RADOST RADOST komentáře u knih

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Je neuvěřitelné, co a v jakých podmínkách dokáže člověk (bez rozdílu věku či intelektu) zvládnout. Když musí. Když chce přežít. Když miluje.

06.06.2015 4 z 5

Nejsem namalovaná! Nejsem namalovaná! Alice Kopřivová

Střípky ze života. Veselé, obyčejné. Kniha pobaví, zpříjemnila mi čekání u lékařů.
Ale nic mi nepřinesla, v mé mysli nezahnízdila ani jedna z epizod, nad žádnou jsem se nezamyslela.
Protekla mi před očima jak odstátá vlažná voda.

21.04.2015 2 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Detektivka s něčím navíc! Je zábavné sledovat střet čínského a amerického myšlení a zároveň se dozvědět něco málo z historie i současnosti Číny. Zaujal mě i motiv vyšetřovaných činů. Nemám ráda milostné příběhy v detektivkách, ale zde ho přijímám bez výhrad. Výborně slouží k porovnání dvou kultur a předpokládám, že hrdinové nás budou provázet i dalšími díly série. Těším se na ně.

11.03.2015 5 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Jedinečné. Emotivní. Drsné. Zvláštní. Doporučuji.

23.01.2015 5 z 5

Všechno je jinak! Všechno je jinak! Gilles Legardinier

Hladivá, konejšivá a humorná kniha o tom, jak se vyrovnat se smutkem, samotou a životními ztrátami.
Citace, str.315: "... nic by se nemělo nechat jen tak být. Je potřeba kout železo, dokud je žhavé. Žal i zahořklost jsou k ničemu. Záleží jen na přítomnosti a budoucnosti. Jsme tak křehké bytosti... I mně chybí lidé stejně jako vám. Stejně jako vy žiju ve stínu myšlenek na to, že tu se mnou už nejsou. Myslím, že jak vy, tak já sám máme i nadále blízko k těm, kteří nás opustili, ale jiní lidé jsou pořád tady a potřebují nás..."

20.11.2014 4 z 5

Manžel, který štěká, taky kouše Manžel, který štěká, taky kouše Alena Jakoubková

Ženský příběh o "silné" hrdince. Jenže dosti mimo realitu. Ano, může se stát, že šestnáctiletá dívka je nucena k adopci. Jednání všech postav (snad kromě Jolany) je však dle mého názoru extrémně vyhraněné. Stejně tak nové životní situace hlavní hrdinky, životem u tety počínaje a šťastným závěrem konče. I v nepříznivé startovací situaci měla jiné možnosti a volby, o které se ale ani náznakem nepokusila. Proto kniha nepřináší žádné poučení těm dívkám, které se mohou dostat do podobné situace. Jen planou naději na prince, bohatství a odměnu za to, jak "trpěla". Kromě zavádějícího názvu mi v knize vadily i několikrát opakované popisy hrdinčiny výchozí situace a prostor věnovaný odívání a módnímu vaření na úkor většího proniknutí do vztahů a psychiky postav. Celkový dojem - plytkost a nereálnost s cílem potěšit čtenářky světem snů. Pro mně je to málo.

02.09.2014 2 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Mnohem lepší než Ostré předměty. Nenechte se odradit rozvláčností a malou gradací první třetiny knihy. Opět je to kniha o lidech - lidech divných, i těch poddajných, kteří se dají tak lehce ovlivnit. Ovlivnit šílenci, ovlivnit veřejným míněním, ovlivnit médií, snadnějším řešením. Kniha o nepravdě, kterou nakonec z vlastní pohodlnosti nebo nemohoucnosti přijmeme jako řešení a povýšíme ji na ušmudlanou pravdu. Kniha o výchovných chybách a jejich důsledcích. V neposlední řadě je to kniha veskrze americká, o jejich životním stylu. Takže pro mně i varující - nepoddávat se tendencím, které k tomuto směřují.

15.03.2014 5 z 5

Navoněný rukáv Navoněný rukáv Laura Joh Rowland

Kouzlo těchto detektivek tkví především v poznávání způsobu života, myšlení a kodexů v Japonsku 17. století. V kontrastu se současností se ještě více projevuje rozdílnost - historická, geografická i společenská.

23.02.2014 3 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Skvěle vystihnuté pocity ženy, která "nezdravým" způsobem získala čas navíc, čas pro sebe. Ten je důležitý pro každého, musíme o něj bojovat a dopřát si ho. Okolí si možná ani nevšimne a my najednou budeme žít další život, nejen ten původní stereotyp.

28.01.2014 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

Poutavé vyprávění o Číně ve 20. století. Maoismus. Celá Čína jedním ohromným gulagem, z něhož není úniku. Hrůzné, nepředstavitelné, přesto pravdivé. Tolik námětů k přemýšlení! Jak se to mohlo stát? A neděje se to i jinde? Je skutečně tak jednoduché zotročit si lid a manipulovat s ním? Je až hrůzné, že odpověď zní ANO.

21.01.2014 5 z 5

Nenápadný půvab Slezska Nenápadný půvab Slezska Eva Tvrdá

Slezsko - milované a týrané. Houževnatí a pracovití Slezané spjatí s půdou. Jenže ta půda stále mění majitele. Lidé jsou nuceni v každém století i několikrát měnit státní příslušnost, jazyk i náboženství. Znovu budovat svá hospodářství, zničená mocenskými boji, vydrancovaná válkami. Jsou vyháněni i nuceni k osídlení. Ano, Slezsko i Slezané mají svůj nenápadný půvab. Kdo je pozná, nezapomene.
Historie Slezska slovy autorky (citace ze strany 31): Slezsko vždycky bylo zemí nikoho a každého. Záleželo jen na těch, kteří se tady snažili žít.

07.12.2013 4 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Je třeba si zvyknout na autorův styl - sny a podvědomí Malin Forsové, promluvy duchů obětí - a pak je to opravdu dobrá detektivka. Oceňuji, že autor ve svých knihách odhaluje nejen pachatele, ale i kořeny zla.

22.10.2013 4 z 5

Útěk Útěk Tatjana Dönhoff

Čtivý, napínavý, ale zřejmě i účelově zromantizovaný příběh utečenců na konci 2. světové války. Cením si ho pro jeho vypovídací hodnotu o té době. Historie přináší poučení a je jen na nás, zda se poučit chceme.
Doporučuji přečíst nejen tuto, ale i jiné historické knihy.. Je zarážející, jak nelidsky se dovede lidstvo chovat.

13.08.2013 4 z 5

Jít za hlasem svého srdce Jít za hlasem svého srdce Jan-Philipp Sendker

Zvláštní kniha, poetický příběh, nejen o lásce. Také o mýtech, pokoře, trpělivosti. O slepotě vidoucích i jasnozřivosti nevidoucích. Odrazoval mě název i zařazení knihy jako čtení pro ženy. Naštěstí jde o víc. Po přečtení se zamýšlím i nad tím, nakolik vlastně známe své rodiče, nakolik se dovedeme oprostit od sobeckého nároku na jejich city, od pocitu, že jen my máme být středobodem jejich lásky.

11.08.2013 4 z 5

Dům číslo 6 Dům číslo 6 Nela Rywiková

Prvotina, která by mohla být mnohem lepší, kdyby měla autorka větší odvahu. Těšila jsem se na dialogy v ostravštině. Ovšem bylo jich málo a i to "po našimu" bylo jen náznakové, učesané, do nářečí se míchala neužívaná česká slova. Popisy neútěšnosti zdevastovaného prostředí se autorce celkem vydařily. Ale vložit více šťávy do jednotlivých postav a vylíčení jejich svérazného života se jí snad podaří až v některé další knize. Moc bych si to přála.

04.08.2013 3 z 5

Partitura smrti Partitura smrti Jan Seghers

Čtivá, velmi dobře napsaná detektivka, které rychle podlehnete a uvěříte. Potvrzuje starou pravdu, že bezcitnost, sebestřednost a zlo spolu se sobectvím jsou vlastnosti, které člověk v sobě nese celý život. Původce zla neměl výčitky svědomí ani v mládí, ani ve stáří - páchal zlo, protože mu to bylo dovoleno. To je podle mě hlavní autorovo poselství - nedovolovat! Ani v maličkostech, ani v politice, ani v ekonomice. Hlídat si lidskost.

27.07.2013 5 z 5

Temné vody Temné vody Kodži Suzuki

Výborné povídky! Neotřelá témata, přiměřená dávka napětí, dobrý styl. Objevila jsem pro sebe nového autora.

25.10.2012 5 z 5

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

Na tuto knihu mám příjemnou vzpomínku. Za vysvědčení po ukončení první třídy mi dala maminka peníze a mohla jsem si jít sama koupit do blízkého knihkupectví nějakou knížku. Vybrala jsem si Odvážnou školačku, protože jsem se sama cítila být odvážnou a úspěšnou školačkou se samými jedničkami. Bylo to v roce 1957. Od té doby jsem chodila knihy nejen půjčovat do knihovny, ale i kupovat do KNIHY.

23.07.2012

Díra v duši Díra v duši Tiffanie DeBartolo

Upřímné, syrové, nesentimentální vylíčení hluboké lásky. Milenci si upřímně sdělují své nejniternější myšlenky, navzájem si pomáhají zacelit a zhojit své "díry v duši", přichází však další díra, nejhlubší.
Výborně napsaná kniha, ke které se budu vracet.

05.07.2012 5 z 5

Hřích Madame Phloi Hřích Madame Phloi Lilian Jackson Braun

Kočky jsou osobnosti. Proto je miluji a jsem ochotná i uvěřit těmto tajemným kočičím příběhům.

23.09.2011 3 z 5