slawa.cap slawa.cap komentáře u knih

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Poslouchal jsem jako audioknihu. Jako vždy u Kinga je vše na výbornou. Perfektně vygradovaný, ze začátku nudný příběh se změní v boj o život, rodinu a zdravý rozum. Příběh mi přišel až nezvykle pozitivní a skoro do poslední chvíle jsem očekával happyend.

26.08.2019 5 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Poslouchal jsem jako audioknihu. Po delší době King. Film jsem neviděl a o knize jsem měl jen mlhavé informace. Příběh mně příjemně překvapil. Je to tak trochu "napínavá detektivka z druhé strany". Nepříjemně blízká, nepříjemná budoucnost (teda v roce vydání :) ), zobrazená stejně jako ve spoustě podobných příběhů, jen s Kingovým vtíravým důrazem na detail. Jako vždy u Kinga je to vše úžasně podané ( v jeho podání by byl i Slabikář děsivé dílo), jen tentokrát mi byl závěr od scény na letišti zcela jasný.

20.08.2019 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Poslouchal jsem jako audioknihu. Pro všechny kteří někdy propadli kouzlu videoher tohle musí být maximální pecka. Jako dítě jsem hry hrál a opravdu moc, na arkádách, na konzolích později na PC a stále novější. A ještě později na PC díky emulátorům zase ty staré. A přesně o tom tato kniha je - o hraní her. Úžasná ukázka jak se dá ze sci-fi vytěžit hromada nostalgie z nedávné minulosti. Musím říct, že jsem si knihu neskutečně užíval i díky "soundtracku" písní, které jsou tu zmíněné. Děj je napínavý a plný zvratů a přesto že je poměrně dost popisný, pořád drží pozornost.
Jediné co mě trochu zkazilo nadšení je závěrečný Hallidayův patos.
Rozhodně se v dohledné době pustím do něčeho podobného.

16.08.2019 5 z 5

Z hovna bič Z hovna bič C. D. Payne

Mám rád Paynovi knihy, jsou ztřeštěné, ale mají i něco nad čím se člověk musí zamyslet. Tady je to spíš o tom přemýšlení, než popadání se za břicho. Mockrát jsem se s Dannym celkem sžil a v lecčem se mu podobám, jen doufám nejsem takovej tragéd. Myslím, že každej chlap to tak aspoň trochu má :)
V knížce je míň humoru, než jsem u autor zvyklí. Teda humor tu je, ale dost melancholický a hořko-sladký. Je tu spoustu sexuálního napětí, jak to C.D. perfektně umí, ale i přes Dannyho prvotní chvástání ani jednou neskóruje.
Rozhodně se kniha nedá srovnávat s Mládím, možná tak s Dědictvím, ale i tak se mi líbila

13.08.2019 5 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Poslouchal jsem jako audioknihu. Skvělá detektivka, ne tak nervydrásající, jako Černoušci, ale i přes to napínavá. Vraha jsme už delší čas tušil, ale neměl jsem vůbec jistotu. Skvělá forma podání. S Agathou určitě nekončím

08.08.2019 5 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Nejde jinak, než 5*. Perfektní prequel k Nářezům a o dost lepší než Vlci. Akce, hlášek a šoustání, jak jsme všichni zvyklí. Doufám, že přibude další díl. Jen mi přišla trochu moc násilná snaha všech prozradit Janovi minulost klanu a zároveň v tom všem zabránit.

08.08.2019 5 z 5

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Opět perfektní dílo, ale oproti Mužům ve zbrani je to slabší. Moc se mi líbily odkazy na klasický rock, a že jich tam bylo, možná jsem ani všechny nepostřehl. Celkově šel tentokrát příběh trochu mimo mně a užíval jsem si hlavně tyto odkazy. Čekal jsem víc Smrtě a doufal jsem, že tu bude i Mort a Ysabell.

02.08.2019 5 z 5

Věčný Thomas Věčný Thomas Dean Koontz

O proti prvnímu dílu je to mnohem slabší. Děj je napínavý a má spád, ale nějak tomu chybí to mysteriozita, drama a epičnost prvního dílu. Taky tu nejsou bodachové a je tu nějak málo mrtvých. Celkově je tu málo postav a příběh je vlastně one man show. Samostatně je to dobré, ale prvnímu dílu to nesahá ani po kotníky.

27.07.2019 4 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Četl jsme po přečtení snad všeho předchozího i následujícího z tohoto světa a stejně jsem se ztrácel. Místy to bylo až nudné a zmatečné. Kdybych neznal Žambochův svět asi bych si ani neškrtl. Ozvěna možná o stupínek lepší, než celý sprint - rozhodně uteče mnohem rychleji :)

25.07.2019 3 z 5

Muži ve zbrani Muži ve zbrani Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Jako téměř vždy lepší než předchozí knihy. Je tu úplně všechno, mágové, nemrtví, draci, vrazi, zloději, klauni, láska, nenávist, pomsta, smrt i Smrť a paní Bochánková. Chybí tu jen Mrakoplaš a Čarodějky. Všichni hrdinové jsou tu tak nějak lidštější, než ve Stráže, Stráže. Obyvatelé města je tak nějak víc berou a i Noby vypadá jako dobrej a slušnej polda. Nevím, kdy došlo k tomu posunu, ale líbil se mi. Celkový tón je dospělejší a trochu temnější (I když ne tak jako u Malých Bohů). Zatím ke všem Zeměplochám jsem se při poslechu rád vracel, ale od téhle jsem měl problém se odtrhnout.

25.07.2019 5 z 5

Dámy a pánové Dámy a pánové Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Nikdy jsem nečetl Zkrocení zlé ženy a Sen noci Svatojánské si už ani nevybavím, přesto jsem se bavil. Původně jsem předpokládal, že hlavní část příběhu bude o Magratině svatbě, ale tato linka byla jen třešnička na dortu. Celkově Magráta mi tu přišla jako hlavní hvězda, i když tu má asi nejmenší prostor, ale to co provedla jsem u ní opravdu nečekal. Myslím, že minimálně JRRT se, při hlavní dějové lince, musí obracet v hrobě :)

16.07.2019 5 z 5

Podivný Thomas Podivný Thomas Dean Koontz

Film Neobyčejný Odd Thomas mám opravu moc rád a proto jsem se rozhodl přečíst i jeho předlohu. Kniha je napsaná čtivě, svižně a poměrně lehkým, příjemným tónem, ale po odložení jsem neměl potřebu se k ní bezprostředně vracet a nebyl velký problém se od čtení odtrhnout - nevím čím to, možná stylem autora. Kvůli tomu jsem chtěl dát o hvězdu míň, ale závěr si zaslouží minimálně o dvě víc :)
Příběh divného kluka, který vidí mrtvé a snaží se zachránit svůj kus světa, až mě zaráželo, jak skoro do poloviny film odpovídá předloze. Odd, Stormy, náčelník Porter všichni pro mě měli filmovou tvář. Ovšem Malý Ozzie ten vypadá úplně jinak. Když se začal trochu víc rozcházet, doufal jsem že i závěr bude jiný, ale tady se produkce držela až nesympaticky přesně.
Určitě si časem přečtu i další díly, musím vědět, jestli jednou Oddie nastoupí "do služby"

10.07.2019 5 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Zatím asi nejslabší Zeměplocha. Není to špatné, vlastně je to výborná satira na náboženství a historii křesťanství - vliv moci, inkvizice, ovlivňování vědy, potažmo potírání všeho co se nehodí. Příběh je poutavý, ale nějak mě to nechytlo a za pár dní jsem marně přemýšlel co jsem vlastně poslouchal.

05.07.2019 4 z 5

Maltézsky sokol Maltézsky sokol Samuel Dashiell Hammett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Čekal jsem něco víc, snad trochu víc špinavé, temnější a s trochu černého humoru. Takhle to byla jen detektivka s hlavním hrdinou s brilantní dedukcí, která mi trochu unikala.
Z dnešního pohledu určitě zcela nekorektní a feministky by za tohle autora vláčely dehtem.

27.06.2019 3 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Musím říct, že je to zatím nejlepší epizoda Čarodějek. Mám rád cestopisy a tohle vlastně cestopis je. A hodně osobitý. Ve srovnání s Čaroprávností neskutečný posun jak autora, tak Bábi. Sarkastická parodie na pohádky a několik jiných příběhů. Trochu mě zarazil nezvykle rychle ukončený příběh bez epilogu nebo nějakého dovětku jak je zvykem u jiných Zeměplošských knih. A Stařenčiny dopisy jsou bezkonkurenční - podobně píšu manželce nákupní seznam.

05.06.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Trochu lepší, než stařík. Víc absurdní a trochu přitažené, přesto reálnější.Příběh tří špatných lidí, z nichž dva tím že jsou čím dál horší vlastně všechny tři napraví :) Gangsteři jsou ale až moc hloupí a i takový hrabě je vlastně debil.

25.05.2019 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Bárou Hrzánovou. Tohle mám rád, tyhle memoáry obyčejných lidí, kteří dokáží neobyčejně vyprávět. Navíc tady je bonus, že kniha je psaná jako komedie z pohledu dítěte. Naivní pohled Helenky opravdu baví a odlehčuje dobu kdy to nebylo vždy veselé.

25.05.2019 5 z 5

Sekáč Sekáč Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Mágové jsou pořád idioti, i když tady náznak inteligence byl - navíc se dovídáme více o Výsměškovi a Žičkovi - ten už idiot není :) Asi poprvé jsou mi mágové sympatičtí a evidentně Pratchett neměl v lásce obchoďáky.
Část s Vilíkem je mnohem osobnější a tak nějak abstraktně lidská. Dost melancholická a hořkosladká - čekal jsem že se slečnou Zahořalou to dopadne trochu jinak a čekal jsem víc Azraela.
Jen nevím jak to dopadlo s Sally - uniklo mi to, nebo to tu nebylo?
Celkově je kniha dost jiná, než předchozí a laťka se opět zvedá, jsem zvědavý co přijde příště.

12.05.2019 5 z 5

Když Duben přichází Když Duben přichází Jaroslav Foglar

Poslouchal jsem jako audioknihu. Jedna z mála foglarovek, kterou jsem nečetl, ale i tak je to nostalgická nakládačka jak kráva. Ne že by mi bylo do breku, ale smutno mi při poslechu bylo. Prostě už ten duben mám taky za sebou. Navíc audiokniha je perfektně načtená a podkreslena krásnou akustickou kytarou, která náladu ještě umocní.

27.04.2019 4 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Poslouchal jsem jako audioknihu. Určitě jeden z lepších dílů Zeměplochy. Téměř nekorektní satira na filmový průmysl. Nejvíc mě asi bavila linka se slony a mohla být trochu víc rozpracovaná. Příběh celkově byl poutavý a asi by fungoval i bez mysteriozní části, ale chápu, že je to propojení celého univerza. Jen zjišťuji, že mágové jsou asi nejhloupější a nejnudnější tvorové Zeměplochy.

27.04.2019 5 z 5