petr_ petr_ komentáře u knih

Hrdinové Hrdinové Stephen Fry

Mám rád řecké báje a hlavně jejich různé interpretace. Na každém hrdinovi je vždy něco bídáckého, a na každém bídákovi lze najít něco hrdinského. Proto Řekové vymysleli dramata, aby nenechali na žádném hrdinovi či bohovi niť suchou a to se mi líbí, protože hlavním soudcem hrdinství je nakonec čtenář, v tomto případě je to autor knihy.
Takovouto interpretaci v takové míře biblické příběhy neumožňují.

15.02.2024 5 z 5

Stírací losy Stírací losy Kerstin Ekman

Dávám méně hvězdiček ne proto, že by se jednalo o horší četbu, ale nejsem si jistý, jestli jsem plně pochopil její obsah. Možná je to i proto, že čtu sérii knih odprostředka, i když si myslím že se jedná o samostatný příběh a nemusím jednotlivé části číst chronologicky tak jak byly napsány.

Avšak některé části děje mě zaujaly. Například úvahy farářky o víře a zvláště to, kolik pochybností může mít věřící člověk, ačkoliv je věřící. Jak lidské.
Velmi by mě zajímal také vztah Švédů k norštině, což je problém s kterým jsem se setkal i v jiné severské literatuře a zřejmě je stále aktuální. S tím také souvisí vztah obyvatel k Laponcům (Sámům), což je věc v Evropě unikátní.
Velmi se mi líbila část, která popisuje jak se Ingerfrid stará o ovce a popisuje jejich bahnění.
Abych to shrnul, tak je tento příběh plný zajímavého severského prostředí.

05.02.2024 3 z 5

Hvozd Hvozd Edward Rutherfurd (p)

Dovolil bych si oponovat tomu, že jsem četl román. Spíše bych řekl, že se jedná o soubor povídek z prostředí hvozdu, které reflektují vybrané historické události. Až teprve poslední kapitoly děj jednotlivých kapitol scelují, ale stejně bych řekl, že se o román nejedná.
Jednotlivé kapitoly jsou zajímavé, vystupují tam zajímavé postavy, mezi kterými vynikají hlavně ženy. Velmi pěknou rekvizitou více příběhů je také křížek z cedrového dřeva.

29.01.2024 4 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Sníh mě zklamal, protože mi děj připadal příliš roztříštěný a dělalo mi velké problémy si udržet jeho kontinuitu. Ačkoliv se mi jiné autorovy knihy líbily, tak s touto to bylo horší. Možná je to tím, že cyberpunk není moje krevní skupina.

18.12.2023 3 z 5

Prach, který se snáší ze snů Prach, který se snáší ze snů Louis De Bernières

Pro mě bylo docela náročné knihu přečíst, protože příběh se ztrácí v množství postřehů a popisů.
Hlavním tématem vlastně jsou zážitky z první světové války a z období po ní. O tom co prožívali muži na frontě a ženy doma. Jak se měnily jejich priority a názory a jaký to mělo dopad na celou společnost, a to i na tak tradiční, jaká byla ve Velké Británii.
Velmi se také autorovi podařilo popsat traumata lidí v poválečné době a v závěrečné části nás příběh zavede do britských kolonií, což je také zajímavý pohled na tuto dobu.

12.12.2023 3 z 5

Slyším tě všude Slyším tě všude Connie Willis

Ukecaný příběh se zašmodrchanou zápletkou, který má do romantiky daleko o zrzce (nic proti zrzkám) s duší blondýny, která se zamotá do intrik svého zaměstnavatele . Dokonce i konec je předvídatelný. Zkrátka nic moc, ale četl jsem i horší.

15.10.2023 3 z 5

Tiamatin hněv Tiamatin hněv James S. A. Corey

Je vidět, že autorovi (autorům) nedocházejí dobré nápady a děj celé série je zajímavý a stále čtivý. V každém díle této série se vždy objeví nějaká nová proměnná, která naprosto změní situaci, přičemž se nijak nemění celková koncepce příběhu. Proto doufám, že ani 9.díl nebude vyjimkou.

Jenom mi přijde trochu divné, že jsem nikde nenašel jiné knihy od autorů které by byly přeloženy do češtiny.

26.07.2023 4 z 5

Smrt múz Smrt múz Marie Michlová

Může mi někdo poradit o čem vlastně tato kniha je? Ačkoliv obsahuje různé klípky z vybrané doby o literátech, nemám pocit, že by mě tato kniha nějak obohatila. Divím se, že vydavatel přistoupil na zhotovení takovéto knihy.

21.07.2023 1 z 5

Vařit medvěda Vařit medvěda Mikael Niemi

Tento příběh bych za detektivku ani nepovažoval. Je to drsný severský příběh z krajiny, o které mi středoevropané nic nevíme. Nic nevíme o tamějších lidech, z nichž někteří mluví dánsky, jiní švédsky a další laponsky. Zpočátku se mi teto příběh četl lehce, ale čím více vrcholil děj, tak jsem si musel dávat častější oddech.
Opravdu pěkný příběh, a co oceňuji má nepříliš šťastný a realistický konec. Epilog je také dobrý, protože celý příběh dostává do nových souvislostí.

11.07.2023 4 z 5

Vzestup Persepole Vzestup Persepole James S. A. Corey

Ano schopnost pracovat s věcmi, kterým lidstvo úplně nerozumí a tím zprasit co se dá je pro naši společnost typická, zvláště na pozadí toho co se děje dnes ve světě, kde se politici přou naprostých hovadinách (jako třeba manželství pro všechny), zatímco důležité věci (jako je například schodek rozpočtu) zas tak důležité tolik nejsou. I demokracie může silně zavánět diktaturou, protože stačí pár křiklounů a lze demokraticky prosadit cokoliv.
Ale obráceně může pár křiklounů, také provádět věci, jako Holdenova posádka, které se zase povedlo nasypat písek do soukolí byrokracie.

Ano také mám pocit, že čtu každý díl této serie podle určitého schématu a podle reakcí ostatních čtenářů, v tom nejsem sám. Buďto se objeví nějaký blb, který ví jak zacházet s protomolekulou a docílí tak jenom velkého bolení hlavy, nebo se objeví skupina lidí, která chce vše rozbít, nebo ovládnout a nedopadne to o nic lépe. Svým způsobem má tato série beznadějné téma. Čtenář si říká:"kdy přijdou ty zářné zítřky, kdy se nebude válčit a lidi budou spolupracovat?" Ale ty asi nepřijdou, jako v reálném životě, protože jakmile začne být trochu dobře, tak někoho chytnou roupy, aby vše zase zničil a začalo se od znova.

30.06.2023 4 z 5

Dcery Sparty Dcery Sparty Claire Heywood

Když jsem tuto knihu začal číst, tak mě přišla zpočátku jako dívčí románek, protože charakteristiky hrdinek mi připadaly jak z románků ze střední školy. Také se mi nelíbilo určité zkreslení pověstí o Troji. Ale autorka se nebála ukázat na největší slabinu tohoto příběhu, a to je: Co se stalo s Helenou, když vše skončilo?! Autorka našla docela dobré východisko, které se mi líbilo. I když si kladu otázku:"Stálo to vůbec za to.?"

13.06.2023 4 z 5

Váha inkoustu Váha inkoustu Rachel Kadish

Nemá cenu psát o tom, jestli je kniha dobře napsaná, což bezesporu je, ale to popsali ostatní čtenáři přede mnou. Na knize mě zaujalo její téma a to jsou knihy a historie a už to je dobrý začátek.
Zaujalo mě historický popis židovské komunity v hlavních třech vrstvách. Tou první je období života Ester, kde žije několik komunit židů, které si navzájem nerozumí a snaží se žít v křesťanském světě se všemi kompromisy, které k tomu patří. Někteří členové této komunity mají traumatizující vzpomínky na pobyt v Nizozemí odkud se museli také odstěhovat do Anglie.
Druhou historickou vrstvou je odkaz předků těchto lidí, kteří museli utéct před inkvizicí z Portugalska, kteréžto období, je v jejich životech stále přítomné a určující další jejich směřování. Myslím, že toto období je pro mě osobně hodně zajímavé a jsem rád, když na toto období v literatuře někde narazím.
Třetí historickou vrstvou jsou zkušenosti Heleny, která žila v Izraeli a zažila úsilí Izraelců o vybudování a obraně jejich nového státu.
V neposlední řadě pro mě bylo zajímavé pomocí této knihy objevit svět starých rukopisů a jejich zkoumání.

13.06.2023 4 z 5

Petrova zpověď Petrova zpověď Jeroen Windmeijer

Řekl bych že se jedná o nedokonalou napodobeninu Leonardovy šifry. Děj je však velmi nesourodý a historické spekulace velmi nepravděpodobné. Poslední dobou mám problémy s hledáním kvalitní četby.

26.04.2023 2 z 5

Děti Jidášovy Děti Jidášovy Markus Heitz

Na začátku vypadala kniha slibně, ale zbylé dvě třetiny mi přišly únavné protože jsem si připadal, jako bych četl černou kroniku, ve které figurovali mrtví lidé a upíři. Postupně se děj zvrhl na krvavou řež, ve které nebylo nouze o uťaté končetiny a hlavy, přičemž děj neměl žádnou pointu. Jak tak sleduji, tak to má další díly, ale ty už číst nechci. Možná, že pointa je v posledním díle, ale lituji čtenáře který se pročte až k němu, protože já už pokračovat nemíním.

14.04.2023 2 z 5

Mých prvních 54 000 let Mých prvních 54 000 let Karin Bojs

Asi nebudu souznít s ostatními čtenáři, ale tato kniha je pro mě příkladem, jak nezajímavě psát o zajímavých věcech. Evoluce člověka a nakonec i života je takovým zajímavým tématem a tak jsem vydržel a knihu jsem dočetl až do konce, ačkoliv již úvod mě odrazoval, abych tak nečinil. Ale marně, protože jsem se velkého poznání nedobral.
Ano, kniha obsahuje mnoho zajímavých údajů, ale jsou tam naskládány bez ladu a skladu, aniž by autorka lépe vysvětlila, jak vědci k takovým poznatkům dospěli, natož aby uměla popsat jaké nástroje vědci použili, kromě toho, že zkoumali DNA, popř. RNA.
Autorka píše o haploskupinách, aniž by vysvětlila co to haploskupiny jsou, popřípadě, které skupiny existují (alespoň ty důležité), ale do které haploskupiny patří autorka, popř. její babička to se dozvíme.
Pokud autorka popisuje migraci lovců, popř. zemědělců a jiných skupin, předpokládám, že v knize budou i příslušné mapy, dotvářející představu, jak k takové migraci docházelo, ale takových map se v knize nachází velmi málo a jsou poměrně nevypovídající o ničem.
Pokud autorka popisuje archeologické nálezy, tak jako čtenář doufám, že budou doprovázeny fotografickým materiálem ale toho je tam také poskrovnu. Místo, aby autorka dokumentovala skálu, pod jejímž převisem žili kromaňonci, tak se nechá vyfotit před barákem hotelu, který tam nyní je.
Z knihy se také dozvíte, koho všeho autorka zná, dozvíte se o předcích její rodiny, ale o evoluci člověka je toho opravdu málo na tak obsažnou knihu.
Populárně naučnou knihu si přestavuji jinak.

27.03.2023 3 z 5

Němý viník Němý viník Maureen Johnson

Další část je daleko lepší, než-li Křiváci 1. Přemýšlel jsem o tom, jestli si mám sehnat další díl z této série a došel jsem k závěru, že ano, protože se autorka našla a povedlo se jí vybudovat docela solidní příběh. Uvidíme jak se budou události vyvíjet v dalších dílech.
Jediné co mi trochu vadí je, že na to, že se jedná o dětskou literaturu, je tam těch mrtvých nějak moc a to nemluvím o množství podzemních tunelů.

28.01.2023 4 z 5

Z ohně a papíru Z ohně a papíru Rachel Caine (p)

Tak tento díl se mi také líbil, žádné části, které by čtenář nejraději přeskočil, a není to jenom akčnost děje ,ale i kvalitní text ať už od autorky, nebo překladatele, takže kniha se dá přečíst na jeden zátah, když máte zrovna čas. Určitě se podívám po dalších knihách této autorky.
Kdybych měl někomu vyprávět o čem tato kniha je, asi bych to zvládl, ale to nejlepší z ní si čtenář musí prožít při četbě.

26.01.2023 5 z 5

Templář Templář Jan Guillou

I tento příběh se mi líbil velmi zajímavě popisuje poměry v Izraeli v době křižáckých válek i celou organizaci jak křesťanů, tak i saracénů. Popisuje události této doby z pohledu templářů.
Velmi nelichotivě se zde autor vyjadřuje k působení anglického krále Richarda a čtenář si vybaví jak je tento pohled vzdálený od hrdinských popisů Waltera Scotta.
Snaží se vysvětlit také Saladinův postoj ke křesťanům, když i po dobytí Jeruzaléma dovolil poutníkům navštěvovat Boží hrob.
Prohra křesťanů v bitvě o Jeruzalém je zde popsána jako morální selhání velitelů a vládců v křižáckém vojsku.
Celé vyprávění je bohaté na události a čtenář jen nerad přerušuje četbu.

23.01.2023 5 z 5

Křiváci Křiváci Maureen Johnson

Hodnocení ubírám, protože, kniha není moje věková kategorie a popisy mejdanů a módních výstřelků a já nevím čeho ještě mě neberou (a je jich tam hodně). Zároveň mi připadá nešťastné nedokončení děje, i když se jedná o 1.díl (jsem zvědavý, jaké budou ty další), trochu jsem byl ze závěru knihy konsternován. V mnoha knihách se objevuje téma škol pro talentované děti, v této knize jejich talentovanost tak zřejmá není. Rád bych si někdy přečetl knihu o škole pro netalentované děti.
Snad další díl ukáže, jestli má cenu v četbě pokračovat.

08.01.2023 3 z 5

Z kostí a inkoustu Z kostí a inkoustu Rachel Caine (p)

Tento příběh mě zaujal protože je o knihách. Když jsem ho dočetl, tak jsem zjistil, že je o technologiích tak jak je dnes vnímáme, nebo budeme brzy vnímat. Knihovna představuje organizaci, která se vymyká běžnému životu. Její členové mají privilegia, kterých normální lidé dosáhnout nemohou. Knihovna v podstatě určuje které knihy může veřejnost používat a vlastně i k čemu, a tento monopol si úzkostlivě brání.
Ale i uvnitř knihovny jsou různé frakce, které mají rozdílný pohled na její budoucnost, takže některé (politické) problémy vážně zasahují do její činnosti.

Řekl bych, že je to momentálně velmi aktuální téma, kdy jsme všichni on-line a v dnešním světě technologické firmy mohou zasahovat podobným způsobem do našeho života a oklešťovat naši svobodnou vůli.
Majitelé sociálních sítí, mohou omezovat jakým způsobem a na jaká témata budeme diskutovat v chattech, mohou vám zrušit účet atp. Mobilní operátoři jsou schopni kdykoliv zjistit jakou komunikaci vedete a s kým a dokonce dokáží určit, kde a kdy jste byli. Firmy vyrábějící elektromobily rozhodují jestli dojedete s autem 300, nebo 500km a možná, že mohou vaše auto on-line i zneprovoznit.
Takže se kvapem blíží doba, kdy tato realita bude naším každodenním chlebem.

08.01.2023 4 z 5