Petass Petass komentáře u knih

Žárlivý levhart Žárlivý levhart Amelia Cobb

Četli jsme s dětmi před spaním, krátké kapitoly, hezký a poučný příběh ze záchranné zoo. Je to trošku fantasy, protože hlavní hrdinka rozumí řeči zvířat. Jedno z těch lepších prvních čtení pro děti. Překlad mohl být o fous lepší. I mně, jako dospělému čtenáři, se některé věty zdály zbytečně krkolomné. Měli jsme půjčeno z knihovny, kupovat nebudeme, ale někdy zkusíme další díl.

04.03.2020 4 z 5

V lese plném zvuků V lese plném zvuků Irena Trevisan

Zvukovým knihám se odjakživa vyhýbám hlavně proto, že jsou pořád dokola... jak dělá pes, jak kráva... Tohle je něco jiného. Zvuky dotváří atmosféru textu a ilustrací. Text je kraťoučký a točí se kolem tématu, co je malé, co je velké... stránka o vodopádu mi nepřijde úplně povedená, ale to je možná překladem? Máme ji z knihovny, ale nejradši bychom si ji nechali. Čteme ji večer jako "bonus" po normální dlouhé pohádce a líbí se i šestileté. Hvězda dolů jen proto, že by text mohl být promyšlenější, aby kniha dosáhla dokonalosti. Doporučuji!

27.02.2020 4 z 5

Lady a Tramp Lady a Tramp Walt Disney

Zkrácená verze klasické disneyovky. Na tomto filmu jsem vyrostla a dodnes ho znám slovo od slova. Letos ho objevily moje děti. Abychom ho nemuseli pouštět každý den, pořídila jsem knížku z bazaru. Ilustrace z filmu a hlavní scény zjednodušeně provedou příběhem. Nevím ale, proč překladatel změnil jména... Místo Jima Lásky, je tu Jakub, Berušku nahradila Pusinka, místo tety Sáry je Klára... Vedlejší psí postavy (Fousek, Baryk...) jsou z příběhu vynechány úplně, což velmi zklamalo naše děti. Pro fanatické milovníky filmu dost osekané, i tak u nás zůstane.

12.02.2020 3 z 5

Čas žít, čas milovat: Historická romance ze 14. století Čas žít, čas milovat: Historická romance ze 14. století Oldřiška Ciprová

Červená knihovna zasazená do českých středověkých kulis. Je to jednoduché, předvídatelné, idealizované... Ale krásné... Ideální na zlepšení nálady a stihnete ji přečíst za jedno odpoledne. Vadily mi jen časté překlepy, které mě vytrhávaly z atmosféry. Pokud máte chuť na nenáročnou romantiku, doporučuji.

30.08.2019 3 z 5

Posel hydrometeorologického ústavu / To jeli dva ve vlaku Posel hydrometeorologického ústavu / To jeli dva ve vlaku Zdeněk Svěrák

Drobnost na zpříjemnění odpoledne. A tak se také stalo. Rozhlasovou hru jsem neznala, knihu jsem si užila. I tak jsem celou dobu slyšela v hlavě hlasy velikánů Svěráka a Abrháma. Tenhle humor je nesmrtelný a je fajn, že jsem konečně přečetla onu "drobnost", kterou začala bezbřehá mystifikace, jež vyústila v milovaného Cimrmana. Díky!

01.05.2018 4 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Dostala se ke mně na doporučení, dotyčnému kniha změnila pohled na život. Mě to až tak nevzalo. Souhlasím s Eldar80. Musela jsem se hodně přemáhat, abych to dočetla, bavila mě až poslední třetina. Tenhle styl podávání hlubokomyslných pravd o životě mi nějak nesedí. Hodně podobně na mě působila Dalajlamova kočka. Tohle bylo o fous lepší. Dala bych dvě hvězdy, za pekaře a jeho kluky přidávám třetí...

24.04.2018 3 z 5

Som mama Som mama Kristína Farkašová Tormová

Čteno ve slovenštině, řekla bych, že česky to nemůže "být ono". Zapůjčeno od kamarádky na odlehčení. Jako matka jsem se zasmála a trochu mě to povzbudilo, že v tom nejsem sama... Upřímně jsem si oddechla, že nemám dvojčata... Četla jsem vždy večer jednu kapitolu, jako takový oddech od starostí a jiných knih. Postupně nadšení a smích trochu opadl, protože je to už tak trošku pořád dokolečka, ale tak to mají maminky s dětmi i v životě... pořád dokolečka. I když jsem dvojjazyčný stát moc nezažila, tak problém s porozuměním jsem neměla, naopak mě to bavilo a občas jsem se i nějaké to nové slovo přiučila. Na dovolenou, nebo jako proložení jiných knih doporučuji. Když ji vynecháte nic se nestane.

12.03.2018 3 z 5

Hádanky naší minulosti 1: Kam odešli Keltové? Hádanky naší minulosti 1: Kam odešli Keltové? Jiří Bílek

Něco jsem si zopakovala, něco nového se dozvěděla, něco zůstalo jen naznačeno... Srozumitelně a čtivě popsaná historie našeho území, nejednou zjistíte, že čtete jen proto, abyste zjistili "jak to dopadne", což jsem u naučné literatury neočekávala a příjemně mě to překvapilo. Bohužel počátky osídlení jsou tak vzdálené a archeologické lokality často znehodnocené... Přesto autor nesklouzává k fantaskním teoriím. Názory různých autorů rozebírá a pomocí faktů jim buď dává šanci, nebo je vyvrací. Kniha je bohatě doplněna nákresy lokalit, nálezů, atd. Trochu mi vadilo umístění některých obrázků k textu, který s nimi přímo nesouvisel a hodně mi chyběla časová osa, kterou jsem si musela dohledat, abych si byla schopná všechny informace v hlavě srovnat. Doporučuji číst po částech, jinak si zahltíte mozek a pak už budete chtít prostě jen "konečně dočíst". Pokud si ze školy už moc nepamatujete, určitě doporučuji!

07.03.2018 4 z 5

Náš svět Náš svět Eva Veberová

Kniha mého dětství. Převelice oblíbená, vlastníme ji v salátovém vydání. Kreslená encyklopedie o rodině, vztazích, povoláních, přírodě, městě, vesnici a spoustě dalších věcí kolem nás. Některé části už sice dnes nejsou úplně aktuální a některé prvky "výchovy" bychom dnes asi odsoudili, ale pořád zůstává spousta stran, které dětem mnoho témat přiblíží a vysvětlí. I moje děti ji milují. Škoda, že už se dnes nedá skoro sehnat...

02.03.2018 4 z 5

Třetí přání 3 - splněno Třetí přání 3 - splněno Robert Fulghum

Souhlasím s každým slovem od Nejpet. Byla jsem naštavná a nechtěla jiný příběh. Svému tátovi jsem třetí díl ani nedala, že se mu nebude líbit... Nakonec jsem trojku přečetla a nelituji. Fulghum se přesně trefil... Mně prostě nestačí jen dobrý děj s překvapivým vrahem na konci. Asi o knihách moc přemýšlím a chci od nich něco víc. Fulghum mě celým svým Třetím přáním prostě dostal. Kolik z nás nežije teď a tady?? jen přežívá?? a čeká? ale na co?

28.01.2018 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Čtivá kniha se zajímavým nápadem. Množství postav mi nevadilo, opakování slova bábovka bylo úsměvné, v každé povídce jsem už čekala "kdy to přijde" :) což ale neberu jako negativum. Hodně probíraný "chybějící konec" mi nevadil. Brala jsem to jako sólo povídky, autorka přece nikde nekomentuje celkovou situaci, nevidím tedy důvod, proč by to měla dělat na konci... Čtivá odpočinková četba na dovolenou. Nic víc, nic míň :)

16.01.2018 3 z 5

Mojenka Mojenka Olga Stehlíková

Nedočetla jsem... knížek psaných z dětského pohledu už jsem pár přečetla a tady mi to přišlo strašně nepřirozené. Přišlo mi to jak mix špatného Hrdého Budžese a Kde zpívají raci. Na dané téma občas vzpomenu na Volání netvora, ten mě hodně zasáhl. Mojenka bude skvělou českou knihou pro mladší čtenáře, nebo pro ty, kteří společenská témata vyhledávají. Třeba ji zkusím někdy znovu a potkáme se. Teď je času málo a dobrých knih hodně.

23.03.2024

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Druhý díl bohužel zklamal. Vytratil se humor, dialogy nebyly tak svižné a vtipné, rodinná atmosféra klanu Bridgertonových včetně výchovných intrik Lady B. také nic moc... zbyla "jen" červená knihovna se stejnou šablonou. Pár z předchozího dílu se zde jen mihl a jejich chování mi přišlo divné, jakoby to byl někdo úplně jiný. Během chřipky, nebo dovolené se může kniha hodit, nic oslnivého ale nečekejte. Pokračovat se sérií asi nebudu.

14.05.2021 2 z 5

Záhada sedmi gólů do vlastní branky Záhada sedmi gólů do vlastní branky Roberto Santiago

Tento díl děti i nás bavil. Krátké kapitoly, fotbal, dětské lásky a "detektivní" příběh. Pravděpodobně nás neminou i další pokračování.

12.05.2020 4 z 5

Dinosaurologie – Hledání ztraceného světa Dinosaurologie – Hledání ztraceného světa Raleigh Rimes

Chtěla jsem napsat komentář "až budu mít čas ověřit, zda jsou uváděná fakta o jednotlivých druzích pravdivá". S touhle podmínkou bych knihu hodnotila tak za rok, nebo možná taky nikdy... Takže... Téma je nádherně zpracováno, ilustrace krásné, vyklápěcí okýnka, vzorky kůže a dalších "částí dinosaurů". Příběh jsem četla na střídačku s mužem, takže nemám úplně souvislý pohled, co jsem přečetla mělo hlavu a patu a bylo to napsáno poměrně poutavě. V knize je mnoho informací o dinosaurech: výška, váha, velikost, spoustu porovnávacích obrázků, příbuznost druhů, atd. Jak píšu výše, neměla jsem čas ověřovat správnost. Kniha se líbí i tříleťákovi. Je třeba ale brát knihu jako fikci a vysvětlit dětem, že lidé a dinosauři na jednom obrázku nejsou realita, že jej to "jen" pohádka. Jinak super! Máme ji z knihovny a asi ji časem pořídíme domů :)

03.10.2018 5 z 5

Vidím svět i z druhé strany: Mimořádné schopnosti leváků Vidím svět i z druhé strany: Mimořádné schopnosti leváků Hermann-Josef Zoche

Chtěla jsem se dozvědět něco o leváctví, protože můj syn už ve dvou letech používá výhradně levou ruku. Ostatní mi říkají: "No tak koupíš nůžky pro leváky a je to. " Jsem ráda, že jsem knížku přečetla a uvědomila si, že jedny nůžky celou věc neřeší... Je to spíš taková populárně-naučná knížečka (vzhledem k rozsahu), žádná velká věda, spíš základní pohled do problematiky. Nejvíce mě oslovila první část, kde autor popisuje, čeho všeho se leváctví dotýká, čím je způsobeno, problematiku vnímání "vpravo-vlevo"... Kapitolu o přeučených levácích jsem celou vynechala, nebyla pro mou potřebu nijak zajímavá a poslední kapitoly týkající se leváků a školy, mě zklamaly... Čekala jsem více návodný popis "jak s levákem pracovat z pohledu rodiče". Spíše se zde ale opakovalo už dříve řečené. Pro základní pochopení problematiky knihu doporučuji, knížka je napsaná "pro blbce", aby ji pochopil každý, je plná příkladů z vlastní zkušenosti autora a navíc ji stihnete přečíst za odpoledne. Pokud hledáte něco hluboce odborného, tak tato kniha není to pravé.

Kapr:
Knihu nechci poškodit, líbí se mi na ní právě ten rozbor problematiky vpravo-vlevo, příklady z každodenní praxe. Syna určitě přeučovat nebudu a už teď přemýšlím "jak mu to, propánakrále, usnadním, když je toho tolik"!
Snažila jsem se přečíst i část o přeučených levácích, ale přišlo mi, že to co autor řeší, mi k ničemu není... Jinému se to samozřejmě bude hodit.
Od kapitoly o škole jsem čekala mnohem víc, když si tím autor prošel... Osobní zkušenost je nejcennější. Problém jsem díky knize sice pochopila, ale řešení budu muset hledat jinde.
Velmi oceňuji odkazy na literaturu a weby s touto problematikou.
Je to moje první kniha s tímto tématem, pokud se synova levorukost potvrdí, určitě budu hledat další knihy. Možná pak také zjistím, že tato publikace byla nejlepší, teď nemám srovnání.
Poslední větou nehaním, jen jsem chtěla případné čtenáře upozornit, aby zde nečekali sáhodlouhé popisy odborných studií a z nich vyplývajících statistik, či něco podobného. Např. třeba pro studenty speciální pedagogiky by byla kniha zřejmě nedostačující.

Kapr: klidně mi napište do zpráv na těchto stránkách ke komentářům diskuse asi úplně nepatří... Nebo můžeme diskutovat v záložce "diskuse" u této knihy...

26.02.2018 3 z 5

Ztracené příběhy Ztracené příběhy John Flanagan

Pohladilo... jako každý z dílů. Připojím se k ostatním s kritikou úvodu ze současnosti, ten se opravdu nepovedl a povídky se daly propojit jinak... K samotným povídkám nic negativního nemám, byly skvělé, stejně jako celá tato série. Doplnění prázdných míst a zadostiučinění nám - romantickým duším - , které na "to" celou dobu čekaly ;)
Flanaganovi spousta čtenářů vyčítá, že si idealizuje prostředí, hraničáři rozumí svým koním, že jsou přehnaně sebevědomí, že používá klišé... A víte co? Mně je to úplně jedno! Mně se to prostě líbí. Líbí se mi ta možnost, že by to takhle opravdu mohlo být... a moc mě mrzí, že to není skutečnost :) Kdybych chtěla, mohla bych podobně šťourat do Rowlingové, ale proč bych to dělala a kazila si tím ten úžasný svět... do Bradavic by taky chtěl chodit každý. Stejně tak bych chtěla poznat Willa s Cukem...

Omlouvám se za trochu neobjektivní komentář :) vzhledem k úvodu dávám ale 4 hvězdy.

18.02.2018 4 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

První povídka se mi četla špatně, nemohla jsem si zvyknout na styl. Střídání vypravěčů a pohled na jednu věc od více postav mi nevadil, ale někdo se v tom určitě může ztratit. Pak už jsem přečetla na jeden zátah, nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem nedočetla. Ale celkový dojem... Nějak to těm hrdinkám nevěřím. Jedna špatná matka vedle druhé, které opakují zajeté rodičovské věty... Kdyby mě kniha minula, určitě by mi nechyběla. Přečetla jsem díky čtenářské výzvě jako dílo oceněné Magnesia litera. Je to už několikátá oceněná kniha, která mě nijak zvlášť nenadchla.

01.02.2018 3 z 5

O klíči O klíči Pavel Čech

Opět krásný příběh o fantazii, která se skrývá ve všem... i v obyčejném rezavém klíči. Stejně jako "O mráčkovi" je i tato naše oblíbená. Kapesní vydání je s námi na každém výletě :)

30.01.2018 5 z 5

O fous lepší, než dítě, protože příběh má nový nápad. I tak, je to jen scénář k filmu... Ve formě románu by určitě zaujal. Ale i tak je to na Rowlingovou moc chudé, jednoduché, náhodné, nedotažené... Nemám ani chuť se na film podívat...

16.01.2018 1 z 5