Ophelie Ophelie komentáře u knih

Prostor pro duši Prostor pro duši Vlastina Svátková

Knihu lze přečíst za jeden večer, ale vzhledem k moudrostem a hlubokým pravdám doporučuji její dávkování. V knize se najde pár věcí a výroků, se kterými se tak úplně neztotožňuji, ale možná je to jenom tím, že jsem k nim ve svém životě ještě nedošla. Jinak knihu řadím mezi své oblíbené a ráda si ji znovu, po nějaké době, přečtu.

30.05.2021 4 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

Zpočátku jsem si musela zvykat na neobvyklý vypravěčský styl, který je ale svým způsobem originální. Téma anorexie mi nebylo blízké, ale autorka jej zde prostřednictvím Lady opravdu specificky čtenáři přibližuje. Je až zarážející, jak zkreslené a pokřivené mají takto nemocné dívky vnímání svého těla. Každopádně příběh Lady čtenáře zaujme, přesto jakoby ve vyprávění a plynutí děje něco pokulhávalo a chybělo.

30.05.2021 3 z 5

Dům panenek Dům panenek Erik Axl Sund

Kniha je určitě čtivá, ačkoli se jedná o těžké téma, ale něco mi tam chybělo. Nemělo to grády jako u jiných thrillerů. Kniha nebyla špatná, ale žádné “wow” se po přečtení nekonalo.

27.05.2021 3 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Čtivá, napínavá kniha s překvapivým a za mě nepředvídatelným závěrem. Přečteno za dvě odpoledne, strhující, ačkoli v závěru smutný, příběh. Knihu lze určitě doporučit.

11.05.2021 4 z 5

Zdravé těhotenství, přirozený porod Zdravé těhotenství, přirozený porod Ingeborg Stadelmann

Přečetla jsem více knih ohledně těhotenství a době po porodu a tato kniha za mě jednoznačně vede. Pokud bych měla nastávajícím maminkám doporučit pouze jednu knihu, kterou by si měly přečíst, pak je to tato. Hodně nových, užitečných informací. Díky knize jsem našla spoustu odpovědí na mé otázky a určitě se k ní budu ještě několikrát vracet.

11.05.2021 5 z 5

Božský bastard Božský bastard Christina Lauren

Čtivé, oddychové čtení plné erotiky, sexu, celkem i vtipných scén. "Tanec" Chloe a Bennetta je sice už ohraný (typické pro tento žánr), ale v rámci žánru je tato kniha jedna z těch lepších.

11.05.2021 3 z 5

Zápisník alkoholičky Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Přečteno na jeden zátah, začetla jsem se a musela to dočíst. Obdivuji autorku, že boj s démonem alkoholem zvládla a že se rozhodla takto vyjít s kůží na trh, aby svým příběhem pomohla jiným lidem.

06.05.2021 4 z 5

Hlava plná přízraků Hlava plná přízraků Paul Tremblay

Přečteno na jeden zátah, kniha se mi líbila, rychle mě vtáhla do děje a nechybělo ani pár strašidelných scén. A to vyústění na konci mě dostalo. Za sebe knihu můžu doporučit.

01.05.2021 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Výborný psychologický thriller! Kniha je čtivá od začátku až do konce, pomalu se odkrývá pravdivý příběh Daphne a Jacksona aneb nic není takové, jak se zdá navenek být. Amber byla mrcha a dostala, co si zasloužila. Kniha, kterou lze určitě doporučit.

20.04.2021 5 z 5

Ticho mezi námi Ticho mezi námi Abbie Greaves

Nebylo to úplně špatné, četlo se lehce, ačkoliv příběh Franka, Maggie a jejich dcery vůbec lehký nebyl, spíše naopak. Místy mi to přišlo takové vleklé, zdlouhavé, dávám tři hvězdičky. Možná kniha osloví více někoho, kdo něco podobného ve svém životě či okolí řeší/řešil.

17.04.2021 3 z 5

Duše miminek Duše miminek Walter Makichen

Autor knihy coby duchovní medium podává duchovní pohled na proces početí dítěte (vědomého i nevědomého). Na základě jeho komunikace s dušemi narozených i ještě nenarozených dětí nabízí budoucím i stávajícím rodičům neobvyklý pohled na zrození a početí miminka. Zabývá se ale také např. otázkou úmrtí nenarozeného dítěte, potratů apod. V knize jsou různé návody, postupy k meditacím (jak např. můžeme sami navázat spojení s duší miminka). Je to určitě zajímavá kniha, kterou lze doporučit spíše esotericky, duchovně otevřeným a smýšlejícím lidem, pragmatik, logik a spíše rozumově založený člověk v ní zalíbení asi nenajde.

09.04.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Moje druhá kniha od Hanišové a musím říct, že mě tedy dostala. Tak nelehké téma zpracované na pozadí hlavního tématu coby sběru hub na Šumavě. Obdivuji celkové znalosti ohledně hub a především kompletní zpracování celého příběhu Sáry a její rodiny. Není to lehké čtení, otce a jeho činy ani nekomentuji, ale co mi přišlo ještě víc nepochopitelné bylo chování matky. Houbařka je opravdu silný příběh, krásná ač smutná kniha, kterou si stojí za to přečíst.

05.04.2021 5 z 5

Vzorný syn Vzorný syn Čong Judžong

Kniha nebyla úplně špatná, ale něco mi tam chybělo, napětí, gradace děje, touha číst dál... Dočetla jsem, ale jen proto, že nerada nechávám knihy nedočtené. Vyprávění Judžina coby psychopata a sériového vraha mi nějak nesedlo. Celé se to tak nudně vleklo. Hvězdičku navíc dávám díky doslovu, který knize přidává na významu. Znovu bych po knize ale už více nesáhla.

03.04.2021 3 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Velmi zvláštní kniha (v dobrém slova smyslu) s velmi děsivým příběhem. Od první věty jsem si říkala - Sakra, co to čtu? Místy šokující, děsivé, hrůzné a kruté. Ale vyprávění očima malé Livie působilo tak nevinně, očima dítěte, které nic jiného nezažilo, nic jiného nezná a vše, co se tam dělo, vnímá jako “normální”. O to děsivé to čtení bylo. Chudák holka. No a ten konec, především poslední věty - no mazec! Rozhodně svým zpracováním a námětem kniha patří mezi nevšední a stojí za přečtení.

28.03.2021 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Ze začátku jsem si musela zvyknout na autorčin styl psaní, ale pak jsem se přeci jen začetla. Zajímavě podané a zpracované téma (nejen) odlišné sexuální orientace v Anglii v 50.letech prostřednictvím Irvinga a jeho životního příběhu. Autorce nelze upřít originalitu a zjevný spisovatelský talent.

22.03.2021 3 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Knihy od Kariky mám ráda a proto ani tato novinka nesmí chybět v mé knihovně. Smršť je opět hodně čtivé dílo (přečteno za jedno odpoledne), kterému nechybí napětí a opět takové to "brnkání" na nervy a psychiku čtenáře. Tohle Karika prostě umí. V této knize ale autor navíc zabrousí do oblasti filosofie a kvantové fyziky, zabývá se fenoménem vědomí a jeho úlohou coby tvůrce své vlastní skutečnosti. Za posledních několik stran dávám hvězdičku navíc. Možná je tato kniha trošičku jiná, než knihy předchozí (Strach, Trhlina, Tma), právě kvůli tématu vědomí a subjektivní reality, ale mně se kniha rozhodně líbila a budu ji doporučovat dále.

22.03.2021 5 z 5

Fascinující mysl novorozeného dítěte Fascinující mysl novorozeného dítěte David Chamberlain

Opět další skvělá kniha od Chamberlaina. Autor se v knize věnuje miminkům, jejich vnímání a pamatování si zážitků nejen během porodu, ale už i v prenatálním období a poté i těsně po porodu. Poukazuje na důležitost tzv. bondingu, kdy vznikají emoční vazby mezi dítětem a maminkou. Z toho důvodu se i spíše přiklání k domácím porodům, neboť porody v nemocnicích jsou hodně neosobní, dítě bývá odtrženo od matky (čistí jej, kontrolují, váží apod.) a poukazuje, jak tímto můžou u dítěte vzniknout traumatické zážitky, které se projevují až později v životě dítěte a jsou zasuty hluboko v nevědomé úrovni. Rozhodně hodně zajímavá a přínosná kniha nejen pro stávající a nastávající maminky (a rodiče obecně), ale i pro porodní asistentky a lékaře. Miminko je zde vnímáno jako plnohodnotná, plně vnímající bytost. Doporučuji přečíst.

21.03.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Ačkoli se nejedná o lehké a oddychové čtení, autorka zvládla literární žánr povídky zcela bravurně. Každá z povídek pojednává o tématu sebevraždy z jiného úhlu, každá donutí k zamyšlení a nechá ve čtenáři jistý otisk. Mně se nejvíc dotkly povídky Vrátíš se? a Manažerka. Obdivuji autorčin počin napsat knihu povídek na tak složité a citlivé téma.

20.03.2021 5 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Líbilo se mi téma ohledně tatérů a tetování - tím mi přišla kniha nevšední a originální. Kniha je hodně čtivá, děj ubíhá svižně, žádná hluchá a nudná místa, překvapivý konec. Rozhodně lze knihu doporučit.

20.03.2021 4 z 5

Jsem v tom! Těhotenský manuál českých maminek Jsem v tom! Těhotenský manuál českých maminek Kateřina Komárková

Super kniha jako takový základ pro nastávající maminky. Výhodou této knihy je, že ji napsala česká autorka, tudíž všechny rady a informace jsou z domácího prostředí (některé informace jsou už zastaralé, např. výše rodičovské, tzv. triple test apod., ale kniha byla vydána v r. 2016). Přehledně, stručně a jasně jsou zde uvedeny potřebné informace, rady a tipy ohledně období těhotenství, všech vyšetření, výběru kočárku, porodu apod.

15.03.2021 4 z 5