RoBertino27 RoBertino27 komentáře u knih

Dobrodružství kadeta Keenea Dobrodružství kadeta Keenea Frederick Marryat

Nemyslím, že by klasický "pirátský" autor Marryat psal pro děti, naopak má ve svých knihách poměrně brutální popisy válečných bitev a z nich plynoucí zranění, případě smrtí v moři plných žraloků. Percival Keene je mladík oddaný námořnímu řemeslu a z kadeta to dotáhne až na kapitánský můstek. Pochopitelně po bezmála dvou stech letech mohou lodní příhody působit naivně, ale rozhodně nejde o slabé dílo, naopak v dnešní době a v sousedství BLM by tématicky vysloveně zapadlo.

Honba za radiem Honba za radiem Paul d‘Ivoi

Dick Fann se měl asi stát předchůdcem Jamese Bonda. Aby usvědčil jednoho nenechavého zloducha, vydá se společně s několika přáteli na automobilový závod kolem světa. Není třeba podotýkat, že bude čelit nejen úskokům, zákeřnostem a pokusu o vlastní likvidaci, ale rovněž nástrahám lásky. Autor tvořil v době vrcholné formy Julese Vernea, proto není divu, že i do Honby za radiem vnáší něco ze stylu svého slavného krajana.

Svět F/1 Svět F/1 Heinz Prüller

Kterak Jochen Rindt do F1 dospěl a postupně v ní uspěl. Bohužel Prüllerova kniha už nezahrnuje - tedy alespoň česká verze - nejdůležitější roky Rakušanovy kariéry, tedy i rok 1970, pro něj osudný. Dovolím si jen poznámku k níže uvedenému onpokovu komentáři: překlad je dílem Edmunda "Edy" Koukala a o něm se rozhodně nedá říci, že by nevěděl nic o základní terminologii. Navíc to byl blízký přítel Prüllerův, takže bych spíš hovořil o zdání, které klame.

Šíleně rychlá kola Šíleně rychlá kola Edmund Koukal

Koukalovo líčení osudů Jochena Rindta a poté i krátký úsek z kariéry Niki Laudy vycházelo na pokračování ve formě dvoulistu v časopisu Věda a technika mládeži (VTM). Autor byl znám svými neortodoxními názory na dění v F1, což dokazoval například v Pionýrské stezce. Jestli chystal i knižní podobu Šíleně rychlých kol už nejspíš nezjistíme, protože nečekaně zesnul uprostřed tvůrčí práce...

Lahůdková vražda Lahůdková vražda Rex Stout

Tecumseh Fox je takový rozverný, žoviální až bonviánský detektiv, s nímž ale není radno si zahrávat. Detektivky jsou žánrem, k němuž mám jistou náklonnost, ale Lahůdková vražda mi přišla jako nepříliš silný vývar jiných příběhů - těžko říci, zda televizní Outsider Agathy Christie s Davidem Suchetem vznikl později (možná ano), ale při čtení se mi vybavovala právě tahle epizoda.

Fotbal plný hříchů Fotbal plný hříchů Karel Felt

S odstupem popsané maléry československého a českého fotbalu, od těch notoricky známých (emigrace dvojice Kubík-Knoflíček) až po téměř zapomenuté, se v roce 2021 po pádu korupčního impéria páně Berbra jeví spíš jako říkanka pro děti na dobrou noc. Nicméně ukazuje, jak měla nejpopulárnější hra na světě složitou cestu nejen v socialistickém, ale i takzvaně svobodném prostředí - určitým bonusem jsou i profily předsedů disciplinární komise a jejich vzpomínky.

Watergate Watergate Václav Pavel Borovička

Plnohodnotná a detailní podoba jednoho z největších skandálů USA, který vedl až k odstoupení prezidenta Richarda Nixona z jeho druhého funkčního období. Není problémem autora, že nás doslova zahlcuje fakty, těch zvláštních okolností bylo tolik, že jinak nešlo Watergate pojmout. Rozhodně zkrácená verze v dalším autorově svazku Století šakalů se čte lépe, ale zase nám utečou některé podrobnosti.

Zde byli lvi Zde byli lvi Josef Kunský

Latinský výraz Hic sunt leones sice neodpovídá názvu, ale byl používán pro dosud nezmapovanou oblast. Ona pětice hrdinů pro knihu vybraná se proslavila v různých oblastech a odlišnými způsoby. V době vydání Thor Heyerdahl ještě žil a proto nikdo nemohl tušit, čím ještě svět překvapí. Osobně jsem nejraději četl první dvě kapitoly věnované právě Heyerdahlovi a Amundsenovi, Oldřich z Furlánska už byl nějak hůře stravitelný.

15.03.2021 4 z 5

Červený stan, vzpomínky na sněhy a ohně Červený stan, vzpomínky na sněhy a ohně Umberto Nobile

Bylo by omylem označovat tuto knihu za výlučný popis katastrofy generála Umberta Nobileho. Věnuje se podrobně dětství i své vojenské kariéře, jakým způsobem se dostal ke vzducholodím a můžeme si přečíst i vzpomínky na první cestu k pólu společně s dalším velikánem Roaldem Amundsenem na vzducholodi Norge. Zavádějící může být název, protože sovětský režisér Kazalotov skutečně natočil o tragédii Italie velmi vysoce ceněný stejnojmenný film s hvězdami tehdejšího filmového plátna.

Trosečníci polárního moře Trosečníci polárního moře František Běhounek

Drama Nobileho polární výpravy zachytil její přímý účastník František Běhounek zdánlivě nezúčastněně, nicméně také poněkud nekriticky. Ve srovnání s dalšími publikacemi je však tato kniha více optimistická a bohužel také dějově trochu roztříštěná, což při snaze posádku nešťastné vzducholodi Italia zachránit nemohlo dopadnout jinak. Lze ji bez nadsázky označit za oblíbenou mezi tehdejšími spolužáky a dokonce jsme se zkoušeli, kdo vyjmenuje bez zaváhání všechny trosečníky na kře ledové...

Tajemství polárního moře Tajemství polárního moře František Běhounek

Běhounkův druhý návrat do kraje věčného sněhu a ledu se odehrál prostřednictvím časopisu ABC, kde vycházel v 16. ročníku na pokračování. V hlavní roli malý chlapec Jirka, vydíraný mechanik, novátorská hmota Holanit a cesta nad severní točnu, kde se ztratila vzducholoď Italia při nešťastné Nobileho výpravě. Pro dnešní generaci v knize chybí větší počet rozsápaných lidí, výbuchů, technických udělátek a nadpřirozených jevů. Poctivé a dobře napsané příběhy už se zkrátka nenosí, což ještě neznamená, že jsou špatné.

15.03.2021 4 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti / Starej zákon a proroci Roark Bradford

Majíc v držení vydání z roku 1968 jsem do něj mnohokrát opět nahlížel a bavil se. Ano, je to pro někoho rouhačské, přízemní a laciné, ale Bradfordova kniha mi určitě prodlužuje život. U málokteré jiné jsem se tolik nasmál a to rozhodně není označena za humoristickou. Líbí se mi i onen zdánlivě překotný styl vyprávění a třebaže jsem byl od jejího přečtení odrazován, litovat nemohu a nikdy nebudu.

Rakve útočí Rakve útočí Ludvík Souček

Souboj Merrimacu (či Virginie) s Monitorem jsem hltal jedním dechem. Byl v tom i syndom Goliáše a Davida, i když neprozradím nic nového, že duel skončil vlastně nerozhodně. Bitva je zachycena do posledního detailu a na základě knihy se dokonce v ABC objevilo zajímavé dioráma onoho střetnutí. Jen dodám, že kniha pojednávající o historii USA byla velmi těžko dostupná a v mém držení vlastně skončila jen díky vydání v edici KARAVANA. Do té doby jsem musel brát zavděk zápůjčkami.

15.03.2021 4 z 5

Atentáty, které měly změnit svět Atentáty, které měly změnit svět Václav Pavel Borovička

Mám v knihovně vydání z roku 1980 a mnohokrát jsem k této knize vracel. Otevřeně přiznávám, že jsem téměř polovinu obětí neznal, takže mnohdy mělo čtení i objevitelský charakter. Asi nejoblíbenější pasáží bylo pozadí vraždy J. F. Kennedyho a rovněž Hitlerova Operace Valkýra. Právě tato publikace mi pak otevřela cestu k dalším Borovičkovým dokumentům.

Tajemný hrad Svojanov Tajemný hrad Svojanov Bohuslav Březovský

V držení jsme měli relikvii, původní první poválečné vydání, leč nevím proč, se Svojanovem jsme se nějak minuli. Dostal dvojí šanci, není to vůbec špatně napsaná kniha, ale jestli jsem od ní čekal víc nebo měl jinou představu - nepadli jsme si do oka. I to se občas stává a kdo ví, jestli to vše nebylo způsobeno tím, že na skutečný Svojanov jsem se doposud nedostal.

Tatry míří do Dakaru Tatry míří do Dakaru Jaroslav Dvořák

Kniha zpracovaná podle magnetofonových výpovědí dvou tatrováckých navigátorů líčí vlastně dva první velké úspěchy - 2. místo v devátém a vítězství v desátém ročníku, i když tomu napomohlo odstoupení holandské značky DAF po smrtelné nehodě jejich druhého kamionu. V zásadě nelze knize nic vyčíst, že posádky nezažívají každý den hromady příběhů, když jedou o největší úspěch v historii značky, není jejich vina. Opět zmíněná Králíkova knížka má samozřejmě podstatně jiný přístup, když autor coby novinář byl nestranným pozorovatelem.

Paříž – Dakar Paříž – Dakar Radek Fencl

Srovnávat tuto publikaci s knihou Jana Králíka není vhodné - Radek Fencl nabízí docela jiný pohled - závodníka bojujícího o pořadí. Kromě úvodu s rychlým prolétnutím dosavadních ročníků je stěžejní část publikace věnována ročníkům 1985 a 1986, kdy se československé kamiony pustily do boje s pouštní výzvou. Vzhledem k dvojímu skoku a nucenému konci jednoho kamionu LIAZ má Fenclova posádka prostor k líčení cesty mimo soutěž, ale prostor dostanou i "konkurenční" Tatry. Je to zkrátka pohled na slavnou rallye z trochu jiné strany.

Můj dres číslo 1 Můj dres číslo 1 Ivo Viktor

První a zcela jistě nejlepší kniha v edici Stadion, kterou jsem si pořídil a do jisté míry se stala měřítkem pro ty ostatní (plus Nehodovy Všechny moje góly a Vízkova Fotbalového romantika). Viktor nebo též "Víťa" samozřejmě nepopisuje každý zápas mezi třemi tyčemi, ale jeho vyprávění je plynulé a dobře podané, takže se těšíte na to, co bude v další kapitole. Zamýšlí se i nad tradičními bolestmi brankářů - jak likvidovat přímé a pokutové kopy, stejně tak nad jeho zapojením do hry a hráčskou komunikací.

Fotbalový romantik Fotbalový romantik Ladislav Vízek

Ladislav Vízek byl nesporným fotbalovým talentem a jestliže ho legendární trenér pražské Dukly Josef Vejvoda nazval fotbalovým klaunem, pak tato publikace dokazuje jen do jisté míry, proč tomu tak bylo. Jako jiné podobné životopisy se projdeme s Láďou od jeho prvních kopnutí do míče až po odchod z Dukly na zahraniční angažmá a chybět nebudou ani největší úspěchy a porážky. Fotbalový romantik je koncipován jako střídání vzpomínek provázejících poslední zápas ve žlutočervených barvách a posloupné procházení jeho kariéry, ozvláštněné i některými soukromými historkami.

Všechny moje góly Všechny moje góly Zdeněk Nehoda

Zdeněk Nehoda kvůli svému působení v Dukle Praha nejspíš neměl tolik fanoušků, což ale nemůže zpochybnit jeho fotbalové umění. Koneckonců je mistrem Evropy a střílel nesmírně důležité branky. Je-li popisován spíš jako introvert, působí tak i jeho kniha, v níž jsou bohužel některá časová období prolétnuta až příliš rychle a třeba jsem marně čekal, že se nějak vysvětlí jeho nepovedený pokus přestoupit do Slovanu Bratislava. Také jeho kariéra určitě neskončila po neúspěšném MS 1982 ve Španělsku, to bych označil za největší nedostatek publikace.