Petass Petass komentáře u knih

Jaro je tu! : s Luckou, Jendou a Martínkem Jaro je tu! : s Luckou, Jendou a Martínkem Andrea Popprová

Povedená kniha. Krásné srozumitelné ilustrace doplňují příběh Lucky a její rodiny. Kniha dětem přiblíží zvyky, ale i rodinné vztahy, vazby, povinnosti, přírodu atd. Navíc mohou děti během čtení plnit drobné úkoly, což jim pomáhá si knihu nejen užít, ale i si více zapamatovat informace v ní obsažené. Trochu mi to připomíná knihu mého dětství "Náš svět" z r. 1987 s ilustracemi Evy Šedivé.
Knihu máme už od dceřiných dvou let a je jednou ze stálic, na jaře určitě nesmí na poličce chybět. Stejně tak na podzim sáhneme po Čekání na Vánoce, které je u nás ještě oblíbenější. Velmi doporučuji.

02.03.2018 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

I když filmová zpracování jsem viděla už mockrát, kniha se ke mně dostala až nedávno. Nezklamala, naopak. Skvěle napsaný román, kde si čtenář může užít balancování na hranici faktu a fikce. Paralelní sledování atentátníka a detektiva mi hodně připomínalo detektivky o Colombovi. V porovnání s dnešními knižními trillery působí některé vyhledávací metody až směšně. Dnes se všechno detektivové dozví za 5 vteřin z webu... Stojí za to si přečíst, jak vyšetřování probíhalo před pár desítkami let. Taky je svědectvím o tom, že atentátníci a útoky na nevinné existovali ve velkém i dříve, ne jen v dnešní zmatené době. Kniha je stejně dobrá, možná i lepší než filmy.

30.01.2018 5 z 5

Dobře utajené housle / Jablko je vinno Dobře utajené housle / Jablko je vinno Miroslav Horníček

Miluji tuhle knihu. Přečetla jsem ji už několikrát. Musíte mít rádi nezaměnitelný Horníčkův humor a přistoupit na něj. Jinak vás kniha neosloví. Humorně podaný střet mužského a ženského světa. I když se vším, co popisuje o manželství nesouhlasím, tak i já mám doma své housle... a ano často na ně hraji ;) Pokud jde o jablko je vinno, tak věřím tomu, že se všechno klidně mohlo stát, jak to Horníček popisuje. Muži ženy hrozně podceňují :)

28.01.2018 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Hájíček mě opět překvapil námětem. Vůbec jsem neušila, jak to s Vltavíny je. Čte se lehce. Ale jako v ostatních knihách autora mi přišla i zde hlavní postava plochá... Možná ale právě takový jsme a pan Hájíček to jen mistrně popisuje. Přečetla jsem všechny Hájíčkovi knihy a všechny je doporučuji, i když jsme jim nedala pět hvězdiček.

16.01.2018 4 z 5

Vinice v Provence Vinice v Provence Ruth Kelly

Ničím nepřekvapí, ani nenadchne. Dostanete to, co slibuje. Strašně dlouho mi ale trvalo, než jsem se začetla. Obvykle mám ráda knihy s barvitými popisy, ale tady mě to první třetinu knihy ubíjelo. Ohledně výroby vína mám pocit, že některé věci se ztratily v překladu... O vinařství mám trochu povědomí, takže mi popis výroby a "laboratoře" Jeana-Marka úplně nepřišly v pořádku. I jednání některých postav bylo těžko uvěřitelné. Romantická oddechovka na víkend. Nic víc.

29.01.2024 3 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Nevydržela jsem a vzala do ruky další díl. Tento mě bavil o něco víc díky novému schématu dovolené na lodi. Bylo to fajn, ale autorka využívá i tady mechanismy úplně mimo realitu. Meddie například po půl hodinové instruktáži může řídit silný motorový člun a vozit hosty?! Tak to těžko! Podobných berliček by se našlo... je to zábava a to je důvod proč její příběhy čtu, odpočinu si u nich, ale věřit jí je nedokážu. Škoda. Na hory či k vodě fajn.

22.01.2024 2 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Extrakce osmičky se ukázala nekompatibilní s čímkoli složitějším, než je slabikář a tak jsem sáhla po Julii, když nic, budu myslet na něco jiného, než bolest zubu. Vyšlo to! Hyacinth a Garath jsou mým nejoblíbenějším Bridgerton příběhem. Značně tomu napomáhá lady Dunbery a všichni Bridgertonovi. Je to vtipné, mezi hrdiny to jiskří a dialogy jdou skvělé! Zub už nebolí, příjemný pocit zůstává. Díky! Příště zas! :)

17.01.2024 5 z 5

Svatava Svatava Jolanta Trojak

Vůbec jsem o spiritistickém hnutí a rozšíření okultismu v této době netušila. Pro mě nové a zajímavé informace včetně popisů tehdejší Prahy. Bohužel jinak jsem se s autorkou minula, nemohla jsem se začíst, ztrácela jsem se v textu, nechápala složité metafory... Mám pocit, že autorka nám chtěla sdělit, že svět je jednoduchý, když si to přiznáme. Tuto skutečnost, ale vysvětluje paradoxně tak složitě, že jsem chvílemi vůbec nevěděla, co chce říct... Postavy byly ploché, nedokázala jsem si k nim najít cestu. Navíc jejich příběhy mi připadají neukončené, ať jde o Svatavu, Adámka, nebo i Bombardiho. Asi jsem na dané téma "poznání sebe sama" přečetla zajímavější knihy a prozření, které může jiné čtenáře ohromit se u mě nekonalo. To zda se kniha bude čtenáři líbit či ne, bude hodně individuální. Zkuste a uvidíte. Určitě za přečtení stojí, jen to nemusí být Váš šálek čaje.

08.02.2023 3 z 5

Jako v ráji Jako v ráji Julia Quinn

Julii Quinn nečtu kvůli hlubokému čtenářskému zážitků, ale kvůli tomu, že u jejích knih můj mozek na 100% vypne a nemá šanci myslet. Naivita, příběhy jeden jak druhý, humor a co si budeme i ta erotika. Tady to vzala autorka trošku hopem, ale hvězda navíc za vtip. Chvíli jsem přemýšlela, co budu dělat až přečtu všechny Juliiny knihy... A už vím, nejspíš začnu číst znovu ty "lepší" z nich. Tahle mezi ně nejspíš patřit nebude, ale přečtení nelituji.

24.01.2023 3 z 5

Když spadne maska Když spadne maska Samantha Shannon

Opět velmi čtivý příběh. Nové prostředí, noví hrdinové, stará naivní Paige, smrtelná a přesto pořád naživu. Mám stále stejné výhrady... Tady mi navíc přijde, že se autorka už opakuje, je to stále to samé dokola. Zamýšlené wow momenty, pro mě byly spíš vysvobozením z překombinovaného děje. Dalšímu dílu ovšem i tak nejspíš neodolám, pokud se ho od autorky dočkáme. Tak kam se podíváme příště? Do Švédska, Irska, nebo do Španělska :) Nechám se překvapit, jsem jen obyčejný amaurotik...

Kniha je opět krásná, kromě slovníčku, mapy atd. jak už jsme zvyklí, je u konce i charakteristika důležitých postav, což určitě pomůže při větším rozestupu mezi díly. O to víc mě vytáčelo, že kniha neobsahuje překlad francouzských vět, kterých tu není zrovna málo.

28.08.2022 3 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Je to čtivé, ale nedokážu příběhu věřit... Historie Refájcu mi přijde směšně nedotažená. I Scion a Syndikát podle mě nefungují. Schopnosti vidoucích jsou nedotažené a autorka je používá, jak se jí hodí... Zkusím ještě jeden díl a uvidíme, zda mě Noční můra dokáže přesvědčit.

15.08.2022 3 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Všechny je miluju a těším se na další díl! Je to YA, místy červená knihovna jak bič, místy už za hranou fantasy pravidel, ale co?! Až tuhle sérii dočtu bude mi tuze smutno...

27.07.2022 5 z 5

Zvony Londýna Zvony Londýna Ben Aaronovitch

Mám trochu pocit, že by si autor měl přečíst předchozí díly, protože se začal sám ztrácet... Neskutečně mě rozčilovaly chyby v textu. I překlad tentokrát mohl být lepší. Občas jsem nechápala souvislost a myslím si, že to bylo spíše špatným překladem. Nic to nemění na tom, že Peter je prostě k pomilovaní a Nightingale je superman v tvídovém obleku. A Molly, Náprstnice a Abigal... No prostě, mám je ráda. Dám si chvíli pauzu, ale vrátím se.

13.03.2022 3 z 5

Bohužel jsme si s Cyklistkou nerozuměli. Kniha má krásný jazyk, začetla jsem se hned. Příběh je inspirován skutečnou rodinou, ale nejvíce se věnuje barončinu rozpoložení, jejím pocitům a křivdám. Poslední třetina už na mě byla zbytečně chaotická, kombinace dvou časových rovin mi přestala vyhovovat, ztrácela jsem přehled a dočetla jsem jen, abych se dozvěděla konec. Zklamání. Dám ale autorce ještě šanci.

25.02.2022 3 z 5

Na stopě zločinu 2 Na stopě zločinu 2 Paul Martin

Skvělá knížka pro zvídavé děti! 12 zločinů s naprosto úžasným překladem. Na hradě Houska potkáte Jindřicha Halapartnu a Alexe Trefanastopro, ve škole samurajů mistra Sifóna a Nečuma Kou-Lej, na koncertě skupiny Kyss osvětlovačku Lunu Nanebi... No prostě pan Werich by měl radost, jak je ta čeština krásná. Některé záhady teda byly složité i na mě, ale děti to hrozně baví a jsou šťastné za každou stranu. Máme z knihovny, domů asi nepořídíme, mám pocit, že je kniha na "jedno použití" protože, když záhady vyřešíte, už to podruhé není ono... I když kdo ví... Do některých postav se děti vyloženě zamilovaly a třeba je budou chtít mít doma trvale. Doporučuji! Určitě skvělé třeba i jako dárek na narozeninovou oslavu kamarádů vašich ratolestí.

18.03.2021 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Pořád mě to baví, ale už se z toho vytratilo takové to "kouzlo popisu", které Peter May ovládá. Tentokrát jsem prostě na útesu s vlajícími vlasy nestála... Ale jako detektivka na letní dovolenou dobrý.

13.09.2020 3 z 5

Kritik Kritik Peter May

Slabší než první díl série, o parník za ostrovem Lewis. Autor si hodně pomohl nestandardním chováním postav, není to uvěřitelné. Prostředí a příběh docela fajn. Nebylo to ani tak vtipné a ubylo i jiskření mezi postavami. Občas mi neseděl překlad. I tak budu se sérií pokračovat,jsem zvědavá, jaká další témata ve Francii May ještě ztvárnil.

11.03.2020 2 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

Užila jsem si to a těším se na další. Je to předvídatelné, jednoduché, ale mě to stále baví. Překlad mi až tak nevadil... Jediné co se nedalo překousnout bylo "Věř plášti!" a Will...

* výzva 2019, 15. kniha od autora, který napsal více než 20 knih.

23.02.2019 4 z 5

Kniha je krásně zpracováná, bohužel informace pokulhavají... Líbí se mi přesah informací k reálným knihám o čarodějnicích, astronomii atd. Naopak poznámky o postavách a ději HP série jsou povrchní a každému fanouškovi známé. Stejně tak citace jsou ty "nejprofláknutější", nebo už to asi umím nazpaměť :) Nejvíce mě zajímají původní verze textu, knihu jsem ale měla z knihovny a neměla jsem čas to z angličtiny louskat... Alespoň stručný překlad mohla kniha obsahovat. Tak někdy příště... Domů si ji nepořídím, i když čtenářem HP budu už navždy.

26.10.2018 3 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

Dlouho mi tu ležela a nemohla jsem se odhodlat... nechtěla jsem se s Willem rozloučit a bála jsem se "jaký bude". Včera jsem po ní zničehonic sáhla a bylo to opět skvělé, nebylo to tolik vtipné jako předchozí díly, ale jinak skvělé. Autor opět vymyslel nové padouchy s novými zločiny, aniž by se opakoval. Chci další díl!!! ;) Doporučuji!

27.08.2018 4 z 5