sola_lupa sola_lupa komentáře u knih

Léto Léto Albert Camus

Úvahy o životě, člověku, absurditě a protikladech, to vše zakomponované do Camusovi domoviny, ale s ohlédnutím i na jiné kraje a doby. Nějak nevím, co dodat.
Jedná se o trošku složitější čtení. Místy jsem se vracela pro lepší porozumění i připomenutí zajímavých myšlenek a postojů. Bylo hezké dozvědět se více o postavě tohoto známého autora z jeho vlastních řádků.

19.02.2018 4 z 5

Zajetí Zajetí Lisa Jane Smith

Konečně díl, ve kterém se něco dělo a relativně mě i bavil.

08.02.2018 3 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Když se z noci, kdy se setkáváme s Druhým městem, stane den a my jej opět potkáme, potom jsme připraveni stát se jeho obyvatelem.
Kniha se čte trošku hůře, místy uniká její smysl, ale nakonec se z toho člověk částečně vymotá a konečně může z plic vypustit zadržovaný vzduch, který tajil již od začátku.
Pokud nemáte rádi popisy, dlouhá souvětí, u který musíte občas zastavit a lehce zmatený obraz, který si lépe nejde představit, potom sáhněte po knize vedle této. V opačném případě se do ní směle pusťte.

05.02.2018 5 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

První díl byl pro mě slabší. Tento jej o dost předčil. Bylo to dáno asi tím, že úvodní slova už máme za sebou a jde se rovnou na akci.

29.01.2018 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Cesta do duše nemocného člověka, a to hlavně po citové stránce. Dobře se čte, také i pobaví, konec dojme za předpokladu, že jste velmi citliví, jinak asi moc ne, neboť konec je dost jasný. Je to milá kniha s tím správným humorem.
Co víc dodat? Asi snad jen, že některá nekonečna jsou větší než jiná nekonečna.

26.01.2018 5 z 5

Kam na to chodíme Kam na to chodíme Milan Lasica

Smála jsem se u ní a místy se musela i zamyslet, že na tom jsme vlastně pořád stejně a vůbec nezáleží, jestli jsme na Slovensku, v České republice nebo jinde. Za mě je nejpovedenější výstup Španielska čižma.

24.01.2018 5 z 5

Oskar a růžová paní Oskar a růžová paní Éric-Emmanuel Schmitt

Velmi krátký příběh, který mě dostal. Musím přiznat, že u poslední věty ukápla obří slza. Je to tak neobyčejně krásný příběh, až mi to vyrazilo dech. Myslím, že jej z hlavy jen tak nedostanu.

23.01.2018 5 z 5

Geek Girl Geek Girl Holly Smale

Prvních cca pět stran jsem si říkala, že je velmi vtipná. Ale čím déle jsem ji četla, tím více jsem si uvědomovala, že je určená úplně jiné věkové kategorii, než jsem já. Pokud je tedy člověku maximálně 12 let a je slečna, ocení ji. S narůstajícím věkem si ovšem člověk uvědomí, že to je "hrozná hloupost".
Co mě asi nejvíc vyvedlo z míry, bylo tvrzení, že lední medvěd má bílou kůži. V ten moment jsem zpozorněla a raději googlila, jestli jsem mimo já, nebo kniha. Zdá se, že byly erupce na Slunci a buď samotná autorka měla špatný den, nebo překladatel a ještě to prošlo korekturou. No co, stane se.
Hodnocení dávám podle toho, že mám na knihu příliš mnoho let a bohužel nemá šanci se mi příliš zavděčit, tak jej berte s rezervou.

23.01.2018 2 z 5

All you need is kill - Stačí jen zabíjet All you need is kill - Stačí jen zabíjet Rjósuke Takeuči

Moje první přečtená manga a hned takové peckovní sci-fi! Čte se tak dobře, že ji nemůžete odložit, má jedinečný nápad a zpracování. Není co vytknout. Kdybych ji četla předtím, než jsem viděla Na hraně zítřka, asi bych film nedokoukala a dala mu hodně špatné hodnocení. Mohu jen doporučit, protože je to jeden z těch skvostů, který jste schopní přečíst i několikrát za život a stále ho nebudete mít dost.

09.01.2018 5 z 5

Muřinoh a Krchomilka Muřinoh a Krchomilka Milan Valenta

U výzvy v rámci bodu: Kniha autora, který žil ve vašem kraji, na mě vybafla tato kniha s velmi veselým názvem. Při bližším prozkoumání jsem zjistila, že ji napsal vyučující filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, tak jsem si řekla: Proč ne? A dobře jsem udělala.
Je originální, s příběhy v hlavním příběhu, hanáčtinou, příslovími, Muřinohem, který je popleta, ale umí se pěkně muřinožit, s krásnou hrou se slovy,... a spoustou dalšího.

07.01.2018 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Tomu říkám vánoční příběh! :D

05.01.2018 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Film si schovávám až nyní po knize, tedy nesrovnávám. Co mohu říct je, že si nedokážu představit, co je v dalším díle, protože v tomto je všechno. Úplně všechno. Od zachránění psů lidmi a jejich životu v socializační smečce, přes množitele, psí útěky, úžasný psí život s ještě úžasnějším páníčkem, týrání psa, pes ve službách záchranných složek... A přitom je to jen jeden pes. Pes buddhista, abych byla přesná. Je to neskutečně dokonalé. Jako člověk, co nemá rád povídky oceňuji, že tohle všechno je napsáno jako jeden příběh, který navazuje na další, ale zároveň je to stále ten první.
U této knížky budete plakat, smát se... A na konci budete chtít psa. Pokud ho už máte, tak budete chtít dalšího. Zároveň je kniha napsaná tak úžasně, že svého ušatého psího mazla budete chápat ještě lépe než teď. Vážně této knize není z mého pohledu co vytknout, je dokonalá.

05.01.2018 5 z 5

Dívka s devíti parukami Dívka s devíti parukami Sophie Van der Stap

Věděla jsem, do čeho jdu. Kniha o rakovině. Jasně, každého by měla chytit za srdce, ALE...! U mě se to nestalo. Důvod je jednoduchý: nebavilo mě to, nedalo se do toho začíst. Proč? Někdo, pokud to už nebyla autorka sama, tomu ubral citovou hodnotu. Z hlavní postavy si pamatuji jen párty, občasné chemoterapie se zpoceným trikem, nicnedělání a rozmazlenost nejvyššího kalibru s kupou eurovek v kapse.
Kdyby takhle vypadala rakovina, chtěl by ji každý. Ale když člověk ví, jak vypadají lidi a jak se cítí, když jim něco je, vypadá to úplně jinak.
Za mě bohužel ne. Kniha je pouhou parodií na pravdu.

03.01.2018 2 z 5

Tajemství staré bambitky Tajemství staré bambitky Evžen Gogela

Pro mě byl problém představení si příběhu s jinými obrazy v mysli, než s těmi z filmového zpracování, neboť jsem pohádku viděla již několikrát a líbí se mi. U knihy oceňuji zejména písničky i s notami.

01.01.2018 4 z 5

Deník fejsbukové matky pokračuje Deník fejsbukové matky pokračuje Lucie Nachtigallová

Stejně jako u předchozího dílu jsem dočetla do konce. Ovšem jednička byla alespoň trochu vtipná. Pokračování už bohužel vůbec vtipné nebylo a bavilo mě ještě méně než kniha první.

29.12.2017 odpad!

Eldest Eldest Christopher Paolini

Eragon začal dospívat, ale stále je to "jen" mládě, které zažilo pár bitev. Tak nějak by to asi řekla Safira.
Pro mě je pokračování na jedničku s hvězdičkou. A deus ex machina v podobě léčby draky? Další hvězda navíc.

28.12.2017 5 z 5

Nečakanie na Godota Nečakanie na Godota Milan Lasica

Vtipné, absurdní, skvělé. Díky za existenci knihoven. Bez nich bych byla o toto dílo ochuzena.

26.12.2017 5 z 5

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Poněkud netradiční zástupce žánru, a to já mohu. Smlsla jsem si na každém slově. Jediná část, která se mi příliš nezamlouvala, byl Giin proslov na konci knihy, který mi připomněl všechny typicky americké filmy tohoto typu. Ovšem jinak nemám co vytknout. Bavila mě vážně hodně, vřele ji doporučuji a sázím do hodnocení počet hvězd skoro jako na nebi v hodině západu Slunce.

16.12.2017 5 z 5

Etika, legislativa a organizace zdravotnictví ČR Etika, legislativa a organizace zdravotnictví ČR Jaroslav Zlámal

Kniha je pro studium oboru velmi užitečná, ale je třeba si dávat pozor na zásadní chyby, které se zde objevují. Např. číslo zákona je jednou uvedeno špatně a podruhé dobře, přičemž se jedná o tentýž zákon.

09.12.2017 4 z 5

Deník fejsbukové matky Deník fejsbukové matky Lucie Nachtigallová

Přečtena byla rychle, ale tak nějak mě moc nebavila. Něco málo ze statusů vtipných bylo, ale ten zbytek byl jen komentář k ději vně rodiny a v knize byl zbytečný. Myslím, že 50 stran by bohužel úplně stačilo.

06.12.2017 1 z 5