petr_ petr_ komentáře u knih

Plošina Plošina Roger Levy

Kniha mě zpočátku zaujala, ale postupně mi složitý děj začal vadit. Pak jsem zjistil, že některé části románu jsou retrospektivní, což jinak není tak zřejmé. Konec mi připadal špatný a hlavně bez řádné pointy.

24.10.2021 3 z 5

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Knížka je čtivá a obsahuje zajímavé zápletky i rozuzlení. Je to hezké oddychové čtení.

10.10.2021 4 z 5

Potopená města Potopená města Paolo Bacigalupi

Knize ubírám jednu hvězdičku oproti prvnímu dílu, protože mi připadá, že téma je vlastně stejné jako v prachožroutech, pouze se trochu změnily kulisy.

10.10.2021 3 z 5

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Svižný katastrofický příběh o krizi civilizace kde lidé bojují o holý život s malou nadějí že se životní podmínky zlepší. Ve společnosti, kde je každý nucen jednat za sebe a myslet na svoje potřeby, je jen málo místa pro soudržnost a přátelství a přesto se tam tyto vztahy nachází a některým lidem mohou změnit život.

28.09.2021 4 z 5

Šaty pro poutníky Šaty pro poutníky Irena Závacká

Jedná se o milou knížku, která je hodně nabita dějem a řekl bych až dost (proto jsem dal o dvě hvězdičky méně), mám totiž pocit, že cesta na Sinaj asi nebyla tak jednoduchá, jak je popisována v knize. Jinak téma je zajímavé, ale necítím potřebu číst ostatní díly , nebo se ke knize vracet.

20.09.2021 3 z 5

Zimní příběh Zimní příběh Mark Helprin

Dávám plný počet bodů. Ano, kniha se četla obtížně a nedá se zhltnout jedním vrzem. Dokonce doporučuji ji číst po částech, aby byl čtenář schopen vstřebat děj.
Kniha mi připomněla dílo Alexandra Grinna jehož "Nachové plachty" jsou nejznámější. Je plná magických událostí a obrazných popisů a když ji člověk čte tak mu zůstane hezký pocit na duši a to i když děj popisuje napřiklad podsvětí New Yorku.
Film jsem neviděl a možná je to dobře, protože kniha je skvělá.

20.09.2021 5 z 5

Slon pro Karla Velikého Slon pro Karla Velikého Dirk Husemann

Je to kniha historická a je v ní dosti akčních scén. Nejsou zde nijak zvýrazněné historické události, ale dobře popisuje jak to fungovalo v říši Karla Velikého a čtenář pochopí, proč neměla dlouhého trvání, i když její ideje se udržely hodně dlouho. Zajímavá je také zmínka o rovnováze mezi touto říší, Byzantskou říší a Saracény.
A vlastně je i zajímavá tím, že dává tuto dobu do souvislosti s osidlováním Anglie Sasy.

20.09.2021 4 z 5

Panství Farleigh Panství Farleigh Rhys Bowen

Dobrá čtivá knížka, i když dvě hvězdy ubírám, protože konec je dobře předvídatelný, i díky předsázce knihy. Musím však poznamenat, že sestry Westerhamovy mi byly velmi sympatické.

03.09.2021 3 z 5

Ztracený syn Říma Ztracený syn Říma Robert Fabbri

Mohu se přidat tím, že tato série knih má stále dobrou čtenářskou úroveň. Realita možná byla jiná, ale jedná se o historický román, ve kterém se zjevně objevuje mnoho historických reálií, i když laik těžko rozezná, co je historicky podloženo, a co je jenom tradovaný výmysl.

03.09.2021 4 z 5

Nepřátelé lidstva Nepřátelé lidstva Mika Waltari

Skvělá kniha, není tak známá jako Egypťan Sinuhet, ale je stejně propracovaná. Když jsem knihu četl, uvědomil jsem si, že ji znám a že ji vlastně čtu podruhé. Ale s chutí jsem ji celou dočetl a jak tak vidím. Někdy se k ní zase vrátím. Je to jedna z knih, ke kterým se lze vracet, protože nezevšední.
Zajímavé je , že Waltariho knihy, jako je Egypťan Sinuhet, Tajemný Etrusk, Pád Cařihradu i tato kniha, mají hrdiny, kteří chybují, zaplétají se intrik a na nich vydělávají, nebo prohrávají, často způsobují tragédie tím, že nedokážou vzdorovat zlu. Ale hledají svoje místo ve společnosti a vztah ke svým blízkým. Nakonec jsou ale schopni se postavit za své zásady a s nimi i umřít.
Děj nemá smysl rozebírat, protože je složitý a čtenář si ho musí sám prožít. Tady je třeba poděkovat i za kvalitní překlad.

25.08.2021 5 z 5

Lví srdce: Kniha první Lví srdce: Kniha první Sharon Kay Penman

Možná, že se nejedná o nějaký dobrodružný román, ale čtenář si umí představit, co to znamenalo vyslat vojsko do Jeruzaléma. Nejenom, že se jednalo o složitou politickou a logistickou operaci. Ale křižácká výprava měla vliv, na celou Evropu a hlavně na středomoří. Navíc jsou zajímavé narážky na vztah Richarda a jeho bratrů a jeho vztah Eleonorou. Richard lví srdce byl bojovník a nebral ohledy na své nejbližší ani na své poddané, protože svou zemi ekonomicky vysál, aby mohl táhnout do Izraele. Takže, když si uvědomíme souvislosti, tak Jan asi nebyl takový padouch, jak je často popisován (Walter Scott ale i jiní), pokud chtěl udržet vládu nad Británií (o částech Francie ani nemluvě).
Byla to prostě složitá doba, jako všechny.

25.08.2021 4 z 5

Nuly Nuly Chuck Wendig

Nudné pojednání o nulách.

25.08.2021 1 z 5

Válka Severu proti Jihu Válka Severu proti Jihu Josef Opatrný

Kniha není jenom o válce, ale dobře popisuje historické a politické pozadí USA té doby. Zajímavé jsou údaje o námořní blokádě Konfederace o které jsem něco slyšel a četl, ale až v této knize jsem našel ucelený popis. Zároveň je zde dobře popsána činnost senátu a prezidenta. Autor například uvádí tyto události např. se vznikem Ku Kuks Klanu, takže tyto události měly velký význam i pro moderní dobu. Nebyla to jenom tak nějaká válka, ale událost, která je v USA stále přítomna.
Pokud se někdo chce dozvědět něco zajímavého o amerických dějinách, tak tuto knihu doporučuji.

11.08.2021 4 z 5

Rychlost zvuku Rychlost zvuku Eric Bernt

Téma knihy je zajímavé, ale děj mi připadal trochu zmatený, takže jsem obtížně rozlišoval jednotlivé vlivové skupiny. Stejně tak bych řekl, že příběh je nedotažený do konce, sice nekončí žádným happyendem, tak je nedokončený. Ponechaly si jednotlivé úřady a organizace svoji moc, nebo se něco změnilo.
Řekl bych, že kniha mě zaujala především vztahem Eddieho a doktorky.

09.08.2021 3 z 5

Palác modrých delfínů Palác modrých delfínů Brigitte Riebe

Autor si vybral zajímavé téma, ale vadily mi obšírné popisy rituálů, jako by chtěl děj trochu nafouknout. Je to vlastně zpracovaná pověst o Theseovi. Neubránil jsem se při četbě tomu, abych knihu v duchu neporovnávat s knihou "Král musí zemřít", která popisuje tento děj z pohledu Thesea, ale i tam popisuje rivalitu Thesea a následníka trůnu. Bohužel v této knize je Theseus popsán jako necivilizovaný a nesnášenlivý buran a to mi docela vadilo.
I zde autor docela dobře popisuje konec matriarchátu a jeho podstatu, a začátek patriarchátu a jeho důsledky v náboženství a pro celou civilizaci.

09.08.2021 3 z 5

Malý bůh Malý bůh Tomáš Hokeš

Tento historický román je pěkně napsaný a musím se zamyslet nad tím, jakou úroveň civilizace keltové představovali. Řekl bych, že je to hodně odlišné od knih Eduarda Štorcha, protože z jejich společenství zůstaly pouze pozůstatky opidií. Takže se asi dát odhadnout jestli měli krále, nebo byli jinak organizovaní se dá těžko. Faktická je vyšší úroveň společnosti oproti germánům. V románu autor pouze naznačuje postupné splynutí germánské a keltské společnosti.

09.08.2021 4 z 5

Nevídaní akademikové Nevídaní akademikové Terry Pratchett

Zase jedna kniha ve které si hrdinové začnou uvědomovat čeho všeho jsou schopni. A řekl bych, že Gustýna vede, protože dokáže inspirovat jak Liu, s kterou spolupracuje v noční kuchyni, tak Haštata a Sráže. Nakonec ač z noční kuchyně, se prosadí i mezi mágy, kteří si začnou uvědomovat jaké osobnosti pro ně pracují. Stejně tak Sráž, má vliv na Haštata, který se promění z libového frajírka v zodpovědného muže. Najednou si tito lidé uvědomáí, že nemusí čekat co jim život nabídne (a jestli se tak stane), ale začnou si vytvářet vlastní příležitosti a měnit svět kolem sebe. Tyto proměny se však dějí i v dalších přtíbězích ze Zeměplochy a to se mi líbí a vždy to osvěží celý děj.

09.08.2021 4 z 5

Obléknu si půlnoc Obléknu si půlnoc Terry Pratchett

Tonička je moje oblíbená čarodějnice, protože to co dělá je doplněno nápady a průšvihy Mac Fíglů.
Jinak je to pohled Terryho Prachetta, na slabosti lidí v informatice a podléhání fejkům. Byly doby, kdy lidé pronásledovali čarodějnice, dnes z podivných důvodů se odmítají nechat očkovat proti čemukoliv (kromě jiného i proti covidu).
Proti takovým jevům nás ochrání jenom zdravý rozum. Vzhledem k tomu co v současné době předvádí naše školství, tak to nevidím příliš optimisticky.
A vůbec bych navrhoval dětem do povinné četby přidat některé knihy tohoto autora.

21.07.2021 4 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Téma mi připadalo být zajímavé, ale jeho zpracování už bylo horší. Zejména mi přišla nedostatečné vysvětlení motivace aktérů, proč dělali co dělali. Kdo se stane luminátem, mě došlo už v třetině příběhů. Nejzábavnější mi na knize přišly popisy příhod se psy a jejich exhibice se saponáty.

21.07.2021 3 z 5

Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Jestli Joe umí něco dobře popsat, tak to jsou mizerové, kteří mají svoje lidské stránky, ale když je chytí běs, tak to může dopadnout všelijak.
Z popisu Valbeckých událostí mi naskakovala husí kůže. Takhle nějak to mohlo vypadat v Rusku, a bojím se toho, že naši političní vůdci dostanou rozum teprve až se něco takového stane nyní, u nás. Což se může stát hned, ale než-li se to srovná, tak to může trvat podstatně déle v porovnání s Valbeckem. Vlastně se ukázalo, že nejlepší investicí Savine bylo do armády, i když by si to asi ani nepřipustila.
Souhladím s tím, že ženské postavy mají svoje kouzlo a zajímavé charakteristiky, ať se jedná o Rikke, Isern, nebo Savine. Jako by byly také postiženy výpary testosteronu, které jsou všude v ovzduší, protože chlapi se nedovedou chovat normálně (většinou). Ale ony se jenom snaží přežít v tom bláznivém světě.
Těším se na další pokračování. I dyž se může zdát, že autor píše jenom o drsném světě, plném krve a výkalů, tak ho pokaždé sleduje z jiného úhlu pohledu.

13.07.2021 5 z 5