*Pájuše* *Pájuše* komentáře u knih

Holocaust Holocaust František Emmert

Je někdy dobré podívat se do historie a zjistit, čeho jsou lidé schopni. Důležité je, že se z toho člověk poučí a že se historie - doufám! - nebude opakovat. Zařadila bych to mezi povinnou četbu. Je opravdu důležité si některé milníky lidské historie připomínat. Moje generace tohle nezažila, ale krutost, strach, bezmoc a teror na Vás dýchá z každé stránky a fotografií a nelze tomu zabránit. Dotkne se Vás to a nenechá Vás to chladnými.

Magie vítězí Magie vítězí Ilona Andrews

Dlouho jsem odkládala komentář k této knize, protože po dočtení jsem potřebovala chvilku klidu na srovnání si myšlenek.
Autoři rozehráli velmi napínavou sérii, kterou jsem si zamilovala od prvního dílu. Knihy jsou vtipné, svižné, pokud drhnou, tak jen v maličkostech. Ovšem při čtení dlouho očekávaného závěrečného dílu, který pro mě byl vyvrcholením celé série a který měl celý příběh uzavřít, ve mě vyvolává spíš další a další otázky. Nemůžu si pomoct, ale poslední díl, musím hodnotit jen čtyřmi hvězdičkami a to ještě s přimhouřenýma očima. V tomhle díle mi přišlo, že se vše odehrávalo ve velkém spěchu. Začalo to scénou v jeskyni a najednou se přeneseme o pár let dále, kdy malý leze. Netuším, co se stalo, ale nemohla jsem se s dějem ztotožnit. Přišlo mi to příliš hrr. Co jsem si opravdu užila, bylo "velké finále", kteří autoři měli vymyšlené vskutku dokonale.

Píseň zimy Píseň zimy S. Jae-Jones

Příběh, který se rozehrává na stránkách knihy, je kouzelný, tajemný a krásný, ovšem má svá úskalí, která se projevují v nedostatcích - jako jsou občas popisné pasáže, kde nic, tu nic, a trošku krkolomný děj, který se vyvinul v něco, čemu jsem těžko věřila. Příběh je opravdu kouzelný a dokazuje, že není všechno tak, jak má být a že krásná lež je mnohdy horší, než ošklivá pravda.

Čokoládový sen Čokoládový sen Fiona McIntosh

Příběh ve mě rezonuje spíš v negativním smyslu. Nesedlo mi úplně období. Na jedné straně se to jako historický román tváří - hlavní hrdinka nese společenský status a pochází z význačné rodiny, pořádají se baly, je vyžadováno asistence sloužících a gardedámy - tak vzápětí jste uvedení v naprostý omyl tím, že se na druhé straně vyskytnou ženy, které se snaží rozjet svůj vlastní podnik, pracují v profesích spíš určených pro muže, čímž popírají svou pozici ve společnosti a nad to řídí auta! Pořád jsem nevěděla, na kterou stranu se přiklonit. Ano, vím, emancipace začala ještě dříve, než před 20. stoletím, ale i tak to na mě působilo protichůdně. Upřímně, nesedlo mi to a nevěřila jsem tomu. Kdyby kniha byla o 150 stránek kratší, prospělo by jí to. Možná by to pak pro mě nebyla kniha, na které jsem si mínila vylámat zuby.
Abych to ale nehanila. Jedno tabu, které muselo být ve středověku díky církvi považováno za nemorální, hříšné, hanebné a kdo ví co ještě, tu autorka velmi dobře zakomponovala do děje. Příjemné překvapení. A palec nahoru za to, jak se hlavní hrdinka zachovala.

20.01.2020 2 z 5

Básně Básně Jiří Wolker

Ačkoliv jsem se s Wolkrem setkala na střední v jeho známé sbírce Těžká hodina - která se mi opravdu líbila a měla pro mě nezapomenutelný tón - Host do domu mi úplně nesedl. Ač krásné, jeho verše byly na mě trošku krkolomné a nemohla jsem se do nich začíst. Začíst není to správné slovo, nedokázaly mě vtáhnout.

20.01.2020 3 z 5

Čarodějova nevěsta 9 Čarodějova nevěsta 9 Kore Yamazaki

Trošku slabší děj proti ostatním. Přesto je plná pocitů prodchnutá tajemnem jako předchozí díly.

19.01.2020 4 z 5

Bouří prokletá Bouří prokletá Patricia Briggs

Tohle bylo přesně to, co jsem potřebovala. Pořádná urban fantasy, žádný čajíček, když umírání, tak ve velkém stylu! Paní Briggsová umí psát vskutku bravurně.
Autorka si tu tak vylepšila vysokou laťku, která v předešlých dílech zakolísala. Musím říct, že tenhle díl se co do kvality, tak i kvantity, podobá prvním dílům, co jsem od ní četla. Zbytek byl fajn, ale když paní Autorka nasadí hodně vysokou laťku, člověk je pak zklamaný, že u některých knih na ni nedosáhne. Tady to však neplatilo. S chutí, velkou radostí a se slavnostními famfárami uděluji deset hvězdiček z pěti.

18.12.2019 5 z 5

Adaptace Adaptace Miroslava Varáčková

Upřímně, námět to byl zajímavý. Už jen proto, že s tím "kam ten svět spěje" v dnešní době se roztrhl pytel a věřím tomu, že jak to autorka popisuje, může být jednou i náš případ (pokud už se to neděje - války, mutující nemoci atd.). Ovšem to provedení. Ajaj... Mám trochu pocit, jako by to autorka psala někde na střední, ale uvědomila si, že by tomu měla dát trochu přijatelnější kabátek. Mě to opravdu nepřesvědčilo.

18.12.2019 1 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Velmi vtipná kniha na deštivé odpoledne. Opravdu jednohubka. Jedna věc mi tam prostě neseděla - ach ty česká jména! Nejsem zrovna fanda českých autorů, ale série Bavettových byla fakt dobrá. Tohle je oproti tomu slaboučký čajíček. I tak se to nečetlo špatně.

08.12.2019 2 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Tohle není kniha, kterou byste chtěli mít v knihovně. Tohle je kniha, kterou MUSÍTE mít v knihovně! :D Jak nejsem zastáncem sci-fi,... tohle mi sedlo! Fakt jsem si knihu užívala. Hlavní hrdinové jsou tak realističtí, sympatičtí a neskutečně jsem si jejich přestřelky užívala. Autorka postavila knihu na velmi silném základu. Samozřejmě pár vratkých pilířů se najde - co se vlastně stalo s naší civilizací, jak ji známé a dalších věcí, které říci nemůžu, protože bych vyzradila pár spoilerů :-/
Kniha se četla bez dechu, stránka za stránkou. Konec mi přišel trochu moc hrr, mohl být trošku více rozepsán a celkově i to, jak na jedné stránce čtete o nenávisti a prázdnotě v srdci hlavní hrdinky, na straně druhé už je její srdce plné něžnosti. To mi trošku nesedlo. Kniha si ale i tak zaslouží své čestné místo v knihovně!

05.11.2018 5 z 5

Jakubovy housle Jakubovy housle Daniela Mičanová

Z celé série mě nejvíce nadchl příběh Lucia. Proto mě překvapilo, že ve výsledku, byť se díl jmenuje Jakubovy housle, je Lucius tím "hlavním" protagonistou. Podle mě by bylo lepším zakončením celé série skončit knihou Lucius, než právě následující Orlando a teď i tohle. V této knize jsem se patlala ve všemožných protagonistech (víc jak polovinu z nich jsem v knize neznala a některé jsem ani neměla chuť je poznat, např. Drábkovou, Povřísla atd.), skákalo se od problému jedné osoby k problémům dalších, ale děj příběhu mi z tolika pohledů přišel strašně chaotický. Tyhle ty entrée po dočtení knihy hodnotím jako nutné zlo. Musí tam být, aby dotvářely příběh, ale... ale! Autorka v knize prostě nakombinovala spoustu dějových linií, které mě tak strašně nebavily! Takže ve výsledku to, co mě nejvíce na knize zaujalo - tedy již zmiňovaný Lucius a jeho (ne)happy-end - se vešlo suma sumárum do čtyř kapitol. Škoda...

18.10.2018 2 z 5

Lov stínu Lov stínu AdriAnne Strickland

Sci-fi není žánr, který běžně čtu. Když už jsem se ale pro něco rozhodla, byla jsem zklamaná. Proto jsem ani od tohoto sci-fi moc nečekala. Byla jsem ale překvapená, s jakou lehkostí jsem do knihy v plula. Knize opravdu přispívá, že ji píše žena a muž. Tam, kde je žena jemnější, je muž jejím pravým opakem. Kniha se díky tomu stává reálnější, čtivější a přitažlivější. Ukazuje cit tam, kde má být a ostrost tam, kde si to situace vyžaduje. Postavy nejsou ufňukané, ani na zabití, dokonce ani milostný trojúhelník tam není! Žasnu! Technické části knihy šly tak trochu mimo mě, ale neměla jsem pocit, že bych jim nerozuměla nebo že bych potřebovala slovník. Jsem překvapená a těším se na další díl, který na sebe nenechá dlouhou dobu čekat! :-)

14.10.2018 4 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Jsem z knihy trochu rozčarovaná. Myslela jsem, že to bude něco jiného. Autorka má skvělý smysl pro humor, což je asi jediná věc, kterou na knize oceňuji. Nicméně zbytek je katastrofa. Itálie mě strašně bavila, Indie šla mimo mě (a celkově i to duchovno bylo pro mě moc přitažené za vlasy - tuto část jsem vyloženě přetrpěla!) a Bali, na které jsem se nejvíce těšila, bylo o ničem. Vlastně kombinací Itálie (zábavy) a Indie (hledání osvícení a duchovna). Z prostřední části mám ještě husí kůži, brrr!

22.09.2018 2 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Kniha je o Sofii - hlavní hrdince - a zároveň není... (tajemný smajlík) Něpětí a tejemno děje bojují ruku v ruce s naivitou a povrchností postav. Přesně jako Škola dobra a zla! Kdo by se nechtěl dostat do pohádky a žít svůj život "šťastně až na věky"? No, někdy se ale ukáže, že i pohádka se může změnit v hororovou scénu. Sofie o tom ví své...
Ačkoliv mám z knihy trošku patetický pocit, vykresluje přátelství a samotné dobro a zlo poměrně zdařile. I když jsem si myslela, že kniha bude originálnější (anotace to slibovala!), nebylo tomu tak úplně pravda. Když se na to dívám jako celek, ta originalita tam chyběla. Na druhou stranu, energie (myšleno dynamičnost, poutavost, čtivost) knihy, tento nedostatek naprosto přebila.

08.08.2018 4 z 5

Archiv Archiv Victoria Schwab

Upřímně, kniha mi nějak nesedla. Četla se dobře, postavy vám nelezou na nervy, ale... jedno velké ale! Budu opakovat názor Kačkaknihomol - Historie mrtvých lidí a celý Archiv jsem si prostě nedokázala vykreslit, protože jsem postrádala jejich význam. To, že z teenagera uděláte Správce těchto Historií, ale už Vám autorka zapomene sdělit, proč tyhle Historie vlastně vznikají... nooo, k čemu vám pak je, že víte, k čemu slouží Úžiny a Archiv atd. Prvotní důvod vám prostě uniká. Kniha je i co se týče zápletky strašně předvídatelná. Měla jsem tři adepty, u kterých jsem předpokládala, že jsou ti "bad-guys". A víte co? Ty dva jsem trefila, u třetího jsem se sekla... Podstatné, co chci říct, je to, že pro náctileté je kniha super-špionážní odreagovačka, ale pro mě, které už není náct, to byla jen vymývárna mozku od těžké práce.

19.06.2018 3 z 5

Sto tisíc království Sto tisíc království N. K. Jemisin (p)

Kniha má zvláštní osobité kouzlo. Je celistvá, ačkoliv na první pokus to působí chaoticky a neúplně. Konec je ale překvapující a teprve na tomto konci začínají puzzlíky zapadat na svá správná místa. Děj knihy je nevyzpytatelný - občas se ztrácíte v myšlenkových pochodech hl. hrdinky a občas ani nevíte, která bije, protože se ztrácíte i v ději. Mám spoustu otázek, ale žádnou odpověď (např. Pán Noci ve dne a Pán Noci v noci? Nejsou si ve své podstatě podobné s Yeine? Humf...). Kniha akorát podráždila moje nervová zakončení, ale aby na tu bolest našla lék, to nikoliv... Když to hodnotím jako celek, nedokážu se rozhodnout, jestli dát čtyři hvězdičky nebo jen dvě. Jako Katniss si volím třetí možnost a to zlatý střed.

15.05.2018 3 z 5

Bellman & Black Bellman & Black Diane Setterfield

Kniha je velmi specifická. Realita se prolíná s tajemnem a člověk neví, jestli čte skutečnost nebo fikci. Viktoriánská Anglie byla zajímavá, ale ne tolik, jak jsem si myslela, že bude. Přesto hodnotím knihu pozitivně. Bellman byl workoholik tělem, srdcem i duší. Ovšem až "havran" mu ukáže, jak prázdný život žil a co vše ztratil.

13.05.2018 3 z 5

Zrádné srdce Zrádné srdce Mary E. Pearson

Původně jsem tuhle knihu číst nechtěla. Měla jsem v plánu číst Diabolik, ale knihu jsem nechala doma a tak se nudila, že jsem sáhla po této knize. Nelituji toho. Kniha byla čtivá, svižná, nápaditá. Ovšem v některých chvílích trochu nezáživná. Kdyby byla o čtvrtinu kratší, vůbec bych se nezlobila. Co ale oceňuji víc než v předchozím díle je střídání vypravěčů.

26.03.2018 3 z 5

Prokletí Prokletí Claudia Palumbo

Bez debat - je to děs. Člověk má pocit, že čte Upíří deníky v bledě modrém. I když pominu fakt, že autorka vykrádá již napsané tituly, přišlo mi to i tak jako bída s nouzí. Děsivý upíři, kteří mají mít zkušenosti za stovky let, se chovají jako puberťáci. Za tu dobu, co jsem knihu četla, jsem tam viděla tolik nesmyslných věcí, že je tu předtřásat by mi vystačilo na celý sešit! Tolik slz by stačilo na zaplnění celého Černého moře a za omdlévání by si hlavní hrdinka zasloužila medaili. Dočetla jsem to do 150 stran a mám toho tak akorát dost. Poslední dobou nemám moc dobrou ruku, co se týče výběru knih. :-(

28.01.2018 1 z 5

Mihotavé stíny Mihotavé stíny Patricia Briggs

Patricia Briggs je známkou kvality, proto jsem to očekávala i u této knihy, resp. povídkové knihy. Bohužel, jsem zklamaná. Některé povídky mě nebavily, jiné dokonce nudily! Což zrovna u série Mercy Thompson, dokonce i u Alfy a Omega, se mi nikdy nestalo! Příběhy o vedlejších postavách by byly super, kdybych si alespoň některé pamatovala. Takhle to byly jen povídky, ke kterým mi chyběl návod jak je číst. Jediná povídka, která se mi opravdu líbila byla o Asilovi a Kaře. Potom už jen vystřižená scéna z Mercy. A co se týče prequelu k sérii Alfa a Omega, který je obsažený jako povídka ve Štvanici, zdála se mi v knize nadbytečná. Ale víte, jak se to říká: proti gustu žádný dišputát.

27.01.2018 2 z 5