Richie1 Richie1 komentáře u knih

Hříšné město Hříšné město Steven Saylor

Další výborný román s Gordianem Nálezcem, tentokrát z období obléhání Massilie Ceasarovými vojsky. Autor vycházel ze známých faktů a vystavěl zajímavý příběh točící se okolo vůdců Massilie - bohatého řeckého města, které se rozhodlo postavit v římské občanské válce na stranu Pompeia Velikého. Gordianus při úsilí najít svého ztraceného syna Meta rozplétá i intriky mocných tohoto hříšného města.
Kniha se četla velmi dobře, příběh mě bavil, historie nebyla zkreslená - jsem velmi spokojen. 85%

24.12.2017 4 z 5

Život pavouka Život pavouka Jean Henri Fabre

Moc hezky napsaná kniha o pavoucích, které autor po dlouhá léta sledoval v oblastech jižní Francie. Fabre svá sledování a badatelské výzkumy popsal nádherným jazykem, díky jemuž se kniha čte skoro jako beletrie. Svá bádání prováděl s obrovskou trpělivostí a na svou dobu nepochybně dospěl k mnoha zajímavým objevům z říše pavouků.
Jeho styl psaní je nejen vědecky přesný a precizní, ale často oplývá i krásnou poetikou:
"Obloha, po celý den zastřená šedými mraky, zdála se věstiti bouři. Přes hrozící příval se moje sousedka, jež dovede znamenitě předpovídati počasí, svezla dolů s cypřiše a jala se v pravidelnou hodinu tkáti novou síť. Její předpověď se ukázala správnou: nastala nádherná noc. Vizte, jak se mraky trhají a skulinami vyhlédá zvědavě měsíc. A já rovněž, lucernu maje v ruce, zvědavě se dívám. Závan severního větru čistí oblačnou říši; obloha se nádherně rozzáří a dole panuje dokonalý klid. Můry počínají své noční tance. Výborně! Jedna se chytila, a to pořádná. Pavouk tedy bude dnes večeřet."
A jindy zabrousí Fabre i do filosofie:
"Násilí je právo, praví zvířecí zákon, nebo lépe řečeno násilí nezná práva. Svět zvířat je říší, která nezná než hrubou sílu. Lidstvo, jež jest jediné schopno uniknout z tohoto bahniska pudů, počíná vnášeti mezi své příslušníky rovnost a právo, jak pomalu vybředá z temných pojmů. Z posvátného světélka, jež dosud tak matně blikotá, avšak věk od věku roste a mohutní, člověk zanítí planoucí pochodeň, jež mezi námi učiní konec zvířecím zásadám a jednoho dne zcela změní tvář dnešní společnosti."
Čtení Fabreho Života pavouka byla příjemná i poučná zábava. 90%

23.12.2017 4 z 5

Nebeský strom Nebeský strom Edith Pargeter

Nádherný romantický příběh z Anglie v období vrcholného středověku. Kniha mě uchvátila už před mnoha lety a stejně tak i při druhém čtení. Harry Talvace je hrdina, s nímž je možné se lehce ztotožnit - a tak s ním prožívat veškeré životní osudy, které jsou kvůli jeho vysokému citu pro spravedlnost, čestnost a poctivost většinou velmi spletité. 80%

21.12.2017

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Bylo trochu nevýhodou číst příběh, jehož filmové zpracování jsem už vícekrát viděl (výborná verze z roku 1973 s Edwardem Foxem). První polovina knihy mě tolik nechytla, ale postupně napětí gradovalo k velkému finále. Nešlo neobdivovat promyšlenost a chladnokrevnou odhodlanost profesionálního atentátníka, stejně jako nasazení jeho policejních protivníků, díky kterému mu byli stále v patách.
Osobně mám o něco raději podobně laděné knihy od Davida Morrella, ale Den pro Šakala je také hodně dobrý román. 80%

19.12.2017 4 z 5

Druhé království Druhé království Rebecca Gablé

Vcelku zdařilý román z období těsně před a po bitvě u Hastingsu, kdy normanský vévoda Vilém Levoboček porazil anglického krále Harolda a získal tak pro sebe anglické království. Celý příběh se točí okolo anglického šlechtice Caedmona, který je nucen přijmout fakt anglické poroby Normany a zkusí najít své místo v nových poměrech.
Z historického hlediska je román víceméně bez větších chyb, všechny hlavní události odpovídají doložené historii. Pouze v samotné bitvě u Hastingsu (která byla mimochodem v románu trochu odbytá) není nijak zmíněno zranění anglického krále normanským šípem (podle tapisérie z Bayeux byl trefen do oka).
Na celém příběhu mi trochu vadilo, že mě nezaujal natolik, abych se od něj nemohl odtrhnout (byť jde o velmi zajímavou historii) - z toho důvodu ho ani nehodnotím moc vysoko. Např. romány Bernarda Cornwella z podobného období jsou o dost čtivější. 65%

12.12.2017 3 z 5

Železo a rez Železo a rez Harry Sidebottom

Vynikající! Harry Sidebottom se kvalitou svých historických románů přibližuje k mé oblíbené McCulloughové, kterou považuji za téměř nepřekonatelnou.
V této nové sérii se opět věnuje období krize římské říše, a to o cca 20 let zpátky oproti své první sérii Římský válečník. Autor prokazuje skvělé znalosti historie, kdy vůbec nepochybuji o popisovaných událostech či reáliích a naplno si tak mohu vychutnat příběh. Ten se odehrává na více místech obrovské římské říše, přičemž v podstatě neexistuje hlavní hrdina. Může za něj být považován císař Maximianus Thrák, ale stejně tak někteří správcové provincií nebo legáti, jimž je v románu rovněž dán velký prostor. Díky tomu se můžeme seznámit s různými kulturními prostředími říše (Řím, sever Evropy, východní provincie či severní Afrika), které spojuje římská moc a její schopná administrativa.
Samotný příběh se točí okolo let panování "barbarského" císaře Maximiana (235-238 n.l.), který je vykreslen vcelku pozitivně, jakkoli se jeho vláda vyznačovala tvrdým pronásledováním jeho odpůrců, přičemž hlavním důvodem represí bylo nejspíše shromažďování peněz z konfiskací majetku pro císařovy nákladné války.
Oceňuji také fakt, že se jedná o období méně popisované jak v literatuře faktu, tak v románové podobě.
Sidebottom se stává mým velice oblíbeným autorem a už se těším na další díly této skvělé série. 90%

07.11.2017 5 z 5

Mrtví v rodině Mrtví v rodině Charlaine Harris

Díl, který nijak nevybočuje z celé série. Příběh je okořeněn Ericovými předky, dozvíme se také více o rodině upíra Billa a dále pokračují problémy s vílami a s vlkodlaky - ale Sookie vždy nějak dokáže najít optimální řešení. I v tomto dílu dojde k rozuzlení až v samotném závěru, který je jako obvykle napínavější než většina předchozí části knihy. 70%

30.10.2017 3 z 5

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

Po Skleněném peklu asi druhá nejlepší kniha autorské dvojice - líbila se mi i po druhém čtení s odstupem cca 30 let od prvního. Děj má velmi dobrou a napínavou atmosféru, která vrcholí až závěrečnými stránkami. Přitom zpracovaná zápletka je v podstatě velmi reálná - něco podobného by se prakticky mohlo stát a svět by byl ohrožen v celé své existenci. Od doby napsání se kolo dějin sice už pootočilo, ale lidské pohnutky, které mohou zapříčinit až světovou válku, zůstávají stejné. Doufejme jen, že podobné příběhy zůstanou pouze varováním na stránkách knih. 85%

26.09.2017 4 z 5

Bratři ve zbrani Bratři ve zbrani Simon Scarrow

O malinko lepší díl než předchozí. Dobývání Británnie pokračuje, nepokořený král Caratacus stále vzdoruje římské moci. Cato s Macronem se dostávají do nejdůležitějších bitev války a často svou vojenskou zdatností i důvtipem zkušených legionářů pomohou rozhodnout bitvu v římský prospěch.
Ovšem ne vše se mi na příběhu zcela líbilo. Poněkud přehnaná je neustálá nekázeň Catona - když např. v boji neuposlechne rozkaz nadřízeného generála, opustí své stanoviště a vyjede se svou jednotkou do bitvy. Podobná nekázeň je na velmi disciplinovanou římskou armádu velice neobvyklá a pokud se něco podobného někdy skutečně stalo, viník byl zpravidla potrestán smrtí - Cato ovšem vyvázne vždy zcela bez trestu. To je poněkud nesprávná ukázka poměrů v římské armádě.
Rovněž je neobvyklá až stupidní scéna, kdy Macro má nos centimetr od obličeje rekruta a řve na něho. Podobné praktiky z americké armády se do starověké římské armády vůbec nehodí.
Bitevní scény nejsou špatné, jen má někdy autor zmatek v ději. Např. v závěru, kdy je Cato zraněn na ruce, tu si tiskne k hrudi - ale o chvíli později v ní najednou svírá štít.
Překombinovanost zápletky se skrytým zrádcem, či učinkování Poppaey Sabiny (pozdější manželky císaře Nerona) v příběhu také přispívá k mému méně příznivému hodnocení. Knihu beru spíše jako odpočinkové čtení s nepříliš věrohodným historickým pozadím. 65%

13.09.2017 3 z 5

Paměti hraběte d'Artagnana Paměti hraběte d'Artagnana Gatien de Courtilz de Sandras

Je neuvěřitelné, kolik různých dobrodružství stačil d´Artagnan za svůj život zažít. Dumas ve svém slavném románě popsal jen některé z nich, v této knížce jich je mnohem více. Pravda, autor se hodně rozepisuje o milostných aférkách chrabrého Gaskoňce, ale i v rolích tajného agenta kardinála Mazarina prožil d´Artagnan mnohá dobrodružství, při kterých mu šlo o život. Kniha se četla docela dobře, bavil jsem se. Velmi pěkně mi ukázala život šlechticů Francie 17. století. 75%

29.07.2017 4 z 5

Cesta do Woodbury Cesta do Woodbury Robert Kirkman

Svět plný zombie je dost šílený, v tomto dílu ale bylo šílených (až na pár výjimek) i většina přeživších lidí. Nevím, proč je tak populární představa, že v extrémních podmínkách se lidé mění v nemyslící hovada schopná jen všech možných zvráceností a nemorálních činů. Pohybovat se v takovém prostředí mě nenadchne - čtení jsem si příliš neužíval. Spíše jsem byl jen zvědavý, jak to nakonec dopadne. Snad se to v dalších dílech zlepší. 45%

15.07.2017 2 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Boje Sasů s vikingskými nájezdníky neustávají a Uhtred je opět ve středu dění. Děj se zdá být opakováním předchozích dobrodružstvích, závěr byl trochu předvídatelný - ale stále to je mimořádně příjemné čtení, které nádherně přiblíží historickou dobu rané Anglie. 90%

03.07.2017 5 z 5

Římská msta Římská msta Steven Saylor

Velmi povedený historický román z období konce římské republiky - v době, kdy vrcholilo Spartakovo povstání. Zajímavá detektivní zápletka dává rámec celému přípěhu, v kterém nás hlavní hrdina provede římskou společností od bezprávných otroků až po patricijskou nobilitu.
Steven Saylor je (na amerického spisovatele) velmi dobře připravený na kvalitní historickou prózu - jeho další román s Gordianem Hledačem jsem přečetl s chutí. 85%

01.06.2017 4 z 5

Mrtví odcházejí Mrtví odcházejí Charlaine Harris

Tento díl se z velké části věnuje dalším nadpřirozeným bytostem Sookiina světa - vílám. A to kupodivu ne zrovna lichotivě - válka mezi vílími princi zasáhne i do života Sookie, jak jinak. Sookie se navíc dozvídá důležité okolnosti z historie svých předků. První polovina knihy je méně akční, druhá polovina už více a závěr je docela napínavý. 70%

27.05.2017 3 z 5

Benátčan Benátčan David Weiss

Četl jsem tento román ukrutně dlouho, skoro tři měsíce. Weissův styl mě prostě nechytl, vyprávění mi přišlo nezáživné, nedokázal jsem se do děje ponořit a číst souvisle a déle. S hlavním hrdinou ani s jinými postavami jsem se nedokázal sžít, dějová linka pro mě byla příliš často měněná, historické kulisy byly nevýrazné, slabě vysvětlované. Přitom nemohu tvrdit, že by příběh Tiziana byl špatně napsaný - relativně dobře mě seznámil s životem slavného malíře i s prostředím, kde žil - ale celkově pro mě kniha byla bohužel spíše únavným čtením, nezaujala mě tolik, jak jsem očekával. David Weiss očividně nebude mým oblíbeným spisovatelem. 50%

17.05.2017 3 z 5

Bůh tomu chce: Češi a Moravané na III. křížové výpravě do Svaté země Bůh tomu chce: Češi a Moravané na III. křížové výpravě do Svaté země Karl von Wetzky

V časopise Živá historie jsem si přečetl zajímavý článek o křižácích od našeho historika Jiřího Kovaříka. Mimo jiné se tam zmiňuje i o chybách, které kolují internetem v souvislosti s třetí křížovou výpravou a účasti českého vojska. Za vinu to dává právě této knize od Wetzkyho, neboť se z ní často v těch článcích na internetu cituje. Kovařík si prostudoval stejné prameny, ze kterých čerpal Wetzky a zjistil, že si do své knihy plno údajů vymyslel nebo upravil. Wetzky prostě napsal čtivý román, nikoli literaturu faktu - takto je třeba při čtení jeho knihy k historickým údajům přistupovat.
Jinak se mi kniha docela líbila, vzhledem k historické nevěrohodnosti ale nemohu dát lepší hodnocení. 60%

13.03.2017 3 z 5

Krvaví havrani Krvaví havrani Simon Scarrow

Návrat do Británie příběhu poněkud prospěl, nicméně přesto nejsem s tímto dílem spokojený tak, jak jsem doufal. Především děj v pevnosti Bruccium je pro mě málo uvěřitelný. Centurion Quertus a jeho Krvaví havrani jsou příliš přehnaně "barbarští", než aby to mohla být pravda. Římská morálka a především římská armáda v té době ještě ani zdaleka nedospěla k takovému úpadku, aby došlo k takovým poměrům v pevnosti Bruccium, jak to Scarrow popisuje (a to ani u pomocných jednotek, natož u legionářů). Některé Catonovy činy mi také přišly přitažené za vlasy, popř. byl celý děj chaotický a nelogický. Např. nejdříve autor popisuje, jak nepřátelští prakovníci nenechali legionáře sbírat oštěpy v příkopě před hradbami, ale o něco později celá jízdní jednotka v klidu vyjede z hradeb, seřadí se a pak nepozorovaně odjede od pevnosti. Také mě zarazila absence balist u tak velké pevnosti - Římané je docela rádi využívali. Bojové scény byly nepřesvědčivé, příběh samotný byl jednoduchý i předvídatelný. Obávám se, zda Scarrow už nevyčerpal svou fantazii a příběh už jen zbytečně nenatahuje. 60%

22.01.2017 3 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Asimov má zajímavé nápady a umí je výborně popsat ve svých románech. Příběh prolínání našeho vesmíru s paravesmírem se točí především okolo přenosu energie a (přímo vesmírných) důsledků z toho vyplývajících. Popisy cizího světa v paralelním vesmíru nebo kolonizace Měsíce patří k tomu lepšímu, co lze ve sci-fi žánru přečíst. Přesto mě kniha nezaujala tolik, abych z ní byl více nadšený. Některé pasáže (zvláště v první části) mi připadaly poměrně zdlouhavé až zbytečné. 70%

17.01.2017 3 z 5

Žut Žut Karl May

V závěrečném dílu se uzavřou úžasná dobrodružství Kara ben Nemsí i celá jeho anabáze po Osmanské říši. Hlava zločinecké organizace - Peršan Žut - mu bude důstojným soupeřem. Dokončí se i zápletka odhalených zločinů z prvního dílu.
Zajímavé je, že autor svého hlavního hrdinu vybavil nekonečnou vírou v nápravu i těch nejšpatnějších zlosynů. Kara ben Nemsí se vždy snaží odhalit a zamezit zlu, ale o větší potrestání viníků už tolik nestojí - snaží se je spíše domluvou přivést k poctivému životu. A dokonce i při sebevíce nebezpečných soubojích se vždy snaží zachovat život protivníka. Vlastně během celé ságy nezabil přímo ani jednoho nepřítele. Snad jen řezníka Čujana - ale i toho zastřelil jen náhodou (a navíc jen držel hlaveň a spoušť zmáčknul Osko). Křesťanská víra Karla Maye pronikla do těchto dobrodružství v Orientu více než do dobrodružství Old Shatterhanda na Divokém Západě.
Ve stínu padišáha je každopádně výborné dobrodružné čtení. Mám pro tuto sérii slabost už od dětství a ani s přibývajícím věkem se to nemění. I závěrečný díl hodnotím velmi vysoko. 90%

14.01.2017 5 z 5

Achnaton - Ve znamení Slunce Achnaton - Ve znamení Slunce Siegfried Obermeier

Tento román jsem četl hodně dlouho. Bohužel Obermeier pro mě není dostatečně čtivý, nedokáže mě zaujmout natolik, aby mě čtení pohltilo. Přitom ty jeho romány nejsou špatné a i z historického hlediska jsou docela povedené. Jen mě ten autorův styl prostě nějak nesedí.
Doba krále Achnatona je relativně dobře známá, autor měl z čeho čerpat. Příběh docela dobře popisuje vše, co se přibližně stalo - od převzetí moci Amenhotepa IV., přes jeho postupný příklon ke kultu jediného boha Atona, budování města Achetatonu, lidovému odporu proti novému náboženství, vývoji v královské rodině až k vzepětí moci válečníka Haremheba. Být to pro mě více čtivější, určitě bych hodnotil román lépe - takhle ale dávám jen průměr. 60%

11.01.2017 3 z 5