RADOST RADOST komentáře u knih

Bývalá manželka Bývalá manželka Jess Ryder

Během četby jsem průběžně měnila hodnocení knihy - od dvou až do pěti hvězdiček. Vadila mi především naivita hlavních ženských postav a trochu neuvěřitelná a značně zidealizovaná touha po otcovství a "vlastnění" dítěte. V ději jsou ale zvraty, udržující napětí a nutící předvídat, kombinovat. To mě bavilo číst. Závěr knihy připravil půdu pro možné další pokračování . Já bych ale děj knihy ukončila dříve a ponechala ho reálnější.

15.09.2020 4 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Zajímavý námět. Mnohým lidem se určitě podobné myšlenky někdy honí hlavou. Jenže způsob vypořádání se s tím je naprosto zvrácený výplod mozku na scestí. Napínavé, dobře se to četlo. Chvílemi převažují osobní problémy vyšetřovatelů nad samotným vyšetřováním, snad se to nebude stupňovat.

19.06.2020 5 z 5

Unesená Unesená Mo Hayder

Napínavé, obohacené o děj v nezvyklém prostředí. Motiv dlouho neodhalen a pachatel velmi inteligentní - to se podílelo na gradaci. Dobře napsáno, doporučuji.

21.05.2020 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Není dobré splnit si všechno, po čem toužíme. A pomáhat si "neškodnou" lží. Život se neřídí jen vžitými pravidly. Pokud si to včas neuvědomíme, musíme nést bolestivé a nenapravitelné následky. Velmi dobrá kniha, doporučuji.

12.01.2020 5 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Bavilo mě uvažovat, zda je to tak nebo tak, kdo co tají, jaká jsou jejich tajemství. A stále být na vážkách, čemu jsem věřila, stává se lží a zas je tu nový vývoj. Bavila jsem se, líbilo se mi to. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Zvláště když se posunujeme někam do jiných dimenzí.

31.10.2019 4 z 5

Dům na útesu Dům na útesu Rachel Abbott

Výborně vystavěný thriller, napínavý, gradující. Přemýšlíte, zvažujete, tušíte, ale stále jste na vážkách. Bylo to strhující víkendové čtení.

27.10.2019 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Líbila se mi hlavně první polovina knihy, popisující nástup tvrdé fašistické politiky v Německu. Způsoby jejího uplatňování, působení na mládež a její zfanatizování pro cíle třetí říše, všude prorůstající atmosféru strachu a nedůvěry. Tak trochu vysvětlení - jak se to všechno mohlo stát?
Druhá polovina byla napínavější, akční, měla spád. Ale už méně uvěřitelná. Doporučuji především mladším čtenářům, jednoduše a nenásilně je vtáhne do života v Německu v době 2. světové války.

02.10.2019 4 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Skvělá série, jejíž díly na sebe navazují a i když řeší dílčí hrůzné skutky, zdaleka neodhalují vše. Postupně, komplikovaně, ale akčně se odkrývají dávná tajemství, vztahy, příčiny, záměry i skutky těch "dobrých" i "zlých". Napínavé čtení, které rozmotává jen několik z mnoha uzlíků, které nás zřejmě čekají i v dalších dílech. Těším se na ně.

18.05.2019 5 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Anděla Šťastná vypráví o svém 85 letém životě prožitém v českém městečku. Je to nejen sdělení o 20. století u nás, ale také studie lidských povah. Uvědomila jsem si, že jednání lidí ovlivňuje především jejich povaha. Životní podmínky, společenské zvyklosti a různé okolnosti ji sice podrobují různým zkouškám, ale vlastnosti a podstata myšlení jednotlivce vyhrává a vede jeho kroky.

27.01.2019 4 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Tak to mě bavilo - naskýtalo se velké množství možných řešení, u každého jsem se zamýšlela nad pohnutkami a jejich příčinou. A znovu se utvrdila v tom, že lidé jsou různí a číst o nich je příjemnější než se s nimi setkávat či žít.

23.01.2019 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Ze začátku jsem byla skeptická, předvídala jsem výsledek a vadilo mi naivní , poddajné a sebezničující jednání hlavní postavy. Ale později bylo zajímavé číst, tam už se mi líbilo i zpracování. Takže doporučuji.

22.12.2018 4 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Skvělé! Velmi oceňuji autorčinu snahu nastínit myšlení ženy-oběti, tak těžce zkoušené životem, traumatizované nejen minulostí, ale i současností. Linie vyšetřování byla napínavá, ale pro mě spíše druhořadá. I když jsem si správně vytipovala pachatele, nic to neubralo knize na poutavosti, spádu a čtivosti.

21.10.2018 5 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Při četbě mě opanoval silný pocit bezmoci, dějová linka i zaslepenost vyšetřovatelů ho stupňovala. Rozčilovalo mě to, četba mě stresovala. A i když jsem si říkala,že to se přece nemohlo stát, je to napsáno jednostranně, je to jen strašidelný příběh pro dospělé... přesto připouštím, že něco podobného se stát může a asi i děje. A atmosféru vystihl autor skvěle.

03.10.2018 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Mám ráda ságy, ale tato se moc nepovedla. Přínos vidím v nastínění poměrů a myšlení obyvatel "Panského domu" před cca 100 lety. Ale příběh i zpracování jsou slabší, vyvíjí se podle předvídatelných linií, má znaky červené knihovny. Kéž by byla kvalita dalšího dílu lepší. Karty jsou rozdané, jsem zvědavá, zda osoby budou plastičtější.

06.11.2017 3 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Krásná a přínosná kniha, která poutavě přibližuje život obyvatel Apalačského pohoří ve 30. letech minulého století. Obdivuji, jak nenásilně skloubila životní příběhy s hospodářskou i politickou situací té doby.

01.05.2016 4 z 5

Guláš pro Masaryka Guláš pro Masaryka Milena Štráfeldová

Žena - nositelka i ochránkyně života, základní kámen přežití lidstva v dobách klidných i neklidných. Muž - mnohdy snílek, vizionář, pobuda, sobec, preferující "vyšší" myšlenky. Jejich soužití. Jedni vytvářejí politické klima, které vyúsťuje v historické dění - od obrození až po 2. světovou válku. Druzí, především ženy, se obětují v zázemí. Kniha ukazuje obojí. Rodinný život několika generací kuchařek i politické dění. Milovníci dějin jistě ocení obsáhlé pasáže o českém obrození, národním divadle, vzniku republiky, o T. G. Masarykovi . Zamyšlení nad českou povahou a smyslem toho všeho. A ty ostatní určitě zaujme alespoň příběh Poldinky, její matky, babičky i její dcery. Do života moc nedostaly - jen sílu, slušnost a rodinné recepty. Vařily guláš pro ty nejubožejší i pro prezidenta.
Doporučuji k přečtení.

14.08.2014 4 z 5

Ta druhá zapisovatelka Ta druhá zapisovatelka Suzanne Rindell

Zvláštní, kvalitní kniha, která vás postupně vtáhne do atmosféry té doby i života vypravěčky. Vypráví podrobně, s jistým šarmem,pečlivými popisy - a vy žasnete. Nad jejím uvažováním, nad její citovou vyprahlostí a touhou po přátelství či lásce, nad jejími postřehy i naivitou. Není hloupá, jak může být tak zaslepená? Fandíte jí, leze vám na nervy a nakonec překvapí. Byla to láska? Závislost? Duševní choroba? Nebo vypočítavý plán? Čí? Posuďte sami. Po rozvláčném začátku se nebudete nudit.

06.08.2014 4 z 5

Očista Očista Sofi Oksanen

Je to kniha, na kterou se nedá hned tak zapomenout. Velmi talentovaná autorka! Využila všech možností svého řemesla k udržení napětí, skvěle vykreslila hlavní postavu Aliide.Veškeré politické zvraty tady nejsou hlavní linií, ale jakousi kulisou. Jen podtrhují poznání, že lidé jsou schopni páchat zlo i z velmi banálních příčin. Z knihy čiší strach. Je to silný příběh tří generací jedné rodiny a výpověď o 20. století v Estonsku.Nečte se lehce, přesto se nejde od knihy odtrhnout a nutí k zamyšlení.

19.03.2014 5 z 5

Sebranka Sebranka Torey L. Hayden (p)

Při četbě se ve vás probudí spousta emocí. Snaha pochopit, touha pomoci, vztek a bezmoc. A také veliká vděčnost i pokora, že něco podobného nepotkalo vaše děti. Oceňuji autorčinu tvorbu, kterou nás seznamuje s dětskými traumaty i svou nelehkou prací.

22.09.2013 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Dle mého názoru je to průměrná detektivka; není o ostrých předmětech, ale o divných lidech. Navíc s vytušeným závěrem už od třetiny děje.

30.05.2013 3 z 5