Péťa Z. Péťa Z. komentáře u knih

Projeď si cestu - Farma Projeď si cestu - Farma Johnny Dyrander

Moc pěkné leporelo, které potěší každého malého čtenáře.
My jsme knížku koupili malému bratránkovi jako dárek. Jde o hezky zpracované leporelo s posuvnými kolečky, lehce se s nimi manipuluje. Ilustrace jsou přitažlivé. Popisky zajímavé. :⁠-⁠)

06.01.2023 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Tenhle díl mi trvalo přečíst nejdéle. Hodně jsem se na pokračování těšila a po dvojce jsem se hned pustila do čtení trojky. Možná, kdybych měla mezi díly určitý časový rozestup, ocenila bych to víc.

Určitě nemůžu upřít autorce čtivost a fantazii. Ale některé věci přeci jen nedávaly takový smysl.
Feyre už její moc stoupla trochu do hlavy. Válka samotná, která měla být asi to nejzajímavější z knihy, mě nevtáhla.
Ale pořád jde o fajn čtení. ;⁠-⁠)

04.01.2023 4 z 5

Barvy- otevři okénko Barvy- otevři okénko Felicity Brooks

Kniha podněcuje k vyhledávání a poznávání barev.
Dítě už by mělo mít o barvách povědomí, je tudíž vhodnější pro starší děti (cca od dvou let), které knížkou nebudou jen listovat a prohlížet ji, ale vydrží u ní pracovat.
Naše Adélka má moc ráda úkoly, které v knize plní.

Pěkná je dvoustránka Počítání barev, kde dítě hledá daný počet barevných hraček mezi zaplněnými regály v hračkářství. Rozlišuje světlé a tmavé odstíny barev (např. tři tmavě modré míče).

Mně se líbí taky dvoustránka Jak opice míchají barvy.
Jaká barva vzniká po smíchání žluté, červené, modré a zelené? Nakoukni pod okénko. :⁠-⁠)

Kniha je moc pěkně strukturovaná.

Nejprve odkrýváme stejně barevná okénka stejně barevných květin, dále dítě hádá, jaké zvíře se skrývá v tom kterém barevném vagónu (vykukuje vždy jen malá část zvířete), pak vyhledává nevybarvená zvířátka a další obrázky z lesa a má barvy těchto obrázků pod okénky pojmenovat.

Dalším úkolem je najít k barevným rybám pod okénky tučňáka se stejně barevným motýlkem kolem krku.
V rušném městě hledáme konkrétní barevné dopravní prostředky a na poslední dvoustránce pátráme například po fialovočerné šále nebo zelenomodrých pruhovaných botách.

Úkoly se tedy ztěžují a zaměstnávají tak dětský mozek.
Opravdu povedená knížka nejen k prohlížení, ale k učení a k zábavě.

01.01.2023 5 z 5

Víš, kde bydlí zvířátka? Víš, kde bydlí zvířátka? Jiří Žáček

U některých obrázkových karet jsou básničky, jinde nezrýmované hádanky.
Líbí se mi nápad, kdy děti hádají, o které zvíře jde, posléze na další kartě, kde bydlí.
Kartičky se dají využít nejen k předčítání a prohlížení, ale také k přiřazování. Rozvíjejí slovní zásobu dětí.
Vše podtrhují líbivé ilustrace.

19.11.2022 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Knížku jsem dostala k Vánocům. Až teď jsem si našla čas a chuť zkusit, jaká bude.
Prvních pár stránek jsem trochu pochybovala, jestli je to pro mě to, co hledám...
Jo! Konečně jsem se u čtení dobře bavila! Samozřejmě, téma je ohrané, ale bezvadně zpracované.

Autorka píše velmi čtivě. Obzvlášť mě zaujaly takové ty pasáže o umělečnu, kdy Feyre pozoruje okouzlující svět plný barev, tvarů, světla a stínů, aby jej mohla zachytit na plátně... Fantaskní postavy jako netvoři a poskoci Amaranthy jsou barvitě vylíčené, až z navozených pachových vjemů mrazí. Hra s jazykem je úchvatná. Já tohle v knížkách úplně zbožňuju.

Romantická linka s lehkým erotickým nádechem příjemně okoření zajímavě se rozvíjející děj.

Zprvu mi postava Feyre nepřišla příliš zajímavá. Má spoustu nedostatků, autorka ji nestylizuje jako neomylnou a dokonalou hrdinku. Postupně jsem si ji oblíbila.

Protože se děj věrně odráží od známé předlohy, já naopak oceňuji, že autorka dodržela klasické motivy z pohádky.
Proč ne? Proč se nedržet něčeho, co funguje, když to zajímavě dokážu přenést na papír...

K tomu se pojí i hádanka, která může kletbu zlomit okamžitě. Ruku na srdce - o čem byste chtěli, aby byla? :⁠-⁠)

Včera ráno jsem dočetla závěr. A ještě odpoledne jsem k narozeninám dostala další dva díly. :⁠-⁠)
Paráda, hned jsem se začetla do dvojky. Ta má 657 stran, což by mě u jiné knihy možná odradilo. Nicméně i tady očekávám skvělou zábavu. :⁠-⁠)

09.11.2022 5 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Tichá holka. Tak to je další příběh od Torey, který hodnotím na maximum.

Nechci příliš srovnávat s ostatními tituly. Každý je psán v jiném časovém období, Torey je v konkrétních příbězích různě stará, prochází rozdílnými životními fázemi a oplývá jinou mírou životních zkušeností. Ale ať je to tady nebo v jiné knize, vždy je to o velkém srdci, inspiraci a zamyšlení se nad osudy jiných lidí.

Její knížky se snažím si dávkovat postupně, s odstupem času. Šetřím si je…
Vždycky mě to dost vezme a příběh si nechávám dlouho doznít. A i když je to o hodně smutných a vážných věcech, pokaždé se taky nesmírně pobavím a nemůžu se odtrhnout!
Oceňuji jazykové zpracování, které je opravdu perfektní. Epilog mě pokaždé dojme.

„To je stejný jako mít předsudky, že jo, paní učitelko? Jako říkat, že nemáš žádný kamarády, protože seš černej. Přesně o tomhle jsem mluvil. Takhle jsem to myslel. Předtím, předtím, než jsem znal Jesseho, jsem si nemyslel, že bych se s ním mohl kamarádit, protože je černej. Ale teď když se na Jesseho podívám, už nemyslím na to, že je černej. A stejný je to s tím Tourettem. Protože když jsem tě neznal, Jessi, myslel jsem, že všechno to škubání a to všechno je divný. Ale teď to nevidím. Nevidíš, v čem jsou lidi jiní, když je znáš. A vidíš jenom, v čem jste si podobní. Že jo, paní učitelko?“

Když mluvíš o lidech, kteří jsou přítomní, používej jejich jména. Jinak je to hrubé. Člověk má pocit méněcennosti, když o něm někdo přímo před ním takhle mluví.

„Stejně si myslím, že je to bláznivé,“ trvala na svém Alenka. „Podle mě je tahle třída šíleně divná.“
„No,“ ozval se Billy hloubavě, „tak to jsi konečně tam, kde máš být.“

„Víš co?“ řekla jsem. „Myslím, že jsi opravdu výjimečná holčička. Myslím to vážně. Mám pocit, že jsem ti to ještě neřekla. Chtěla jsem, ale někdy zapomínáme takové věci lidem říkat. Zvlášť ty dobré věci. Ale ty jsi podle mě moc zajímavá. Vždycky jsem si to myslela. Hned od prvního dne ve škole. Pamatuješ se na ten den? Já ano. Seděla jsi nahoře na své zdi. Pomyslela jsem si tehdy, že vypadáš krásně.“
Místo abych ji uklidnila, tak ji to rozrušilo ještě víc. Venus znovu propukla v pláč.

21.09.2022 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Tankový prapor se mi víc líbil v knižní podobě. Lukáše Vaculíka mám ráda, ale v roli Dannyho mi nějak nesedl. Vždycky jsem si ho představovala úplně jinak. Knížku jsem četla dřív, takže spokojenost. :-)

19.05.2022 4 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Je to pár let, co jsem tohle četla. Z pohledu Christiana to bylo zajímavější než z pohledu Anastasie v Padesáti odstínech. A jak už někdo zmiňoval - je to jazykově lépe zpracované. U předchozí série mi trochu vadil jednoduchý styl psaní a opakování výrazů.

14.05.2022 4 z 5

Havran Havran Edgar Allan Poe

Když jsem Havrana četla v mládí, vyvolával ve mně především pocit deprese a strachu.
Teď to vnímám zase trochu jinak.

Líbí se mi, jak jednoduše je báseň napsaná. Jak se určité motivy opakují. Jasné symboly, které poukazují na rozkol v básníkově mysli.
Umocňuje to ve mně pocit marnosti, žalu nad ztracenou láskou a zoufalství. Naprostou bezmoc s neskutečným a nekonečným smutkem žít.

Není podstatné, kdy o lásku přijdeme. Čas nehraje zásadní roli. Jestliže opravdu milujeme, je sžíravá až do smrti. A kdoví, bude-li smrt pak naším vysvobozením?

15.04.2022 5 z 5

Kočička z kávové pěny Kočička z kávové pěny Tereza Horváthová

Krásné počteníčko. Ilustrace jsou nevšední, někomu možná nesednou. Ještě ani ne čtyřleté Adélce se ale moc líbí a knížku chce číst opakovaně. :-)

13.02.2024 5 z 5

Pravda o hovínku Pravda o hovínku Andy Seed

Název knihy může tak trochu "zavánět" jako marketingový tah. :-) O trusu se v knize zase tolik nedozvíme, i když něco přece. :-) Některé informace jsou zajímavé. Třeba kapitola Nechutné zbytky, Hledání lebek nebo Průvodce identifikací vývržků... Kniha nabízí kvízové otázky, pravidla při stopování, shrnutí faktů... Ilustrace jsou zdařilé. Publikace zaujala tříletou dceru v knihovně. Doporučila bych ji spíš starším dětem i kvůli voleným jazykovým prostředkům, které mohou být školákům blízké.

09.02.2024 4 z 5

Větrný přístav Větrný přístav George R. R. Martin

Martin psát umí! Bože, tu knihu jsem četla už před několika měsíci a pořád si vybavuju pocity, které mi dala. Asi jsem blázen, ale vždycky jsem toužila umět létat, alespoň ve snech. A tahle kniha, ty nádherné popisy, to všechno, jak je líčena krajina a pocity hrdinky... Zase se mi začalo zdát o létání...

03.01.2024 5 z 5

Půlnoční kocourek Půlnoční kocourek Sonja Danowski

Taková umělecká knížka.
Tříletá dcera miluje kočky. Knížku jsme četly opakovaně - vydrží od začátku do konce. Ilustrace jsou jiné, neokoukané, propracované a vyjadřující emoce... Na konci najdete i notový zápis Půlnoční kocourek. Krása.

03.01.2024 5 z 5

Pavoučí prázdniny s Luckou, Jendou a Martínkem Pavoučí prázdniny s Luckou, Jendou a Martínkem Andrea Popprová

Moc pěkná kniha s nádhernými ilustracemi. Nabízí spoustu aktivit. Vhodná pro předškolní děti. Využila bych ji i ve školce, ty obrázky k různým tématům jsou opravdu hezké.

08.11.2023 5 z 5

Podívej se pod okénko - Prvních 100 slov Podívej se pod okénko - Prvních 100 slov neznámý - neuveden

Odklápěcí okénka jsou jen na každé druhé straně, navíc z celkem tenkého papíru. Hrozí snadné poničení.

01.09.2023 3 z 5

Prvních 100 dopravních prostředků Prvních 100 dopravních prostředků Josef Vyskočil

Obrázkové leporelo působí už poněkud zastarale, respektive některé typy aut může dítě vidět spíš v amerických filmech (třeba školní autobus, poštovní dodávka...).

01.09.2023 3 z 5

Hledej a najdi na statku Hledej a najdi na statku Irena Aubertová

Pěkné leporelo určené pro vyhledávání obrázků.

10.06.2023 4 z 5

Deset malých štěňátek Deset malých štěňátek Pavlína Šamalíková

Pěkně napsané leporelo, sympatické ztvárnění štěňat a dalších zvířátek. Moc hezké a milé překvapení! :-)

05.06.2023 5 z 5

Nauč mě počítat Nauč mě počítat Ivana Kocmanová

Knížka obsahuje jednoduché slovní úlohy, číselné spojovačky, různá bludiště a spoustu dalších úkolů vhodných pro školáky.

26.04.2023 5 z 5

Poznávej zvířátka U mámy Poznávej zvířátka U mámy neznámý - neuveden

Leporelo k prvnímu prohlížení pro nejmenší. Zdařilé ilustrace.

26.04.2023 5 z 5