rozvera rozvera komentáře u knih

Smrt Jima Loneyho Smrt Jima Loneyho James Welch

Autor celkem dobře popsal jeden dosti bezútěšný život. Tento žánr není můj oblíbený, proto ho ani neumím hodnotit.

28.08.2019 2 z 5

Na Leopardí skále Na Leopardí skále Wilbur Smith

Zatím poslední autorova kniha , vzpomínání na uplynulé roky od dětství až po současnost, se mi ze všech jeho knih, které jsem zatím četla, líbila nejvíce. Svou životní cestu ve velké míře podřizoval novým poznatkům, ze kterých čerpal náměty pro své romány. Řídil se heslem:" Píši o tom, co znám." Do paměti se mi vepsala slova, která si dovolím citovat:"Měl jsem štěstí, že jsem zažil velké války a nikdo mě nezastřelil, ale také štěstí v tom, že jsem vyrůstal mezi hrdiny, kteří v nich sloužili a poučil se z jejich příkladu. Měl jsem štěstí , že jsem žil a psal v době, kdy knihy tvořily neodmyslitelnou součást společnosti."

07.08.2019 5 z 5

Lafayette  - vězeň z olomoucké pevnosti Lafayette - vězeň z olomoucké pevnosti Richard Hanzlík

V Olomouci jsem náhodou narazila na ulici pojmenovanou po tomto generálovi, jehož jméno mi bylo povědomé. V knihovně jsem našla knihu , ve které autoři zmapovali kus života tohoto zajímavého člověka, vojáka každým coulem, který věřil v ideály francouzské revoluce tak, že se na její počest se vzdal i šlechtického titulu a stal se i velitelem národních gard. Když zjistil, že se ideály měnily v násilnosti, vzdal se vedení armády a prchal z Francie. Byl zadržen a vězněn, mimo jiné i v olomoucké pevnosti. Jeho život byl velice pestrý, účastnil se i americké války za nezávislost, stal se přítelem prezidenta Washingtona, od kterého obdržel vysoké. státní vyznamenání za statečnost. Kniha se mi velmi líbila, je napsaná formou románu, i když události jsou historicky doložené. Nečte se zrovna snadno, je zaplněna spoustou postav, i časová osa se mění, ale dobře vystihuje atmosféru doby poslední čtvrtiny 18. a začátku 19. století.

23.06.2019 4 z 5

Papoušek v aspiku Papoušek v aspiku Eva Brabcová

Pravá oddechová literatura. Obzory mi sice nerozšířila, myšlení neobohatila, ale zato pořádně protřepala bránici. Tak tedy- za mně dobré.

06.06.2019 4 z 5

Věnujte mi valčík Věnujte mi valčík Zelda Sayre Fitzgerald

Zápisky autorky, napsané údajně za krátkou dobu při jejím prvním pobytu v sanatoriu, jsou ukázkou jejího velkého talentu. Píše květnatým jazykem, plným metafor o společném životě s F.S.Fitzgeraldem v období dvacátých let, plných společenských událostí, cestování po Evropě i v Americe, bez stálého domova a o stálé touze po vlastním uplatnění.

03.06.2019 4 z 5

Nevím kudy kam Nevím kudy kam Gayle Forman

Tuto knížku mi přinesla k přečtení dívka, se kterou si rády povídáme o literatuře. Zajímavé osudy tří mladých lidí, trochu mi nevyhovoval v některých momentech styl psaní a jako celek musím použít hodnocení dívčino, protože jsem již bohužel generačně v jiné linii a mé hodnocení by nemuselo být objektivní.

20.03.2019 3 z 5

Láska v Římě Láska v Římě Mark Lamprell

Dobrý námět o třech dvojicích, které pobývají ve stejnou dobu a za různým účelem v Římě. Ač se navzájem neznají, jako neviditelná nit je nějakým způsobem spojuje malá modrá kachlička. Příběh je dobře napsaný, ale trochu mne zklamal tím, že je tam o krásných místech, kterými toto město oplývá, tak málo.

25.02.2019 3 z 5

Bohužel jsem četla nejprve pokračování příběhu, celý mne zaujal svým námětem, i když jsem si první část musela domyslet. Nedovedu posoudit, jak se člověk zachová po tak tragické události, kdy naráz ztratí dvě nejmilovanější osoby a nemá ani zázemí zbytku rodiny. První část již shánět nebudu. Vlastní zpracování náměru se mi chvílemi zdálo poněkud plytké, přesto nelituji, že jsem knížku přečetla.

20.01.2019 3 z 5

Houslistka Houslistka Jilly Cooper

Příběh je zaplněn spoustou postav, z nichž nejméně polovina jsou hudebníci, členové komorního orchestru. Za protagonisty lze považovat dvě postavy, a to kontroverzní , nadanou sólistku na housle a posléze dirigentku Abigail a vynikajícího klavíristu Marcuse. V průběhu let jsem přečetla všechny předchozí díly románové ságy a tato kniha mne zaujala tím, že popisuje fungování orchestru a vnitřní vztahy jednotlivých osob. Celkem z knihy vyplývá jedno pravidlo, že v hudbě jsou v rovnováze tři skutečnosti: skladatel, hudební nástroj a ten, kdo nástroj mistrovsky ovládá.

14.01.2019 3 z 5

Pokoj smrti Pokoj smrti Jeffery Deaver

Nejsem velký fanda detektivek, ale tato mne zaujala neobvyklou dvojicí vyšetřovatelů, takže jsem ji s chutí přečetla.

26.11.2018 4 z 5

Betlémská noc Betlémská noc Marie Kubátová

Několik drobných kouzelných pohádkových příběhů, situovaných do Krkonoš, které beru do ruky vždy o vánočním odpoledni, aby se dětem zkrátilo čekání na dárky a také aby se seznámily s nářečím, které už pomalu mizí spolu s pamětníky.

19.10.2018 4 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Zajímavý příběh o žívotě rodiny norského rybáře, která žije osaměle na jednom z nesčetných norských ostrovů. Děj je zasazen do první třetiny dvacátého století, členové rodiny včetně dětí od nejútlejšího věku se rvou s přírodou o přežití a zajištění životních potřeb, prožívají společně drobná vítězství i tragedie, se kterými se musejí vyrovnat.

17.10.2018 4 z 5

Paní Parkingtonová Paní Parkingtonová Louis Bromfield

Zajímavá kniha z prostředí americké zbohatlické společnosti burziánů, bankéřů a mafiánů různého druhu. Román je zasazen do období poslední třetiny devatenáctého století, až po dobu druhé světové války.Ústřední postavou příběhu je stará dáma, která v této společnosti strávila život a jeho průběh ožívá v jejích vzpomínkách. Autor jejím prostřednictvím vyslovuje svůj kritický názor na život a praktiky této společnosti, který však má stálou platnost.

30.09.2018 4 z 5

Zimní královna Zimní královna Zora Beráková

Historie podaná dobře, postava Alžběty Falcké, ač je uvedena v názvu knihy, tvoří pouze menší část obsahu knihy, více se autorka věnovala popisu událostí, které předcházely třicetileté válce a jejímu průběhu, přesto se mi kniha dobře četla.

19.07.2018 4 z 5

Věřte císaři Věřte císaři Anton Hykisch

Vynikající historické románové vyprávění o době vlády císaře Josefa II.Kniha se nečte zrovna lehce, musela jsem v průběhu četby dohledávat některá historická data. Všechny významné postavy jsou autentické a jako celek mne román obohatil.

02.07.2018 5 z 5

Léto na druhý pokus Léto na druhý pokus Morgan Matson

Vyprávění mladé dívky o létu, které po pěti letech trávila celá rodina u jezera. Plnili přání otce, pro kterého to bylo léto poslední. Je to celkem milý příběh, místy dosti rozvláčný, dospívajícím čtenářkám by se mohl líbit, i když konec je smutný. Můj žánr už to není.

02.07.2018 3 z 5

Americký císař Americký císař Martin Pollack

Svědectví z archivů a kronik o životě v nejzaostalejší zemi rakousko- uherské monarchie, bídě jejich obyvatel a vystěhovaleckém exodu v posledních desetiletích devatenáctého století, až do doby 1. světové války. Lidé v Haliči, sužováni nekonečnou bídou, převážně negramotní, snadno podléhají lákavým slibům o krásném životě v Americe , jsou odíráni různými podvodníky a stávají se snadnou kořistí různých náhončích, cestovních agentur a lodních společností, které je přepravují za oceán. Je to kruté čtení , zvláště když si čtenář uvědomí, že negativní jevy ve společnosti přetrvávají.

15.05.2018 4 z 5

Jepičí hvězdy Jepičí hvězdy Iva Tajovská

Pozdě, ale přece jsem objevila spisovatelku našeho kraje a knížka mne uchvátila stylem psaní, postavy jsou vykresleny tak přesvědčivě, až mám dojem, že je znám. Už se těším, že si přečtu další knihy z její tvorby.

15.05.2018 4 z 5

Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Dewey – kocour z knihovny, který okouzlil celý svět Vicki Myron

Autorčino vzpomínání na rodinu, život v malém středoamerickém farmářském městě a hlavně na její dvě lásky a to knihovnu, ve které působila čtvrt století a kocoura, kterého našla v mrazivé zimní noci jako polozmrzlé zbědované kotě. Vyrostl z něj statný kocour, který se stal členem kolektivu, prožil v knihovně celý svůj dlouhý život, působil jako "terapeut " pro zlepšení nálady návštěvníků a hlavně ho milovaly děti. Díky němu se knihovna stala známou po celém státě i mimo něj.Knížka připomene starším knihovníkům minulé doby se skříněmi a dlouhými zásuvkami s kartotéčními lístky, ve kterých se jim míhaly šikovné prsty a kočkomily potěší vyprávění o neobyčejném kocourovi.

08.05.2018 4 z 5

Pravé americké džíny Pravé americké džíny Jan Guillou

Zatím poslední díl série se odehrává v padesátých a šedesátých létech dvacátého století . Klan Lauritzenů se po smrti druhého nestora rodu rozpadl, každý žije svůj život. Tato léta popisuje nejmladší člen formou svých osobních vzpomínek na poválečná léta a poměry ve školství z pohledu malého a posléze dospívajícího kluka, budoucího právníka a spisovatele.

08.03.2018 4 z 5