Sandik Sandik komentáře u knih

Ilustrovaná encyklopedie českých hradů Ilustrovaná encyklopedie českých hradů Tomáš Durdík

Dodnes nepřekonané dílo. Není bez chyb, což v takovém záběru snad ani není možné, ale přesto jde stále o základní literaturu k danému tématu.

15.03.2015 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Lolita se čte nesmírně dobře, je skvěle napsaná, téma je ovšem dosti nevšední a přesně to může čtenáře odradit. Dalším problémem je to, že někde v polovině až dvou třetinách knihy se čtenář opravdu může poněkud ztrácet a možná i nudit. Problém může mít taky s tím, že je kniha psána jako zpověď pedofila, tváří se dokonce jako autentický záznam (byť samozřejmě všichni dobře vědí, že to je součást literární formy) ovšem Nabokov sám pedofilem nebyl a jeho chycení tématu je tudíž vlastně nevěrohodné. To se samozřejmě běžně děje. Autor detektivek také většinou není kriminální komisař. Na druhou stranu, přesně s tím může čtenář možná trochu zápasit a klást si otázku, proč tedy knihu číst. Co mu dává? Čím ho obohatí? Nabokov sám mluvil o tom, že ho bavilo představovat si, jak může fungovat mozek takového "zvráceného" člověka a že ho to téma zaujalo. V tomhle se ovšem čtenář a autor poněkud míjejí. Autor příběh vytváří, čtenář jej prožívá.
Nesmírně silné a sugestivní je samozřejmě líčení krajiny, prostředí benzínových pump, hotelů, motelů a lidí. I samotný popis Humbertovy vášně a následného útěku je strhující. Je to zkrátka velká literatura a Nabokov vskutku patří k nejlepším spisovatelům dvacátého století. To všeho je ovšem tak nějak nesnadno polapitelné. Člověk se musí k té velké literatuře doslova pročíst oněmi "vzpomínkami pedofila", samozřejmě nesmírně cudně líčených. Rozhodně nejde o knihovnu ani v náznaku červenou ;o)

01.03.2015 4 z 5

Architektura Jana Blažeje Santiniho-Aichla na severním Plzeňsku Architektura Jana Blažeje Santiniho-Aichla na severním Plzeňsku Irena Bukačová

Po obsahové stránce velmi důležitá kniha, sumarizující mimo jiné podstatné poznatky z archivních pramenů. Text je napsán zkušeně, autorka se skvěle orientuje v tématu samotném i v širších souvislostech a v podstatě mu lze po věcné stránce vytknout snad pouze pár překlepů. Trochu problematické může být zacílení knihy. Autorka se snaží jednotlivá témata přiblížit i těm kteří nejsou historiky umění či architektury, takže často dosti obšírně vysvětluje i dosti základní fakta, zároveň ovšem zjevně naprosto nemíní rezignovat na odbornost, takže je daný text pro laiky asi stejně spíše hodně obtížně srozumitelný. V případě katalogu staveb by jistě bylo možné pojednat současnou podobu, funkci i historické proměny jednotlivých objektu ještě citelně podrobněji, samozřejmě s rizikem, že bude poté kniha o něco rozsáhlejší. Obojí výtky jsou však spíše drobnostmi.
Daleko větší kritiku si však zaslouží grafická úprava knihy. Ta je sice na první pohled velmi líbivá, efektní a téměř opulentní, ovšem při čtení velice vadí a to jak u úvodních kapitol, které jsou sázeny na bílém papíře, tak u katalogu staveb, který je pro změnu sázen bílý na černém. Z obojího totiž značně bolí oči a čtení je tudíž velmi nepříjemné. U úvodních kapitol bylo totiž použité dosti úzké písmo a to navíc s minimálním řádkováním a možná i staženými mezerami mezi jednotlivými písmenky, což při použitém dosti drobném písmu sice jistě "báječně ušetřilo místo", ale to je asi tak jediná výhoda zvoleného postupu. Trochu lépe se čte text katalogu a upřímně nejsem sto rozhodnout, jestli je zde sazba volnější, nebo je to způsobeno "inverzními" barvami. Problematické je ovšem řazení plánů, fotografií a další dokumentace. Ty totiž nejsou umístěny v textu, ale až za ním v samostatném oddílu a čtenář tudíž musí neustále listovat aby se zorientoval v popisované stavbě či shlédl fotografii některého zmiňovaného detailu. Výběr dokumentace je přitom současně na jedné straně zbytečně široký, neboť se jednotlivé záběry často dublují a nepřinášejí už nic nového a na straně druhé místy poněkud nedostatečný. Chybí například některé půdorysy či fotografie některých zmiňovaných míst...
Závěrem lze shrnout, že jde především pro zainteresované odborníky o naprosto základní a nepostradatelnou publikaci, která navíc může cosi podstatného sdělit i zapáleným laikům...
Celkový dojem: 75% Text: 90% Grafická úprava a výběr dokumentace: 35%.

Henri de Toulouse-Lautrec Henri de Toulouse-Lautrec Jan Sedlák

Dnes už v něčem i poněkud překonaná kniha, ve své době velmi slušný standard. Autor se nevěnuje (jak bývá obvyklé) pouze atraktivnímu umělcovu životopisu, ale věnuje hodně místa i samotnému dílu a snaží se o jeho uměleckohistorické zhodnocení a zařazení, což je rozhodně nutné ocenit. Zpracované je to pečlivě, ale zároveň je znát, že tohle téma bylo pro Sedláka spíš jen taková životní epizoda. Autor vycházel především z tehdejší cizojazyčné literatury a malířství se jinak vlastně ani moc nezabývá. Jestli se chcete o Lautrecovi opravdu něco dozvědět, čtěte monografii Julie Frey.

Mikrokosmos Mikrokosmos Norman Davies

Téhle knize nelze mnoho vytknout a taky se to vlastně ani nedá příliš čekat. Precizní zpracování je u podobných publikací dosti samozřejmé. Autoři se u tak nebývale širokého tématu pochopitelně nevyhnou sem tam určitým faktickým nepřesnostem, ale to jsou jen drobnosti, které by mohl vyčítat pouze hnidopich. Podstatná je velmi poctivá snaha pokud možno nestranně zachytit a popsat, co se ve městě v tom kterém období opravdu dělo a jak tyto události jeho obyvatelé prožívali. Cenná jsou bezprostřední svědectví. Trochu zamrzí (minimálně v českém vydání) malý počet vyobrazení a dobových i současných fotografií města. Velmi slušný překlad Petrušky Šustrové kazí její dosti nepochopitelné rozhodnutí překládat názvy měst z polštiny do češtiny, přestože v anglickém originále jsou důsledně a vědomě ponechávána ve tvaru ve své době používaném... I to jsou ovšem jen drobnosti ve srovnání s tím, o jak objevnou knihu se jedná... Celkový dojem: 90%

15.11.2014 5 z 5

Medvědí hory Medvědí hory Josef Kovář

Překvapivě dobře napsaná kniha, ve které cca desetiletý čtenář (jemuž je to tak zhruba určeno) najde kýženou romantiku i drama. Popisy karpatské přírody i horalů jsou přesvědčivé a přesné, medvědí lapálie citlivě a nečekaně moderně podané, celkové vyznění velmi pozitivní. Celkový dojem: 70%

15.11.2014 4 z 5

Město ve válce, válka ve městě: Mělník 1618–1648 Město ve válce, válka ve městě: Mělník 1618–1648 Jan Kilián

Téměř vyčerpávající (tedy vzhledem k tomu, co nám nabízejí prameny) zpracování velezajímavé problematiky, které se navíc velmi dobře čte. Jestli té knize něco chybí, tak to jsou především ještě lépe dochované prameny a dále srovnatelný výzkum u jiných lokalit. Vzhledem k mnoha specifikům daného místa (vinařství, strategická poloha, intenzivní kontakt s vojáky) bohužel nelze zjištěná fakta příliš zobecnit a i srovnání s jinými lokalitami je pro absenci obdobných výzkumů obtížné. Každopádně jde o zásadní práci. Lehkost s níž je kniha napsána je evidentně nepřímo úměrná vyčerpávajícímu archivnímu průzkumu, který sepsání knihy musel předcházet. Celkový dojem: 85%

02.10.2014 4 z 5

Plíseň v kabátě dr. Floreyho Plíseň v kabátě dr. Floreyho Eric Lax

Skvěle napsaná a velmi čtivá kniha, která rozhodně zaujme i ty, kteří o problematice medicíny nebo vědeckého výzkumu mnoho nevědí. Faktograficky přesná a přitom se čte jako detektiva ;o)

13.09.2014 4 z 5

Dientzenhoferové Dientzenhoferové Mojmír Horyna

Důležitá kniha s výborným textem, kterou bohužel notně pokazila (s prominutím) idiotská snaha vydavatele udělat z toho potenciální "čtenářský trhák". Jednak zde nejsou publikované půdorysy staveb a to dokonce ani v podobě historických plánů ne (ty na předsádce nepočítám), což je u podobné knihy totální omyl a druhak byl pan profesor nucen nesmyslně a razantně zkrátit poznámky pod čarou, takže některé odkazy se jednoduše ztratily...

03.09.2014 4 z 5

Záhadný portrét Záhadný portrét Sarah Todd Taylor

O fous slabší než první díl ale stále velmi dobré! Celkový dojem: 85%

11.09.2024 4 z 5

Podezřelá pěvkyně Podezřelá pěvkyně Sarah Todd Taylor

Naprosto skvělá dětská detektivka! Děti ji milují a ani dospělého to rozhodně nudit nebude. Rozhodně doporučuji! 90%

28.08.2024 5 z 5

Finanční stráž v Čechách 1842 - 1918 Finanční stráž v Čechách 1842 - 1918 Marie Macková

Rozhodně zajímavá a přínosná práce, navíc čtivě sepsaná. Problém je v tom že se k tématu dochovalo skutečně nesmírně málo archiválií, ale to už je život badatelův. Ne každý den je posvícení... Celkový dojem: 75%

15.07.2024 4 z 5

Praha nepostavená Praha nepostavená Klára Brůhová

Skvělá kniha, nesmírně pečlivě zpracovaná a dobře napsaná. Jako stavební historik moc dobře vím, kolik za tím musí být práce! Jediným kazem knihy jsou příliš malé a navíc kompletně černobílé obrázky. Tahle kniha měla vyjít plnobarevná, na křídě a s dvojnásobným počtem stránek. Ty historické plány si to zaslouží... Celkový dojem: 85%

21.05.2024 4 z 5

Letná: Historie a vývoj prostoru Letná: Historie a vývoj prostoru Eva Skalická

Neveliká knížka jejímž kladem je reprodukování řady historických plánů. Texty i popisky jsou ovšem plné nejrůznějších chyb a navíc u nich chybí jakékoli odkazy na prameny. Pro badatelskou práci je to tedy velmi špatně použitelné.

13.05.2024 3 z 5

Pan Podpostel Pan Podpostel Chris Riddell

Má to moc hezké ilustrace a taky nápad není špatný. Čekal bych ale, že příběh má děti spíš uklidnit a vysvětlit jim, že to podpostelové strašidlo, kterého se třeba moje dcera skutečně pořád docela bojí, je vlastně milý chlupatý kamarád. Ve skutečnosti je to ale jen arogantní blb, kvůli němuž musí Jeník spát na zemi. A to raději pomíjím všechna ta další strašidla... Naprosto zbytečná kniha a totálně promarněný potenciál. Celkový dojem: 35%

01.05.2024 2 z 5

Zprávy z ráje Zprávy z ráje David Lodge

Je možné smysluplně zkombinovat humoristický román s teologickým traktátem? Ano lze, ale dokáže do asi jenom pár lidí na planetě a David Lodge mezi ně patří. Jen si nejsem úplně jist, jestli to každý dokáže ocenit ;o) Knihu jsem zhltl takřka najednou, během necelých dvou dní a vlastně mě moc mrzelo, že ty románové postavy nejsou skutečné. Nesmírně silný text. Vtipný a přitom velmi hluboký, podnětný, dojemný... Celkový dojem: 95%

21.04.2024 5 z 5

Profesorské hrátky Profesorské hrátky David Lodge

Můj První Lodge, nalezený v bedně před antikvariátem po 20 korunách ;o). Překvapuje mě že jsem ho tehdy před těmi deseti lety neokomentoval, protože ta kniha je moc dobrá! Vtipná, chytrá, plná nesmírně přesných charakteristik, místy dokonce i dojemná. Navíc se člověk něco dozví o kognitivní vědě ;o) David Lodge je obecně nesmírně přesný a vnímavá pozorovatel a mimoto má neuvěřitelný rozhled o literatuře i lidské psychologii. Celkový dojem: 85%

21.04.2024 4 z 5

Praha 1648 Praha 1648 Jan Županič

Kniha obsahuje medailonky jednotlivých nobilitovaných osob a dále samotné texty nobilitačních privilegií. Mimo to obsahuje novodobé kresby všech udělaných erbů a na přiloženém CD navíc i jejich historická vyobrazení. Lze ji tedy chápat hlavně jako praktickou příručku. Nutné říci, příručku velmi dobře udělanou! Celkový dojem: 85%

08.03.2024 4 z 5

Světec a šaman Světec a šaman Jitka Komendová

Nesmírně zajímavá sonda do starších ruských dějin, zejména do otázek misie, rozšiřování ruského státu, fungování pravoslaví atp atd. Celkový dojem: 85%

07.01.2024 4 z 5

Listy z dějin umění Listy z dějin umění Vojtěch Birnbaum

Soubor nejvýznamnějších statí jednoho z nejvýznamnějších českých historiků umění první poloviny 20. století. I sto let po jejich sepsání rozhodně stojí za přečtení. Celkový dojem: 85%

03.01.2024 4 z 5