pavel9410 pavel9410 komentáře u knih

Prislo mi to zabavnejsi nez prvni knizka. Ne, necekejte zadny suchoparny cestopis ve stylu - tady zabocte vlevo, tady naberte vodu. Je to opravdu vic o zivote nez o cestovani. I kdyz moc nejsem na holcici romantarny, musim uznat, ze to ma stavu a cetlo se to jednim dechem. Klobouk dolu (i pred temi, kteri s Lucy vydrzeli jit).

03.01.2022 5 z 5

Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakubův cestovní deník 3 - Pěšky po hranici ČR Jakub Čech

Dost mne to nadchlo. Na rozdil od zahranicnich tur, tady si clovek nemuze rikat, ze vyrazit je preci jen prlisi slozite.

01.01.2022 5 z 5

Okruhliak na oblohe Okruhliak na oblohe Isaac Asimov

Asimova jsem mel rad jako kluk, ted jsem se k nemu vratil v ramci knizni vyzvy. Je zajimave, jak nektere veci jsou sice technicky zastarale (mikrofise, kdopak si jeste pamatujr co to bylo-), ale zaroven tam odhadl to zakladni dilema - jestli cist v klasicke podobe, nebo jenom elektronicky. Kdyz je clovek shovivavy a odpusti autorovi tyto drobnosti, ktere holt v te dobe neodhadl, tak mame neco jako scifi thriller s romantickou zapletkou. No, na mum vkus mozna az prilis romanticky a naivni.

01.01.2022 3 z 5

Mačacia stopa Mačacia stopa Dominik Dán

Linie s Hildou mne bavila, zvlast v druhe polovine se to spravne rozjelo. Typicka “Danovka”, bavi mne to cist ve slovenstine (maji jako eknihu na martinus). To opacko z minula a navazovani na predesly dil mne zas tak moc nebavilo, prislo mi to lehce jako nastavovana kase. Pro ty, kteri ten predchozi dil Bremeno minulosti cetli je to nuda a nevim, jak moc by to pomohlo tem, co ho vubec necetli. Cekam, ze zapletka s unosem se v nejakem dalsim dile rozvine do pokracovani. No, tak zase za rok, co?

27.12.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tentokrat jsem si ji poslechl (skvela adaptace ne irozhlas). Lehce jsem se obaval, ze je to prilis nahypovane, ale ne, neni - alespon pro mne ne. Uplne jsem tomu propadl. Mozna proto, ze jsem 89 prozival jako student VS. Tahle varianta budoucnosti, ktera mi pripominala cim asi museli prochazet generace pred nami po 68, mne dost desila. Hlavne tim, ze to moc vzdalene od reality neni. Vcetne udavani, podrazu, vecneho strachu, co kdo rekne a tak. Zaver mne svoji rychlosti lehce zklamal, ale je dobre, ze to nebyl zadny happy-end, to bych asi nevydejchal.

09.12.2021 5 z 5

Písky Sakkáry / Prostá pravda / Zrádný měsíc / Tři přání Písky Sakkáry / Prostá pravda / Zrádný měsíc / Tři přání Barbara Delinsky

Samotne Tri prani mi prislo, ze do tohoto vyberu vubec nezapada. Cervena knihovna s ezoterickym after-life zazitkem z americkeho zapadakova mezi thrillery? Ale verim, ze pokud nekoho tyhle pribehy berou, tak si to uzije a na konci i ten kapesnik prijde vhod.
Prvni tri knihy jsem recenzoval zvlast.

28.11.2021 2 z 5

Zrádný měsíc Zrádný měsíc Michael Connelly

Ctive, i kdyz tak nejak lehce predvidatelne. Spravna oddychovka na nedelni odpoledne. Clovek zacne cist a odtrhne se az po posledni strance.

28.11.2021 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda David Baldacci

Poctiva krimi od Baldacciho. Primichane spravne prisady, poctivy policajt, vezen na uteku, neznamy lump, zajimave zvraty. Vyborne se cte. Spravna oddychovka.

28.11.2021 4 z 5

Písky Sakkáry Písky Sakkáry Glenn Meade

Nejak si nemuzu srovnat v hlave, ze to ma byt podle skutecne udalosti. Prislo mi to hrozne prekombinovane a ta romanticka naivni linka mi nesedla uz vubec.

28.11.2021 3 z 5

Vraždy podle Grimmů Vraždy podle Grimmů Craig Russell

Dost mne bavilo to tema - vrazdy na motivy pohadek.

16.11.2021 4 z 5

Noční rozhovor Noční rozhovor Ladislav Mňačko

Jedna z nejsilnejsich knizek o valce, kterou jsem za posledni dobu cetl. Ne, neni to o frontovych hrdinech. Jenom obycejny rozhovor, ktery odkryva propasti mezi lidmi.

04.11.2021 5 z 5

Vraky bez pokladů Vraky bez pokladů Eva Kačírková

Kacirkova mne bavi. Neni tam zas tak poznat ten dobovy soc-real, hlavnim hrdinou neni nejaky porucik z VB, ale v obou povidkach normalni zenska. Ctive, ma to pribeh.
Nasel jsem v knihobudce a rad vratim, at si ji uzije zas nekdo dalsi.

17.10.2021 4 z 5

Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof: Cesta Ledového muže Wim Hof

Je to ukrutne dlouhy naborovy letak na Wim Hofovu metodu, pricemz o tom jak a co delat se dozvite na dvou strankach. Zbytek jsou priklady jak Chuck Norris (pardon, Wim Hof) bojoval se zbytkem sveta, komu vsemu to pomohlo, kdo jemu a autorovi knizky neveril. Vse psane stylem letaku na “zazracnou meducinu”, ktera proste funguje, jenom vam ji doktori z nejakeho neznameho duvodu zatajuji. Nechci Wim Hofovi upirat jeho schopnosti i vliv jeho technik na zlepseni zdravi a ovladani tela, ale tahle knizka mne od toho spis odradila.

07.10.2021 1 z 5

Sedm krátkých přednášek z fyziky Sedm krátkých přednášek z fyziky Carlo Rovelli

Kratoucka - na jedno/dve odpoledne. Zabavne napsana. Takove ochutnanicko fyziky. Bez vzorecku, spis pokec.

03.10.2021 4 z 5

Lvíče Lvíče Josef Škvorecký

Se priznam, ze mne to tentokrat moc nezaujalo. Vtipky mezi panem redaktorem a slecnou Stribrnou byly na zacatku fajn, ale pak se to zacalo extremne tahnout a opakovat. Uplna cervena knihovna, prolozena tehdejsi komunistickou [ne]povolovaci zvuli. Ze se to nakonec zvrhlo v detektivku s pointou to moc nezachranilo - jen tak tak, ze jsem to neodlozil nekdy v prvni polovine. Nebyt ctenarske vyzvy, tak to asi nedoctu. Holt to nebyl muj salek kavy.

02.10.2021 2 z 5

Černé jako smola Černé jako smola Hana Prošková

Nasel jsem u nasich na chate. Fajn cteni na dovolenou, i kdyz z nekterych “soudruzskych” praktik naskakuje husi kuze. Je videt, ze to vyslo v 69, driv nebo pozdejs uz by to neslo.

22.09.2021 4 z 5

Kramerová versus Kramer Kramerová versus Kramer Avery Corman

Velice lidsky popsane osudy, ktere klidne muze zit nekdo kolem nas. Chvilemi dost vtipne, zadna velka sentimentalita. Vecne ale zaroven emocionalni. Diky za vyzvu!

05.09.2021 5 z 5

Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie Sedemnásť orieškov na rozlúsknutie Agatha Christie

Nasel jsem tento klenot v knihobudce a s radosti precetl ve slovenstine.

22.08.2021 5 z 5

Poslední večeře Poslední večeře Hana Bělohradská

Knizka z knihobudky KD. Neni to uplne klasicka detektivka, vysetrovani samotne je spis vedlejsi linka. Realie jsou sice totacove, ale uplne to z toho netrci. Dokazu si to predstavit klidne i v jinem prostredi, pribeh je docela univerzalni. Ten kdo ma rad knizky z nemocnicniho prostredi bude myslim poteseny.

04.08.2021 4 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Utlá knížečka, dá se přečíst během dopoledne. Bavil mne grafický styl (četl jsem v originále, ale počítám podle obalu, že se přenesl i do české verze).
Lehce provokativní, čte se dobře, i když jsou tam občas typické opakovačky, klasický nešvar těchto knížek.
Tři věci, které si z této knížky odnáším:
1. Nečekej a prostě tvoř. Zkoušej to. Tak se možná dozvíš víc o sobě, než kdybys o tom jenom dumal.
2 Piš o tom, co máš rád a co by sis sám rád přečetl.
3. Práci, kterou děláš, když prokrastinuješ, je nejspíš to, co bys měl dělat po zbytek života.

01.08.2021 4 z 5