Richie1 Richie1 komentáře u knih

Zemí Škipetarů Zemí Škipetarů Karl May

Pátým dílem je trochu natahovaná základní zápletka - pronásledování zločinců, kteří postupně směřují k hlavě celé organizace - k tajemnému Žutovi. Přesto je i tento díl velmi čtivý, napínavý a zábavný. Souboje Kara ben Nemsí s divokými Škipetari - krvežíznivými bratry Alacy nebo se statečným Hajdarem - jsou tou pravou dobrodružnou četbou, kterou mám na mayovkách rád. Zajímavá a trochu nezvyklá je i dějová linka, kdy je hlavní hrdina zraněn a není plně schopen všech obvyklých náročných fyzických výkonů - i za této situace však zachovává nadhled nad situací a umí v boji proti nepřátelům využívat všech výhod, které se mu nabízejí. A přitom i prokazovat dobrotivost těm, kteří si to zaslouží. 90%

11.01.2017 5 z 5

V balkánských roklinách V balkánských roklinách Karl May

Dobrodružství v evropské části osmanské říše se mi vždy líbila o trochu více. Cesta balkánským poloostrovem je pro hlavní hrdiny podobně nebezpečná jako předchozí cestování v Africe nebo v Kurdistánu, ale je navíc okořeněna napínavým pronásledováním členů zločinecké organizace. Ještě více zde vynikne pronikavý intelekt Kara ben Nemsí, díky nemuž dokáže vybřednout z každé šlamastiky. Ovšem ne vždy se může sebevědomá odvaha vyplatit. Pamatuji, jak jsem byl v dětském věku překvapen až šokován, když jsem četl slova: "Zemřel jsem." Do té doby jsem si nedokázal představit, že by můj oblíbený hrdina mohl také zemřít. V tomto díle k tomu téměř došlo - o to více pak pro mě bylo čtení napínavější. 90%

07.01.2017 5 z 5

Z Bagdádu do Cařihradu Z Bagdádu do Cařihradu Karl May

Tento třetí díl série se mi vždy velmi líbil, neboť je nabitý akcemi v různých lokalitách osmanské říše. Kara ben Nemsí cestuje se svými přáteli od polopouští a hor Kurdistánu přes starodávná města Bagdád, Damašek, Baalbek, Tripolis až do Cařihradu a balkánského Edirne a všude zažije nebezpečná dobrodružství při nichž nejednou jeho život visí na vlásku. V tomto dílu se zároveň propojují některé události z předchozích dílů - hlavní hrdinové postupně rozkrývají rozsáhlou strukturu zločinecké organizace a v zájmu spravedlnosti stíhají její čelné představitele. Příběh tak přechází do zajímavé formy ryzího dobrodružství na pozadí tajemné detektivní zápletky v kulisách upadající osmanské říše. 90%

04.01.2017 5 z 5

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karl May

Druhý díl pro mě byl zpočátku méně záživný, dokud jsou hlavní hrdinové mezi Jezídy. Později se ale děj slušně rozeběhne a dobrodružství mezi Kurdy a Nestoriánci jsou opět jaksepatří. Kara ben Nemsí prokazuje svou chytrost i statečnost za každé situace. Zajímavou změnou je i pes Dogan - kromě koní snad jediné další zvíře, jemuž Karel May prostřednictvím svého hrdiny věnuje značnou pozornost a oblibu. 80%

31.12.2016 4 z 5

Slovanský příval Slovanský příval Marek Osoblaha

Velmi jednoduchý a neumělým způsobem vyprávěný příběh z období 7. století n. l. Základ příběhu je z knihy Válka s Góty od byzantského historika Prokopia z Kaisareie (o těchto událostech tam píše jen krátkou zmínku), ale celkově to je vymyšleno a napsáno značně nepovedeně. Dialogy jsou hloupoučké, děj nelogicky přeskakuje, historické reálie a data jsou nevěrohodné či přímo nesprávné. Víceméně ztráta času. 25%

28.12.2016 1 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Zajímavé je, že při druhém čtení jsem už nebyl z knihy tak nadšený jako poprvé. Námět je hodně dobrý, napětí se pěkně stupňuje, závěr ... no, ten je trochu rozporuplný ... ale celkově to je výborné čtení. Přesto mě to nechytlo natolik, abych dal plný počet hvězdiček. Možná je to příliš depresivní vize budoucnosti, než abych se s tím se dokázal ztotožnit. 80%

24.12.2016 4 z 5

Hůř než mrtví Hůř než mrtví Charlaine Harris

Jsem rád, že s dalšími díly neklesá kvalita - autorka dále velmi dobře rozvíjí příběh Sookie a všech nadpřirozených bytostí. Je to stále lehká, příjemná, odpočinková četba, při které se dobře bavím a těším na další díly. V tomto díle je zajímavý závěr - nové postavy v příběhu slibují dobrou zábavu i do budoucna. 75%

21.12.2016 4 z 5

Pouští Pouští Karl May

Série Ve stínu pádišáha mi v dětství učarovala. Četl jsem ji opakovaně a považuji ji z mayovek za asi nejzdařilejší dílo. S hlavním hrdinou - Kara ben Nemsí - jsem prožíval mnohá dobrodružství v různých částech osmanské říše a obdivoval nejen odvahu, ale i chytrost, s jakou můj hrdina vždy vyřešil všechny překážky a porazil své nepřátele. V prvním díle projede Kara ben Nemsí se svým věrným průvodcem Halefem dalekou cestu od Alžírska přes Tunisko, saharské pouště, Egypt, Arabský poloostrov až k divokým Kurdům v povodí Tigridu - a všude se dostává do různých dobrodružných situací, v kterých mu jde mnohdy o život. Přestože se jedná o čtení pro mládež, rád se k této sérii vracím i v dospělosti a znovu prožívám ony dávné příhody svého oblíbeného hrdiny. 80%
16.12.2016 - čteno popáté

16.12.2016 4 z 5

V nejvyšších sférách V nejvyšších sférách Arthur Hailey

Také mám pocit, že tento román patří ke slabšímu autorovu dílu. Politická rovina mi připadala trochu přitažená za vlasy - jakkoli v době napsání byla ona mánie strachu z jaderného útoku asi veliká. Silně ovšem pochybuji, že by ten vymyšlený projekt spojení USA s Kanadou měl nějakou šanci.
Druhá dějová linka okolo imigranta byla zajímavější. I z pohledu současné doby, kdy se do Evropy valí imigranti z Afriky a Asie. Líbilo se mi i to, že autor nechal otázku smysluplnosti imigrace otevřenou.
Celkově román hodnotím o něco hůře než jiná díla autora. 55%

13.12.2016 3 z 5

Všichni mrtví Všichni mrtví Charlaine Harris

Tento díl zatím patří mezi nejpovedenější. Konference upírů překypuje zvláštními bytostmi i složitými intrikami a Sookie se díky svému telepatickému talentu dostává ke všem důležitým okolnostem. Děj je akčnější a zároveň promyšlenější a závěr je navíc docela napínavý. 80 %

01.12.2016 4 z 5

Dobrodruzi pěti moří Dobrodruzi pěti moří Radovan Krátký

Zajímavým, skoro až pohádkovým stylem vyprávěné příběhy pirátů ze všech koutů světových moří. Kdysi v mládí se mi to velmi líbilo, teď v dospělosti jsem už střízlivější hodnotitel. 60%

26.11.2016 3 z 5

Bezpochyby mrtví Bezpochyby mrtví Charlaine Harris

Šestý díl je docela nabitý událostmi a také akčnější než předchozí díly, což mu přidalo na napětí i čtivosti. Osud sestřenice Hadley je trochu zamlžený (zřejmě je popisován v nějaké povídce mimo sérii), takže jsem chvilkama tápal, ale jinak se mi Sookiin pobyt na dvoře královny upírů v Louisianě líbil. 75%

02.11.2016 4 z 5

Prométheus v plamenech Prométheus v plamenech Thomas N. Scortia

Kdysi se mi tato kniha s katastrofickou tematikou velmi líbila, při druhém čtení už jsem byl více kritičtější a nejvyšší hodnocení snížil. Havárie jaderné elektrárny nabízí obrovské možnosti pro rozvinutí napínavého příběhu - autorům se povedl, i když mám dojem, že děj a napětí mohlo být ještě více vystupňováno. Některé dějové linky mi tam přišly trochu násilně zapracované (hon šerifa na vraha ve chvílích nejvyššího ohrožení), ale jinak jsem si četbu velmi vychutnával. 80%

30.10.2016

Záblesk paměti Záblesk paměti Piers Anthony

Kniha je zpracována podle scénáře k filmu Total Recall, který se mi svého času velmi líbil. Tím pádem i kniha je pro mě dostatečně napínavá a čtivá, protože velmi přesně kopíruje děj filmu. Podkladem pro film byla krátká povídka Philipa K. Dicka (We Can Remember It for You Wholesale).
V knize je pár podrobností navíc oproti filmu (např. poselství cizí civilizace), které kvalitu příběhu ještě vylepšují. 90%

20.10.2016 5 z 5

Nevada Nevada Zane Grey

Pokračování Ztracené řeky se mi rovněž líbilo. Příběh se značně rozšířil nejen o spoustu nových osob, ale také o nové krajiny, neboť hlavní hrdinové cestují do Arizony, kde hledají nové domovy. Tohle "dobývání Ameriky" s pomocí vozů zakrytých plachtou je zajímavý fenomén - Zane Grey celou cestu na několika stránkach popisuje, takže se můžeme seznámit jak takové cestování probíhalo.
V Arizoně ovšem ještě pořádek a právo fungovalo značně volně. V kraji řádilo plno lupičů, kteří ukrajovali z velkých dobytčích stád jednotlivých rančerů, a tak se příběh zákonitě dostal také do roviny střetu hlavních hrdinů s padouchy. A pistolník Nevada samozřejmě hraje jednu z hlavních rolí.
Nejen dobrodružství, ale i romantika Divokého Západu včetně komplikovaných lásek hrdinů mě bavilo, jakkoli se některé setkání a náhody zdály být poněkud pohádkově vymyšlené. 75%

19.10.2016 4 z 5

Bratr Thomas Bratr Thomas Dean Koontz

Výborné pokračování, nebyl jsem zklamán. Lahůdkou jsou Thomasovy dialogy s Romanovičem nebo s dětmi - na jednu stranu velmi duchaplné i vtipné, na druhou stranu také plné citu a porozumění. Thomas mi je velmi sympatický (i když je Podivný :-)
Prostředí opatství v horách dodalo románu skvělou kulisu, snad jen to proniknutí vědecko-technického pokroku do příběhu bylo trochu rušivé. Jinak spokojenost. 80%

13.10.2016 4 z 5

Návrat Rámy Návrat Rámy Arthur Charles Clarke

Málo povedené pokračování Setkání s Rámou - a zřejmě díky tomu, že Clarke jako autor ustoupil do pozadí a dílo bylo ve větší režii Gentry Lee.
V tomto románu se nepovedlo téměř nic - děj je zbytečně komplikovaný o málo zajímavé životní příběhy jednotlivých kosmonautů, jejich dialogy i chování jsou stupidní (jejich výběr pro tak důležitou misi je katastrofálně zpackaný), dějové zvraty jsou často naivní až hloupé a technické popisy budoucnosti - to je kapitola sama pro sebe. Mělo se jednat o dobu roku 2200, ale popisovaná technická vyspělost sedí spíše na naši současnost nebo dokonce ještě horší (stále používají k audiozáznamu kazety??). I po této stránce byl román velkým zklamáním.
Výsledkem je málo příznivé hodnocení - dvě hvězdičky (45 %).

07.10.2016 2 z 5

Conan mstitel Conan mstitel Lyon Sprague de Camp

Trochu slabší odvar Conana, občas skoro vykrádaný Howard. Jednoduchý příběh postavený na cestování Conana různými zeměmi a národy, přičemž se vždy prokáže jeho nadlidská síla a schopnosti. Už jsem od de Campa četl lepší příběhy. 50 %

29.09.2016 3 z 5

Dočista mrtví Dočista mrtví Charlaine Harris

Ctitelů Sookie přibývá a ona má problém si vybrat (nejradši by chtěla asi všechny). Poněkud zmatenější děj s další detektivní zápletkou, v které samozřejmě Sookie hraje důležitou roli. Nadpřirozených bytostí už kolem ní začíná být více než těch normálních a to otevírá mnohé možnosti, jak příběh rozvíjet dál. 65%

27.09.2016 3 z 5

Výbuch Výbuch Thomas N. Scortia

Dobře vybraný námět katastrofy v podzemí sliboval napínavé čtení a nebyl jsem zklamán. Autorská dvojice katastrofické scénáře dobře umí, i když už jsem tedy od nich četl lepší příběhy než Výbuch. Některé pasáže v podzemí mi připadaly trochu přitažené za vlasy, nicméně tento román byl zčásti skoro sci-fi dílem, takže bylo možné se na vše dívat poněkud shovívavě. Myšlenka, že by letecká doprava díky teroristům celosvětově odumírala, je zajímavá. Je vidět, že v USA byl strach z teroristů silný již v osmdesátých letech minulého století. 75%

24.09.2016 4 z 5