Ophelie Ophelie komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Opravdu nádherná kniha, která stojí za přečtení. Krásné popisy přírody, života v bažinách a močálech vetkaných do vyprávění příběhu o dívce, která byla okolnostmi nucena žít a vyrůstat od útlého dětství zcela sama, bažinu už Kya nikdy neopustila. Líbilo se mi vykreslení hlubokého souznění a harmonie Kyi s přírodou. Zápletka ohledně smrti Chase Andrewse a vyšetřování vraždy příběhu ještě více přidaly na napínavosti a čtivosti. Řadím mezi mé oblíbené knihy.

19.01.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Klasika, kterou jsem poprvé četla na základce a nyní po tolika letech znovu a vnímám ji snad ještě intenzivněji než dříve (možná i proto, že teď jsem sama maminkou syna…). Každopádně zcela nadčasová kniha, která bude mít vždy co sdělit jak mladší, tak i starší generaci, po celé věky. Naturalistické líčení války z pohledu hlavní postavy Pavla, při kterém čtenáři dochází, jak hrůzná a nesmyslná je válka, boje mezi lidmi, kteří jsou nálepkováni jako “nepřátelé”. Knihy pana Remarqua jsou jednoduše originální, čtivé a k čtenáři vždy promlouvající.

15.01.2022 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Tuto knihu řadím na první místo mezi knihami přečtenými tento rok (a vzhledem k blížícímu se konci roku tak činím s čistým svědomím :-) ). Pana Kariku mám ráda, četla jsem od něj jeho ostatní díla, mystické thrillery, ale tato kniha naprosto předčila veškerá má očekávání, která jsem od Kariky měla. Smekám před autorem, protože vytvořil neskutečné dílo. Ano, kniha je plná hnusu, smrti, krve, násilí, nechutností, krutosti a zla, ale popisuje události tak, jak se děly (při čtení některých scén opravdu mrazí). Je to kniha, kterou jsem musela číst s přestávkami, protože jsem jednoduše dál číst nemohla a musela leccos rozdýchávat. Ale možná i právě proto se vám tato kniha vryje pod kůži a po jejím dočtení ve vás zůstane (za sebe si troufám říct, že opravdu navždy). Kdybych mohla, dala bych hvězd i více, opravdu skvostný literární počin (i vzhledem k nutné autorově přípravě a studiu historie a faktů).

31.12.2021 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Dílo patřící mezi povinnou četbu mých mladých let se četlo velice dobře. Dobrodružství míšence vlka a psa se četlo skoro samo, zaujalo mě od první stránky. Krásné vyprávění z pohledu vlka/psa zaujme nejen mladé, ale i starší čtenáře.

31.12.2021 4 z 5

Dívka v zeleném svetru Dívka v zeleném svetru Daniel Paisner

Tak tohle bylo tedy cteni! Knih s tematikou Druhe svetove valky a Zidu skryvajicich se na uteku existuje na trhu nespocet a hodne jsem jich i precetla, ale tato kniha byla pro me originalni pribehem a zkusenostmi autorky, ktera se se svou rodinou behem valky ukryva v kanalech. Bylo to misty opravdu drsne cteni, neuveritelne, v jakych podminkach byli nuceni zit a prezivat… Kniha rozhodne stoji za precteni.

22.12.2021 5 z 5

Tři (s)prostá pravidla Tři (s)prostá pravidla Nikki Sloane

Jeden z těch lepších erotických románů, ačkoliv děje tam bylo poskrovnu, značnou část knihy tvoří jen sex, ale to se od erotických románů očekává :-) Dvojka Evelyn a Logan se mi líbila, sympatický pár. Jen ten otevřený konec mě zklamal, hold si budeme muset počkat na pokračování.

12.12.2021 3 z 5

Rybář Rybář John Langan

Na tuto knihu jsem se hodně těšila, obálka i anotace vypadaly slibně, ale potěšení ze čtení se bohužel nekonalo. Musela jsem se do čtení vysloveně nutit, což se u dobrých knih nestává. Dočteno jen proto, že nerada nechávám knihy nedočtené. Za mě se o horror určitě nejedná, celý příběh Rybáře na mě působil nudně, nedůvěryhodně, prázdně…přišlo mi to jako nějaká sci-fi slátanina bez hlubší myšlenky… Kniha si určitě své čtenáře najde, ale za mě se ke knize určitě znovu nevrátím.

21.11.2021 2 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Velmi dobrá kniha, které nechybí napětí, spád v ději i erotika. Zajímavá zápletka. Lukas mi sice nebyl zrovna sympatický, ale stejně jako jeho i mně zajímalo, kdo je Královna. Závěr byl pro mě překvapivý. Originální dílo svým námětem. Doporučuji.

21.11.2021 4 z 5

Myslete na děti! Myslete na děti! Ian McEwan

Kniha s nelehkým tématem - Je víra více než život? A lze vůbec takové věci posuzovat objektivně? Na pozadí příběhu mladíka Adama a jeho víry a starší advokátky Fiony se zároveň odehrává manželská krize Fiony a Jacka...
Jedná se sice počtem stran o kratší román, ale co do obsahu nutí čtenáře klást si otázky, nutí k zamyšlení nad nejedním těžkým tématem. Skvělá kniha!

15.11.2021 4 z 5

Mámou hravě Mámou hravě Martina Karásková

Knihu jsem si pořídila na doporučení od mé kamarádky, rovněž "čerstvé" maminky a musím říct, že koupě nelituji. Sice některé věci již s malým dělám intuitivně, ale v knize najdete spoustu hezkých tipů na hry s malými dětmi, miminky, které napomáhají rozvoji miminek. Knihu určitě doporučuji, třeba i jako dárek pro nějakou novopečenou maminku ;-)

04.11.2021 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Originální dílo nejen po stránce lingvistické, ale i vzhledem k hlubokým myšlenkám skrývajícím se v příběhu hlavního hrdiny. Kniha nutí k zamyšlení, ne náhodou je označována za jednu z kultovních knih (stejně jako Orwellovo 1984). Rozhodně stojí za přečtení.

24.10.2021 5 z 5

Graciino tajemství Graciino tajemství Jill Childs

Čtivá kniha, líbila se mi myšlenka posmrtného života zakomponovaná do příběhu. Rozuzlení zápletky bylo dle mého názoru dost předvídatelné (ani ne v polovině mi bylo už jasné, jak to vše, hlavně s Mattem, bude), Jen mi přišla dost naivní a důvěřivá, ale jinak to bylo milé čtení a dojemný příběh.

07.10.2021 3 z 5

...a muž ti vládnout bude ...a muž ti vládnout bude Milena Tomešová

Drsné a ne zrovna příjemné čtení, rozhodně se nejedná o oddychové čtení. Druhá polovina knihy, vyprávění z pohledu ostatních osob příběhu, mě bavilo a zaujalo více. Zamrazí, když si uvědomím, že příběh Gábiny je založený na skutečných událostech. Hvězdička navíc za doslov a kapitoly věnovaných tématu domácího násilí.

02.10.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Velmi zdařilé, originální dílo. Kniha čtenáři prostřednictvím vyprávění osudu Lindy, Gerdy a jejich rodin přibližuje historii oblasti Pošumaví v poválečné době, což považuji za hodně zajímavé a obohacující (např. slovenští Rumuni, jejich pověrčivost, zvyky apod.). Nechybí ani “detektivní” zápletka spojená s úmrtím jednoho z obyvatel Jelení Hory, přičemž se rozplétá a postupně odhaluje utajená minulost. Knihu nelze než doporučit.

28.09.2021 4 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

(SPOILER) Musím říct, že mě kniha velmi překvapila - v dobrém slova smyslu. Od tohoto autora se jednalo o mou první knihu a zařazuji si jej mezi objevy, určitě si od něj ráda přečtu i jiné knihy, pokud budou tak dobré jako tato, mám se na co těšit. Do knihy jsem se ponořila hned od první stránky, příběhu nechybí vzrůstající napětí, tajemno, které zhruba od poloviny knihy nabere tedy opravdu grády a přejde až do vln strachu, jako u správného horroru. Bohužel, jak již bylo zmíněno v komentářích níže, konec mě zklamal (kdyby vše zůstalo v reálné rovině, byla by to pecka!), tak proto ubírám v hodnocení jednu hvězdičku. Ale jinak rozhodně doporučuji přečíst silnějším náturám, které se rády bojí ;-)

16.09.2021 4 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Super čtení, čtenář je doslova pohlcen příběhem a osudem Alexe od první stránky. Velmi originální myšlenka a zpracování Výhně, hodně sympatické postavy, děj hezky plyne, žádné nudné ani nadbytečné pasáže. Už se těším na další díl. Rozhodně knihu doporučuji.

13.09.2021 4 z 5

Hovory s porodní bábou Hovory s porodní bábou Jana Doležalová

Tuto knihu nelze než doporučit, především těhotným ženám a čerstvým maminkám. Dozvíte se spoustu užitečných rad a informací ohledně těhotenství, vyšetření, porodů, kojení apod. Jedna z nejlepších knih pro budoucí maminky.

12.09.2021 5 z 5

Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem Sarah Forsyth

Tak to byl opravdu drsný, syrový příběh, místy opravdu šokující čtení. Neuvěřitelné, co se kolem nás ve světě děje… Klobouk dolů před Sarah, že se o svůj šokující příběh takto veřejně podělila.

30.08.2021 5 z 5

Tři dny do pekla Tři dny do pekla Heather Chavez

Kniha se čte dobře, děj hezky plyne, nechybí ani napětí, ale četla jsem už lepší thrillery a jak už tu zaznělo v předešlých komentářích, zápletka a vyústění mi přišlo dost překombinované a přetažené za vlasy… Každopádně lze knihu doporučit k přečtení, nuda to rozhodně není.

11.08.2021 3 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Hezká knížka na jedno odpoledne. Stejně jako se mi líbila kniha Vděk je i tato kniha plná hlubokých a zajímavých myšlenek, což autorka bravurně umí, na pár stranách toho čtenáři sdělit opravdu mnoho. Ještě poněkud naivní, dětinská, ač velice inteligentní Lou díky nové kamarádce No objevuje krutou realitu života a dospívání. Kniha se čte opravdu dobře, doporučuji.

07.08.2021 3 z 5