simca9342 simca9342 komentáře u knih

Analfabeta Negramotná Analfabeta Negramotná Ján Uličiansky

Přečtená před lety
Jméno hlavní postavy je dost trefné. Znamená osobu, která neumí číst a psát.
Ta skončí zavřená v knihovně- jejím nejnáviděnějším místě.
Když začne noc , z knih jako mávnutím kouzelného proutku začnou vystupovat postavy : Harry Potter, Pippi punčochatá a Analfabetu přesvědčí , že svět knih není zas tak špatný.

14.06.2023 5 z 5

Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Začarovaný Hvozd - Příběh dětí z Končiny Klára Smolíková

Přečtená před lety
Krátký příběh pro začínající čtenáře s prvky fantasy o putování dvou malých dětí do začarovaného lesa. Jaké dobrodružství tam zažívají a jaké "živočichy" tam potkají to mi spíše připomíná přeplácanou pohádku plnou nesmyslného chování kluka a děj celkově také jen ušel.
+ seznámení malých čtenářů s fantasy žánrem
+ napínavý děj
+ krásné ilustrace
- totální nesamostatnost jedné z hlavních postav
- děj by mohl pro dospívající čtenáře být lehce nezáživný

Motýlí chlapec Motýlí chlapec Peter Stjernström

Přečtená před lety.
Jonas byl jako malé dítě svými rodiči zanechaný sám v tmavém lese zabalený v dece, s krvavým tetováním na zádech mezi larvami motylů. Po dokončení studií při více než podivném pracovním pohovoru vzpomíná na svůj život, adoptivní rodiče, ale hlavně hledá spolu se svým spolubydlícím a kamarádem odpovědi na otázky, které mu nikdy nebyly zodpovězeny. Dozví se , že jeho původ není jen tak ledajaký a že by bylo mnohem lepší nic nevědět, po ničem nepátrat.

Igelitka Jitka a petka Bětka Igelitka Jitka a petka Bětka Petr Stárek

Místo chystaného divadelního představení pro děti o světě recyklace vznikla kniha . Petflaška Bětka spolu s igelitovou Jitkou zažívají dobrodružství na každém kroku. Z obchodu, kde stály vyrovnané v řadě se dostaly na pro ně neznámé místo. Pořád něco hučí, hvizdá nebo krásně voní! Ale co s takovými věcmi pokud lidem doslouží a skončí v kontejneru nebo ještě hůř jen tak hozené v trávě? Cyklus ochrany životního prostředí vás zve na prohlídku.

Superhrdina ze základky Superhrdina ze základky James Patterson

Přečtená před lety.
Nerezzák dokáže vše včetně záchrany lidí v nouzi, opuštěných zvířat, vyvrácených autobusů a snad jednou zachrání celý svět. Věříte tomu? Nemusíte, není to pravda ... Nerezzák je jen představa malého šesťáka Kennyho,který chodí asi do té nejhorší školy na světě. Ve svých snech a školních kresbách je často někým jiným- ten,kdo je neohrožený a hlavně není vystrašený a sám nepotřebuje pomoc druhých.

Cestování po světě Cestování po světě Ivanka Melounová

"Z pravěku "
Cestovat během dvou měsíců po celém světě v krabici? Jde to, ale jen ve fantazy světě a to jak všechno na světě vypadá nám ukážou dva malí, ale chytří kluci :-)

Drak Natlučnos Drak Natlučnos Lenka Rožnovská

Pohádka trochu naruby z edice Čtení pro prvňáčky. Místo prince zachraňuje království (a nejen to) drak. Je schopný udělat vše pro to, aby dostal to, co chce - princeznu za ženu. Klidně si natluče nos. V celém království a zemi jsou všichni od ježibaby po vodnika líní dělat svou práci pořádně. Nebo ji nedělají vůbec. Drakovi práce začíná sotva se vylíhl ze skořápky.

Jizvy jako křídla Jizvy jako křídla Erin Stewart

Další román, ze kterého mrazí. Příběh, který se mnohým čte všemi možnými způsoby, ale hlavně ne snadno, lehce a s úsměvem na tváři. Mladé Avě požár změní vše kolem ní a za pár okamžiků přijde nejen o rodiče, sestřenici, dům, ale i o to nejcennější, co každý bereme jako samozřejmost. Místo tváře má samé kožní štěpiny a jizvy. Na novou střední, kam ji přijmou ne poněkud s otevřenou náručí, od svých vrstevníků slyší narážky na Frankensteina nebo hororovou postavu Freddyho Kruegera. Na sezení dochází spolu s dalšími dětmi, které si prošly podobnými věcmi jako Ava a mají různá popálení. Všichni mají několik příležitostí, ale cíl jen jeden: znova se začlenit do společnosti, resocializovat se. Hlavní hrdinka si snad najde kamarádku..

12.06.2023 5 z 5

Tlapková patrola - Dobrodružství na moři Tlapková patrola - Dobrodružství na moři kolektiv autorů

" Kdykoliv je potřeba, stačí štěknout o pomoc! "
V jednom malém městečku jsou místo policajtů, hasičů a ostatních záchranných složek ve službě zvířata .
V těhle příbězích se kapitán lodi, na které záchranáři plují společně s kamarádem Ryderem dostanou na moře, kde na ně čekají dvě záchranné akce .
Podaří se jim úspěšně splnit mise?

Kůzlátka Kůzlátka Mária Rázusová-Martáková

Příběh o kůzlátkách jak ho známe, ale tentokrát hned dvakrát. O neposlušných kůzlátkách, ale taky o těch, co maminku kozu poslechla a vrátka neotevřela. Krásné kresby a překlad ze slovenštiny.

Alenčina čítanka Alenčina čítanka Eduard Petiška

"Z pravěku"
Po letech, kdy jsem knihu odložila s tím, že jsem na ní už stará a nevrátím se k ní jsem si ji přečetla znovu a vrátila se tak do dětství.
Úsměvné příběhy o malé Alence a její rodině, kamarádech a světu, ve kterém žije a chce to zkoumat svým dětským pohledem. V příbězích , které se střídají s pohádkami o plyšových zvířatech Alenky se objevuje způsob přemýšlení malé holky a braní věci doslova ( Slepice má slepičátko. Kohout kohouťátko. Mám dost penězí?). Krásné ilustrace Heleny Zmatlíkové.

Amélie v Paříži Amélie v Paříži Angie Westhoff

Chcete cestovat, ale teď v současné situaci to nejde? (V Čr už dávno ano, ale v některých státech mohou pořád platit omezení)
S tady tou knihou ano!
S mladou holkou Amélií zažijete napínavé cestování a dobrodružství natáčení u slavného filmu v jednom! Jede na rok do Francie , kde se seznámí s celkem sympatickou rodinou. Jak to všechno dopadne?

10.06.2023 5 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Přečtená před rokem.

Původně jsem měla v plánu nechat knihu bez komentáře, protože ani nebylo, co napsat,ale tohle já nedělám. Vždy se dá napsat aspoň pár vět. A knihám téhle spisovatelky dám ještě šanci.
Sophie se rozvede s mužem, je bez přítele, pomalu stárne a furt nic... Jednou se stane zázrak - v závěti zemřelé tety stojí, že zdědila její překrásný a honosný dům na ostrově, kde vždy snila svůj budoucí život. Věci nakonec nemohly dopadnout líp! Kdyby Sophiina tchýně Veronika nebyla tak závistivá a nechtěla jednou provždy vyřešit záhadu osamocené pevniny a napsat knihu.

08.06.2023 5 z 5

Zatímco hudba hrála Zatímco hudba hrála Nathaniel Lande

Při čtení příběhu z té horší části našich světových dějin může čtenářům připadat, že prožívají životní osud autora, ale není to tak. To jen nechal Maxe mluvit za sebe.
Stejně jako v knize Poslední vlak do Londýna je román z války skrz naskrz o hudbě. Ale to bych hodně předbíhala.

Vraťme se na samotný začátek, kdy se muž účastní pietní akce a zároveň připomenutí kulatého konce války. Sedí v kostele , ale po pár minutách ví, že nezůstane, protože vzpomínky jsou silnější.
Když byl Max ve věku na hledání přítelkyně a s malou pomocí svou vyvolenou získal, lásku a rovněž kamarádství překazil příchod jednotek SS a nařízení hrnoucí se ze všech stran.
Sofie odjíždí do města, kde je pro Židy bezpečněji. Spolu s ní se stěhují další Maxovi kamarádi. Známý skladatel Hans Krása, spolužák David.
Jak se říká lásce neporučíš a to ví i Max. Proto se pod hrozbou smrti vydává za nimi.
Na konci se nachází seznam jako temný konec všeho...
Román o odvaze a hudbě, která dokázala na chvíli zbavit člověka strachu doporučuji všem, kteří mají k hudbě (a knihám) blízko.

04.06.2023 5 z 5

Pinocchio Pinocchio Alena Peisertová

"Z pravěku"
Hodnocení edice :
Tři dobře známé příběhy pro děti o neobyčejných dobrodružstvích ze země Orientu , prostého srubu řezbáře a kouzel.
Létající koberec chtěli určitě každé dítě a kdekdo toužil potkat Pinocchia!

02.06.2023 5 z 5

Přístav bezpečí Přístav bezpečí Danielle Steel

V rodině Ofélie se stala před několika měsíci tragédie, která sice není na první pohled viditelná, ale v duši zůstane napořád. Pip jako jedenáctiletá nezažije jen dovolenou snů , ale přežije peklo při návratu zpět. Přežije a s ní i její matka , ale bratr ani otec se bohužel nevrátí...
Mamka se vlivem stresu a smutku uzavře do sebe , odmítá mluvit a dělat běžné věci v domácnosti. Pip se prochází po pláži až do dne, kdy ji setkání s malířem změní život...

31.05.2023 4 z 5

I hračky si chtějí hrát I hračky si chtějí hrát Ivona Březinová

Příběh skoro jako z Toy story. Akorát tady hračky nechtěly utíkat, ale hrát si . teda jen jedna - osamocená žlutá kuželka.
Nudila se, protože děti ji zapomněly doma , když si šli s ostatními kamarádkami zahrát. Co se ten den přihodilo prozradí včetně ilustrací také příběh samotný.

30.05.2023 5 z 5

Romeo a Julie z Osvětimi Romeo a Julie z Osvětimi Francesca Paci

Příběh podle skutečných událostí. O útěku dvou lidí, kterým se mezi vězni přezdívá Romeo a Julie z pekla.Taky tomuto páru brání něco v jejich lásce, ale nejsou to znepřátelené rody. Je totiž možné, že příbuzní z obou stran už dávno nežijí. Svět se zmítá ve válce a na místě, kde se dá jen pocit vděku nebo slovo láska jen těžko představit se potkají dva lidé. Každý je vězněný z jiného důvodu. Oběma se podaří dobře naplánovaný útěk, ale co teď?

Příběh se mi četl dobře , což je za mě známka 3 jako ve škole, protože mě pletlo množství postav objevujících se v knize najednou a fakta se na mě z písmen sypala jak puzzle, ale dávám konečnou 4 kvůli zmínce o odboji a "dobrovolnikovi" z Osvětimi Witoldu Pileckemu. Navíc se hodí do výzvy jako kniha o zakázané lásce (téma 7.)

29.05.2023 4 z 5

O Snížkovi O Snížkovi Ondřej Hník

Přečtená v knihovně 6/6

Další veršované leporelo tentokrát se zimní tématikou. Kdo je Snížek?
Malý chlapec, který dělá v zimě zázraky.

29.05.2023 5 z 5

Už umím pozdravit Už umím pozdravit Petr Behenský

Přečtená v knihovně 5/6

Umíte pozdravit? To je jedna ze základních věcí v etiketě.
S tímto leporelem a veršovanou básničkou se to malé děti hravě naučí.
V hlavní roli zvířata

29.05.2023 5 z 5