sarka9190 sarka9190 komentáře u knih

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Jeden z nejlepších dílů série. A padouch horší nez Voldemort.

08.11.2018

Dávám tři. Za mně nejslabší díl série. Nic moc se neděje, Harry je opravdu protivnej puberťák, jako ostatní postavy, ale mám li přiznat barvu, něco mi tu nefunguje. Jako by došla šťáva. Takže celá kniha se odehrávala v tempu nic nic nic ... finále. A asi se mnou nebude hodně lidí souhlasit, ale chemie okolo hlavního hrdiny a jeho lásky byla hodně uspěchaná. Jako by si autorka uvědomila, že je za polovinou knihy a vůbec v přeposlední knize v sérii. Je to sice možná prkotina, ale prostě se nemohu zbavit dojmu, že se zde až moc unáhleně tlačí na pilu.

08.11.2018 3 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Lepší než Princ dvojí krve, ale na ty počáteční díly, to nemá. Postavy uvěřitelně vyspěly a rozuzlení ohledně bezové hůlky je top. Důstojné uzavření série.

08.11.2018 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Není podle mne pravda, že Harry Potter je finanční kalkul. Knížka je napsána výborně barvitě a srozumitelně. Má to logiku a vyhýbá se standartním rutinním klišé. Sice se usmívám, když Rowlingová prohlašuje, že ji fantastika nebere, nicméně ji umí velmi dobře podat:-)

08.11.2018 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Dávám tři hvězdy, jelikož Kukačka se mi pod kůži vryla daleko více. Hedvábník už je prostě pro mne normální detektivka, nicméne velmi dobře napsaná, Rozhodně přečtu znovu.

08.11.2018 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Volání kukačky jsem četla ještě před tím, než jsem vzala do ruky Prázdné místo. Mám dojem, že na něm se autorka rozcvičovala:-) Musím přiznat, že jsem ani tak nepídila, kdo je vrahem, jelikož jsem si četbu prostě užívala. Pečlivě budovaný děj a charaktery. Připomnělo mi to román Horké peníze od Dicka Francise, i to ve mně nechalo podobnou ozvěnu. Kniha oplývá takovou speciální hořkou atmosférou. A přiznávám, že si ji ráda připomenu znova.

08.11.2018 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Velice solidní průměr. Tři hvězdy dávám proto, že mám ve své knihovně jiné srdcovky, každopádně Prázdné místo je knížka, kterou vezmu do ruky, když budu chtít něco svižného a nenáročného. Napsané čtivě, postavičky si mezi sebou opravdu nespletete, jsou vylíčeny opravdu bravurně a osobitě a gradace závěru je prostě majstrštyk. Opravdu nechápu hodnocení typu - není to Harry. To si autorka nezaslouží.

Malevil Malevil Robert Merle

Beru Malevil s nadhledem. Příjemně napsané, srozumitelné dílko. S pár věcmi se neztotožňuji, ale beru, že dílko je z roku 72. Politické ideje mi nijak nevadí, po apokalypse budeme rádi, pokud nějaké budeme vůbec mít:-) Knihu mám ve své knihovně a rozhodně se k ní někdy vrátím. 3 hvězdy dávám proto, jelikož mé největší srdcovky jsou přeci jen pro mne oslovující, Malevil je kvalitní DOBRÉ počtení, ale že bych na něj po přečtení třeba týden myslela, se říci nedá.

31.10.2018 3 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Hyperion se hodnotí dost špatně. Budu opatrná, vyhnu se spoilerům. Velmi příjemné čtení - i přes svoji hloubku je kniha napsána srozumitelně a k věci, takže pokud se někdo bojí počtu stránek, myslím, že se bojí zbytečně. Zklamaný bude nejspíše ten, kdo čeká něco ve stylu Star Wars, nebo něco ve stylu Duny. Není to čistá akce, politizování slouží příběhu, takže žádné rodové manipulace či přetahování se o moc taky nečekejte. Ne že by tam nic z uvedených námetů nebylo. Je tam od všeho trochu a troufám si říci, že je to velice dobře vyvážené. Kniha dokáže rozesmutnit, napínat i překvapit. Konec je otevřený, ale když vím, že jde o 1.díl a děj se uzavře ve 2. díle, neřeším. Pěkná space opera, užila jsem si jí, těším se na druhý díl. Vlastně ani nevím, jestli je Štít zlý nebo hodný, nebo je zapotřebí nějakému jinému účelu? A tak to asi má být. O tom je celé čtení. O pochybách, rozhodnutích a činech.

31.10.2018 5 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Pohřbený obr mne dostal. Nenápadný něžný až naivní příběh mne překvapil svojí gradací a svým vyústěním. Čtení této knihy mi svým jazykem evokovalo Tři mušketýry, Vinnetoua, Julese Vernea a podobnou klasiku. Chápu, že tento poetičtější, někteří řeknou archaičtější, jazyk některým lidem může přijít obtížný. Je pro ně úmornější se knihou prokousat. Já jsem ovšem za to jen ráda. Rozhodně zaujme své místo v mé knihovně.

27.10.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Můj přítel se ušklíbá, kdykoliv tuto knihu vidí u mě v knihovně - já tak zažraný blázen do fantasy a sci - fi - ale prostě jo no... A to jsem mu ještě neřekla, že jsem hltala Vinnetoua, Tři mušketýry a mnohé jiné.. Nezlobte se, ale ten poetický a kultivovaný jazyk mi leckdy chybí. Kultivované lehké, kouzelná jemná ironie, skoro pohádkový konec. Pro mne svého druhu pohádka.

23.10.2018 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Konec mě dostal. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu Gaimana, Americké bohy. Po Kavce a Ptáčku na klíček jsem se na Ovci těšila, ale byla to nakonec nejlepší chuťovka ze všech.

23.10.2018 5 z 5

Kroniku jsem dočetla cca před týdnem - od té doby jsem přelouskala Hon na ovci(Murakami) a Pohřbeného obra(Ichiguro) - a hodnotím tedy z odstupem času. Kronika ptáčka na klíček mne bavila číst, nicméně Hon na ovci od téhož autora mne dokázal za srdce vzít daleko více a to se jedná o kratší a starší knížku. I hlavní hrdina byl o dost akčnější - vícméně nečekal, až mu všechno spadne do klína a neposlouchal otrocky jen něčí pokyny. Tempem je to dost podobné románu 1Q84, ale krapet rozvláčnější. Čte se to dobře, ale chybí tomu to překvapení na konci, jakoby se Murakami dostal do jakési šablonovitosti. U Kafky jsem psala, že mne kniha dokázala převapit. Kronika ne. Víceméně se drží svých zajetých postupů. Za mne lepší průměr. Čtvrtou hvězdičku jsem dala za ten konec. Jsem ráda, že to není klasický happyend a jistá otevřenost mi nevadí. Co je v životě uzavřené...Doma mne čeká od autora Konec světa, dílko, na které se hodně těším, ale od autora si dám teď chvilku pauzu, aby mi nezevšedněl.

20.10.2018 4 z 5

Safírová růže Safírová růže David Eddings

Nebudu se opakovat jako u předchozích dvou:-) Prostě můj milášek:-) Akoráte to nejepičtější bylo v polovině knížky a konec byl takový dojezdový. a to je jedniné, co bych vytkla.

Rubínový rytíř Rubínový rytíř David Eddings

Vzhledem k tomu, že mám ráda celé Elenium, dávám co minule:-) Moc ráda se k této trilogii vracím:-)

Diamantový trůn Diamantový trůn David Eddings

Jedna z mých prvních fantasy, které jsem četla - kromě Connana a Jestřába a Rybářky. Myslím, že na rozjezd není nic lepšího:-) Dobře, není to vysoká škola jako Malazská kniha padlých a Hra o trůny, ale co by na tom mělo být špatného? Logický děj, dobře napsané postavy, spád, humor... S úsměvem teď myslím na starší Eddingsovo dítko - Čaroděje Belgarata, který mi nyní přijde vyloženě roztomile napsaný. A mám jeho prvních 5 dílů dodnes v knihovně, jelikož se jich prostě nedokážu vzdát. Elenium a Tamuli zase ostřížím zrakem hlídá moje máma. jestli moje dítko bude chtít číst něco z fantasy, místo slabých adult rádobyrománů, velmi ráda zalovím ve svých zásobách:-)

20.08.2018 5 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Upravuji hodnocení. Tímto dílem doporučuji začínat. Rozhodně. Já osobně jsem sérii po Měsíčních zahradách malem vzdala, teprve touto knihou jsem Malazu prisla na chuť. Dobry rozjezd, lépe zpracované postavy a vygradování. Jedna z knih této série, u které Vám řeknu, co se tam dělo. Autorovy knihy hřeší na enormní množství postav a ačkoliv se vždy těším na sbíhající gradující závěr, stává se, že si právě nic jiného, než závěr nepamatuji. Takže z odstupu, 2. díl je super - přehledný akční, pro začínajícího vyzyvatele Malazské ságy jako stvořený.

19.08.2018 5 z 5

Za Modrým měsícem Za Modrým měsícem Simon R. Green

Když vyšlo toto pokračování,báli jsme se jej koupit.Víceméně díky sérii Jestřáb a Rybarka víme,jak to s hrdiny dopadlo a říkali jsme si,opravdu je nutné vše vysvetlovat?Nyní jsem ráda.Naše tušení se nesplnilo a cyklus se více než důstojně uzavřel.Dala bych 6 hvězdičku za mluvícího psa,více nez rovnocenná náhrada za jednorozce.:-)

18.08.2018 5 z 5

Alice Cooper: Poslední pokušení Alice Cooper: Poslední pokušení Neil Gaiman

Četla jsem pěkne v noci u lampy,takze za mně naprostá spokojenost.Mrazení zůstalo až do rána.

17.08.2018 5 z 5

To To Stephen King

Dala jsem 4 hvězdičky.Jednu za výborně zvládnuté postavy-hrdinové jsou zranitelní,padousi uvěřitelně zlí. Víceméně,co si lidé dělají mezi sebou,netřeba klauna.Druhá za atmosféru,která je tak hustá,ze by se nedala rozkrajet ani motorovkou.Třetí hvězda je za výborné propojení vsech linií až do finále.Čtvrtá je za prvek překvapení u hororu nutnost.A proc jsem nedala pátou?Hlavni padouch je ehm ... TAMTO?To jako fakt?Cítila jsem se,jako když mi vytoužena zmrzlina spadne na zem.

17.08.2018 4 z 5