Sandik Sandik komentáře u knih

Slovo k hudbě pramenů – Život a sen Slovo k hudbě pramenů – Život a sen Jakub Deml

Nerozsáhlý text, kterým se Deml vrací k tématu Otokara Březiny. Deml dokládá, že Březinovo dílo je třeba chápat jako dílo mystické. Text se poměrně obtížně čte, protože čtenář pouze nesnadně rozlišuje co je citát z Březiny, co citát ze svatého Augustina a co je Demlova interpretace. Je psán intenzivním, bezprostředním, jakoby horečnatým způsobem. Patrně najednou a bez výraznějších pozdějších korektur. Dobře dokresluje Demlovo rozpoložení v době "štvanice" na něj po vydání "Mého svědectví o Otokaru Březinovi".

16.04.2015 4 z 5

Rembrandt - Tragédie prvního moderního člověka Rembrandt - Tragédie prvního moderního člověka Hendrik Van Loon

Nesmírně zajímavě a čtivě napsaná kniha má jedinou vadu, nejde o autentický text nýbrž o podvrh, svého druhu. Autor jej původně vydal zcela bez jakékoli informace o tom, že se jedná o román. A to navíc román velmi nevěrný. Loomův obraz o Rembrandtovi nesedí téměř v ničem. Skoro se zdá, že se zde autor o pokřivení historických fakt snažil vědomě. Proč? Těžko říct. Ssi to jak se dneska často říká "tak cítil"...

15.04.2015 3 z 5

Casanova a jeho svět Casanova a jeho svět Josef Polišenský

Pozoruhodné a velmi fundovaně zpracované téma kalí až nečekaně slabá literární stránka věci. U historické práce to je sice vedlejší problém, ovšem stylistická neobratnost textu jeho čtení dosti zásadně ztěžuje. Přitom by patrně stačila pečlivější či spíše důslednější a důraznější jazyková korektura...

15.04.2015 3 z 5

Historie mého útěku z vězení Republiky benátské, zvaného Olověné kobky Historie mého útěku z vězení Republiky benátské, zvaného Olověné kobky Giacomo Girolamo Casanova

Rozhodně nejčtivější část Casanovova literárního díla.

15.04.2015 4 z 5

Muž, jenž věděl příliš mnoho (8 povídek) Muž, jenž věděl příliš mnoho (8 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Český překlad z dvacátých let je až neuvěřitelně špatný. Skoro se tudíž zdráhám knihu hodnotit. Jak se zpočátku zdá nejde o klasické detektivní příběhy, ale v podstatě o mazanou politickou satiru. K jejímu pochopení jest klíčem poznání, že s pravdou je třeba v politice nakládat poměrně delikátním způsobem, abychom nenadělali více škody než užitku. Celé je to v originále asi velmi vtipné, ovšem ze zmíněného českého překladu to není moc poznat. Škoda. 70%

09.04.2015 4 z 5

Otec Brown na stopě zločinu Otec Brown na stopě zločinu Gilbert Keith Chesterton

Výbor z Chestertonových detektivek, který navzdory dosti ošklivé obálce obsahuje samé lepší kousky. 90%

09.04.2015 5 z 5

Pochybnosti otce Browna (9 povídek) Pochybnosti otce Browna (9 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Vcelku reprezentativní výbor z Chestertonových detektivek. 80%

09.04.2015 4 z 5

Almanach 2003 Almanach 2003 Jakub D. Kočí

Z povahy sborníku vyplývá fakt kvalitativně velmi různorodých textů od slabších po velmi dobré. Celkový dojem: 65%

06.04.2015 3 z 5

Struktura a celek. Intelektuální počátky strukturalismu ve střední a východní Evropě Struktura a celek. Intelektuální počátky strukturalismu ve střední a východní Evropě Patrick Sériot

Velmi inspirativní studie, skvěle dokládající tezi o zásadní podmíněnosti zdánlivě objektivního bádání podmínkami a okolnostmi, v nichž a za nichž je dané bádání prováděno. Rozhodně jedna z nejpodstatnějších knih, které jsem v poslední době četl! (a to vůbec nejsem lingvista a lingvistice téměř nerozumím) Celkový dojem: 85%

04.04.2015 4 z 5

Pátým pádem Pátým pádem Václav Vokolek

Úchvatná kniha. Kdysi jsem k tomu psal nějakou recenzi. V recenzích je link.

04.04.2015 5 z 5

Kázáníčka Kázáníčka Eduard Bass (p)

Neuvěřitelně vtipné a přitom velmi trefné fejetony.

03.04.2015 5 z 5

Na paletě krajin Na paletě krajin Vladimír Lavický

Na to, že jde o debut poměrně slušná poesie. 75%

03.04.2015 4 z 5

Te Deum Te Deum Delicie Nerková

Na sbírce je znát, že jde o prvotinu. Díky chronologickému řazení cyklů je patrný určitý kvalitativní vzrůst. Celkový dojem: 65%

Jóbova zpověď, Zpráva o mrtvých Jóbova zpověď, Zpráva o mrtvých Delicie Nerková

Celkový dojem: 70%

Andělské zvonění Andělské zvonění Delicie Nerková

Básně nejsou špatné, byť jejich kvalita je proměnlivá. Povídka na závěr je ale spíš slabší. Celkový dojem: 65%

Znovuzrození Znovuzrození Alois Volkman

Není to úplně špatná poesie, byť někdy trošku drhne a občas má tendenci sklouzávat spíše k aforismu než k básni. Celkový dojem: 70%

02.04.2015 4 z 5

Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla Radka Denemarková

Skvělá kniha, byť ne úplně bez přešlapů... Celkový dojem: 85% Napsal jsem tady k ní i obsáhlou recenzi.

02.04.2015 4 z 5

Tři případy a otec a syn Queenové Tři případy a otec a syn Queenové Ellery Queen

Tři detektivky (Vrahem je Fox, Tváří v Tvář, Psáno krví) od známého tvůrce. Psychologie je jejich silnou i slabou stránku. Příběhy až příliš psané jako skládačka s jedinou možností. V životě to je často tak, že do sebe nemusí vždycky všechno zapadnout na milimetr přesně... Kromě toho jsou některé situace krajně nepravděpodobné...

Od renesance k baroku Od renesance k baroku Feltus Wylie Sypher

Spíše slabší kniha, obsahuje zajímavé postřehy, ale Preissovo Panorama manýrismu je mnohem lepší

Hrozné doby protireformace Hrozné doby protireformace Jan Fiala

Zcela tendenčně napsaná publikace, kterou snad ani nemá smysl číst. S fakty manipuluje skoro stejně jako komunistická propaganda padesátých let...

02.04.2015 1 z 5