RADOST RADOST komentáře u knih

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Poslouchala jsem jako audioknihu. Vtáhla mě do děje, poslechu jsem věnovala každou vhodnou chvíli. Jednu hvězdičku ubírám za přehnané vylíčení rozdílu mezi uvažováním civilní policistky a ostřílených policistů. Autorčin dobrý záměr tak vyzněl až otravně a groteskně.

25.05.2020 4 z 5

Mrtvá v lužním lese Mrtvá v lužním lese Josef Blecha

Čtenáři hodně napoví prolog, ale vyšetřovatelé nemají vodítka žádná. Celá kniha je vlastně podrobným popisem trpělivé práce kriminalistů, občas málo důvtipných, občas s intuicí. Takové pomalé vypravování, postrádající napětí a hýřící pravopisnými chybami.

03.02.2020 3 z 5

Smrtící hry Smrtící hry Steve Robinson

Pro mě nový autor a nová série, kterou vlastně čtu od konce. Nalákala mě genealogie, zaujaly způsoby jejího využití při pátrání. Síla nenávisti režiséra smrtících her je pro mě nepochopitelná - možná proto, že jsem nečetla předchozí díly. Jeho zahrávání si s JT a celé vyšetřování působilo až šablonovitě a nevěrohodně. Nicméně začetla jsem se, bylo to zas něco jiného a vyhledám předchozí díly série.

05.12.2019 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

Autorku mám ráda, čtení pro ženy spíše bojkotuji. Jsem ráda, že jsem tentokrát učinila výjimku. U knihy jsem se skvěle bavila, charakteristiky postav byly trefné, tajemná minulost hlavní hrdinky se odkrývala postupně, což přinášelo jistou míru napětí. A že se chovala nemorálně, přes čáru? Ano. Ale cožpak něco podobného , ve svém důsledku stejně zničujícího a ubíjejícího, nezažíváte nebo alespoň nepozorujete v běžném životě? Pokud ne, jste šťastní lidé. Nebo nevidoucí, podobně jak F. na začátku knihy.

17.11.2019 5 z 5

Mám nad tebou moc Mám nad tebou moc Teresa Driscoll

Napínavé. Čtenář je neustále upozorňován na dosud neodhalené skutečnosti, které jednotlivé postavy v boji se svým svědomím raději tají. Děj tak graduje pomaleji, než by se mi líbilo. Rovněž chování hlavních postav mi připadalo málo věrohodné, jaksi nevyzrálé a těžkopádné. Přesto jsem četla se zaujetím.

20.10.2019 4 z 5

Jak jsi mohla Jak jsi mohla Heidi Perks

V průběhu školní slavnosti se ztratí čtyřletá dívenka. Rozbíhá se psychodrama, postupně odhalujeme dívčino rodinné zázemí i změnu myšlení v obviňujícím sousedském společenství. Kniha nám poskytne nejen napínavý příběh, ale především možnost zamyslet se nad chybami v jednání jednotlivých aktérů. Jejich neschopnost svěřit se a řešit problémy včas napáchala velké škody. Škody opět skryté pod povrchem.

13.10.2019 4 z 5

Matky matek Matky matek Iva Tajovská

Kniha o vlivu matek na jejich potomky. O tom, jak se podpisuje matčina povaha, její životní postoje a síla či absence mateřské lásky na jednání jejích dětí. Kniha o vztazích, poukazující na příčiny jejich pozdějších selhání. Smutná kniha ze života.

12.07.2019 4 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Nadějná nová série s neobvyklým hlavním hrdinou. Svou jinakostí, tím, že je obětí svého těla a své přirozenosti, se nám zdá odpudivým, politování hodným i sympatickým zároveň. Je to zajímavě rozdáno, těším se na další díl.

22.05.2019 4 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Poklidné a strohé vylíčení neklidného a barvitého života čtyř generací korejské rodiny, žijící v Japonsku. Odkrývá tradiční korejské morální hodnoty a z nich vyplývající způsob života. Ale i historické a lokální vlivy, které vyžadují změny. Vykresluje souboj tradic, morálky, soucítění a čestnosti s dravostí doby, předsudky a právními překážkami. Donutí popřemýšlet o národní hrdosti, vynucené emigraci, o vykořenění a bezpráví, kterým takoví lidé trpí. Děje se tak asi všude na světě, nejen v Japonsku. Je dobré nebýt k tomu slepý, ve světě i vlastní zemi.

22.04.2019 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Dobré, ale s první i druhou knihou této série mám stejný problém. Zdlouhavost, přeplněnost, nesmrtelnost hlavních postav. Předpokládám, že stejné to bude i v dalších dílech a ztrácím touhu je číst.

16.04.2019 4 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Po všech stránkách skvělá kniha! Drsná, působivá a poučná. O holokaustu v Evropě vím hodně, ale o rasové segregaci v USA pramálo. Přitom je to problém nedávné minulosti. A myslím, že mnohde nejen minulosti.

17.02.2019 5 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Žijeme spolu a přesto, díky svým povahám a postavení v rodině, vnímáme to žití každý jinak. Málokdo si to připouští, je jednodušší něco přehlížet, záměrně nevidět. Autorka vylíčila vztahy v jedné obyčejné rodině a povedlo se jí to výborně.

10.01.2019 4 z 5

Všude kolem černý les Všude kolem černý les Ruth Ware (p)

Loučení se svobodou, setkání spolužaček po deseti letech v klaustrofobickém prostředí skleněného domu v černém lese. Události nutí k hlubokému zamyšlení nad podstatou povah a jednání každého zúčastněného a rozuzlení příčin tragédie, kterou prožijí. Atmosféru a hmatatelné napětí skvěle navodila audiokniha - doporučuji nečíst, ale poslouchat.

04.01.2019 4 z 5

Někdo tě vidí Někdo tě vidí Clare Mackintosh

Ano, i něco podobného se může v dnešním světě stát. Číhají na nás mnohá nebezpečí. Mějme je na zřeteli. Kniha je napínavá, čtivá a svým způsobem i poučná. O takové "hře na kočku a myš" se dobře čte, ale prožívat ji by bylo hrozné.

04.09.2018 5 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Skvělá kniha o tom, jak manželská láska dokáže zatemnit mozek. A nejen láska. Kniha o lžích, psychopatech a manipulaci s lidmi. Celá tato série se mi líbí.

01.09.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Tak trochu zklamání. Při čtení jsem stále cítila jakýsi rozpor a nepřesvědčivost mezi tím v čem žili a tím jak žili. Jednání dospělých většinou nelogické, bez ohledu na situaci a podmínky jejich života. A to i při zpětném pohledu po rozuzlení příběhu. Děvčátko je vykresleno lépe. Podstata příběhu slibovala více, než zpracování poskytlo.

11.12.2017 3 z 5

Smrt milionáře Smrt milionáře Magda Váňová

Detektivní povídky z našeho prostředí. Obyčejné příběhy, které se v určitých obměnách neustále stávají. Jednoduché čtení pro letní dovolenou.

24.06.2017 3 z 5

Kam se poděla Elizabeth Kam se poděla Elizabeth Emma Healey

Zmatenost. To je hlavní atribut této knihy. Zmatenost myšlenek staré paní, trpící stařeckou demencí, jejíž myšlenky se soustřeďují okolo záhadného zmizení sestry kdysi v dávné minulosti a zmizení přítelkyně v současnosti. Mnohem více než tyto dvě téměř detektivní zápletky mě však v knize zaujala autorčina snaha přiblížit záhady myšlení a dezorientace osob, trpících stařeckou demencí. A proto je dobré si knihu přečíst. Při četbě jsem vzpomínala na svou takto nemocnou maminku a musím říct, že to autorka dosti "trefila".

09.05.2017 4 z 5

Spi sladce Spi sladce Rachel Abbott

Dobré téma, průměrné zpracování, s přibývajícími stránkami stále předvídatelnější a zdlouhavější. Neoplývám nadšením, ale seznámení s popisovanou posedlostí bylo pro mne přínosné.

13.03.2017 4 z 5

Pamatuji si vás všechny Pamatuji si vás všechny Yrsa Sigurðardóttir

Připadá mi, že se autorka už trochu vyčerpala. Chvílemi je děj až moc rozvláčný, jednání hlavních hrdinů nevěrohodné, prolínání reálna a duchařiny příliš časté. Naopak "vyřešení" příběhu je věnována velmi malá pozornost, v mnohém je náznakové, je takové poloviční. Doufejme, že tím autorka signalizuje další pokračování a není to znakem její tvůrčí neschopnosti.

11.04.2016 4 z 5