Sklenička Sklenička komentáře u knih

Operace sfinga - Kniha první Operace sfinga - Kniha první Arnošt Vašíček

Čtyři příjemné detektivky s nádechem tajemna. Hlavní hrdina postupně nabírá do týmu další postavy. Motivy jednotlivých povídek jsou záhada zamčeného pokoje, duchařina, magie a vlkodlak. Těším se na případné pokračování.

25.05.2023 4 z 5

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Je to moje literární seznámení s klasikou detektivního žánru, nemám tedy žánrové srovnání. Vybrala jsem si tenhle příběh, protože sama jsem měla archeologické období a prostředí vykopávek jsem znala z brigád (byť tedy ne z oblasti Mezopotámie, jen kousek od Hradce :-)). Ani nejsem ten typ, který se snaží odhalit vraha ještě před koncem, jen jsem se nechala unášet příběhem. Plavba po vlnách příběhu byla hladká, svižná a završení cesty překvapivé. Na můj vkus tam bylo moc přímé řeči, ale zřejmě to bylo nezbytné.

07.06.2021 4 z 5

Škorpilova škola běhu Škorpilova škola běhu Miloš Škorpil

Po obsahové stránce není co namítnout. Snad jen spojení "jen 2 km výklusu na rozehřání/vychladnutí" může být pro běžce začátečníky trochu deprimující. Autor nezahlcuje čtenáře zbytečnými daty a odbornými termíny, vše vysvětluje přímo, někdy až drsně (obzvláště důvod, proč by dámy měly zapomenout na Popelčin střevíček a skutečně si koupit běžecké boty o číslo větší). Mohla by být více rozepsána kapitola o vhodném oblečení do různého počasí. Vadí mi však odfláklá práce na knize - celkem časté jsou překlepy a do očí mě praštily i hrubky typu "obuvy". Graf, který znázorňuje intenzitu a nasazení jednotlivých typů tréninku vzhledem k maximální tepovce, má zcela opačně zapsány hodnoty procent max. tepové frekvence. Tohle však není problém autora, ale editorů a korektorů (druzí jmenovaní zřejmě vůbec nebyli přítomni, jinak si to neumím vysvětlit).

29.12.2014 3 z 5

Za ranních červánků Za ranních červánků Alois Vojtěch Šmilovský

Povídka z doby počátků národního obrození. Částečně úsměvná knížka, částečně vlastenecky sentimentální, aneb jak dobrý "modrý abbé" Dobrovský se všemi padouchy vydrbal s elegancí sobě vlastní, a nakonec přes svůj vrozený skepticismus uvěřil, že duch českého národa není mrtvý. Nechybí ani milostná zápletka s decentností konce 19. století, kdy byla povídka napsána.

02.07.2014 5 z 5

Boží oko Boží oko James Rollins (p)

Trochu kvantové fyziky, trochu archeologie, osolíme triádami, opepříme bojovými akcemi, to vše smícháme s vyhlídkou na apokalypsu a dostaneme zajímavý thriller.

11.05.2014 4 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Nedočteno, první část slibovala zajímavou sci-fi, druhá část je hlavně psychologická, což není můj šálek kávy. Námět ovšem zajímavý. Co se stane, když na Ústí nad Labem spadne kondenzovaný sajrajt vzniklý z různých zplodin a organického bordelu, který začíná nabírat jistou kolektivní inteligenci?

17.11.2013 3 z 5

Kronika o Velké Moravě Kronika o Velké Moravě Lubomír Emil Havlík

I Češi by si to měli přečíst.

21.08.2013 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Praktická učebnice reálné politiky 15. století. Spoustu věcí najdete i v politice dnešní.

07.06.2013 5 z 5

Conan a poklad Pythonu Conan a poklad Pythonu John Maddox Roberts

V jádru dobrý příběh, ale konec docela divoký.

21.09.2023 4 z 5

Vesmír jako na dlani Vesmír jako na dlani Christophe Galfard

Skvěle kombinovaný výklad s ilustračním vyprávěním. Proletíte se až na začátek vesmíru, okoštujete rychlosti blízké rychlosti světla, nebo se zmenšíte natolik, abyste poznali svět elementárních částic. A nechybí protivná tetička.

11.09.2023 5 z 5

Zrcadla Zrcadla Petr Macek

Protivník sice překvapivý, ale poznáte ho už od prvních kapitol. Příjemné čtení, taková typická startrekovka.

27.08.2023 4 z 5

Sám nejsi nic Sám nejsi nic Ivan Hamšík

Skvělá knížka. Věcně popsaná vojenská dráha Aleše Opaty od studií na vojenském gymnáziu až po kancelářské strázně na generálním štábu. Spousta zajímavých historek z misí, vážných i nevážných, které ilustrují titulní heslo. Jen kapitoly o působení na generálním štábu mi přišly slabší (ale taky asi těžko čekat nějaké vzrůšo od kancelářské práce, že?)

08.06.2023 5 z 5

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Fuj, dost beznadějné čtení. Myšleno obsahově. Stylisticky se to četlo dobře, ale kvůli těžkému tématu jsem tuto celkem útlou knížku četla v podstatě od března do půlky září. Musela jsem si to dávkovat po troškách.

17.09.2022 4 z 5

Kvantechismus Kvantechismus Andrzej Dragan

To by člověk nevěřil, že povídání o teorii relativity, černých dírách a kvantové fyzice může být pohodové počtení na dovolenou. Prokládáno celkem pestrými životními zkušenostmi, autor musí být zajímavej týpek.

01.05.2022 5 z 5

Běhání pro (ne)chápavé Běhání pro (ne)chápavé John Hanc

Příliš obecné, existují u nás lepší knihy o běhání.

25.12.2021 2 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Mám trochu zmatek v čarodějských a královských pletichách - kdo s kým a proč... Na fantasy moc politiky, ale jinak gut.

26.10.2021 3 z 5

Hlava na čísla: Jak excelovat v matematice (i když jste z ní propadli) Hlava na čísla: Jak excelovat v matematice (i když jste z ní propadli) Barbara Oakley

Srozumitelný průvodce metodami a záludnostmi procesu učení se nejen matematice. Mohu doporučit též kurs Learning, how to learn na stránkách Coursera v angličtině, některá videa mají české titulky (https://www.coursera.org/learn/learning-how-to-learn). Kniha je širší verze toho kurzu.

23.06.2021 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Dala jsem si od Browna několikaletý odstup a prospělo to věci. Prostě pecka.

27.03.2021 5 z 5

Ďáblovo písmo Ďáblovo písmo Michael Cordy

Skvěle napsaný napínák, zajímavý výklad Voynichova rukopisu jako popisu Boží zahrady, konec poněkud kostrbatě až násilně napsaný (SPOILER - příliš mnoho zázraků a náhod najednou - KONEC SPOILERU). Taková standardní brownovka, skvělé počtení pro milovníky záhad.

29.12.2019 4 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins