RADOST RADOST komentáře u knih

Hra s ohněm Hra s ohněm Marie Pujmanová

Dobře napsaná výpověď o lidech a době, ve které autorka žila. Čtivé i poučné hlavně pro ty, kteří toto období našich dějin téměř neznají.

29.08.2021 3 z 5

Zahrada kouzel Zahrada kouzel Sarah Addison Allen

Poklidná, poetická knížka s magickým nádechem. Kniha o strachu. O strachu ze skutečného života, z emocí a plného prožívání všeho, co se nabízí. Všichni obyvatelé městečka jsou zasaženi nějakou slabostí a obavou, nějakým prokletím. A je jen na nich, aby to včas pochopili a sami se osvobodili.
Pomalá kniha, takové laskavé pohlazení po duši, které je dobré si občas dopřát.

28.08.2021 3 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Dojemné, působivé, krásné.

21.08.2021 4 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Četla jsem kdysi dávno, nyní si jen osvěžila. A opět na mě padla tíha morálky a společenských konvencí té doby a radost, že jsem se narodila o půlstoletí později.

26.07.2021 4 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Poslední díl série byl pro mě čtenářsky velmi náročný. Hlavně proto, že od přečtení druhého dílu uplynuly dva roky a ani mé soukromé čtenářské poznámky k přečteným knihám tentokrát nestačily k úplnému osvěžení paměti. Tento díl je nabitý dějem, vraždami, pochybnostmi a velkým množstvím postav. Trvalo mi, než jsem se zorientovala. Teprve pak jsem vše aktivně vnímala a ve své mysli také hledala pravdu. Celá série je velmi dobře napsaná, závěr vše dovysvětlí. Doporučuji. Ale čtěte všechny díly hned za sebou. Bude to jednodušší a příběh Sama Potera si lépe užijete.

05.06.2021 4 z 5

Tereza Tereza Magda Váňová

Takový příběh ze života. Stokrát opakovaný stereotyp manželského soužití, deptající toho obětavějšího a méně sobeckého. Vývoj Terezina života po rozvodu manželství se však už jaksi přenáší do oblasti splněných snů a působí pohádkově a naivně. Chápu to jako povzbuzující terapii pro její následovnice. Autorka zde dobře vystihla jednotlivé postavy a také zákonitosti dalšího vývoje, Čtení pro ženy. Některé uklidní, některé nabije energií, některé se spokojí s pouhým srovnáváním s tím jejich.

30.05.2021 3 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel Brooke Harris

Poselství této knihy je krásné - využívej každou chvíli svého času a miluj ty, kdo si tvou lásku zaslouží.
Ale zpracování je příliš patetické a rozvleklé. Pro mě jsou i těžko uvěřitelné životní reálie týkající se mládí obou hlavních hrdinů v padesátých letech 20. století (ve stejné době jsem prožívala své mládí i já). Zřejmě jiný kraj, jiný mrav...

30.01.2021 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

"Dozvěděl jsem se, že svět má duši. A kdo té duši porozumí, porozumí řeči věcí."
Kdysi jsem tuto knihu odložila, byla pro mě příliš těžká a tak jaksi o ničem... Dnes už ji snad chápu. Není to kniha s příběhem o hledání pokladu. Je to kniha o nalezení moudra, o nalezení podstaty, o životním poslání, o cestě ke spokojenosti. Kniha s duší. Kniha o duši.

24.01.2021 4 z 5

Doktorka Viktorie Doktorka Viktorie Markéta Harasimová

Moje první kniha od této autorky. Rozčarování. Ta kniha nemá "duši". Je to dokonale propracovaný detektivní námět (přesto jsem pachatele odhalila) sepsaný s řemeslnou dovedností. S precizními dialogy, které jsou však většinou velmi vzdálené běžné mluvě. Ta kniha není psaná od srdce a s láskou . Je psaná jen a jen pro efekt. I jiné knihy jsou takto cílené, ale není to na nich tak znát. U této mi to opravdu vadilo.

12.01.2021 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Opakované setkání s tímto dílem. Poprvé na střední škole, poté v divadle i v televizi, nyní ve stáří pro osvěžení. Potvrdilo se mi skvělé vyobrazení skrblictví a lakoty, propadnutí penězům na úkor všeho. V tom je toto klasické dílo opravdu mistrné. Bourání představ o nutné poslušnosti dětí je na svou dobu také přínosné. Závěr se mi opět nelíbil. Doporučuji všem přečíst či vyslechnout si Harpagona. Jeho ztvárnění je věčné, zábavné a zároveň i odpuzující. To ostatní současnou generaci již tak neosloví.

17.12.2020 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo poněkud zavádějící, když jsem pak přešla na televizní zprávy a slyšela velmi podobné informace. Pokud autor napsal tuto knihu před patnácti lety (viz informace DK přímo u knihy v zajímavostech), tak se mu podařilo velmi dobře odhadnout vývoj, chování lidí i státní moci. Jen pátrání po příčině jsme ještě neukončili - na rozdíl od děje v knize.

30.11.2020 3 z 5

Druhý strom pohádek z celého světa Druhý strom pohádek z celého světa Jan Vladislav

Kdo přečetl První strom, nenechal si ujít ani ten druhý. Jednotlivé pohádky si nepamatuji, ale to ponoření se do pohádek bylo tehdy v mých deseti letech stejně krásné, jako dnešní zaujetí při četbě thrillerů a detektivek v mých sedmdesáti.

26.11.2020 4 z 5

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Tuto knihu nám koupili rodiče v roce 1958 jako mimočítankovou četbu. Velmi na mě zapůsobila tím rozporem mezi blahobytem a chudobou Tou nespravedlností. Později se mi líbilo i televizní zpracování. Tato kniha ve mě probudila zájem o Boženu Němcovou a zároveň jsem jí "odpustila" i Babičku, která se mi nelíbila (možná jsem ji četla moc brzo).

17.10.2020 4 z 5

Profesionál Profesionál Ed McBain

Profesionál - nejen ten podvodník, který využívá svého působivého vzhledu a znalosti lidské psychiky, ale i interpret audionahrávky Jiří Zavřel. V tomto spojení to byl opravdu skvělý zážitek z 87. revíru. Doporučuji.

12.10.2020 4 z 5

Diamantová sekera Diamantová sekera Jaroslav Tichý

Kniha mého dětství. Vzpomínám, jak mě před šedesáti lety ty pohádky okouzlily.

11.10.2020 4 z 5

Vražedná lhůta Vražedná lhůta Andreas Gruber

Zvláštní vyšetřovatel a jeho neústupná pomocnice, brutální vraždy, svižné pátrání po pachateli. Moc se mi to líbilo.
Zamýšlím se nad tím šílenstvím pachatele i těch všech, kdo se vědomě stali jeho příčinou či spouštěčem. Pro mě nepochopitelné, ale jako četba to bylo zajímavé.

05.10.2020 4 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Tak málo stran a tak silná výpověď o době a lidech! Úžasné.

19.09.2020 5 z 5

Bývalá manželka Bývalá manželka Jess Ryder

Během četby jsem průběžně měnila hodnocení knihy - od dvou až do pěti hvězdiček. Vadila mi především naivita hlavních ženských postav a trochu neuvěřitelná a značně zidealizovaná touha po otcovství a "vlastnění" dítěte. V ději jsou ale zvraty, udržující napětí a nutící předvídat, kombinovat. To mě bavilo číst. Závěr knihy připravil půdu pro možné další pokračování . Já bych ale děj knihy ukončila dříve a ponechala ho reálnější.

15.09.2020 4 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Zajímavý námět. Mnohým lidem se určitě podobné myšlenky někdy honí hlavou. Jenže způsob vypořádání se s tím je naprosto zvrácený výplod mozku na scestí. Napínavé, dobře se to četlo. Chvílemi převažují osobní problémy vyšetřovatelů nad samotným vyšetřováním, snad se to nebude stupňovat.

19.06.2020 5 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Napínavé, obohacené o děj v nezvyklém prostředí. Motiv dlouho neodhalen a pachatel velmi inteligentní - to se podílelo na gradaci. Dobře napsáno, doporučuji.

21.05.2020 5 z 5