četl "Signál a šum" a "Myšlení, rychlé a pomalé" jsem se, kromě několika užitečných postupů, jak se popasovat se složitým odhadem, nedozvěděl nic nového. Superprognózy nejsou vůbec špatná kniha, ale asi bych doporučil si radši přečíst výše uvedené.

02.02.2017 3 z 5

Zánik pražského ghetta Zánik pražského ghetta Dan Hrubý

Poté co Dan Hrubý důkladně zpracoval příběhy Malé Strany a Hradčan, přesunul se na druhý břeh řeky a vydal tuto malou knížku o pražském Josefovu těsně před asanací.
Formát knihy je docela netradiční, první část tvoří krátká novela, spíše rozšířená povídka, od dnes již skoro zapomenutého spisovatele Josefa Veselého, z roku 1917. V druhé části Dan Hrubý doplní faktografické informace a přidá několik dalších, hlavně kriminálních, příběhů z Josefova.
I přes zvláštní formát a malý rozsah, knížka je opravdu malá, hodně zaberou bohaté "psychedelické" ilustrace, hodnotím Zánik pražského ghetta velmi kladně. Přínosné a originální je hlavně to, že autor se o asanaci nezajímal z architektonického nebo urbanistického hlediska, ale kladl důraz hlavně na lidi a jejich osudy. Úvodní novela sice není žádné spisovatelské veledílo, ale atmosféru a životy lidí v Josefově popisuje znamenitě. Celou knihou se pak táhne zajímavá otázka, kam se po asanaci všichni ti lidé, často z okraje společnosti, nakonec poděli.
Dan Hrubý v současné době pracuje na dalším dílu Pražských příběhů, tentokrát ze Starého města, na který se moc těším. Zánik pražského ghetta pro mě byl takový malý, ale velmi chutný, předkrm.

14.04.2021 4 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Mitchell je jedním z mých oblíbených autorů a už jsem četl téměř všechny jeho knihy. Zvláště Atlas mraků mě opravdu nadchl. Zajímavostí je, že i přes různé žánry, jsou všechny jeho knihy zasazeny v jednom universu. Postavy i zápletky mezi nimi různě proplouvají a pro znalého čtenáře je zajímavé hledat různé vzájemné odkazy. Hodiny z kostí jsou většinou recenzentů k jeho nejslavnějšímu Atlasu mraků přirovnávány. Také je tu několik relativně samostatných příběhů s různými hrdiny, odehrávající se v různých dobách, od blízké minulosti po blízkou budoucnost.
Bohužel v tomto případě to u mě zdaleka tolik nefungovalo. První zhruba dvě třetiny knížky se mi líbily. Pokud se jednalo o komorní lidské příběhy, kam jen občas probleskoval velký nadpřirozený konflikt celého universa, bylo všechno fajn. Mitchell je mistrem ve vykreslování zajímavých a uvěřitelných charakterů. Když se však z knížky stane v předposlední kapitole čistokrevné fantasy, přišlo mi docela slabé a jako vyvrcholení konfliktu, který se táhne několika knihami opravdu nic moc. Poslední kapitola je silně angažované postapo, kde se na pár stránkách seznámíme snad se všemi obavami britského levicově orientovaného člověka. Tolik neštěstí pro lidstvo najednou je už trochu nechtěná parodie. Navíc když zasadíte sci-fi příběh do takhle blízké budoucnosti pravděpodobně rychle zastará.
Nevím, jestli to platí obecně, ale v této knize ano. Pokud Mitchell píše příběhy o lidech a jejich osudech, je skvělý, když chce být epický, tak to moc nejde .

26.02.2021 3 z 5

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

Klasická biografie o asi nejbohatším člověku dnešní doby Jeffu Bezosovi. Příběh vzniku a vzestupu "úžasného obchodu se vším" mě bavil a docela jsem ho zhltnul, dozvěděl jsem se i spoustu zajímavostí o změnách v maloobchodě s nástupem internetu, boomu elektronických knih, atd. Bohužel knížka nezapře místo kde vznikla a celý příběh je hlavně další variací na téma, jak velmi chytrý kluk s vizí, ze které nikdy neuhnul, pohádkově zbohatl. Zkrátka americký sen. Také je škoda, že vyprávění končí někdy v roce 2013. Další události pak Bezosův "harmonický rodinný život" ukázaly v jiném světle.

09.02.2020 4 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Henning Mankell

O krok pozadu je moje druhá detektivka ze série s komisařem Wallenderem, na rozdíl od Vrahů bez tváře, které jsem četl před nějakou dobou, jsem tento příběh neznal ze seriálu, takže jsem nevěděl, jak to celé dopadne.
I tento sedmý díl celé série si podle mě drží vysokou kvalitu. Knížka má skvělou atmosféru, je hodně čtivá, postavy jsou zajímavé a životné, vraždy opravdu děsivé. To, co mi vadilo, je vlastně to samé, co u Vrahů bez tváře. Nejedná se o čistokrevnou detektivku, ale spíš o thriller, je porušeno hned několik pravidel žánru. Komisař toho sám moc nevyšetří, je událostmi spíše vláčen. Některé postavy a dějové linky, co se mi zdály zajímavé, zůstávají nevyužity. A nakonec pláč nad "úpadkem švédské společnosti, která se řítí do pekel". Vím, je to jedním z poznávacích znaků severské detektivky, ale tady se to dost přehání a s odstupem více jak dvaceti let od napsání to působí spíše úsměvně.

29.04.2019

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Před nedávnem jsem poslouchal i první díl celé série Dýka s hadem a hodnotil jsem ho veskrze pozitivně, jako vyloženě oddechovou detektivku do auta. Toto pokračování mě bohužel už zdaleka tolik nebavilo. Příběh nebyl moc věrohodný a brzy jsem se v něm začal ztrácet. Postavy jakoby neživé, s pár vlastnostmi, někdy až na hranici karikatury. Ke konci už mě vůbec nezajímalo, jak to celé dopadne a kdo za vším stál. Vondruškovi se nadá upřít řemeslná zručnost, knížka se naštěstí čte docela dobře, za pár měsíců si z ní však už nebudu pamatovat nic.

03.02.2019 2 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Nedávno se v jednom rozhovoru ptali Bena Aaronovitche, jaký je rozdíl mezi britskou a severskou detektivkou. Odpověděl, že zatímco hlavní postavy britských detektivek jsou většinou houževnatí a přizpůsobiví lidé, ti severští se každé ráno budí s myšlenkou na svoji sestru, která zemřela, když jim byly čtyři roky.
Konec léta tuto definici bohužel do puntíku splňuje. Hlavní hrdince byl unesen malý bratříček, když byla sama dítě, a ona, její rodina a celá vesnice se s tím stále nevyrovnali. Nyní, po dvaceti letech, se možná objevily nové skutečnosti, a tak začíná ve své rodné vesnici na vlastní pěst opět pátrat.
Ačkoli se knížce nedá upřít jistá temně melancholická atmosféra, detektivka je to pouze průměrná. Kromě již zmíněných klišé. se hrdinka i ostatní postavy chovají často nelogicky, pár dějových linek vyzní úplně do ztracena a závěrečné rozuzlení není ani příliš uvěřitelné. Pokud potřebujete jako Já něco s ročním obdobím do čtenářské výzvy, tak se to dá, ale jinak jsou v daném žánru určitě lepší knihy.

03.12.2018 3 z 5

Oneiros Oneiros Markus Heitz

Oneiros je román na pomezí thrilleru a hororu, odehrávající se sice v našem světě, ale pracující se starými pohádkovými motivy o ošálení smrti a nesmrtelnosti.
Čekal jsem pomalejší tempo, noirovou atmosféru a případně i něco trochu k zamyšlení. Bohužel jsem dostal thriller s tajnými agenty, mračny vystřelených nábojů a hromadami mrtvol. Akce střídá akci, mrtví jdou do desetitisíců, ale na nějaké postupně budované napětí, či logiku v jednání postav se už moc nedostalo.
A je to myslím škoda, Markus Heitz zná své řemeslo dobře, píše čtivě a vymyslel celé nové, docela propracované, universum, kam by se dala umístit celá sága. Většinou to tak nebývá, ale tady by prospělo knihu rozdělit na několik dílů.

15.09.2018 3 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Devět dní je klasická Young Adult dystopie o lásce dvou mladých lidí, každého z jiné znepřátelené frakce, v postapokaliptickém světě. Přestože se jedná o autorčinu prvotinu, je napsaná poctivě a četla se mi docela dobře, přestože se autorka nevyvarovala mnoha žánrových klišé a jisté předvídatelnosti. Těm co je tato knížka určena se líbit asi bude, ale Já na to mám bohužel už asi špatný věk a pohlaví. :-)

22.07.2018 3 z 5

Ospalá Díra - Děti revoluce Ospalá Díra - Děti revoluce Keith R. A. DeCandido

Ospalá Díra - Děti revoluce je příběh ze světa seriálu Sleepy Hollow, konkrétně se děj odehrává mezi epizodami 10 a 11 první série. Žánrově se jedná o trochu béčkové městské fantasy, i když řemeslně dobře napsané. Bohužel autor myslel hlavně na fanoušky seriálu. Ti budou možná i nadšeni. Dostane se jim dalšího příběhu z jejich universa, objasní se některá bílá místa a dozví se pár informací o svých oblíbených postavách.
My ostatní, kteří jsme seriál nikdy neviděli, to máme o dost horší. Knížka předpokládá znalost hlavní zápletky, moc nevysvětluje ani neseznamuje s postavami či záporáky, a rovnou hází do děje. Navíc je plná odkazů na předcházející epizody, takže jsem se místy úplně nechytal.
Pro fanoušky dobré, pro ostatní asi lepší si nejdřív pustit seriál.

02.05.2018 3 z 5

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Poslední dobou jsem měl na detektivky smůlu. Do Polámaných panenek jsem vkládal velké naděje, bohužel z toho nakonec bylo zase zklamání.
Především se nejedná moc o detektivku, není zde žádný okruh podezřelých, žádné zajímavé stopy, nad kterými by se muselo přemýšlet. Pokroky v pátrání se dějí většinou na základě zázračné intuice hlavního vyšetřovatele, který se na někoho podívá a hned všechno ví. Hlavní hrdina mi byl vůbec velmi nesympatický a mé příkré hodnocení se možná odvíjí i od toho. Druhá dějová linka, která sleduje jednu z žen v zajetí, je sice občas nechutná, ale pro děj nepodstatná a dá se klidně přeskakovat. Celý příběh je docela předvídatelný, plný různých klišé. Polámané panenky jsou podle mě dost průměrný thriller, ale má rád seriál Mentalista, si tam třeba to své najde.

17.04.2018 3 z 5

George Lucas: Život stvořitele Star Wars George Lucas: Život stvořitele Star Wars Brian Jay Jones

Řemeslně dobře napsaná biografie kultovního režiséra. Věnuje se nejen Lucasovu soukromému životu a pozadí vzniku jeho úžasných filmů, ale i Lucasovi jako podnikateli a vizionáři, což bylo pro mě možná ještě zajímavější. Autor tvůrce Star wars nijak nešetří, často ho popisuje jako tvrdohlavého autoritáře, se kterým je náročné vyjít a co musí mít nad vším kontrolu. Samozřejmě nechybí ani pár pikantních historek. Pro fanoušky Star wars, nebo životopisů slavných určitě dobrá volba.

14.02.2018 3 z 5

Mimo hranice Mimo hranice Val McDermid

Docela dobrá detektivka ze série, která mi byla zatím neznámá.
Kniha je dobře napsaná, příběh má spád a i když Inspektorka vyšetřuje hned několik vražd najednou, nikdy jsem se v ději neztrácel. Všechny případy jsou navíc relativně originální a zajímavé.
Bohužel postavy jsou ploché a v jejich charakterech se často projevuje autorčino vidění světa, když jejich vlastnosti ovlivňuje především sociální status. Hlavní postava navíc vynáší různé morální soudy, i když její jednání je často morálně dost pochybné.
Knížka je napsaná řemeslně dobře, ale příště sáhnu po nějaké méně ideologické detektivce.

27.12.2017 3 z 5

Lidé a dějiny: K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě Lidé a dějiny: K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě Miroslav Bárta

Asi nejlepší ze všech podobných monografií Miroslava Bárty a Martina Kováře. Tentokrát se autoři zaměřili na příběhy známých i méně známých osobností od pravěku po současnost, kteří se, alespoň ve svém oboru, výrazně zapsaly do dějin. Podařilo se jim shromáždit příspěvky od mnoha špičkových historiků i odborníků z dalších oborů, což této monografii dává široký rozhled. Asi i díky zaměření na osobní příběhy, se mi všechny kapitoly četly lehce a většinou mě bavily i v případě, když se nejednalo o osobnost z okruhu mých zájmů. Milovníkům historie určitě doporučuji zařadit do své knihovny.

21.12.2017 5 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Knihy s komisařem Wallenderem pomohly odstartovat velký boom severské krimi a dnes už se jedná téměř o klasiku. Přestože už byly, hlavně Jo Nesbøem, v mnoha směrech překonány, dýchla na mě temná severská zimní atmosféra a dobře jsem se bavil. Bohužel se nejedná o čistokrevnou detektivku, nazval bych to spíše kriminálním románem, protože pachatele rozhodně od začátku neznáte. Wallander toho také sám moc nevyšetří, je událostmi spíše vlečen a pomáhá mu hlavně náhoda, i když jsem možná ovlivněn tím, že díky televiznímu seriálu jsem už věděl jak to dopadne. Jako zajímavost beru to, že i před pětadvaceti lety byli uprchlíci ve Švédsku velkým tématem.

23.10.2017 3 z 5

Gomora Gomora Roberto Saviano

Když jsem tuhle knížku začal číst, uvědomil jsem si, že už jsem jednou ve Varech viděl stejnojmenný film. Ten je knihou sice spíše jen inspirován, ale až po přečtení knihy jsem některé jeho dějové linky plně pochopil. Gomora se skládá z několika jen volně provázaných kapitol, kde v každé z nich autor popisuje jak fungují různé "podnikatelské aktivity" neapolské mafie camorry, často na příbězích lidí, kteří s ní přicházeli úzce do styku. Gomora je určitě strašně zajímavá, i dnes, více jak deset let po vydání, byla některá odhalení pro mě šokující, bohužel autor na můj vkus píše příliš emotivně. U literatury faktu bych spíše očekával více věcnější a nezaujatější popis, než jeho hodně květnatý až básnický styl plný spravedlivého hněvu.

20.09.2017 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Mari Jungstedt

Už jsem rozhodně četl lepší detektivky. Příběh byl dost předvídatelný a vraha jsem odhalil vzápětí poté, co se jeho postava objevila. Na knížce je vidět, že se jedná o autorčinu prvotinu a některé věci nebyly ještě úplně doladěné. Přesto je Neviditelný napsán poutavě, děj má spád a postavy mi byly vcelku sympatické. Asi bych ale doporučil šáhnout spíše po dalších dílech série.

15.09.2017 3 z 5

Architektura štěstí Architektura štěstí Alain De Botton

Architektura štěstí není dlouhá kniha, vlastně je to jen pár esejí notně proložených obrázky. Bottonovi se však povedlo na tomto malém prostoru srozumitelně vyjádřit velké myšlenky o vnímání architektury a jejím vlivu na člověka. Po přečtení této knihy už budu nad otázkami o kráse hmotných věcí a jejich působení na člověka přemýšlet jinak a nebudou mi chybět argumenty do různých debat o nových budovách.

18.08.2017 5 z 5

Evangelium podle Jaroslava Foglara Evangelium podle Jaroslava Foglara Pavel Hošek

Velmi zajímavá a poctivě napsaná knížka, která rozebírá Foglarovy knihy z religionistického hlediska. Autor v jeho díle nejen hledá náboženské motivy a srovnává jej s dílem Tolkiena a C. S. Lewise, ale i ukazuje, že tzv. Foglaring má mnohé rysy skutečného náboženství.

24.07.2017 5 z 5

Strašná nádhera Strašná nádhera Halina Pawlowská

Kraťoučká sbírka různých povídek a esejů, které asi už byly vydány jako sloupky v časopisech. Halina si drží svůj styl a humor a ačkoli nejsem typický čtenář této knihy, docela jsem se bavil. Kdo měl rád Banánové rybičky se bude určitě bavit také.

23.07.2017 4 z 5