Parwana Parwana komentáře u knih

Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Lea Kampe

Velmi povedené a poutavé čtení o této mimořádné statečné ženě. Jeden z nejlepších životopisných románů o známých osobnostech.

09.10.2023 4 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Knihu jsem dočetla, ale nebyla to žádná velká hitparáda. Bylo to sice čtivé, ale nebyla jsem z toho tak na větvi, jak slibovala obálka, a ani rozuzlení mě nijak zvlášť nešokovalo, spíš už jsem byla ráda, že je konec.

09.10.2023 1 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Od knihy jsem měla velká očekávání, nedokázala jsem ji ale dočíst. Katka se svojí matkou byly natolik nesympatické a malou Báru tak terorizovaly, že jsem nemohla dál číst a asi na padesáté straně odložila, protože mi to rvalo srdce. U Hany i u Zuzanina dechu jsem vydržela, tady to nešlo. A radši nechci vědět, kolik takových smutných dospívajících Barunek je mezi námi...

09.10.2023 odpad!

Kavárna na konci ulice Kavárna na konci ulice Clare Pooley

Skvělá oddechovka, krásný a dojemný příběh, který mě pohladil po duši. Zamilovala jsem si kavárnu, Moniku i ostatní. Kouzlo tkví v tom, že takové životy žije mnoho z nás...

24.02.2023 5 z 5

Seznam hostů Seznam hostů Lucy Foley

Stejně čtivé jako předchozí kniha Štvanice, i když bylo zřejmé, že autorka ze svojí prvotiny hodně vycházela. Propojení všech postav jsem tušila zhruba od poloviny, na díla Agathy Christie to však nemá ani zdaleka, jakkoliv jsem s knihou strávila příjemný víkend.

12.02.2023 4 z 5

Pekelné léto Pekelné léto Kim Faber

Hodně dobrá detektivka/thriller, četlo se to jako po másle. Nemůžu se dočkat dalších dílů.

09.02.2023 4 z 5

Výměna Výměna Robyn Harding

Hodně dobrý vztahový thriller, zápletka se stalkující puberťačkou, agresivní instabitch a párem toužícím po dítěti byl atraktivní koktejl, který po pár stránkách uháněl jako splašený k tragickému konci. Jednu hvězdu ubírám za překlad, který byl místy dost mimo, jinak velká spokojenost.

29.01.2023 4 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Poněkud atypický historický román o mladém Slávkovi, nejprve chlapci, který utrpí vážnou nehodu, posléze mladém muži, smířeném se svým údělem a následně muži a starci, dožívajícím v ústraní, se vzpomínkami na prožitý život, které chce před smrtí sepsat. Krásné snivé čtení, je zde hezky zachycena a popsána Praha, historie 18. století i divadelní život té doby, s kterým ne vždy se v historických románech setkáme.

27.12.2022 4 z 5

Kam se poděl můj sexuální život? Kam se poděl můj sexuální život? Kristen Bailey

Tohle opravdu nešlo. Jakž takž bych přežvýkala sáhodlouhou předlohu, jež byla popisem vysokoškolských mejdanů končíčích ostudou, jaké asi někdy zažil každý z nás, ale to nebylo nic oproti tomu, co přišlo potom. Toto téma není pro mě nic, o čem bych musela nutně číst, zvlášť když se mezi plnými plenkami, zanedbanou maminou, rezavým domáckým pošťákem a dalšími dvěma dětmi kromě zmatků, stereotypu a nebetyčné únavy nic neděje.

19.12.2022 odpad!

Vražda mořské víly Vražda mořské víly A. J. Kazinski

(SPOILER) Měla jsem velká očekávání a asi do první třetiny jsem se knihou protrápila. Od půlky už ale děj začal uhánět rychlým tempem až k tragickému konci, kde všechno zapadlo tam, kam mělo. Mladý budižkničemu, neužitečný a nijak zvlášť pohledný, jenž nemá taneční nadání ani herecký talent, a k hrubé práci se svýma něžnýma rukama už vůbec nehodí, se nakonec stane slavným spisovatelem a jeho veskrze smutné a depresivní pohádky jsou odrazem doby, v níž žil, a kdy to měly ty nejchudší vrstvy velmi těžké. Na pozadí brutálních vražd mladých žen a únosu lékařova syna vyvstává tragický a smutný příběh neopětované lásky mladého důstojníka a poživačného prince, jenž měl položit základ pohádky o malé mořské víle. V průběhu však není zcela jasné, zda se jedná o vraždícího muže či ženu, rozuzlení přijde až na lodi mířící i s princem na Island. Při hledání Marjánky již ale tušíme, že následovat bude holčička se sirkami. Po dočtení jsem byla v šoku a bylo mi do pláče.

20.11.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Na tuto knihu podle mě existují dva názory: buďto čtenáře nezaujme nebo jej pohltí. Já se řadím do druhého tábora. Už dlouho mě žádná kniha tak nestrhla. Přečteno z mobilu za dva dny, ale byla to opravdu síla. Rychle ubíhajícím a čtivým dějem počínaje odosobněným stylem vyprávění konče. Bohužel musím dát mínus za některé drastické momenty, které bych radši přeskočila a konec, po němž jsem jen zůstala nevěřícně sedět. Autorka vyhrála soutěž zcela oprávněně.

22.10.2022 4 z 5

Líbánky Líbánky Tina Seskis

(SPOILER) Tak toto se tedy hodně nepovedlo. Autorka zkazila poměrně slušnou zápletku a atraktivní téma, které čtenáře přitáhne a přímo vybízí vzít si knihu někam na dovolenou k moři, vyplýtvala. Do hlavní hrdinky se nezamilujete. Nemáte šanci. Je vylíčena jako nesympatická nerozhodná osoba, která za pomoci své nejlepší kamarádky zápasí s muži a vztahy a stále neví, zda se rozhodnout pro bývalého, či pro úplně nového muže, s nímž prožila poměrně nepovedené rande. První dvě kapitoly byly absolutně nečtivé, než jsem knihu definitivně odložila, nalistovala jsem posledních deset stran, kde se skrývalo rozuzlení. Nic hloupějšího, než že jí manžela zabil kuchař, který měl pod palcem v resortu stravování all inclusive a naservíroval jí ho k jídlu, se zřejmě stát nemohlo. Mohla by to být slušná parodie na thrillery pro ženy, kdyby si s tím autorka dala víc práce.

24.09.2022 odpad!

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Další výborná detektivka vhodná na dovolenou k moři. Sice není tak dobrá jako Zlo pod sluncem, Deset malých černoušků nebo Vražda v orient expresu, ale rozhodně je čtivá. Nerozumím však tomu, proč je v knize líčen detektiv Poirot jako blekotající imbecil.

11.09.2022 4 z 5

Taxidermistova milenka Taxidermistova milenka Polly Hall

(SPOILER) Velmi neobvyklá fantasy psaná zvláštním stylem, což jí však neubírá na čtivosti, i když děje je zde poskrovnu. Střídala jsem ji s jinými knihami, protože děj se dost vlekl, až na konci se dočkáme rozuzlení, o štedrovečerním večeru. Kniha ve mě ještě dlouho doznívala.

11.09.2022 3 z 5

Co když zemřu, než se probudím Co když zemřu, než se probudím Emily Koch

Tak tohle byla síla. Nervy drásající příběh plný napětí, kde jsem do poslední chvíle doufala ve šťastný konec. Při čtení mi nepřišlo ani tak důležité a napínavé dozvědět se, kdo to Alexovi udělal, jako spíš zjistit, zda se nakonec probere nebo ne. Po přečtení mám chuť brečet...

17.07.2022 4 z 5

Anna Falcká Anna Falcká Hana Parkánová-Whitton

Typická Hanna Whiton. Další z řady románů, které čerpají z historie, přenesou nás do časů dávno minulých a umožní nám užít si lásku a intriky na pozadí událostí 14. století. Skvělá oddechovka, přečteno za den čistého času.

06.07.2022 4 z 5

Amissa: Zmizelé Amissa: Zmizelé Frank Kodiak (p)

Celkem dobře napsaný thriller, kde svérázná manželská dvojice bere zákon do svých rukou a pátrá po zmizelých dívkách, které se přestěhovaly z jiných měst a záhy poté zmizely. Až na občasné překladatelské excesy dobrý.

06.07.2022 3 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Po delší době historická detektivka, která mě opravdu chytla. Slečna z vyšší společnosti, poněkud neobratná a svá, vyšetřuje vraždu své sestry a snaží se uniknout z nudné domácnosti lepší třídy. Čekala jsem něco trochu jiného, myslela jsem, že se příběh bude odehrávat mezi pijáky absintu, a nikoliv mezi znuděnými mladými slečnami užívajícími morfin a laudanum, nicméně ani tak jsem nebyla zklamaná. Těším se na další knihy této autorky.

03.06.2022 5 z 5

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Phoebe Morgan

(SPOILER) Thriller pro ženy průměrné kvality. Dvě sestry, z nichž jedna se stále snaží počít dítě a druhá už má tři, které si s ní víceméně dělají, co chtějí, mají rázem život vzhůru nohama, když si s nimi někdo začne zahrávat. Hlavního záporáka jsem vytušila někdy v půlce knihy, a trvalo dalších 200 stran, než jsme se dobrali konce. Kniha je psaná hodně rozvláčně, obsahuje spoustu zbytečné omáčky, jak se hlavní postavy babrají samy v sobě. Ani Corinne, ani Ashley mi nepřirostly k srdci. Kdyby byl příběh podán stručněji, zhruba na 200 stranách, knize by to jen prospělo. Hodně věcí zůstalo opomenutých - proč se šéfka na Dominika naštvala, jak si Richard začal s June, jak Ashley k chůvě přišla... Zarážející je taktéž skutečnost, že Dominic a Corinne nemají peníze na svatbu a kuchyňské vybavení jim musela kupovat jeho matka, ovšem Corinne nakoupí spoustu nových věcí v obchodě pro mimina, který zřejmě nebude z nejlevnějších. Konec mi přišel docela divný až odbytý, no nevím, zda se pustím do pokračování, kde Corinne s Domem rozmazlují svého vymodleného parchanta, a Ashley s Jamesem skončí v blázinci a jejich parchanti v polepšovně, kde se o ně bude starat June...

15.05.2022 2 z 5

Výhled přes střechy Výhled přes střechy Suzanne Kelman

Tak tohle byla pecka. Příběh, který se směle dotahuje na naši Hanu nebo Zuzanin dech. Ocitáme se v Holandsku za nacistické okupace. Profesor Held ukrývá u sebe v domě židovského studenta, k němuž si postupně vytvoří pouto, zatímco se profesorova neteř stýká s nacistickým důstojníkem. Hra na ostří nože vrcholí momentem, kdy se Michael vrátí k profesorovi s endemickým tyfem, a profesor se sám nakazí, aby mladíka zachránil. Toť odpověď na otázku, kam až může člověk zajít, aby zachránil život někomu jinému. Kniha je psaná nádherným stylem, škoda odbytých korektur. Nicméně příběh má vše - napětí, akci, drama, ale i lásku, sebepoznání, odpuštění a sílu jít dál. Vše do sebe nádherně zapadalo, nic nebylo na sílu, děj nádherně gradoval. Přes 400 stran jsem tak snadno zdolala za jediný den.

08.05.2022 5 z 5