rozina351 rozina351 komentáře u knih

Strašidla Strašidla Henrik Ibsen

Toto byla nálož v jaroslavovskyhavlíčkovském duchu! Koktejl pokrytectví, syfilidy, incestu, nevěry a navrch eutanázie k tomu! Pět hvězd Ibsenovi za odvahu a za to, jak se s konvencemi opravdu nemazal. A divadelní scénu mu výtvarně navrhl Munch :-)

10.06.2020 5 z 5

Moderní didaktika Moderní didaktika Robert Čapek

Učitelé si prý odborné knihy nekupují. Je to proto, že většina knih dostupných v ČR vůbec nevychází z praxe a částečně i proto, že pedagogika je obor velmi živý, neustále se vyvíjející a málokterá publikace je použitelná i za 5 - 10 let. Kritérium upotřebitelnosti s časovým odstupem splňuje z běžně dostupných knih snad jen Pettyho Moderní vyučování. Moderní didaktika je skvělá výjimka, prakticky upotřebitelná studnice metod. Psána je velmi srozumitelně, bez akademické vaty, kterých jsou běžně knihy pro učitele plné. Příručku tak využívám neustále - pro inspiraci, pro osvěžení, k vlastní motivaci.

04.06.2020 5 z 5

Valkýry Valkýry Paulo Coelho

Tak tohle mi vůbec nesedlo. Od Coelha jsem četla coby puberťačka Alchymistu. Nyní, v pokročilém věku, jsem knihu Valkýry našla odloženou na naší sídlištní popelnici a už naprosto chápu, proč :-)) Je to naprostá blbina, jejíž literární styl odpovídá těm méně zdařilým "stopám hrůzy". Chvílemi jsem přemýšlela, jestli dokonce nejde o grotesku, protože toho ezo bizáru na mě bylo fakt příliš. Pokud by to autor v ezočernou grotesku přepracoval, má tato kniha skutečně výrazný potenciál :-)

14.04.2020 odpad!

Astrid Lindgrenová - životopis Astrid Lindgrenová - životopis Margareta Strömstedt

Velmi zdařilá a podrobná biografie, díky níž se vám Astrid a její knihy dostanou ještě více pod kůži. Naleznete zde mnohé interpretační klíče k uchopení jejího jedinečného díla. Já byla fascinována zejména kapitolami o švédském společenském vývoji v přístupu k dětem. V knize se okrajově setkáváme i s postavou Ellen Key a "Století dítěte" nám tak proběhne před očima téměř filmovým způsobem. Zároveň oceňuji ryzost pojmů, se kterými Lindgrenová operuje jak ve svých knihách, tak v jejím osobním životě, těmi stěžejními jsou: ukotvenost v přítomném okamžiku, pokora, respekt, tolerance, altruismus, pacifismus, humanismus, soucit, láska k přírodě, úcta. Tato biografie naprosto předčila mé očekávání.

13.04.2020 5 z 5

O Naivním Prasátku O Naivním Prasátku Veronika Hájek Hurdová

Kniha se mi do rukou dostala na návštěvě u švagrové. Po přečtení jsem si kladla otázku, proč někdo něco tak blbého vůbec vydal. Zarazilo mě i nekvalitní zpracování po stránce grafické i jazykové, kniha působí jako samizdat. Vlastně bych ani neřekla, že se jedná o literaturu, vnímám z ní spíše potřebu nacpat dětem vlastní agendu. Zároveň jsem byla poněkud zaskočena vysokou a neodpovídající cenou knihy. Zkoušela jsem knihu číst dětem (naprosto se nechytaly) a pak se švagrové zeptala na její názor - řekla mi, že se jedná o pohádky "krkavčí matky" a seznámila mě s příběhem autorky a jejím blogem. Zároveň mi řekla, že i pro ni jsou pohádky zklamáním (kvůli poměru ceny a kvality zpracování). Děti nejspíš nebude zajímat příběh autora knihy, potřebují "pouze" kvalitní příběhy, kvalitní jazyk a nejlépe i kvalitní ilustrace. Za mě opravdu nedoporučuji, kniha je nejspíš určena nejspíš pro (dospělé) fanoušky "krkavčí matky", kteří ji chtějí finančně podpořit, ale o dobré čtivo pro děti se rozhodně nejedná. Dospělí při četbě možná ukojí svůj (pseudo)intelektualismus a mohou mít dojem, že dítě nasměrují k intelektuální volnosti a originalitě a seznámí je s palčivými společenskými tématy (homosexualita, drogy). Já dětem čtu raději autentické příběhy bez ambicí dítě kamkoli postrkovat a vybírám si tematiku skutečného dětského světa.

13.04.2020 odpad!

Černý pavouk Černý pavouk Jeremias Gotthelf

Napínavé od začátku až do konce, 19. století mám ráda a toto se četlo samo :-) Originální, neotřelé obrazy a svižný děj.

11.07.2022 5 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Skvělé. Velmi oceňuji, že kniha je psána z perspektivy osoby s postižením, i z perspektivy nejbližší rodiny. Osvětová kniha, příběh je velmi přirozený a jemný, autorce se podařilo téma zpracovat velmi civilně, nepateticky, ale přesto dojemně. Je to kniha, o které musím po přečtení dlouho přemýšlet.

04.12.2021 5 z 5

Milostná píseň pro kočku Milostná píseň pro kočku Nikola Tachecí

Pořádný béčko, místy až péčko, je to čtivý, ale nedivím se, že to autorka publikovala pod pseudonymem :D Oceňuji, že si to alespoň nijak nehraje na hodnotnou literaturu.

04.12.2021 3 z 5

Lotta z Rošťácké uličky Lotta z Rošťácké uličky Astrid Lindgren

Lotta je naprostá pecka, jedna z nejoblíbenějších knih mých dětí! Vtipné, srozumitelné a přístupné dílko na mnoha úrovních. S dětmi ji čteme opakovaně, určitě stojí za pořízení do knihovničky.

04.12.2021 5 z 5

Lékař umírajícího času Lékař umírajícího času Vladimír Körner

Naprosto boží knížka! Film jsem neviděla, takže jsem při četbě nebyla ničím ovlivněná a četbu jsem si maximálně užila. Knihu jsem četla krátce po Noci pod kamenným mostem od Lea Perutze a Dvěma duhami nad popravištěm a krásně mi dokreslila celou rudolfinskou dobu. O Janu Jesseniovi jsem měla jen kusé informace ze školy a Vladimír Körner ho dokázal vylíčit expresivně, plasticky a opravdu věrohodně. Kniha je psána nádherným jazykem, Körner perfektně pracuje s charakteristikami postav, dobovými reáliemi s přesahem do dnešní doby.

02.07.2021 5 z 5

Sestry B. Sestry B. Milena Štráfeldová

Příjemně napsaná biografie o nepříjemných narušených ženských a jejich ujetých vztazích. Báječně vylíčený dobový kontext. Tato kniha by mohla posloužit jako beletristické zpracování narcistní poruchy, tak jak ji pojímá Röhr: https://www.databazeknih.cz/knihy/narcismus-vnitrni-zalar-62244. Pokud Lídu Baarovou vnímáme jako zajatkyni "železných kamen" dá se kniha dočíst až do konce, jinak jsou hrdinky totáními antihrdinkami. Četla jsem i Mefista od Klause Manna https://www.databazeknih.cz/knihy/mefisto-3244, který pojednává o hereckém prostředí Berlína v letech 33 - 45 a jakékoli eufemizované snahy o rehabilitaci pochybného charakteru Baarové vyznívají i v tomto kontextu dost groteskně.

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Úžasně existenciální, úžasně hororové, úžasně archaické a úžasně praštěné.

Ďábel v těle Ďábel v těle Raymond Radiguet

Moje srdcovka, četla jsem ji v 17 letech a teď znovu a stále jsem uchvácena autorovým pojetím syrové a komplikované lásky.

Synáček Synáček Jaroslav Havlíček

Olala, tak toto bylo opravdu velmi pěkné čtení! Zcela havlíčkovské, osudové i trochu duchařské! Pevně semknutá kompozice, netypické, úžasně propracované postavy, barvité realistické popisy, svižný děj.
"Lom měl pro babičku význam osudu. Co se stalo jednou, mohlo se stát i podruhé."

12.02.2021 5 z 5

Školní výpravy do krajiny češtiny Školní výpravy do krajiny češtiny kolektiv autorů

Kniha má za sebou celkem slušné PR a prezentuje se jako ucelená didaktika a praktická příručka pro učitele českého jazyka. Souhlasím s autorem, že obsah ani objem učiva českého jazyka na ZŠ není atraktivní pro žáka ani pro učitele a neodpovídá potřebám současné společnosti. Běžně používané učebnice ČJ se sice prezentují jako "hravé a zábavné", ale ve skutečnosti jsou úmorné s příšerně nepřehlednou grafikou navrch. Nicméně tato kniha není praktická a už vůbec to není ucelená didaktika. Akcentuje několik nosných myšlenek, které aby člověk dešifroval v nepřehledném balastu přísně lingvistického metajazyka okořeněného narážkami na EDUin či knihy R.Čapka. Kdyby autor místo obsedandně rozsáhlého poznámkového aparátu věnoval prostor konkrétním nápadům či textům skutečně upotřebitelných ve výuce, prospěl by tím všem účám podstatně hmatatelněji. Zatímco pro didaktiku slohu a literatury už se dají vybrat docela kvalitní a hlavně skutečně upotřebitelné publikace (např. Máme rádi sloh, Hravé psaní - cvičebnice nebo Didaktika literatury - výzvy oboru), praktická didaktika mluvnice nám citelně chybí. Školní výpravy do krajiny češtiny přes veškeré ambice díru na trhu nezaplní - po dni stráveném ve škole nemám kapacitu luštit metajazyk, potřebuji konkrétní nápad či konkrétní text vhodný pro okamžitou realizaci ve výuce. Nepotřebuji další mnohomluvnou ideologii, potřebuji konkrétní matroš. Takže didaktiku pro češtináře please znova a lépe!

28.11.2020 1 z 5

Karlík a velký skleněný výtah Karlík a velký skleněný výtah Roald Dahl

Za mě slabší než Karlík a továrna na čokoládu, ale děti to opět velmi bavilo. Nechyběla ta správná dahlovská fantasmagorie, napětí, děsivé momenty, ironie ani všemožné politicky, genderově či společensky nekorektní a nevýchovné hlášky, ze kterých babičky nadskakují a které děti tak milují.

30.08.2020 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Čtivé, zdařilé, zajímavá zápletka, překvapivé momenty, romantika, ironie i závažnost tématu. Jistě kvalitní četba pro puberťáky a všechny ostatní, kteří se nebojí adolescentních schémat. Pro mě velmi zajímavá ochutnávka dávno nečteného žánru.

04.08.2020 4 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Mé nejoblíbenější drama, prostě ho miluju. Vtip, ironie, romantická zápletka a šťastný konec k tomu!

10.06.2020 5 z 5

Chata v Jezerní kotlině Chata v Jezerní kotlině Jaroslav Foglar

Knížku jsem jako puberťačka a pak znovu v dospělosti, ale nemám ji moc ráda. Připadá mi dost depresivní. Obsahuje příliš mnoho prvoplánových výchovných schémat. Hrdinové jednají šablonovitě. Hlavním tématem je podivně vášnivé kamarádství dvou chlapců, kteří vystupují v ostré opozici vůči všem ostatním záporným bezejmenným hošanům. Přátelská idylka ústřední dvojice je posléze narušena charismatickým zlounem, který kouří a mluví sprostě. Kouření je největší zlo a zrádce nikotinista je Foglarem náležitě potrestán, celé to vyznívá až lehce komicky. Na druhou stranu musím ocenit řemeslnou stránku knihy, Foglarovi se po celou dobu podařilo udržet napětí a kniha je bezesporu velmi čtivá. Hvězdu navíc přidávám za hororově laděnou linku s bláznivým sousedem.

27.05.2020 3 z 5

Pohodoví rodiče – pohodové děti Pohodoví rodiče – pohodové děti Iva Jungwirthová

Výborná kniha pro rodiče, co potřebují uklidnit a nalézt "zlatou střední cestu" svého vlastního výchovného stylu. Je mi sympatické, že autorka nevyznává žádnou radikální ideologii. Kniha je psána velmi srozumitelně a je skvělým praktickým pomocníkem při pochopení a aplikaci vývojové psychologie. Pro mě byla kniha nepostradatelným pomocníkem i při generačních konfliktech typu vysazování na nočník, vodění dítěte za ručičky apod., autorka tato témata řeší s nadhledem a předkládá velmi rozumnou, starším generacím pochopitelnou argumentaci na rozdíl od třeba Naomi Aldortové, která je na můj vkus velmi vyhraněná a na české prostředí ne vždy aplikovatelná.

15.05.2020 5 z 5