painthers painthers komentáře u knih

Milarepa – Život a osvícení Milarepa – Život a osvícení Cang Ňön Héruka

Příběh o tom, jak člověk, který magií nechal zabít několik desítek lidí, došel hlubokou meditací v ústraní osvícení. Milarepa je jeden ze zakládajících myslitelů buddhistické školy Karma Kagju.

22.06.2020 3 z 5

Cesta ke svobodě Cesta ke svobodě Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Srozumitelný teoretický úvod do buddhismu, který vás nezahltí přílišnými detaily. Pokud o buddhismu nevíte moc, rozhodně vám dá nové myšlenky a podněty k přemýšlení.

23.05.2020 4 z 5

Strava bohů Strava bohů Jasmuheen

Dokud se ještě píše o energiích, čakrách a meditacích, nijak mi to nevadí. Tahle kniha ale na sebe zvláštně napasovává i "vědu" a mimo toho, že v tomto ohledu mi přijde fakt podivná, mě ani moc nebavila. Neříkám, že je v ní úplně všechno mimo, ale některé myšlenky byly pro mě trochu za hranou.

21.04.2020 1 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Na svoji dobu poměrně zábavná satira. V dnešní době spíš neotřelá pohádka z dávných dob.

20.03.2020 3 z 5

Chvála bláznivosti Chvála bláznivosti Erasmus Rotterdamský

Satira k uspořádání společnosti z počátku 16. století. Tenkrát velice populární dílo, z dnešního pohledu mě však už moc nezaujalo.

10.03.2020 2 z 5

Češi: proč jsme kdo jsme - a jak dál? Češi: proč jsme kdo jsme - a jak dál? František Koukolík

Přiznám se - nebavilo mě to. Kniha je psaná akademickým stylem (na což je dobré se připravit) a plná zajímavých informací, ale byl hrozný problém u ní udržet pozornost.

29.02.2020 2 z 5

Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Triumf a tragika Erasma Rotterdamského / Svědomí proti násilí Stefan Zweig

Úžasný jazyk, styl psaní. Vtáhne do děje, vyjádří drama, emoce - tohle je opravdu umění.

O počátcích luteránství a kalvinismu. O Erasmu Rotterdamském, Lutherovi, Kalvínovi a Castelliovi. O humanitě a toleranci oproti fanatismu a totalitě.

29.02.2020 4 z 5

Stála som pri bráne neba a pekla Stála som pri bráne neba a pekla Gloria Polo

Krátká kniha popisující autorky zážitky z dob klinické smrti po zasažení bleskem. Prochází tam deset křesťanských přikázání, ve kterých vidí, že i jako poměrně slušná žena všechna porušila a chovala se v životě pyšně, necitlivě, zle atd.
Nevím, jaký si na to vytvořit názor. Před lety jsem se zabývala "NDEs", tedy prožitky blízkosti smrti, a snad jsem nikdy nenarazila na takto komplexní, ač je pravda, že čas i prožitek může být relativní.

14.01.2020 2 z 5

Rozhovory na hraně zítřka Rozhovory na hraně zítřka Adam Folta

Kniha se těžko hodnotí, jelikož obsahuje rozhovory s různými osobnostmi. Nečetla jsem ji ani celou, vybrala jsem si, co mě zajímalo.

06.12.2019 2 z 5

Nevyšlapaná cesta nekončí: Duchovní růst ve věku úzkosti Nevyšlapaná cesta nekončí: Duchovní růst ve věku úzkosti M. Scott Peck

Možná jsem tuhle knihu neměla číst od Pecka jako první. Neustále se odkazuje ke svým starším knížkám, ale dejme tomu, že i bez znalosti ostatních to bylo pochopitelné. Moc mě to však nebavilo a že bych se dočetla nějakou revoluční myšlenku, to taky ne. Zkusím ještě dát šanci jeho další knize o budování komunit, ale zatím spíš zklamání, na to, jaké jsem na Pecka slyšela chvalozpěvy.

28.09.2019 1 z 5